YAŞAMAK HESAPSIZ

Gerçekten hayatın (kaderin) kendi hesabı olduğunu unutup, ne büyük hadsizlikler ile boşuna hesaplar yaptık…

Bir şeyler diyorum arkadaşlar; bir şeyler değişebilir üstelik de minnacık sebeplerle. Hiç bir şeyin tesadüf olmadığı bu evrende pencerene konan kuş, yoluna çıkan kedi, seni terk eden eş, dost, sevgili adı her neyse, bir şeyler değişmediğinde yüzleşmeler başlıyor. Ve bu zorluklar semadan aldığımız gezegen enerjileri ile doğum anında alnımıza yazılan yazgıyı tetiklerken ‘’kader’’ başlığı altında toplanıyor. Belki yarım yamalak kalan değerler de belki de deniz kumunda ayağınıza batan kestane ile belki uzun bir şarkının son mısralarında belki de umut beklediğiniz bir sessizlik anında….Bir şeyler değişmelidir! Değişmelidir ki ruhun tekamül yolculuğu hakkını bulsun.

Her şey değişebilir…. Nisan bu belli olmaz! Güneş’in koynuna girmeden Ay bakalım istedim. Bir taraftan karışık, dalgın zihinler, bir taraftan öfke, kızgınlık, hayal kırıklıkları, hep aynı sitem ‘’Ben bunu hak etmedim.’’

Bireysel olarak bu ruh halleriyle başladığımız bu ay özellikle 16 Nisan’da yaşayacağımız yeniayın etkisi, düz seyre geçen Merkür, devam eden Jüpiter Terazi retro seyri ve 18 Nisan’da Satürn’ün geri hareketinin başlamasıyla 22 Nisan tarihine kadar hem bireysel hem de toplumsal olarak sadece ülkemiz için değil tüm dünya da kazalar, doğal felaketlerin yanı sıra ayaklanmalar gibi maalesef olumsuz ve çarpıcı olaylara şahitlik etmemize neden olabilir. Zira 3 Mayıs’a kadar Mars Yay burcunda ve retro Satürn ile birlikte hareket edecektir. Peki hep mi olumsuz? Sevgi, huzur, benzeri olumlu kavramlar ne zaman gelecek? Bu sene zor. Çünkü Mars’ın Oğlak geçişi ve yaz aylarında ki retro süreci, Ketu teması hepimizi ve global anlamda tüm ülkeleri, ülke liderlerini etkileyecektir. 18 Nisan’da başlayan Satürn retrosu Eylül ayına kadar devam ederken gezegen Lagna ve Ay konumu; Balık-Başak-İkizler-Yay burçları için olumlu çalışırken, Oğlak-Yengeç-Boğa burçları için zararlı enerji üretecektir. Diğer burçlar ise kötünün iyisi halinde Satürn retrosunu yaşadıkları Dasa nispetince dilerim tarafsız geçirirler. Bu yüzden Ay düğümlerinin transitleri incelenmelidir ki 2018 bitmeden pek huzur yok gibi duruyor. Jüpiter blokajı ve Ay düğümleri ile arasında oluşan kare görünüm Ekim ayında gezegenin Akrep geçişi ile son bulacaktır. Ve Jüpiter verimli enerjisini hakkıyla yansıtacaktır.

Kısacası transitler natal yerleşimleri tetiklerken yüzleştiğimiz her şeye sabır ve tevekkülle yaklaşmak akıllı işi gibi duruyor.

Satürn’ün genel etkisi Jüpiter’in bolluk ve neşe etkisinin tersidir. Kısıtlamalara, hayal kırıklıklarına neden olan ve genellikle daha fazla sorumluluklar yükleyerek insanı disiplinli olmaya zorlayan soğuk bir gezegendir. Retro etkisine geçtiğinde içinde seyir ettiği ev temalarında durağanlaşıp, yavaşlar ve enerjisini daha etkili yaymaya başlar. Hayat bize çok şey öğretir. O yüzden Satürn astrologlar tarafından bir öğretmene benzetilir, verdiği dersler genellikle serttir fakat bu dersler bizleri kalıcı başarıya götürür.

Satürn, düşünce, konsantrasyon, süreklilik, somut ödüller, sebat, hırs ve verimlilik gezegenidir. Bu görev duygusu ile dolu gezegen tedbirli olmayı, zorlukları, gecikmeleri, kısıtlamaları, kuralları, sorumluluk duygusunu, acıyı, korkuyu, inkarı, bir şeyi zor yoldan elde etmeyi, otoriteyi ve disiplini yönetir. Bu kadar olumsuz özelliklerine rağmen Satürn olmasaydı başladığımız hiçbir işi bitiremez, ilerleyemezdik. Geriye baktığımız zaman, karşımıza çıkmış olan en büyük zorlukların bize güç kazandırdığını, karakter yapımızı kuvvetlendirdiğini görürüz. Satürn’e lanet okuyan ben Ay düğümleri ile tanıştıktan sonra kendisini sevgiyle kucaklamayı başardım. Bir Satürn darbesi mi? Yoksa bir Rahu-Ketu tokadı mı diye sorarsanız? Rahu ve Ketu önünde ceketimin düğmelerini ilikler saygı ile eğilirim.

Gezegenlerin ülkeler haritaların da ki anlamları farklıdır. Satürn; Sistem, kurumlar, muhafazakarlık, bürokrasi, altyapı, hukuk, denetim, tarih, gelenekler, mayınlar, düzen, yollar ve prosedürler ile ilgili konularda ülkenin yaşlı kesimini ve ulusal kayıpları temsil eder. Çiftçileri, madencileri ve maden kaynaklarını temsil eder. Ulusal üzüntü ve hayal kırıklıklarının işaretidir. Yay burcu ülke haritasına göre 7.ev alanıdır. Satürn 8.ev ve 9.ev yöneticisi olarak 7.ev alanında Eylül ayına kadar retro seyir edecektir. 7.ev; İttifaklar, itilaflar, diğer ülkeler ile antlaşmalar, savaş, açık düşmanlar, dış ilişkiler, diyalog ve diplomasi ile ilgili işler konusunda bizleri yeniden 2017 yılının Ekim ayından bu yana yaşadıklarımızla yüzleştirirken bu konularda yeni taktik geliştirmemize yardımcı olacaktır. Türkiye batısında Yunanistan, doğusunda Suriye, güneyinde İsrail, kuzeyinde ise Rusya ile ilişkiler ve stratejik yaklaşımlar ile dolu dolu geçecek bir dört ay yaşayacaktır. Ve yine burası oldukça önemlidir ki Satürn 2020 yılın Ocak ayına kadar temsili konularda 8.ev; Yabancı ülkelerle ekonomik ilişkilerin, toplumun güvenliğini ve suçları. faiz oranları ve gelirleri, dış borsalar, krediler, sigortalar, ipotekler,emeklilik fonları, miras hukuku, kamu gelir ve borçları, genel ölüm oranları, çocuk ölümlerinin sebepleri ve doğum kontrolleri, hayati tehlikeler ve intihar durumları, Ayrıca morglar, ameliyatlar, cerrahlar, fahişeler, laboratuvarlar, nükleer ve kimyasal kuruluşlar, kanalizasyon giderleri, organize suçlar, teröristler, dedektifler, silahlar, araziler, yer altı hareketleri ve okült konuları. 9.ev; Dışişleri ile ilgili bakanlık ve kuruluşları, mahkemeler, kanunlar, hakimler, azınlıklar, şirketler ve reklam portföyleri, din ve din adamları, ülkenin felsefik ve inançsal eğilimleri, göçleri, büyükelçilikleri, uzun mesafeli kominikasyonlari, çabuk yayılan haberleri, yayıncılık, popüler kültür, yabancılar, üniversiteler ve uzmanlık alanlarında ki akademik eğitimleri, sömürgeleri, hava yollarını ve taşımacılığı, uçuş görevlileri, deniz yolları ve taşımacılığı ve görevli personeller, rektörler ve profesörleri, uçak kazalarını, üniversiteleri, cemaatleri, rektörleri, dini mekanları her daim değişime sürüklerken gündemlerimizi meşgul edecektir.

SATÜRN RETROSU

AY ve Yükselen BOĞA; 8.evde geri harekette olan Satürn gizli olan her şey için sizlere kılavuz vazifesi yapacaktır… 2017 yılının Ekim ayından bu yana yaşadıklarınız adına evren bir daha şans verirken; Başkalarına ait paralar, borçlar, kronik rahatsızlıklar, ameliyatlar, cinsel gücünüzün artışı, ölüm, vasiyet, sigorta vs…karşı cinse olan özleminizin ve iletişim kurma ihtiyacınızın artacağı bir evre yaşayacaksınız..

AY ve Yükselen İKİZLER; 7. evde geri harekette olan Satürn; Evlilik, evlilik ortağı, iş ortağı, her türlü ortaklık konuları, evlilik yaşamı, her türlü seks tutkusu ve cinsel arzu, yabancı ülkelerde ikamet ve mahkemelerle alakalı yapılanma için sizlere yardımcı olacaktır… Belki yeni bir ilişki imkanı verir belki mevcut ilişkiniz adına yeniden revize etmeniz gereken konuları gündeminize taşıyacaktır. Geçmiş ilişkiniz canlanabilir bir şekilde iletişim kurabilirsiniz.

AY ve Yükselen YENGEÇ; 6.evinizde geri harekette olan Satürn; Düşmanlarınız, sizi kıskandığını bildiğiniz kişiler, iş arkadaşlarınız, bünyenizde çalışan kişiler, sağlık, kiracılar, borçlarınız, dayınız ve kuzenler her türlü hizmet işleriyle alakalı yüzleşmeler yaşatırken sanki sinirlerinizin daha güçlendiğini ve sabrı şerbet niyetine içmeyi öğretecektir.

AY ve Yükselen ASLAN; 5.evinizde geri harekette olan Satürn; Aşk ve romantizm, çocuklarınız, eğlence hayatınız, spekülasyon içerikli durumlar, ruhsal eğilimler ve bilgelik adına sizleri düşünmeye davet ediyor. Kaybettiğinizi sandığınız ilişkinizin ya da sevgilinizin yeniden yaşamınıza dahil olması, geri hareket öncesinde başlayan ilişkinizin yeniden gözden geçirilmesi adına harika bir zaman dilimi…

AY ve Yükselen BAŞAK; 4.evinizde geri harekette olan Satürn; Annenizle alakalı, genel yaşam mutluluğunuzu etkileyen ve satmak istediğiniz satamadığınız gayri menkullerinizde size yardımcı olacaktır. Duygularınızla baş başa kalmanız gereken güzel bir evre…Uykularınız ve rüyalarınız sizi geçmiş hatıralarınıza götürecektir.

AY ve Yükselen TERAZİ; 3.evinizde geri harekette olan Satürn; Komşularınız, kardeşleriniz, çevreyle olan iletişiminiz, kısa yolculuklar ve iletişim adına size yardımda. Yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak söz konusu mu yoksa mevcut ilişkiler daha arap saçına mı döner? Hayatınızdan 2017 yılının Ekim ayından bu yana çıkartmanız gereken kişilerin farklı yüzünü gösterecektir.

AY ve Yükselen AKREP; 2.evinizde geri harekette olan Satürn; Dünyevi varlıklarınız, kendi çabanızla kazanacağınız paralarınızda ve hayal gücü, doğru söyleme, yalan söylememe adına sizin daha doğrusu tasarruflu olma konusunda sizleri disipline davet ediyor. Konuşarak para kazanmak zorunda kalanlar içinse keyifsiz bir zaman dilimidir. Ağız ve diş sağlığı kadar, bademcik, boğaz enfeksiyonları, troid kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

AY ve Yükselen YAY; 1.evinizde geri harekette olan Satürn; Karşıt evinizle görünüm halinde. Genel anlamda sağlığınıza dikkat etmenizin iyi olacağı ve kendinizi daha iyi ifade edebileceğiniz, egonuza yenilmeyeceğiniz bir süreç. Yalnızlığı deneyimlerken sizler sadesati yaşadığınızı unutmayın. İlişkiler adına eskiden bittiğini sandığınız her konu yeniden canlanacaktır. Açık düşmanlarınızla tanışma vaktidir.

AY ve Yükselen OĞLAK; 12.evde retro seyirde olan Satürn; Sizlere masraflar, harcamalar, hastaneler özellikle yatak zevkleri adına iyi bir süreç, bana göre gizli düşmanlarınızla yüz yüze geleceğiniz bir ve taktik geliştirmek zorunda kalacağınız deneyim dolu bir süreçtir.

AY ve Yükselen KOVA; 11.evinizde geri harekette olan Satürn; Büyük kardeşleriniz, amcanız, umutlarınız, arzu ve istekleriniz, 5.evle görünüm halinde olacak olan bu transit AŞK adına size ümit verecektir…Geçmiş ilişkinizi yeniden düşünmeniz, ele almanız ya da intikam hissiyle dolup taarruza geçmeniz şeklinde yorumlanmalıdır. Satürn sizleri farklı sosyal gruplar içerisine sokarken ilişki yaşama arzunuzu körüklüyor.

AY ve Yükselen BALIK; 10.evinizdeki geri harekette olan Satürn; Kariyerinizde, toplum adına girişimde bulunacağınız konularda, otorite konumundaki devlet yetkilileriyle yaşayacağınız diyaloglarda önünüzü aydınlatırken, daha disiplinli olmaya ve hata yapmamaya davet ediyor.

AY ve Yükselen KOÇ; 9.evinizde geri harekette olan Satürn; Gitmek isteyip de gidemediğiniz uzun yollar için, babanızla alakalı gelişmelerin, hukuksal problemlerinizin gündemde olacağı, davası olanların mahkemeler adına şansını blokajlarken maneviyata yönelmenizi destekliyor.

Kısa ve öz ana temalarla yazmak istedim sizler için. Olumsuz kabul ettiğim Satürn geri süreci en fazla Satürn’ün yöneticisi olduğu Oğlak ve Kova burçlarını etkilerken yine Satürn maha dasa ve andardasa evresindekiler mucizeler, sürprizler yaşayabilir. Karşılıklı disiplinin ve kısıtlanmanın güçlü olması adına evren sizleri ilerletecek, kopacak olanlar kopacak, bitmesi gerekenler bitecek, gitmesi gerekenler gidecek ama bu süreçte verilen kararlarda yaşam yolculuğunuza büyük anlamlar katacaktır.

2018 yılı Mart ayı itibariyle başlamıştır. Yüreklerinizin hiç üşümemesi temennisiyle. Sizler yaşınız gençken yaşlanmanın ne demek olduğunu biliyor musunuz? Bilmiyorsanız Satürn öğretir.

Sevgilerim ile…

AYŞEN TOK