ACIYI TAMİR EDEBİLİR MİYİZ?

Bir kuşun bile yokluğunu hissederken gökyüzü ben; koskoca bir gökyüzünün farkına yüzün, hüznüm olduğunda vardım.

Kadir zorlu

Hassas yürekler taşıyoruz. Taşıdığımız bu hassas yüreklere ağır darbeler alıyoruz zorlu gezegen transitleri ve yine olumsuz dasa evreleri bizleri hiç hak etmediğimiz insanlar ve hak etmediğimiz davranışlarla buluşturuyor. Kalplerimiz camdan ve kırılan, canım dediğimiz ve candan dostlar arayışımızın sebebi bu yüzdendir. Bu siteyi okuyan tüm güzel insanlara ve bu sebeple beni takip edecek iyi niyetli herkese sizler için yazdığım ve dahi bundan sonra yazacağım sayısız makaleler arasında bu makalemizde mevzu bahis konumuz ise sevgi. Bu kâinat zira sevgi üzerine kurulmuştur.

19 Aralık 2021/29 Ocak 2022 zaman aralığında Venüs retrosu.

14 Ocak 2022/4 Şubat 2022 zaman aralığında yılın ilk Merkür retrosu.

Şu “nasılsın” sorusuna “iyiyiz” demekten cidden sıkılmadınız mı?

Venüs retrosu 18 ayda bir gerçekleşen bir durumdur. 6 hafta sürer ve bazılarınızın hayatınızın gizli, istenmeyen ve zayıf duygularını yeniden gözden geçirmesine neden olurken, bazılarınızın da hayatın en iyi zamanı olarak tadını çıkaracağı düşünülür.

Astrolojiye göre, Venüs gezegeni öz saygıyı, lüksü, rahatlığı, refahı, evlilik mutluluğunu ve cinsel zevkleri tasvir eder. Doğum haritasında Venüs gezegeni iyi durumda olan insanlar için, böyle bir zaman kişiyi daha neşeli, arkadaş canlısı yapar. Venüs, diğerleri arasında en güzel ve parlak gezegendir. Venüs gerilemesi sırasında kişi yeni duygu ve niteliklerin doğuşunu deneyimler. Venüs gezegeni doğum haritanızda iyi durumdaysa, kişiyi daha mutlu ve sevecen yapar. Öte yandan, gerileme pozisyonundayken mutluluk, sevgi ve memnuniyet eksikliği gösterir. Aynı zamanda evlilik ve sağlık sorunlarına yol açar ve bazılarının da böbrekler ile ilgili sorunlar yaşaması muhtemeldir. Bir kadının doğum haritasında Venüs gezegeni geri hareket halindeyse, o zaman çok agresif olması muhtemeldir. Bu tür kadınlar, ilişkide onları boğan partnerlerine hükmeder. En kötü durumda, ilişki bittiğinde bile eski partnerlerine takıntılı hale gelirler ve onları takip etmeyi bırakmazlar. Gezegen retro seyre geçtiğinde rahat ederler.

Venüs retrosu insanlar hayatları boyunca insanlarla olan ilişkilerini sürekli olarak değerlendirirler. Bir burçtaki Venüs retrosu, sizi hayatta ilişkiyi çok ciddiye almaya itecek, yine de asıl sorun bu insanların asla ilişkiyi nasıl idare edeceklerini bilmemelerinden kaynaklanacaktır. İlişkide çok fazla ciddiyet, doğum anında Venüs retrosu olan insanlar için gidişatı zorlaştırır. Venüs gerilemesi, insanların başkalarıyla ilişkilerini sürekli gözden geçirmesini sağlar. Gereksiz alışveriş, Venüs retrosu ile doğan insanlar da görülen en belirgin özelliktir. Venüs retrosunun tipik özelliği tekrar tekrar eski ilişkiye dönmektir. Kişinin kendini geçmiş ilişkilere, geçmiş duygulara ve geçmiş anılara kilitleyerek geçmişte yaşaması hayata adapte olmasında sorun çıkartır. Venüs retrosu ile yeni bir ilişkiye başlanmaz.
Venüs retroda iken yeni bir yatırım yapmadan veya yeni bir girişime başlamadan önce iyi düşünmelisiniz. Venüs retroda değerli mülk alınmaz. Değerli bir mal satışı yapılmaz.

-Amerika Sadesati yaşıyor. Biden ve ortağı 2022 yılında basit hatalar yapacaklar ve saygınlıkları (pedofoli görüntüleri) zedelenecek.

-Bir takım istifalar ile piyasalara ayar çekmişlerdi. İşte o ayarın bozulması söz konusu oldu. 2022 yılının en önemli konusudur ekonomi.

-2021 yılında uygulamaya başlanacak olan aşı çalışmalarında ülkeler için hız kesici olmadı.

-2022 yılının Mayıs/Kasım aralığında Satürn kısa bir süreliğine burç değiştirecek ve sonra retro seyre geçecek. Rahat bir yaz geçireceğiz. Corona birden unutulacak.

-2022 yılının Mart bitimine kadar ülke natalında ki #aydüğümleri ile transit #aydüğümleri kare görünüm oluştururken özellikle cemaat, üniversiteler, dini mekanlar, din adamları, uluslar arası hukuk ve tarikat gibi konularda karışıklık söz konusu.

-Deprem ise #satürn 8.ev seyriyle en vazgeçilmezimiz zira batıdan doğuya fay hatları ile dolu bir ülkeyiz. 2022 yine enerjinin aktif olacağı zamanları işaret etmekte.

-Büyük Şehir Belediye başkanlarına yönelik konular kadar üç büyük şehir belediye başkanı sık sık gündem olacak ve tabii İstanbul, Ekrem İmamoğlu adına gelişmeler, suikast girişimleri söz konusu olabilir.

-2022’de maden ocaklarını çok konuşacağız. Grizu patlaması kadar göçük bizleri üzebilir. 2022 sanatçı, sporcu ve Borsa adına çok yoğun gündem ile geliyor.

-2022’ yılının ana konusudur çocuklar. Kadın ölümleri. Kadın, çocuk ve hayvanlara yönelik yasa uyarlamaları.  –2022 yılında yine vergi sistemi, vergi hukukunda yeni yasalar kadar #cezaevleri çok sık konumuz olacaktır…

-2022’de yaşlanmış siyasilerin hastalık haberleri bizleri üzecek.

-2022’de sırlar deşifre olacak. (Ocak ve Şubat aylarında)

-2022’de Sıcak ama çok sıcak bir yaz bizleri bekliyor. Bknz; Satürn/Pluton/Uranüs/Mars devrede.

Hayırlara vesile olsun…

Birbirini eleştirmede, durup dururken bir birine sataşmada, saldırmada, savaş başlatmada sınır tanımayan Astroloji camiası yine birbirine laf sokma eyleminde başı çeken kadim Astrologlar ve tüm bu açılımı destekleyen, tüm paylaşım yazılarına inat! Gökyüzünden gelen enerjilerle şekillenen hayatlara sahibiz. Herkesin aynı anda mutlu mesut olmasını beklemek doğru değil bunun da farkındayım. Bunca zaman yazdıklarımı bir çoğunuz büyük beğeniyle okudu, yine bir çok kişi eleştirdi, dalga geçti, konu yapıp hakkında yazı yazdı. Sonra hepsi birden Dolunay ve Yeniay makaleleri yazmaya başladı. Benim ise anlatmak istediğim içimizde varlığına hala inandığımız sevgi kelimesinin değeriydi. ”Sevgi” kelimesi sizler için ne kadar değerli? Astroloji ile ilgilenmeye başladığım ilk yıllarda bende sizler gibiydim, bir çoğunuz gibi oradan buradan bulduğum tüm bilgiyi okumakla geçti uzun yıllar ve hepsi birikti. Vedic ile tanıştıktan sonra özellikle Ketu Dasa evresinin başlaması ve 2010-2017 yılları arası bir şeyler oldu, size tarif edemediğim türden, böyle bir kabulleniş, başkaldırı ya da saldırı değil, nacizane kendimce tüm yaşadıklarımı içsel hesaba vurdum ve elimde kalan en büyük değerin sevgi olduğunu anladım.

Hoş görü ve sevgi bu iki kelime ne kadar büyülü…

İnsanın ruhunu iyileştirmesinde ve içinde biriktirdiği öfke, kızgınlık gibi duygulara karşı bir silah hatta öyle güçlü ki yaşadığınız gezegen Dasa süreçleri ile şekillenip şahsınıza yapılan haksızlıkları dahi unutturabilir türden. Samimiyetle, kalpten telafuz edilecek ”seni seviyorum” kelimesi, karşımızda ki kişiye davranışlarımızla ifade ettiğimiz, tavırlarımız, bakışımız, hissedeceğimiz değer, hissettirdiklerimiz, geçmişin kötü anılarını silmeye yeter. Yalnız karıştırmayalım ben aşk demiyorum ısrarla sevgi, güven diyorum. Sonrasında ise bu değeri tamamlayan saygı diyorum.

Yaşamın kıyılarında dolaştığımız zorlu zamanlar var ve dediğim gibi bizlere biçilen kaderler. Her birey horoskobunun yerleşimi kadar sevgi, hoş görü, iyi niyet ve sadâkat taşır yüreğinde ve çevresine taşıdıklarının rengini yansıtır. Zarar görmüş bir Venüs kadın ya da erkek fark ettirmez yaşamı mutsuz kılmaya yeterlidir. Yine sözünü etmeden geçemeyeceğim Ekliptik Düzlem Ay Düğümlerinin bazı yerleşimleri temsil ettikleri ev konularında mutsuzluğa davetiye niteliğindedir. Tüm bunlara rağmen ”sevgi” vücudumuzun en büyük ihtiyacı, sevgilimizden, annemizden, babamızdan, eşimizden, evimizde beslediğimiz her türlü canlıdan, çocuğumuzdan, arkadaşlarımızdan, dost bildiklerimizden aldığımız ve bizi motive eden enerji biçimi, onsuz hayat susuz çöl gibi. Ya ”Sevgisizlik” ne büyük çıkmazlara sokar ruhumuzu.

Vedic Astroloji de kozmosun sırları barınıyor mesela; 7.ev ortaklı ilişkilerimiz, evliliğimiz, açık düşmanlarımızı gösteren alandır. Burada yerleşen doğal zararlı gezegenler eşimizle sürekli sorun yaşamamıza sebeptir. Eşin sinirli, agresif, kıskanç, sevgisiz, ilgisiz yada bunların tam tersi karaktere sahip oluşu buradan irdelenir. Evladımız ile ilgili alan 5.evdir. Bir anne ya da baba çocuğunu koşulsuz sever sevmesine de 5.eve bir doğal zararlı görünümü ne kadar sevgi olursa olsun araya mesafe koymaya yeterlidir. Çocuk ileride hiç sevilmediğini düşünerek bu sevgiyi dışarıda arama meğili gösterecektir. Biliyor musunuz bunca zamandır incelediğim tüm haritalarda çocukların kaderlerinin ailenin yazgısıyla şekillendiğini ya da ailenin yaşamını değiştirdiğini gördüm. Bunun adına ”Aile karması” diyoruz. Yine Rasi haritalarında ki bazı özel yerleşimler insanların sevgisini kazanmak için aşırı fedakar bireyleri temsil ediyor. Bazıları da öyle sevgisiz tipler ki biraz amiane olacak ”no frost” kadar nötr yaydıkları enerji. Sürekli bir öfke hali, aşırı güvensizlik, sürekli eleştiri vs. Yine de yüreğinde koşulsuz ”sevgi” taşıyan bireyler tüm canlılara verdikleri ile yetinen tipler olmalı aldıklarıyla değil. Onları da hoş görüyoruz. İnanın bana sonsuz mutluluk olmadığı gibi sonsuz bir sevgi de yok maalesef! Hayat öyle zorluyor ve bizler öyle lüzumsuz konularla meşgulüz ki eksiklerimizi kontrol etmeden tamamlanmadan başka başka hayatlarda ihtiyaç arama derdindeyiz.

Vedic Jyotish yani ”Tanrı’nın Işığı” koşulsuz bir ”sevgi ve hoş görü” felsefesine dayanıyor. Bu yüzden her şeyi Yaratanın yarattığından ötürü seviyoruz. Keşke herkes karşılık beklemeden yakınındakilere sevgisini sunsa belki de hayat daha keyifli hale gelir. Vediğin Sufizmle örtüşen yönlerini ruhuma çok yakın buluyorum. İnanın bana hiç bu kadar Balık olduğumu bilmezdim. Bazı Ay konumları için şimdi eleme zamanı biriktirdiklerinizi, size ait olanları, neleri feda etmediniz, sizler için bu bir nefis sınavı ve artık uzun yürüyüşlerde anılarınızı savurma vakti. Öyle bir retronun eşiğindeyiz…

Muammalara gebe evren sizlere göre gökyüzü ya sevgi sunuyor ya isyan. Kâh yapılanıyoruz her düşüşte, kâh kabulleniyoruz her ölüşte. Deli deli hasretler kimimizin gönlünde rotamız hiç belli değil…! Gönlümüzün duvarlarına dertlerden bir sıvama çektik. Yakamoz ile denizlerimizde ki Balıklar buluştuğunda kaybettiğimiz tüm duygular salık veriyor yeniden, o zamanlar benim çok önem verdiğim dolunay evreleri. Astrologlara göre ise ufuk çok net. ”Yeryüzünün bütün kaya parçalarına en olunmaz dertleri işlesem de ben, yine de senden vazgeçemem.” diyecek bazılarımız 2.5 yılın ardından ya da ”Kaya olan benim, dertler deniz tuzuyla işlendi üzerime”. Bu transitler eşliğinde dilerseniz şayet, öfkenizi tetikleyen bütün oluşumları kabullenip kendinize evrende yeni kapılarda açabilirsiniz bunun için yapmamanız gereken en büyük ip ucu direnmeyi sonlandırmanız yönünde olacaktır. Diyeceksiniz ki ‘’Fırtınalar ne zaman pembe figürler çizer’’ haklısınız bende sizlere pembe bir masal anlatmıyorum ki gökyüzüne ellerinizi siper etmeden bakın görün, bakın o zaman kara bulutlar nasıl dağılacak.

Ay ve Lagna konumu Koç-Akrep-Koç-Terazi-Boğa-Kova ve Aslan olanlara yeryüzünün bütün anlamsız tınıları ve serüvensiz aşk hikayeleri bir ağ örecek. 2.5 yıllık zaman diliminde her sarsıntıdan sonra yaşanan, yaşanması muhtemel olan ve hafızalarda deprem etkisi bırakacak türden üstelik. İnsan ilişkilerinde kurulan diyaloglar da ne kadar doğru kelimeler seçerseniz seçin, en önemlisinin sözcükler değil, onların gerisindeki duygular olduğunu unuttuğumuz anda kaybediyoruz hem de her şeyi…Neden önem vermezler ki insanlar duygu denen inisinasyonlara? Belki de Ay konumundan dolayı kadınların, şefkat, anlayış, naz, niyaz, eda, saygı, bağlılık, sadâkat, ilgi, haklı görülme, güvence, kibar davranışlar…Erkeklerin ise güven, kabul görme arzusu, takdir edilme duygusu, beğenilme, onaylanma ve teşvik edilme dürtülerini okşayalım. Özlemlerimizin tetiklendiği, acılarımızın depreştiği anlar da yüzümüzü bir garip gülümseme alır. Bir iç çekiş belki de bir vazgeçiş. Bu işin sonunda öğreneceksiniz EyvAllah demeyi…Ben değişebilen bir kader görmedim henüz. Bütün yaşanmamışlıkların, bütün aldanmışlıkların gölgeli oyunudur transitler ve gezegen retroları. Yeni bir sevdayı nasip eyleyecek ömrünüze Jüpiter, Ay ve Lagna Kova-Aslan-Terazi-Koç bireyleri. Ay düğümleri 17 Mart 2022 itibariyle Ketu Terazi/Rahu ise Koç burcunda 18 aylık yolculuğa başlayacaklar. Karmik eşlerinizle karşılaşma şansınız oldukça yüksek. Bir çok Sadesati evresi evlilikle neticelenir yine en fırtınalı ayrılıklar bu zamanlarda varlığını hissettirir. Ve bu işin sonunda dersiniz ki ‘’hasretinin acı duraklarında artık benim sana ne koşacak bir sevdam var şimdi, ne de sensiz yaşayacak bir gezegenim’’. Oysa ki, hayat sevgilinin gülüşleriyle ahenk bulur. Tıpkı Gökkuşağı gibi..

Gökyüzü ne diyor acaba? Hep üzüntü, hep hüsran, hep ayrılık mı?

Ay ve Lagna yerleşimlerinize göre 2.6.8.12.ev eksenlerinde oluşan Ay fazları yaşanılan Dasa evreleriyle birlikte farkındalığımızı üzüntü ile harmanlayarak yaşatır. İlişkiler ekseninde ise 1.5.7. evler coşkuludur. Çalışalım, kazanalım, kazandıklarımız ise düşmanca geriye dönmesin mantığıyla her zaman iyi düşünsek de deneyimlerim neticesinde bu fazlar da hep hüsran ve üzüntü yaşamışımdır. Emeğin hakkını kul verir, Yaratan görür. Yanımızda çalışanlar, sağlığımız, iç dünyamız, maneviyatımız, gizli düşmanlarımız, gizliden gizliye izlediğimiz, çizdiğimiz, zihninizin derinlerine gömdüğünüz sırlar, ölüm, vasiyetnameler ve miraslar, sigorta kazançları, ortak paralar, ortaktan (nafaka dahil) gelecek paralar, kazalar, uzun süren hastalıklar, kronik rahatsızlıklar, itibar kaybı, talihsizlikler, cinsellik adına kazanılan deneyimler, aile mutluluğu, sahip olduğumuz bilgimiz, konuşma yeteneğimiz, ekstra çıkan masraflar, hastane ortamları, aniden nükseden sağlık sorunları, gizli düşmanlarımız ve benzeri tüm konular çarpışan oto gibidir bu evlerde.

İnsan bazen derin bir iç çekişle beklemek istiyor, yaşanmışlığı rafa kaldırmak, geçmişe ise ufak bir çizik atmak, tüm soğukluğunu yaşamın, soğuk bir geceye terk etmek ve hiç açılmamış yeni bir kapı bulmak. 2.6.8.12.ev eksenleri şekli bozuk tüm konuları tetikler. ”Acıyı tamir edebilir miyiz” diye bir düşünceyi fondan çaldırabilir. Evrenin bizden çaldığı, bizim ise hangi makamdan dem vuracağımızın belli olmadığı süreçlerde ilerliyoruz. ”Dikenler” biz sebep olmadıkça batamaz desek de sebepli sebepsiz hak sahibi sanıyor kendini bu dikenler. Ne renktir göz yaşı biliyor musunuz? Öğreneceksiniz…

2021 yılını bitirirken çoğalıyor içimizde ki fısıltılar en azından ben öyle hissediyorum. Ruhumuzda eksik kalan anlar, dudaklarımızda özlemler, tenimizde hezeyanlar, dertler ile sevişmeye davetiye gönderen kış rüzgarları, yürekler de yanılgılar, akıp giden bir zaman, ihanetler, göğün göğsünden yeryüzüne inen umut nafası, yalanlar ve çirkefliklerle verilen mücadeleler, aksımızın iletileri, bizleri doyumsuz yaratıklara döndürdü. Ciddi yalnızlıklara demir attık, kâinat; riyanın ve rücunun sınavını verecek. Peki ya siz sevgili okurlarım sizler verebildiniz mi hakkıyla bu sınavı? Tabularımızı yıkmaya, gönüllerde ki aldanışlara mühür vurmaya geliyor 2022. İsyan yok! İstisna yok! Kâide yok! Torpil hiç yok!. Ben, sen o, öteki, daha beri ki sanıyor musunuz Astroloji bilen Astrologlar bu enerjilerden kurtarabiliyor kendisini?

Gökyüzünde Hava, Su, Toprak ve Ateş eksenlerinde oluşan Ay fazlarının hepsinin özel anlamları vardır. Güvenliği önemsemeden zira duygusal yönden tutarlı olmayı öğrenmek biraz zor olabilir. Zordur duygular ve arzuların savaşı, bu zıtlaşmayı düzenlemediğimiz sürece sevgi ve sevgisizlik ile alakalı sorunları çokça yaşayacağız demektir. Duygusal açıdan çabuk öfkelenecek bir ruh hali hakimken, Mars sayesinde kazalara da meyilli bir gökyüzü var elimizde. Sağlık adına depresif davranışlar kadar mide, bağırsak sorunlarının da altını çizelim. Yanlışlara dur demeyi öğrendik nasıl olsa. Gelen her ne ise bereketi ve bolluğu, huzuru, sevgiyi, sadakati, Aşkı, özlemi, sağlığı ve parayı beraberinde getirsin. Öfke gökyüzüne uysallık insanlara daha çok yakışıyor emin olun.

Ekliptik Düzlem Ketu ve Rahu için düşüncelerim ve bu gölgeli noktaların transitlerinde hissedilenler, yaşanılan kayıplar Satürn derslerine benzemez. ”Zemheride; hayalini yorgan yapıp örtüyorum özlemlerimin üzerine. Uykusuzluk sürdüm her gece göz kapaklarıma…Med cezirli bir süreç mutluluk; bir varsın bir yoksun.’’ Ay ve Lagna; Boğa, Akrep, Kova, Aslan bireyleri için düğümlerin son sınavı 2022 yılının Mart ayında bitecek. Ne güzel bir cümle şu “görüşmek üzere”, hem bir ayrılığı ima ediyor, hem de tekrar buluşma arzusunu. Ne tümüyle iyimser, ne de tümüyle kötümser. İkisini de içinde barındıran bir ifade. Ne “kendine iyi bak” gibi umutsuz, ne de “hoşça kal” gibi yalan…Ve ne güzel bir kelime hoş geldin. Doğduğumuzda kaderimizi apaçık görebilseydik ne olurdu diye merak ederim bazen? Dünya rehberimiz olmadan önce, içsel benliğimizin tarif ettiği yol üzerinde yürüseydik ne olurdu acaba? Nizam-ı düzeni anlamaya çalışmak ya da anlamak ya da yorumlamaya çalışmak inanın insanın beynini yorduğu kadar da çalıştırıyor…

Şu Düğümlere dokunmuşken size bir sır vereyim; Güney Ay Düğümü; Yengeç Burcunda olan bir birey kadın ya da erkek özellikle ilişkilerin de asla ‘’hoşça kal’’ kelimesini kullanamaz biliyor musunuz? Duygusal olarak derin bağlarla bağlanır karşısındakine. Güney Ay Düğümünün bulunduğu ev ölüm anına gelinildiğinde dahi asla olgunlaşılmadığını gösteren tek noktadır. Düğümler bazı burçlarda çok güçlü çalışmakta yine bazı burçlarda tutkulu davranışlara meyil vermektedir. ”Ve gece bir deniz kızı gibiydi. Şarkılarla başladı yıldız yıldız; köpük köpük. Kâh bir çöl rüzgarı gibi yakıcı, kâh bir çöl gecesi kadar serin. Hangi beste sözün musikisiyle, sözün füsunuyla boy ölçüşebilir ki şimdiler de acının ve kayıpların yaşandığı bu zamanları bana kim izahat edebilir ki” işte böyledir Ay Düğümlerinin sebep olduğu olayların yaşattığı hissiyat. Ve ülkemde bu sınavı ziyadesiyle verdi. Daha fazlasıyla vermeye devam edecek!

Vediğe göre ruhun bekası, hayatın anlamı, kader ve insan ilişkisi, kul ile Rabbin ilişkisi konularını sorgularken sezgisel davranış metotlarımız ile bizlere kılavuzluk ederler düğümler. Vediğe göre ruhun bekası yani iyi ya da kötü olarak değerlendirilmesi Ay Düğümlerinden analiz edilir. Güney Düğümü Ketu’nun bulunduğu nokta asla kolay disipline edilemez eğer köşe evlere denk gelirse yaşamdan kolay kolay tat alınmaz kayıplar insanoğlunun yakasını bırakmaz. Venüs retrosu ile yürek sınavımız başlıyor dostlar. Her şey inanmayla başlar güvenle tamamlanır ihtimallerle sonlanır. Düğümler eksen değiştirdiklerinde Uranüs ile harmanlanacaklar. Her ne yaşayacaksanız biliniz ki kader ve karmik etki barındıracaktır. Bu durum en fazla 2022 Mart bitimiyle birlikte Yengeç, Oğlak, Koç, Terazi eksenlerini kapsıyor. Türlü türlü sürprizlere hazır olunuz efendim.

İnsan olmanın o eksikliğini, güzelliğini sezebilmek ve tamamlanmak, bir canlının varlığına duyulan sevgi ile başlayan yaşam. Aynı anda görebilmek tüm güzellikleri ve doğanın, yaşamın bir parçası olduğumuzu anlamak. İbadetimiz sevgi olsun.

Hürmetler

AYŞEN TOK