OCAK 2019 TÜRKİYE ve AMERİKA

Sevgili takipçiler…

Görmüş olduğunuz Tajaka Monty (Güneş dönüşü) 29 Aralık 2018-29-Ocak 2019 zaman aralığını kapsayan Türkiye Rasi haritasıdır. Bir aylık yorumdur. Mahadasa Venüs sürecidir. Venüs Tajaka Monty haritasında parayı temsil edene gezegen olarak ne yazık ki hala Ay düğümleri kare görünümünden kurtulamamıştır. Venüs Lagnaya göre 7.ev alanında yerleşmiş, Başak burcunda ki Ay konumuna göre ise 2.ev alanındadır. Bu şartlar altında Ocak ayı dahilinde en önemli konumuz; dolar, altın, borsa ve sermaye piyasalarıdır.

Görüyoruz ki; Ocak ayı girer girmez dolar da ilk hafta yukarı yön seyri Fed’den gelen açıklamalar dahilinde aşağı trende dönmüştür. Ocak böyle gideceğe benziyor. Şubat Tajaka haritasında ise Venüs tamamen markajdan kurtulmuş olacak. Ve izlediğimiz ilk haftada ki coşku piyasalarda devamlılığını koruyacaktır. Ocak ayı içerisinde sınırlarımızda başlanılacak her hangi bir operasyon bu konu da tetikleyici olacaktır. Yatırımcının özellikle ters pozisyonda kalan yatırımcının paniklememesini tavsiye edebilirim.

2019 girer girmez yılın ilk ayı Ocak ilginç gelişmeler ile bizleri selamlayacak.

Vedik astrolojinin altın-para-sermaye piyasalarında fiyat hareketlerini öngören alanına finansal astroloji adını veriyoruz. Finansal astrolojinin teknik aktarımına kitabımda özel olarak değindim. Çok özel teknik ile gezegenlerin kare köklerinden yola çıkılarak yapılan hesaplama sonucunda Dhana Lagna tespiti sayesinde parayı alakadar eden anlık gelişmeler hakkında yorum yapmaktayım. Elbette yıllardır magazinsel, günlük astroloji yorumları, burç ve gezegenlerin kişilerin üzerindeki etkilerini okuyarak astrolojiyi fal gibi tanıma fırsatı buldu birçoğunuz. Bir çoğunuz da deli saçması gözüyle bakıyor. Bizlere de ”falcı” diyor. Oysa ki benim dünyam büyülü…

Gezegenlerin kare kök sayısı vardır. Özel bir teknikle hesaplama yapılır ve parayı işaret eden alanlar bulunur.

Güneş = 30     

Ay = 16   

Mars = 6     

Merkür = 8      

Jüpiter = 10   

Venüs = 12     

Satürn = 1

Finansal astroloji ile piyasaların kazanç eğilimlerini yakalamaya çalışsakta, orta vadeli ve yakın hareketlerde de başarılı öngörü yapma oranı yüksek. Vediğe göre bunun bir tekniği var. Anın Dhana Lagnası üzerinden hazırlanan yorumlardır bunlar. AY’dan itibaren 9 burç sayarsak Kova burcuna geliriz. Kova burcunun yöneticisi Satürn’ün puanı 1’dir. Ay yükselen burçta yerleştiğinden yükselene göre de 9 . ev yöneticisi Satürn’dür.

Puan toplamı = 1+1 = 2 Elde edilen sayı 12’den büyük olmadığı için 2 olarak baz alınmalıdır. Ay’dan itibaren (AY’ın bulunduğu burç dahil ) 2. burç Yengeç burcu Dhana lagna olur. Natal harita da 2.ev alanı boştur fakat natal Jüpiter görünümü hakimdir. Ancak Dhana Lagna yöneticisi Ay Satürn görünümü aldığı için para piyasalarında ki mevcut sıkıntının 2023 yılı bitimine kadar devam edeceğini bilmenizi isterim. Yine böyle bir öngörü yaşanan gezegen periyotlarına, (dasa evreleri) ve Jupiter, Satürn transitlerine göre yapılmalıdır.

Dhana lagnanın alacağı olumlu görünümler para kazanma şansını artırırken zararlı görünümlar azaltacaktır. Ancak her şeyden önce ilk bakılması gereken 1. 2. 5. 9. 11. evler arasındaki ilişkiler ve bu gezegenlerin güçleri ve yine Navamsa D9 yerleşimleridir.

6 Ocak 2019 tarihinde Yay burcunda Güneş tutulması deneyimleyeceğiz.

Mundane harita da burası 7.ev alanı olmaktadır. Ülke haritalarında 7.ev alanı; Uluslararası ilişkileri, müttefikimiz olan ülkeleri, askeri veya sivil savaşları, anlaşmaları, ultimatomları, hakemleri, kaçak suçluları, açık düşmanlıkları, rekabetleri ayrıca evlilik ve boşanma oranlarını, halkın bakış açısı. Dış ticaret ve iş ortaklıklar bu evin konularındandır.

Tutulma 22 Ocak 2019 tarihinde Yengeç burcunda Ay tutulması ile tamamlanacaktır.

Zira gökyüzünde Güneş tutulmasının devamı, Ay tutulmasıdır.  Yengeç burcu haritanın 2.ev alanıdır. Yani global anlamda gündemimizde ki konuların AY ışığı ile aydınlanmasını deneyimleyeceğiz. Tutulmanın etkisi ilk 6 aylık zaman diliminde yoğun hissedilecektir. Mundane harita da burası 2.ev alanı olmaktadır. Türkiye’de önemli markaların konkordatosu, iflası ya da el değiştirmesine tanıklık edeceğiz. Hazine, milli zenginlik ve kaynaklar, darpane haberleri, para durumları, döviz, ekonomi, borsa, iç borç, bankalar ile ilgili gelişmeler gündemlerimizdedir.

Tutulma enerjisi tüm bu konuların 2019 yılının ilk 6 aylık döneminde altını çizeceğe benziyor.

Tajaka Monty Güneş dönüşü haritasında Lagnadan itibaren 4.ev alanında yerleşen Mun yükselen (natal haritaya göre 2.ev alanı) Lagnadan itibaren Başak burcunda 6.ev alanında yerleşen Ay, (natal haritaya göre burası 4.ev alanı) 29 Ocak 2019 tarihine kadar gözlerimizi sınırlarımız da ki gelişmeler, vatanperverliğimiz, halkın korkuları maddi ve manevi kaygılarını, muhalefet partisini, zirai ve tarım durumlarını, beslenme değerlerimizi, doğal felaketler sonucu oluşabilecek zayiatları, doğal kaynaklarımızı, ülkelerin anıtsal ve tarihsel değerleri ve binaları, gayri menkulleri, gayrimenkul sektöründe ki gelişmeleri, emlakları, barınak evlerini, madenlerimizi, fabrikaların genel durumlarını, çiftçileri, inşaatçıları, gündemlerimiz de tutacaktır. Otomotiv sektörünü ilgilendiren gelişmeler Ocak-Şubat-Mart aylarına damgasını vuracaktır.

Ocak ayınının en önemli konuları arasında yer alan diğer başlıklar ise şunlardır; Kamusal tüm işçi ve çalışanları, sendikalar, çalışanlara hizmet eden toplu dernekleri, iş durumlarını, kamunun sağlığını, bulaşıcı hastalıkları, sağlık çalışanlarını, lokantaları, yiyecek ve içecek sektörlerini, askeri ve güvenlik anlamında tüm personelleri, orduyu, polisi, donanma ve savaş gemilerini, sahil güvenlik, evcil hayvanlar ve küçükbaş hayvanlar ile ilgili gelişmelerin tamamını gözlemleyeceğiz…

Bu tablo dahilinde Ocak gidişatı bellidir fakat 18 Ocak 2019 MB kararı önemlidir. Tam da 22 Ocak 2019 Yengeç burcunda ki Ay tutulması öncesi verilecek karar dolarda ki yön seyrini belirleyici olacaktır. Açıklamanın yapılacağı saati bilmediğimiz için anında Dhana Lagna yükselenini tespit edemedim ne yazık ki. Her şartta Ocak sonu yaşanılacak gelişmeler Şubat ve Mart aylarında doların yukarı yönde seyir edeceğini göstermektedir.

ABD ekonomisindeki belirsizlik, ABD Merkez Bankası Fed’in para politikasını sıkılaştıracağı beklentileri,  Trump ile Fed yöneticilerinin diyaloğu, alınan kararlar ve kararların arkasında duran, açıklama yapan yöneticiler, Türkiye’yi de kapsayan gelişen ülkelerin para birimleri ve tahvilleri üzerinde Ocak ayı girer girmez etki yaratmıştır. Yıl sonunun 5.29tl ile bitiren dolares Ocak ilk hafta da rekor tazeledi adeta. Yaz aylarından bu yana ters pozisyonda kalan bir çok kişiyi heyecanlandırdı lakin düşüş moral bozucu oldu. Amerika’dan istikrar beklemeyelim.  Peki hangi ülke ABD dolarının yükselişinin ekonomiye kalıcı hasar vermesini önlemek için ne gibi tedbirler aldı? Tek tek ülkelerin haritaların incelemek gerekir ki bu kadar zamanım yok! Dolar hangi ülkeleri yakacak, hangi ülkeleri nirvanaya ulaştıracak?

Görmüş olduğunuz AMERİKA RASİ haritasıdır. 4 Temmuz 1776 saat:3:10 Philadelphia USA lokasyonu ile hazırlanmıştır.

Hint astrolojisine göre Lagna (yükselen) İkizler. Jüpiter, Güneş, Venüs, Mars İkizler burcundadır. Rahu ve retro Merkür ise Yengeç burcundadır. Merkür 4.ev yöneticisi olarak Rahu ile kavuşumu, eyaletler bazında yönetilen ülkenin aynı zaman da gelirini bu konular üzerinde sağladığını göstermektedir. Satürn Başak burcunda ve 4.ev alanındadır. Ay burcu ise Oğlak’tır ve doğal zararlı Ketu ile birlikte yerleşmiştir. 8.ev tamamen eroin, uyuşturu, gizli yapılanmalar (CIA) ve petrolü işaret etmektedir. Haritanın AK gezegeni Ay’dır. Başkanların eşleri first lady’ler en az başkanlar kadar itibar görmektedir. (Özel ilişkiler-skandallar)

Amerika’nın Trump yönetimiyle tanışmasının ardında yaşanılan tutulma serileri ve 2017 yılının Eylül ayından bu yana 2.ev ve 8.ev alanlarında ki Rahu ve Ketu düz kavuşumu ülkenin tamamen para ve sermaye piyasalarında ki gelişmeleri, kendi para birimleri olan dolar adına ciddi bir mücadele verdiklerinin yegane ispatıdır. İkizler Lagna (yükselen burç kabul ettiğimizde) burada ki dört gezegen yükseleni güçlendirerek karşımıza çok güçlü liberal ve emperyalist dürtülerle dolu bir ülkeyi karşımıza çıkartıyor. 2.ev ve 8.ev alanında ki Ay düğümleri; Yatırımcıların yüksek risk karşılığında yüksek getiri sağlayan yatırım araçları olarak gördüğü gelişen ülke varlıklarından çıkıp ABD varlıklarına dönüşü, gelişen ülke ekonomilerinde de dolar likiditesi sorunu yaratıyor. Zira dolar da ki dalgalı kur tüm dünyayı etkiler vaziyette. Peki hangi ülke ABD kendi parasının yükselişinin ekonomiye kalıcı hasar vermesini önlemek için ne gibi tedbirler aldı? Hiç bir tedbir almadı alamaz zira natal Ay konumuna göre 12.ev Lagna konumuna göre 7.ev alanında seyir eden Satürn ne yazık ki ülke için Sadesati sürecinin ilk 2.5 yıllık dönemini başlatırken, Lagnaya göre de Kandaka Satürn periyotu yaşatmaktadır. 7.evde ki Satürn Trump’ı seçimler de kıl payı direkten döndürmüştür. Satürn buradan natal da ki 4 gezegen ile de görünüm halindedir ki bunları hepsini yazmaya kalksam makale uzar. Fakat durum hiç iç açıcı değildir.

Sadesati dönemi 7 yıl sürecektir.

2017 Ocak ayında Satürn Yay burcu seyri ile birlikte bu sürecin ilk 2.5 yıllık periyotu başlamış bulunmaktadır. Lagna İkizler konumuna göre ülkenin yöneticisi Başkan konumunda ki kişisinin 10.ev alanından irdeleriz. 10.ev yöneticisi Jüpiter’dir ve Satürn karşıtlığı, yine 2019 Yay burcu tutulma serisi, 2019 Mart itibariyle Ketu’nun Yay, Rahu’nun İkizler seyri üzüntü verici gelişmeleri işaret etmektedir. ”Başkan John Fitzgerald Kennedy suikastı, ABD‘nin otuz beşinci başkanı John Fitzgerald Kennedy, 22 Kasım 1963 Cuma günü saat 12.30’da Dallas’ta öldürülmesi olayı.”  esnasında gökyüzü aynı tablo ile karşıma çıkmıştır. Bu şartlar altında Satürn Yay seyri bittikten sonra Satürn’ün natal Ay üzerinde ki yolculuğu Asthama Satürn periyotu ile birlikte yönetici konumunda ki kişilerin suikaste uğrama ihtimalleri oldukça yüksektir. Satürn transiti ülkeyi büyük kayıplarla aynı zamanda ikizler burcundaki dört gezegeni aktive edecek ki, bu oldukça karanlık bir dönemin başlangıcı global anlamda tüm dünyaya yansıyacaktır.

Bize ne bu kadar teknikten diyebilirsiniz tabii; Amerikan halkının üzerinde 5 yıl daha kara bulutlar dolaşıyor hem de geçirdikleri 2 yılı aratırcasına. Belki de topraklarından varlığını sürdüren kozmik güçlerin ilahi adaletidir bu! Trump Rasi haritasıyla beraber irdelersek şayet her çıkışın mutlak suretle inişi mümkündür. Dünyanın kaderi ile oynayan ülkenin kaderini de kendi transitleri olumsuz çalışan bir lider mahvedecektir.

Ekonomik kriz arayışı içerisinde olan bazılarına buradan ders vermek isterdim ki en büyük kriz Amerika’da başlayıp dünyaya yayılacak türden gözükmektedir. Kalemime, ilmime koşulsuz güvenen ve finans alanıyla ilgilenen herkesin bu yazdıklarımı itina ile okumasını rica ederim. Kapitalizm kitabını yeniden yazacak kozmikl güçler. Dengeler değişiyor. Oyunun feriştahına tanıklık edeceğiz 2020-2023 zaman aralığında. Ve bu dalga 2019 Mart itibariyle başlıyor.

Dünya genelinde dolaresin hükmü kalmayacak! Ve bu sıkıntı ülkenin haritası üzerinde 2026 yılı gelene kadar dalgalar halinde devam edecektir. Kendi topraklarında ve orta doğu’nun topraklarında binlerce masum insanın katli vebali boynunda iken mezardan sultan Süleyman çıksa emin olunuz ki Amerika’yı kurtaramaz! Küresel dengeler alt-üst olurken bu makale yıllarca burada kalacak ve sizler de dönüp teyit edeceksiniz…

Zaman trafik ışığı gibi; Yeşil ışıktır Venüs, sarıdır Ay düğümleri; yavaş hareketlen anlamında, kırmızıdır Satürn. Durup beklemek gerekmektedir. Ve bu memen enerjilerden kimsenin dokunulmazlığı yoktur.

Sayın bakalım ilk etap; Mart 2019 itibariyle geçecek olan 18 ay!

Rusya’nın taktiğini uygulayıp MB faiz oranlarını düşürmelidir derim. Belki ona bile gerek kalmayacak, Ocak muamma yatırımcı, şahane olan Şubat ve Mart…

Hepsinden önemlisi MB kendi politikasını öyle belirlemelidir ki Türkiye natal haritası transitlerini hesaba kattığım da 2020-2023 zaman aralığı üzücü olaylara gebe olabilir. Satürn için Asthama evresi söz konusu olacaktır. (borçlar-bankalar-isyanlar-toplu insan ve hayvan ölümleri)

Kısacası bizim dolares politikacıların iki dudağı arasına sıkışmadı bu sefer! İsyan kendi içlerinde, bizim de payımıza düşerse bir faslı şahane, dolaresi ağırlarız sultanlara layık şekliyle, şehrin hamamında, yıkanması farzdır. :)))

Bir makaleyi de Suriye hak ediyor. En kısa zaman da…

Görelim mevlam neyler? Neylerse hayrlı eyler…

Hürmetler

AYŞEN TOK