Güneş Tutulması ve Türkiye

Ven MD: 2000-03-02 (13:23:15) – 2020-03-02 (16:16:18)

Merc AD: 2016-03-02 (15:49:28) – 2019-01-03 (5:38:07)

Rah PD: 2017-10-05 (1:43:21) – 2018-03-05 (16:01:06)

Yaşanılan Dasa süreci Venüs-Merkür-Rahu evresidir.

Güneş, Ay ve diğer tüm gezegenlerin bir ülkenin kuruluş anına göre natal yerleşimleri ve transitlerin yorumlanmasına Mundane astroloji denir.

2015 yılından bu yana seri şekilde Kova-Aslan ekseninde Güneş ve Ay tutulması enerjisine maruz kaldık. Mundane Rasi haritasına göre bu alan 3.ev ve 9.ev olmaktadır. Ve bakınız ülkemizde neler değişti? Basın-Yayın’dan tutunda bizler gizli terör örgütü Fetö ile Türk Devleti’nin karşı karşıya gelişine, üniversitelerde ki eğitim programından tutunda ilkokul ve orta seviye öğretim kurumlarına kadar değişikliğe uğradık. Hemen hatırıma gelenlerin en başında ise basın-yayın kuruluşlarına yönelik sansür uygulaması ve kalemi kırılan köşe yazarları var. Uluslararası mahkemeler de ülkemizin Banka müdürleri, Bakan’ları yargılandı. Dış ticaret şekillendi. Komşularımız ile itilaf yaşadık. Diyanetin takvaları ile serseme döndük. Bu konular tarihin bir dönemini arşivlerin tozlu rafları arasında gelecek kuşaklara yansıtacak. (Ben 100 hatta 200 yıllık öngörüler hazırlıyorum. Bir nesil ben öldüğümde bırakacağım miras ile bu öngörüleri okuyacak!) Hatta tam da Kova Güneş tutulmasına en son örnek olarak 2011 yılında temelleri atılan FATİH projesi kapsamında ( Eğitimde Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Harekatı ) bugüne kadar 432 bin 288 adet akıllı tahta okullara ve 1 milyon 438 bin adet tablet öğrencilere dağıtılmıştır. Kova (9.ev) Aslan (3.ev) Bu konular eğitim ve öğretimi 1.dereceden ilgilendirir.

Kozmos güçleri evrenin aslında bir muamma olmadığının ispatıdır. Binlerce yıllık analizlere dayalı bu sistem de hiçbir istatistiğin yorum yapamayacağı ya da öngörü de bulunamayacağıda bir gerçektir. Gök cisimleri bilinmeyen güçlerin kaynağı ve bizleri iç yörünge, dış yörünge transitleri ile toplumsal olaylar kadar değişimin eşiğine sürüklemektedir. Astroloji aslında donanım açısından eksik bir bilim dalı değildir, değer görmeyen bir bilim dalıdır. Bilimsel açıklamalar başka başka gezegenlerin varlığını kabul ediyor fakat oluşan bu enerjinin akışını neden kabul etmiyor? Batı normlarında Neptün düzensizlikleri, Uranüs çığırları, Pluton yıkımları, Satürn öğretileri, Mars eylemleri derken peki ya Doğu kültürü? Geçmişte alim-ilim-bilim derken ismi falcıya düşen bu kişiler günümüz yıldız ilmi ile ilgilenen tüm astrologlar ben dahil herkes FALCIDIR!. (Modern şekilde yıldız ilmini kullanarak geçmiş ve gelecekten haber verdikleri için.) Kimse lütfen aslını inkar etmesin. Mazisine vefa gösteren insanlar her zaman dengeyi yaşamlarında bulurlar. 🙂

Gelecekte şekil alacak gidişatı belirleyecek olaylar ve yaşam profili Transit gezegenlerin yapacağı görünümler ve Natal gezegenlerin  kavuşumlarıyla bağlantılıdır. Vedik astroloji 9 gezegen üzerinden hareket eder. Ekliptik Düzlem Rahu-Ketu bu manyetik alanın bilyesi gibidir. Bu iki kör nokta Rahu esasında Jüpiter, Pluton ve Satürn gibi hareket ederken Ketu ise Mars, Neptün ve Uranüs’e benzetilmeli. Satürn insan yaşamında periyotik olguları, alınacak dersleri ve bizleri değişime zorlayan enerjileri barındırmaktadır. Jüpiter yani Guru bir ödül oluyor feleğin içerisinde fakat o da her evde olumlu çalışmamakla birlikte natal da yaptığı bazı kavuşumlar ve olumsuz Dasa evrelerinde bilinmeyenin içerisinde ki güç olmaya devam ediyor.

Astroloji tamamen zekaya dayalı bir matematik hesaplamasıdır. Kaleminiz ve edebiyatınız beraberin de duygunuz güçlü ise sizden harika bir astrolog olabilir. Hiç bir astrolojik veri sunmadan, makale yazmadan, spritüel koç ya da medyum olan insanlar neye dayanarak öngörü yapıyor inanın şaşırıyorum.

Bir evreyi bitiriyoruz bu tutulma serisi ile. Her yıl 4 ya da 5 tutulma gerçekleşir. Ülke haritasında T.Satürn Yay seyri Ay ve Lagna konumuna göre 7.evdedir. 2020 yılının Ocak ayına kadar 7.ev alanında kalacaktır. 1.evde bulunan natal Ay ve Lagna ile 2.5 yıl kadar temas kuracak ve toplumsal konularda bizleri değişime sürükleyecektir. Jüpiter ise Mundane harita da 5.ev alanındadır. Bu değişimler silsilesinin neler olacağını tahmin etmeden önce JÜPİTER’in Mundane horoskoplarda ne anlam içerdiğini incelememiz gerekiyor. Jüpiter; Din ve din kurumlarını, din adamlarını, ibadet yerlerini, hukuksal içerikli adalet sistemini, hukuk adamlarını, ulusal varlıklarımızı, bankaları, denizcilik ve deniz taşımacılığı ile yapılan transferleri, uçakları ve makine endüstrisini, uzun yol trafiğini, ticaret amacıyla yapılan yolcuları, uluslararası iletişimi, ibadet yerlerimizi, yüksek eğitim kurumlarımızı, üniversitelerimizi ve kadrolarını, din ve felsefe içerikli tüm yayınları, yayın evlerini, kütüphaneleri, öğrenci ve öğretmenleri, kamunun bu konular üzerinde ki düşüncelerini, dış ilişkiler ve dış ticareti, dış işleri ile ilgili bakanlık ve kuruluşlarla yapılacak ortak hareketleri, büyükelçilikleri, profesyonel anlamda başvurulan danışmanlıkları ve astrologları temsil etmektedir.

Ay düğümleri var bir de bizleri değişime sürükleyen. Şimdiler de Yengeç burcunda ki Rahu ile Oğlak burcunda ki Ketu arasında 4-10 kara görünüm mevcut. Hal böyle olunca Jüpiter adına yazdığım tüm konularda maalesef ki değişim kaçınılmaz duruyor. ‘’Eğitim Şürası’’ ile medyada yer alan haberler bir türlü bitmiyor. Teog bile kaldırıldı mesela. ‘’Absürd’’ kabul edilecek bir çok konu Meclis’te onaylanacak yönde. Satürn Yay burcunda geçerken pek yakında Meclis toplantısında dile getirilen “Osmanlıca ya da Arap’ça dersi” uygulaması mesela gündemlerimize yerleşebilir. Neden mecburi İngilizce değil de ‘’Arap’ça’’ tam Satürn’e özgü hareketler. Satürn değerleri öldürür. Ölüm neyi anlamsız kılar? Vadesi bitmiş olanları. Ve böylelikle insan toplulukları gelişir. Bu Eğitim sistemi ve bu kafa ile ilerleyen sistemin elinde Terazi burcunda Mart ayında retroya dönecek Guru yani yukarıda simgelerini yazdığım Jüpiter seyrinde nerelere nasıl savrulacağımız yönündedir.  Bu makaleyi yazmamım asıl sebebi Retro Jüpiter’in Ülke natalında ki 5.ev seyrinde neler yapacağı, enerjisini nasıl aktif edeceğini içermektedir. Amacım astrolojiye ve astrologlara saygı göstermeyen köşe yazarlarına meydan okumak değildir. Bu süreç yani 2017-2020 zaman dilimi gürültü çıkartacak bir süreçtir. Toplum üzerinde amaçlanan başka değişimler sanki görünmeyen güçlerin insiyatifinde. İşte o güçler semanın melekelerinden başkası değil. Geçmiş tarihleri arşivlerden kontrol ettiğimde Atatürk’ün Arap Alfabesini kaldırdığı tarihlerde ki transitler de 1928 yılında ki şimdi yaşadığımız transitler arasında çok ciddi benzerlikler var belki de amaç alfabeyle birlikte din derslerinde ki yoğun sürecin başlaması yönünde ya da İmam Hatip Okulları. Tabi yaşanan Dasa evreleri değişik olsa da bunu hiçbir zaman unutmayacak olsak da şunu hissederek yazmaktayım. İktidarın eli kendileri hakkında yazı yazan bir çok yazar kadar astrologlar üzerine de uzanacaktır. Yine bu süreçte bir yazarın göz altına alınması, suiast girişimi ya da intiharı söz konusu. Dini gruplar arasında Adnan Oktar ve Kediciklerinin sesi 2020 yılı bitinceye kadar kesilecek hatta hiç çıkmayacak şekilde gizli bir yapılanma dahilinde yürütülecektir.

T.Jüpiter kurallara göre 5.7.9.evlerle görünüm oluşturur. Bulunduğu alandan Kova-Koç ve İkizler ile bakış açısı var. Dolayısıyle Mundane haritada Ay ve Lagnaya göre bu evler 9.11.1.evler oluyor. Yine Jüpiter transitlerinde dikkat edilmesi gereken bir başka açılım gezegenin 1.2.5.7.9.11.evlerden geçerken olumlu çalıştığı yönündedir. Retroya döndüğünde ise bu evlerde olumsuz enerji üretir. Yazdığım konular dahilinde şahane bir süreç bizleri bekliyor demektir meali. Yani 2018 Ekim ayına kadar…(Makale sitede kalacak ve ben de sizlere sık sık hatırlatacağım. Bundan böyle tüm öngörülerimi web sitemde yayınlayacağım.)

Yepyeni bir Türkiye’nin kıyılarından dolaşıyoruz liderimiz belli Recep Tayyip Erdoğan. CHP kurultayı sonrasında hayırlı uğurlu olsun. Recep Tayyip Erdoğan Rasi haritası yükseliştedir. Ne olacak bu CHP’nin hali? Yazık ki dönemediler fabrika ayarlarına. 17 Aralık 1948 Tunceli doğumlu Sn Kılıçdaroğlu kürsüden Sn Cumhurbaşkanı’na dayılanınca ana muhalefet partililer bu duruma seviniyor sanırım. Ay (Chandra) Lagna konumuna göre iyi bir insan esasında Kemal bey! Lakin Ay düğümleri transiti altında kendisi ve tabii Ay konumu Satürn görünümü almakta. Mayıs itibariyle başına öreceği çoraplara medya sayesinde vakıf olacağız hep birlikte. Kılıçdaroğlu’nun savaşı sanki islam ve İktidar üzerine, ümmeti belli. CHP ölmüş de ağlayanı yok! Safı ve tarafı belli olmayan bir Atatürk’çü olup, işine geldiğinde bu ismin altına gizlenip, terör örgütlerinin destekçisi bir parti kaybetmeye mahkumdur. Türkiye’de ciddi bir muhalefet boşluğu var. Bu tabloya sizlerde tanıklık ederek seçim zamanı bana bir daha hak vereceksiniz. İyi Parti’nin ise seçimler de ne yazık ki şansı yoktur.

Fevkalade iyilik namzeti olarak adlandırılan Jüpiter’ın ettiklerine bakın hele! Mundane Rasi haritasında 5.evde Terazi burcunda seyir eden gezegen natal haritada ki bir çok gezegenle koyun koyuna girdi. En büyük ödül ise Satürn ile arasında kare görünüm olmayışıydı. (Bu da terör olaylarını engelledi ve tabi Jüpiter kısıtlanmadı.) Ne senaryolar, ne mutluluk tabloları çizildi. Rahmet indirdi bazıları göğün göğsünden de biz öğlen uykusundaydık herhalde yağmadı üstümüze o rahmet!

15 Şubat 2018 tarihinde Türkiye natal haritasında 9.evde 3:00 enlem değerinde Dhanistha Nakshatra da Mars yönetiminde ki yıldızın 3.padasında, pada yöneticisinin Venüs olduğu ilk dekanantta  yılın ilk döngünün ise tamamlayıcı Güneş tutulması gerçekleşecek. Adeta bir devri kapatıyoruz. Hem bireysel, hem global anlamda. Tutulmaların etkilerini en yoğun ilk 1 aylık zaman diliminde hissederiz. Daha sonra T.Mars  tutulma derecesine yapacağı bir kavuşum, iki kare ve bir karşıt görünüm hali yine konu gündemlerinin etkilerini önümüze serer. Jüpiter’in Türkiye’nin 5. evinde gerçekleştireceği transit süresince; Tiyatro, sanat, para, sanatçılar ve eğlence yerleri ile. Doğum oranı, çocuk, cinsel kaygılar, spor, spekülasyon ve kumar konuları aktif edecektir. Hatırlarsanız çocuklar üzerine haberler bir türlü kesilmiyor. İstanbul Küçükçekmece’deki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşanan “115 hamile çocuk skandalı” yürütülen soruşturmada tutuklanan çocukların Suriyeli olduğu ortaya çıktı. (Bunları aylar öncesinde öngörüp sizlere yazmıştım.) Gezegen Retro sürece geçtiğinde göreceğim Bitcoin yatırımcılarını. J

Ekonomi ise Mundane harita da 2.ev ve 8.ev alanlarında seyir eden Rahu ve Ketu’nun ellerinde. İlaveten 2019 yılının Mart ayına kadar sürecek bu transit süresince gündemlerimiz Hint keneveri ve uyuşturucu operasyonları, mezarlıklar, tarihi eserler, ölen kişiler ile meşgul olacaktır. Ohal komisyonu ve mesleğine geri dönecek memurlar içinse 8.ev alanında ki Ketu geri dönemeyenler memurlar adına geçmişte ki haklarını emeklilik, emeklilik maaşı olarak gündeme getirebilir. Netice de düğümler 2019 yılının Mart ayına kadar bu noktadalar.

Türkiye’nin değişime olan arzu eksikliği, toplumun bir kesiminin yoğun direnişi ve muhafazakar duygularına rağmen problemlerini aşacak güçte olacağı zamanlarda gelecek elbette. Güneş tutulmasının etkisi ile mücadele ve müdahale gerektiren siyasi gerginlikler ve ülkenin iç güvenliğini kapsayan dış saldırılar ve sınırlarımızı da ilgilendiren durumlarla karşı karşıya kalabiliriz. Basına yapılan saldırılarda gelinecek son nokta Merkür Retro etkisi ile gençlere, yazarlara ve ticaret içerikli konulara ve cemaate, İktidar partisi ve muhalefet yöneticilerine yönelik olacaktır. Mart ayının ilk haftası Afrin’de ki operasyon adına stratejik vurgular da son derece dikkatli olunmalıdır. Mars’ın Yay seyri Mundane harita da 7.ev alanı olduğu için Mart-Nisan ve Mayıs aylarında operasyon da geri adım atılırsa bu avantaj olacaktır. Allah Mehmet’ciği korusun! Vatanımızın bölünmez bütünlüğünde elbet galibiyet Türk milletinin olacaktır.  Satürn Nisan ayında Retro seyre geçtikten sonra sınırlarımızda direniş, sivil kargaşa ve panik sebebi ile hükümetin sıkıntılı günler geçireceğini unutmayalım. Dış politikamızın yeniden şekilleneceğini ve AB ve AP ile yeniden gündem oluşsa da yönümüzü Kuzey ve Doğu ülkelerine döneceğimizi unutmayalım.

Yılın ilk Merkür retrosu da Balık burcunda ve 4.evle görünüm kuracağı için yaratacağı enerji ile dünya basınında siyaset, ekonomi ve iç güvenliğimizle ilgili daha fazla zorluklarla karşı karşıya kalabiliriz. Sınır komşularımızla diyaloglarımız bozulabilir. Uzak diyarlara baktığı da ise İsrail ve Suudi Arabistan 2020 yılına kadar gündemler de olmaya devam edecektir. Güneş tutulmasının etkisiyle ülke natalında 3.ev ve 9.ev alanlarına yönelik etnik köken ayrılıkları ve aşırı dinci grupların kendi içlerinde bölünmeleri ve diğer insanları birbirine düşürecek ayrıştırmalara sebep olacak tutumları; Halkı polis ve askeri güçle karşı karşıya getirip, şiddeti, kazaları, suikast eylemlerini tetikleyebilir. Son defa medya ile iktidarın savaşı büyük kaosa neden olabilir. 3. ev medya, iletişim ve kültür alanlarını temsil eder. Bireysel anlamda da sizler için hassas nokta Kova burcu, evi ve 26.40-03:00 enlem aralığıdır. Mundane haritalarda 4.ev; Toprakları, yerleşimi, maden ocaklarını, muhalefet partilerini, liderlerini ve tarımı temsil eder.10.ev ise Devletin başını, hükümeti ve iktidar partisini yansıtır. Bu enerjilerle doğal afet kapsamında deprem gibi üzücü bir enerjiyi Ekliptik Düzlem maziye döndüğümüz da 1999-2000 yıllarını hatırlamak adına ayrılmadan yaşatabilir.  Ketu’nun 8.ev seyri geçtiğimiz 1 yıllık zaman diliminde Jüpiter’in Terazi seyri, sonrasında ise Akrep seyri esnasında hükümete ait çok fazla skandal içerikli olayların gündemlerimize yerleşmesine sebep olacaktır. Bir komisyonda ya da bir konuda dönen rüşvet olayları gündemler de yer alabilir.

Mevcut yönetim 2023 yılına kadar T.B.M.M’de yer almaya devam edecektir. Yine birçok vekilin partiler arası transferi ve istifası bizleri şaşırtmasın.

Hak-hukuk-adalet ne varsa iste! Yukarıda ki usta durumları görüyor.

Sahi ya Amerika’yı kim yönetiyor? Onu da ilerleyen günlerde yazacağım…

Hürmetler

AYŞEN TOK