Aldanmayın Bu Gökyüzünün Her Haline. Mevzu Güneş Olsa Bile. Kova Güneş Tutulması

Vakitsiz düşünmesini sevgiyi, düşünüp düşünüp sevgiliyi, üzülmeyi öğrendim. 

Rıfat Ilgaz

Göğsümden Havalanan Kuşa Yazdım & Kova Burcu Güneş Tutulması

Kaçan Değil, Savaşanlarındır Güzel Günler! Kova Burcu Güneş Tutulması

Bu sizlere yazdığım 3.makaledir ve bu makale 2 Mart 2018 Aslan burcu Dolunay fazının enerjilerini de anlatmaktadır. Zira Ketu’nun 2.baskısı ile birlikte dahil olacağım kitap fuarları etkinlikleri sebebiyle yazı yazamayabilirim. Linkleri tıklarsanız Kova burcu Güneş tutulması makalelerini okuyabilirsiniz. 

15 Şubat 2018 Oğlak-Kova diliminde saat:23:00 Dhanistha Mars yönetiminde 3.pada da, pada yöneticisi ise Venüs olduğu nokta da tamam mı, devam mı dedirtecek bir enerji ile yüz yüzeyiz.Tutulma anının yöneticileri içimizde deli bir öfke, kontrolü mümkün olmayan davranışlar ve şiddet içerikli isyanlar söz konusu olabilir. AY ve GÜNEŞ 3:00 derece enlem değerinde sevişmeye duracaklar. Yılın ilk Güneş tutulması. 2015 yılından bu yana Kova-Aslan ekseninde yaşadığımız enerjilerin de son hamlelerini hissedeceğimiz bir ruh hali esir alacak yaşamlarımızı. Gündemlerimiz değişiyor. Güneş tutulmaları en yoğun etkilerini 1 ay evvel ve 1 ay sonrası zamanlarda gündemlerimize yansıtır. Enerji T.Mars’ın tutulma derecesine yapacağı bir kavuşum, bir karşıt ve iki kare görünüm ile devreye girer. Belki de yepyeni bir başlangıç, belki de bir bitiş. Vedik  Astroloji de Ay önemli gezegen olduğu için Dolunay zamanları aydınlanmamız adına birkaç günlük farkındalığın film haline bürünmüş gökyüzü görselliğidir. Geçmişin canlanışı adına Dolunay öncesi ve sonrası sancılı yani Yeni Ay dönemleri konuyu belirleme de etkendir. Yeni Ay fazları Güneş tutulması, Dolunay fazları ise Ay tutulması gücündedir. Nakshatra yöneticisi Mars Akrep burcunda enerjisinin güçlü olduğu alanda diye tabir edilse de Mars ve Ketu arasında görünüm oluşmakta. Yine de inşallah bir çoğunuz için bir umut olsun diyelim zira hayat çok kısa ve sizleri üzen ne varsa kesin kısadan gitsin! Bir taraf ağlarken bir taraf gülemez üzgünüm!

Nakshatralar Vediğin incileri yerleştikleri burç içerisinde 13.20 derecelik padalara bölünmekteler. 3.pada da gerçekleşecek tutulmanın takımyıldızının yöneticisi Mars ve Venüs iken gayrimenkul konuları ve yaşamın keyif alınan her alanı kadar ilişkilere de yansımaları olacaktır. Görsel şölen yapabiliriz, görsel anlamda bitişlere zemin hazırlayabiliriz. Bu gökyüzü şekli açıkçası beni hiç düşündürmedi. 2018 yılına ruhen hazırlıklı girmeliydiniz zira retrolar başladığında sinirlerimiz hop oturup, hop kalkacak. Tutulmalarla dolu bir yıl geçireceğiz. Tutulma anına görünüm veren  olumsuz gezegen Satürn ve Mars. Depresif olabilir, yaşanılacaklar neticesinde yalnızlığa meyil edebiliriz. İçimiz yoruldu değil mi? Gönül ve zihin yorgunluğu, vücut yorgunluğuna benzemiyor. Temmuz’a kadar bu enerji hakim üzerimizde. Sonra ki tutulmalar yaşam sahnesinde farklı bir perdeyi aralayacaktır. ‘’Çözül çözülebildiğin kadar’’ çözülemedin mi Ketu sayesinde ‘’tutul tutulabildiğin kadar’’ diyor evren.  Zira Ketu bu tutulmanın başını çekiyor. Aslan-Kova ile Akrep-Boğa Lagna, Ay ve Güneş yerleşimine göre hangi eviniz ise o ev konuları tavan yapacaktır. İyi anlamda ya da kötü anlamda bunun sırrı Rasi haritalarınızda gizli, yaşadığınız Dasa süreçleri nispetinde gelişmeler yansımaları arasındadır.

Genel anlamda tutulma civarı kendimizi mutsuz hissedebiliriz. Yaşamsal etkiler sert ve oldukça ağır gelebilir. Durup dururken aniden parlama, sinirlenme, saldırıya geçme gibi…Kızgınlıklarımız bir volkanın patlamasına benzeyebilir, kazalara oldukça açık bir kaç gün olacaktır. İkili ilişkiler ve ortaklı konularda iktidar hırsı ya da diktatörlük ruhumuzu esir alabilir. Sağlık açısından kemiklerinde ağrı hissedenler içinde ağrıların artışı olası mümkündür. Ruhumuzda ki ağrı ise KALBİMİZDE! Bu tarihlerde sağlık sorunları yaşayanların ameliyat gibi dahili ve cerrahi müdahalelere başvurmamasını önereceğim zira aşırı kanama sonucu acil kana ihtiyaç duyulabilir. Olumsuz görünüm, zorlu Dasa süreci alan bireylerde kemik kırılmaları, deri hastalıkları, yüksek tansiyon, kansızlık, adale ağrıları gibi şikayetlerde artış gözlemlenecektir.

Bu tarihler en fazla evlilik ve ilişkiler için ortaklı tüm konularda Yengeç-Oğlak-Balık-Başak bireyleri kadar Aslan-Kova için de zararlıdır. Burada şu da var tabi bu enerjiyi olumlu kullanabilmek. Zodyağın iki doğal zararlısı T.Satürn öğretileri uzun vadeye yayılı iken T.Mars her evde olumlu seyir ve olumlu enerji oluşturmuyor. Bu gezegenler kadar Güneş transitleri de oldukça önemli. Güneş’in 1.ev seyri Lagna ve Ay yerleşimlerini enerjik anlamda zorlayabilir her ne kadar Güneş doğal zararlı olup bazı eksenlerde düşüşte olsa da Kova noktasında ki hali alacağı görünüm ile durumu zora sokacaktır. Kalbinin götürdüğü yere gideceksin, gitmesine de dönüşünün hesabını ter temiz yapmalısın.. 🙂 Tutulma anı yükselenine göre Kova  noktası Zodyağın 5.ev yerleşimidir. Levh-i mahfuz; olmuşların ve olacakların, zamandaki bütün anların ve mekanda ki bütün varlıkların, kısacası, her şeyin yazılı bulunduğu bir İlâhî muhafaza levhası; İlahi ilmin aynası, kaderin defteri, kâinatın programı. Elif elif yazılmış bizlerin yazgısı kimisine bal börek, kimisine susamlı çörek. Yıldız tozlarından yaratılmış ve yolun sonunda ışık olmaya kotlanmış insanlarız bizler. Derslerimiz hiç bitmedi, bitmeyecek hala cebeleşmekteyiz. Kimi görsem ayrı derdi var, kiminle konuşsam apayrı konular. Her hücremizde yazılı bir bir bu sorunlar. Zor değil anlamak aslında hepsinin Yaratanın isteği olduğunu.

“KADER” olayını vurgulayan bazı ayet ve hadislerlerden alıntı yapıyorum sizlere ne güzel anlatılmış hani kadere inanmayan arkadaşların okuması adına.

“ALLÂH DİLEMEDİKÇE SİZ DİLEYEMEZSİNİZ!” (76.İnsan: 30)

“HÂLBUKİ SİZİ DE YAPTIKLARINIZI DA ALLÂH YARATMIŞTIR!” (37.Sâffât: 96)

“MUHAKKAK Kİ BİZ HER ŞEYİ KADERİYLE (yazılı – programlanmış) YARATTIK!” (54.Kamer: 49) “…HAREKET EDEN HİÇBİR CANLI YOKTUR Kİ ONUN ‘Bİ’NASİYESİNDE (alnında-beyninde var olarak/beyninden) TUTMUŞ OLMASIN (fâtır’ın beyni programlaması)…” (11.Hûd: 56)

“DE Kİ: “HERKES YARATILIŞ PROGRAMI (fıtratı – şâkılesi) DOĞRULTUSUNDA FİİLLER ORTAYA KOYAR!” (17.İsra’: 84) “ARZDA (bedeninizde – dış dünyanızda) VE NEFSLERİNİZDE (iç dünyanızda) SİZE İSÂBET EDEN HİÇBİR MUSÎBET YOKTUR Kİ, BİZİM ONU YARATMAMIZDAN ÖNCE, BİR KİTAPTA (ilim boyutunda oluşmuş) OLMASIN!..” (57.Hadiyd: 22) “(Bunu bildiriyoruz) Kİ ELİNİZDEN KAÇANA ÜZÜLMEYESİNİZ VE SİZE VERDİĞİ İLE DE SEVİNİP ŞIMARMAYASINIZ!..” (57.Hadiyd: 23) Şimdi de sıra geldi “KADER” ile ilgili Rasûlü Ekrem’in açıklamalarına;

“ALLÂH, mahlûkatın KADERLERİNİ, semâları ve arzı yaratmasından elli bin sene evvel yazmıştır!”

Tâvûs şöyle anlattı: Ben Rasûlullâh’ın (sallâllâhu aleyhi vesellem) sahabîlerinden birçok insanlara eriştim… Onlar, ‘HER ŞEY KADER İLEDİR’ diyorlardı… Ben, Abdullah İbni ÖMER’den şöyle işittim:

Rasûlullâh (sallâllâhu aleyhi vesellem) buyurdu; HER ŞEY KADER İLEDİR!.. Hatta, âcizlik ile zekâ ve beceriklilik bile!..

Vedik Astroloji de 5.ev; Aslan noktasını temsil eder. Bu sebeple Dharma görev veya yaşam amacı evidir. Evin simgeleri arasında; Çocuklar, zeka, hafıza, geçmiş yaşamdan getirdiğimiz ödüllerimiz, spekülasyon, kumar, spor yapma yeteneğimiz, el sanatları, güzel sanatlar, ahlak, erdem, hayırseverlik, dine bağlılık, romantizm, aşk maceraları, zevkler, ruhsal yönelimler, bilgelik, yüksek eğitim, iyi alışkanlıklar yerini alır. Rasi haritalarınızda 5.eviniz Jüpiter’den görünüm alıyorsa olumlu, Satürn’den görünüm alıyorsa ders verici, Mars’dan görünüm alıyorsa zorlayıcı etkiler barındırır. Her şartta bu ev bereketli ve uğurludur. 5.evin yöneticisi haritada nereye yerleşirse o nokta özellikle iyi incelenmelidir.“poorvapunya” buradan deşifre edilir. Bunun anlamı, şimdiki hayatı yönlendiren geçmiş yaşam kredisi veya ödülüdür. Neredeyse tüm dünya çapındaki ünlü insanların haritalarında çok güçlü 5. ev vardır. Bu işaret şimdi ulaştıkları yeri hak etmek için çok çalışmış olduklarını gösterir. Poorvapunya bir çeşit kalıtım duyusu olduğundan, büyük ödüle sahip olan kişi erken çağlarında kaderini bilir veya hisseder.

Ay enerjileri ismi ile müsemma değil maalesef! Bitişler, duygusal konular, iç alemimize doğru çalışacak. Kalp bir kapıdır iç âleme açılan, yaptığımız her hata, vicdanımızı sızlatan her olayla, düşünceler de bir terazi kurarız gönül aynamızda. Kalbin ötesindeki o uçsuz bucaksız sonsuz olan huzur denilen odaya girmek zorlaşır. Kızgınlık ve kötülük kalpte yanan bir ateştir. Kin ve haset, kıskançlık ise bazen onu oluşturan sebepler, bazen de ondan oluşan sonuçlardır. İnsana bahşedilen bu duygular günaha sevk eden kötü huylardır. Bu sebeple, bu huyların etkisi altına girmemeye çalışmak lazımdır. Öyle ise kalbinizde barındırdığınız tüm hissiyat kızgınlık, nefret ve öfke son bulmalı. Bulmalıdır da zaten 5.evde geçmişten getirdiklerinizi 9.evde geleceğinize götürmektesiniz. Hayseme’ye göre “İnsanın şeytana karşı işi zorcadır. Çünkü o şehvet duyduğu zaman şeytan gelip kalbine girer; hiddet duyduğu zaman da gelip aklına girer.’’

Kova-Aslan eksenlerine insad edilen gösteriş hakkını bulacak bu sefer. Tutulmaların bir şeyi bitirme yerini yenisini başlatma gibi özellikleri vardır. Kalp bir havza ise bu havza da nefrete ve kine yer vermiyoruz. Bir sahabi “Kızan insan, çok akıllı da olsa kızarken ahmaklaşır. Ahmağa verilecek cevap ise susmaktır.” Onun için, kızan kimseye karşı susmak tavsiye edilir çünkü o, söylenecek en akıllıca sözleri bile yanlış anlar ve yanlış tepki gösterir. Susmayı öğrenemedik bir türlü. 2018 retrolarında başaracağız inşallah evren bu hissi telkin edecek zihinlerimize.

İnsanlar da bu duyguların oluşmasına sebep olan doğum anında ki gökyüzü enerjilerini içerisinde barındıran horoskoplardır. Kalp ve huzurun kontrol edildiği nokta 4.ev ve AK gezegen yerleşimidir. Orası kötü bir gezegen tarafından kuşatılmış ise durumunuz zor sevgi denen en önemli gıdadan mahsunsunuz ve kiri zihninizi ele geçirdi demektir. İnsanlara kızmak ya da kızmamak onları irade sahibi görüp görmemeyle eş değer, merhamet ise ebedi bir mülk gibi maalesef oda her kula nasip olmayan yüce bir değer. Kızmak, kin gütmek ve nefret sorunları çözmenin yolu değil ki zihinsel anlamda sorunları büyütür ve yeni sıkıntılara sebep verir. Çoğu düşmanlıklar, büyük kavgalar ve bunların beraberlerinde getirdikleri yıkım ve kıyımlar, yutulabilen kızgınlıkların pahalı yansımalarıdır.

Kızgınlığını tolore etmek için kızan insanın çirkinleşen yüzünü, deli saçmasına benzeyen sözlerini ve köpeğin kudurması gibi olan davranışlarını düşünmek bile yeterlidir. Yumuşaklık, güzel ahlâkın güzel bir meyvesidir. Yumuşaklığı, ancak kızgınlık ve nefretten arınmış olanlar gösterebilirler. ”Ya âlim ol, ya ilim öğrenen ol, ya da bunları seven ol.” denmiş bir hadiste boş kaldığım her an okuduğum bu hadislerden çok şey öğrendim sizlere de tavsiye ediyorum şiddetle. Hisler kalplerde oluşur ve zihinlerde eyleme dönüşür. Günah makinesi haline gelmeyin, üzüntüleriniz olumlu Dasa ve transitleriniz başladığında son bulacak emin olun ve lütfen güvenin bana bitmeyecek hiçbir kötülük yok! “İnsan suretinde gördüğün herkes insan değildir. ” Hacı Bektaşi Veli. Aslında affedici olabilmek ne yüce ve yegane bir duygudur. Egodan korunmak ve yüksek bilince ulaşabilmek ne büyük bir lütuftur…

“Senin düşmanlarının en düşmanı, en şiddetlisi iki tarafın arasında bulunan nefistir.”

Merkür’ün de dahil oluşu ile ‘’İki düşün bir konuş’’ moduna gireceğiz. Ya da ‘’susma sustukça sıra sana gelecek’’ felsefesini savunabiliriz. Merkür zihindir, hafızadır, zekadır. Hafıza, zekanın hazinesi, tefekkürün sermayesi, benliğimizin tarihidir. Ruhumuza takılan en değerli cihazlardan biridir. Hafızasız bir zeka işimize yaramaz. Çünkü biz, eskiden öğrendiklerimize dayanarak düşünürüz. Merkür AK olan kişiler geçmişlerini sık sık düşünür ve kolay iletişim kuramazlar. Geçmişte yaşanılan her konu rüyalarımız ve gerçek yaşamlarda deneyimlenmek adına yeniden önümüze sunulur. Bütün şeytani düşünceler akılda başlar, tartışmalar, kavgalar, kıskançlıklar, sahiplenicilik ve nihayetinde savaşlar.

Masallardaki gibi bir aşka düşmüşse insan, hayata da aşkın gözleriyle, kâh ağlayarak, kâh gülerek bakmayı öğrenir. Her yer pembeye boyanmış gibidir. Başlangıçta pürüzsüz, temiz, hatta tertemiz. Bazen derin bir sevgi bazen de nefret alır yerini. İşte bu aşkın en büyük sınavıdır. Kimisi için sonsuzluğa uzanır gider, ömür yetmez bitirmeye. Kimisi için de mutsuzlukların en büyüğüdür. Büyük aşklar nefretle başlar derler ya bazen de nefretle biterler. 🙂 🙂 Her aşk için bu sınav vardır. Gökyüzü enerjileri bunu tetikler çünkü aşk ise bazen kazanır, bazen kaybeder. Filmin sonunda kaybeden olmak mutsuzluğa açılan kapı değildir ki! 🙂 Bazı Nakshatra yerleşimleri gezegenlerin enerjilerini olumsuz yönde etkiler. KETU-OĞLAK, RAHU ise YENGEÇ yerleşimleri; AŞK ilişkileri, evlilikler ve ikili ortaklıklar, arkadaşlıklar, girişimler, cesaret konularında, sağlık, gönül huzuru, aile içi gelişmeler, kariyer konularında KOÇ-TERAZİ eksenini, özellikle natal düğümleri, Ay konumu ve Lagnası burada olan bireyleri zorlamakta. Her ne ise düşündüğünüz ikili ilişkiler ve ortaklıklar adına kalplerimizden ve zihnimizden geçen amelleri netleştirecek bir süreçtir geçecek olan zaman 2019 yılının Mart ayına kadar.

Kör sevgi sevgi değildir, bilgiliyseniz eğer gerçek sevgi budur. Kendinizi, eşinizi ve konumunuzu sınama vakti. Kalbinizde sevgi ve aşk olmadan bir şeyler yaparsanız gerçekler ayyuka olacaktır. Düğümlerin natal gezegenlerle teması kayıplar kadar kişiyi depresif davranış ve intihara dahi sürükleyebilir.

Kısa bir süre sonra yani 7 Mart 2018 tarihinde Mars’ın Akrep burcundan Yay burcuna geçişi ve seyri ise Yay-İkizler eksenine hararet yaptıracaktır. Yay konumu için Mars görünümü 4.7.8.ev konularında tartışmalara ve enerji dolu mücadeleye davetiye niteliğinde. ”Bilenle bilmeyen bir olur mu?” zorlukla beraber, bir kolaylık var. Gökyüzünden Allah’ın emirleriyle yıldızların bizlere gönderdiği enerjiler doğrultusunda cüzz-i irademizin devre dışı kaldığı koşullarda kaderimiz yön buluyor. Rasi haritalarında Mars’ın transit geçtiği alanlarda natal gezegen yerleşimi olanlar enerjiyi bire bir hissedeceklerdir.

Açığa çıkan sırları neticesinde mahcubiyet yaşayacak olan Oğlak-Yengeç ekseni; bu ölümlü dünyada her şey mübah! Ettiğiniz sürç-i lisanlar dahil olmak üzere. 🙂 🙂 Yalnızca kalben huzuru ve sevgiyi masum insanlar bedenlerinde, zihinlerinde hissederler. Yaratıcının hediyesi bu sevgi, mutluluğun yegane timsalidir. Sevmek kadar GÜVENMEK daha da önemlidir. Sevgi bütün yok edici enerjiyi kontrol eder. Nefret hem kendinizin hem de başkalarının duygularına yıkımdır. Boğa-Akrep ekseni anne sağlığı, evinizin içinde arayacağınız huzur, uyku sorunlarınız, yeni bir araç alımı, gayrimenkul alımı veya satımı kariyer konularınız ve Toplum önünde ki tavrınız, duruşunuz! Gündemlerinizi oluşturacak.

Egolu düşmanlar tetikte, hepsi hazır menzilde bekliyor üstelik Ketu devredeyken belli ki aranızdaki hesaplaşma geçmiş yaşamlardan gelmekte yani dost görünüp, düşmanca davrananlar, arkanızdan kuyu kazanlar, ahlarla, vahlarla ettikleri tesellileri koz kullananlar. Ego, Vediğe göre enerji merkezlerimizi tarif eden çakralarımızda ki bozukluktan kaynaklanır. Sevgiyi ve başkalarına değer vermenin önemini anlamalısınız. Tepki gösterebilirsiniz ancak düşman çetin huzurunuz kaçacak. Saf sevginin ve masumiyetin yanlarını deneyin bu seferde siz safa yatın ne olacak ki? Dürüstlük ve hoşgörünün kazanacağını göreceksiniz! Balık-Başak dolandırıcılara ve depresyona dikkat! Kova burcu Güneş tutulmasında ”Kulun, kalp gözü sırrıyla eriştiğine, akıl dünya gözüyle yetişemez”.

Ülke Natalına göre değerlendirme yapacak olursak 9.ev ve 3.ev konuları aktif olurken Mundane haritalara göre Güney Doğu bölgelerde Mars’ın Yay seyri başladıktan sonra (7.ev) her hangi bir operasyonda askerimizin zarar görme ihtimali artacaktır. Mars bir evde iki ay kaldığı için Mart-Nisan ve Mayıs aylarında tedbir adına operasyon yapılmamalıdır. Tutulma Şubat ve Mart aylarında; Eğitim, kültür, iletişim, bilim ve ülkenin komşularını temsil eder bu alanda ki enerjiyi bizlere yansıtırken ülkenin iç ulaşımı kadar kara yolları, demiryolları, nehir ve kanal ulaşımı, araçlar vs önemlidir.  Postaneler, internet ve TV yayınları ile medyayı yönetir. Mundane Haritalarda Ay; Halkın, kadınların ve kalabalıkların temsilcisidir. Halkın davranışlarını ve genel davranışların işaretidir. Halkın dikkatinin yoğunlaşacağı konular üzerinde vurgu yapacaktır. Özellikle ulaşım anında oluşabilecek kazalar tutulma evresinde haber programlarında yoğun bir şekilde yer alabilir. Mundane Haritalarda Güneş; En tepede ki otorite figürünü Başbakanı, monarşiyi, aristokrasiyi, yargıçları, otoritedeki tüm kişiler ile itibarlı insanları, bakanları temsil eder. Son olarak gönlümden geçenler odur ki; güzeli ve güzellikleri görmek; gönül gözü ile bakmasını bilmekten geçer. Gönül gözü ile bakanlar, kusur değil hüner görürler çünkü gönül gözü kusurları değil hünerleri gösterir. Hüner arayan göz kusur görmez, kusur arayan da hüner görmez! Yürüyoruz her gün ve her gece hasretin, acının, kederin, sevincin, duygularımızın sınandığı o incecik çizgide. Sığmıyoruz ne bu bedene ne de bu dünyaya yaşanılanlar öyle ağır ki arzulara karşılık gerçekleşenler yetersiz geliyor! Ben öyle hissediyorum. Gecelerimiz uzun ve karanlık! Ölümün ve aşkın kurda kuşa yazıldığı bu çelişkiler atlasında ruhumuz neşe dolu zamanları arar oldu. Gecenin sorguları gündüzlerde yanıtlanırken ara taksim geçer gibi AY evreleri. Alevi yakıyor içimizi, gözyaşlarımız pınar oluyor bir şeyleri silmek istercesine. Bunalınca insanın ruhu, şarkılar sayesinde katmerlenmiş bütün anılarını, yürek gümbürtülerinden üfleyerek gömmek istiyor bir yerlere. Belki de en güzeli ALDIRMAMAK yapılan terbiyesizliklere, görüp görmemek, bilip bilmemek, çünkü her birey kendi nefsinden, kendi ahlakından, kendi Hora Shastrasından sorumlu. Sorgu sual verecek neticede yukarıda ki ustaya!

BAŞAK-BALIK EKSENİ; Mart Dolunay enerjisi ile; Kişi kendi sağlığı, çalışma hayatında ve iş ilişkilerinde ki değişimlere odaklanacaktır. Yeni İş fırsatlarını değerlendirirken, açıktan çıkacak düşmanları da göz ardı etmeyin derim naçizane. Sağlığa daha bir özen gösterseniz fena olmaz. Burası Dusthana evdir. Becerilerinizi ya da beceriksizliklerinizi geçmişte yaşadığınız olayların etkisiyle düşünebilir, yeni farkındalıklar kazanabilirsiniz. Dolunay enerjisi Dusthana evinizde. Maneviyatın ve öze dönmenin yeridir 12. Ev Vediğe göre Moksha kabul edilir. Beynimizde oluşan manevi değerler, düşünceler kisvesinde beden bulur. İç dünyamızdır. Madde bağımlılığının da kontrolünün yapıldığı bu ev aslında spritüel manâda minvaldir. Ebedi huzur, Allah inancı, cinsel zevkler ve rüyaların anlamları da buradan tespit edilir. Hastane ortamlarında bir yakınınız için bulunabilirsiniz. Yine gizli düşmanlar söz konusu, zihin epey bir karışacaktır. Sizlerin de içinde bir şeyler ölecek mecazi anlamda bunu yoğun hissedeceksiniz. Arkanızdan dönen ve bu zamana kadar sizden saklanmış bazı bilgiler açığa çıkabilir. Geçmişte yaşadıklarınız yeniden düşmanca davranışlarla sizi üzecektir.

TERAZİ-KOÇ EKSENİ; Mart Dolunay enerjisi ile Çocukların, eğlence hayatının ve Aşkın değer kazandığı evde tetikleyici özelliktedir. Bunların haricinde zihinsel faaliyetlerin bilinç ve vurgu kazanması esnasında yanılgı ve üzüntülerde bir o kadar ensemizde olacaktır. Aşk hayatınız da hareketlenmeler yeni ilişkiler yada bitişler gündeminizde yer alacaktır. İlişkiniz ile ilgili gerçekler öğrenebilir, ilişkinizde geldiğiniz noktayı gözden geçirebilir ve yeni kararlar alabilirsiniz. Güçlü ve yoğun duygular hissedebilirsiniz, ancak değişken bir ruh hali içinde olacağınızdan sağlıklı karar verebilme adına beklemede kalmanızı öneririm. Susmak ne güzel eylemdir. Tüm kırgınlıkların önünde ki tek barajdır bana göre. Sevgi dudak uçlarımıza takılı kalır bazı zamanlarda ne dilden düşer ne gönülden gider. Tam söylemeye ramak kala o iki kelimeyi ‘’Seni seviyorum’’ sıradan bir hal alır ruhumuz, olmakla olmamak, gitmekle kalmak, söylemekle susmak arasında sıkışırız tıpkı gece ile gündüz gibi…Bence sizler dudaklarınız değil yüreğinizden geçenlere kulak verin yüreklerde ki mutsuzluk hayatta ki cehennem demektir. Dolunay enerjisi; Sosyal gruplar ve organizasyonlara yönelik ilgide canlanma yaşayabilirsiniz, beraberinde üzüledebilirsiniz, sevinedebilirsiniz. Buna sebep kadınlar olabilir. Arkadaş çevreniz genişleyecektir ve umutlarınız, arzularınız sizi daha istekli bir ruh haline bürüyecektir. 11.ev şans oyunlarının tetikleyicisidir. Bu eksende gerçekleşen Yeni Ay ve Dolunay enerjisi şayet Dasalarınız da desteklerse beklenmedik bir Piyango kazanma ihtimalini dahi doğurabilir. Yeni gerçekler öğrenebilir, içinde bulunduğunuz durumu farklı açılardan gözlemleyebilirsiniz bunu tam olarak AŞK ilişkilerinizde de hissedeceksiniz. Geçmiş geçmemiş gibi duruyor ve geçecek gibi de durmuyor zira üzerinizde ki retroya dönecek olan Satürn, retro Jüpiter ve Ketu görünümü altında. Destursuz dalıp da içeriye yüreğinize kimsenin girmesine müsaade etmeyin. Bulaşın işte aşkın en doyumsuz haline yok olup gitmeden evvel…

AKREP-BOĞA EKSENİ; Mart Dolunay enerjisi; Anne, kalp mutluluğu, yaşadığınız ev, mülkiyet aracınız, ev yaşamında rahatlık ve güvenlik, değişiklik yapma hissini kurmaktadır. Evin elle tutulabilir özelliklerini geliştirmek yada aile ilişkilerini ön plana almak ve aile bireyleri ile ilgilenmek yönünde olumlu adımlar atılabilir. Gayrimenkul alımı-satımı söz konusu olabilir. Annenizin sağlığı adına üzücü gelişmeler yaşanabilir. Aile mutluluğu derinden sarsılabilir. Uykunuz ile alakalı birkaç gün gergin geçebilir. Kalbiniz kırılabilir. Geçmişten gelen hatıralarınız, alışkanlıklarınızla yüzleşebilir, onları geride bırakmak zorunda kalabilirsiniz. Rüyalarınız aşmanız gereken konulara ışık tutabilir. İş hayatınızda önemli gelişmeler yaşayabilirsiniz. Tam olarak Dolunay da kazanacağınız farkındalıklar bunlar olacaktır. Yenilmekte var hayata; ağladıkça gözlerimizden süzülenler, sevinçli anlarımızda şen kahkalarımız, çığlıklarımız, sevenlerimiz, sevmeyenlerimiz, aşkların derin heyecanı, ayrılıklar yenilmekte var hesapta…Dolunay yine sizlerin; Kariyer ve toplum önünde ki duruşunuzla alakalı ciddi skandallar ve kayıpların yaşanması olasıdır. Kişi tanınma iç güdüsüyle sağlıklı kararlar veremez. Üstleriniz ile sorun yaşayabilirsiniz. Ekliptik noktalar Ay konumunuza görünüm vermekte ve Dolunay da bu enerjiyi yoğun hissedeceksiniz. Ani kararlara bağlı iş değişikliği bile gündeme gelecektir. Evrenden güzel destekler almanızı diliyorum. Hayat bu işte kimine göre oyun, kimine göre ise kaybedişler silsilesinin uzun metrajlı filmi. Natal Rasi haritasında İkizler-Yay-Balık-Başak ekseninde Ekliptik düzlemi bulunan bireyler de transit ay düğümlerinden Mart 2019 itibariyle kare görünüm alacaklar tüm bu enerjiler kadersel etkiler barındırır yorum ise DASA evrelerinizde gizlidir.

YAY-İKİZLER EKSENİ; Mart Dolunay enerjisi; Kardeşlere, komşulara, yakın arkadaş çevresine duyulacak ilgide, haberleşmede sizlere artış yaşatacaktır. Vediğe göre 3.ev cesaretin göstergesidir bu anlamda cesur davranışlar iletişim yoluyla pekiştirilir ve İnternet aracılığıyla deneyimler kazanılır. Yakın arkadaş çevrenizde değişiklik olabilir, Rahu etkisiyle yanlış anlaşılmalar ya da düşmansı tavırlar, aynı ortamı paylaştığınız mesai arkadaşlarınızla polemikler yaşanabilir. Çevrenizde oluşacak değişimin evrensel boyutu Dolunaya anında tetiklenecektir. Değişken ruh hali Satürn’ün devrede olması sebebi ile sık sık fikir değiştirebilir, düşünce ve fikirlerinizde netleşmekte zorlanabilirsiniz. Zihinsel anlamda farkındalığınız artacak tam olarak Dolunay da. Her bahar gelişinde yaşam; gökyüzüne bakıp maviyi görmek gibi her seferinde yeniden yenileneceğini bile bile aşık olmak gibi kırgınlıklarımız geçici, öfkelerimiz nefretsiz, saygımız sınırsız, sevgi ve sadakat ise sağlam olmalı bunu deneyimleyeceksiniz bu Dolunayda. Dolunay enerjisi; Genel anlamda eğitim, dini görüş, uzun yolculuklar ve şansın vurgulandığı bu ev kayıpları üzüntüleri gündeminize getirecektir. Baba söz konusu. Babası olanlar ilginç gelişmeler yaşayacaklar. Uzun mesafeli yolculuklara dikkat! 9.ev ruhsal farkındalığın evidir. Ruhsal ve manevi konularla ilgili yeni deneyimler kazanır ya da arayışlar içine girebilirsiniz. Hayat tecrübelerinizi gözden geçirebilir, yeni bakış açıları geliştirebilirsiniz. Yakın çevre ilişkileriniz ve kardeşlerinizle ilgili konular gündeme gelebilir. Dolunay anında bu konular hep gündeminizde olacaktır. Hayat bu işte kimine göre oyun, kimine göre ise kaybedişler silsilesinin uzun metrajlı filmi.

OĞLAK-YENGEÇ EKSENİ; Mart Dolunay enerjisi maddi kazanç ve gelir seviyelerinde ki durumun belirlendiği alanda oluşacak. Eğer Dolunay oluşumu anında natal haritanızda bu nokta da Güneş var ise ego tavan yapabilir ve otorite, baba figüründe ki kişiler adına önemli gelişmeler yaşatacaktır. Maddi kaynakları genişletmek ve geliri artırmak için kişiyi denemelere sevk edebilir. Güvenliğin ifade ediliş tarzı üzerine yoğunlaşılır. Lüks eşyalar almak, harcamalar yapmak ve mali zenginliği sergilemek için cömert davranışlarda bulunmak ego tatmini için gündeme gelebilir. Ayrıca dişlerde ve yüzde ciddi sorunlar olabilir. Kişi gerçeklerden kaçarak yalan konuşmaya meyledebilir. Maddi durumunuz önümüzde ki süreçte geçici bir süreliğine değişecektir, kemerleri sıkma vakti ve sırlarınızı paylaşmama vaktidir. Maddi kazançlarınız ve sahip olduğunuz tüm değerler kendi çabanız ile kazandıklarınız özellikle ön planda olacaktır. Beklediğiniz paralarda gündeme gelebilir, kazançlarınızda artış yaşayabilirsiniz. Duygusal iniş çıkışlar ile zihinsel belirsizlikler neticesinde sözlü sohbetleriniz de kimseye sırrınızın vermemeniz gerektiğini hatırlatmak da fayda görüyorum. Kandaka sürecini atlattınız. Yay burcunda seyre geçen Satürn sizler için zararlı enerji üretmiyor bu 2020 yılının Ocak ayına kadar devam edecektir kıymet bilin. Dertler parmaklarınızla sayamayacağınız kadar çoğaldıkça, etrafınızda ki insanların bir bir azaldığını göreceksiniz. Üzerinizde seyir eden Ekliptik Düzlem Natal Ay yerleşimi burada olanlar ya da Natal Ekliptik noktası burada olanlar için kadersel etkiler barındırıyor bu etkiler arasında intihar girişimi dahi söz konusu olabilir aman dikkat edelim olur mu? Ruhsal anlamda bunaltan bir süreçtir zira. Uyku ile uykusuzluk arasında gidip gelmeler, ya çok sevmeler, ya eksik sevmeler ve netice de hep ödün vermeler. Mart Dolunay enerjisi 8.evde değişim dönüşüm temalarını vurguladığı için gündeme boşanmalar, eşimiz kanalıyla elde ettiğimiz maddi değerlerde kayıpları getirebilir. Evlilik ortaklığı ile paylaşılan maddi varlıkların kullanılması ve aktifleştirilmesi yönünde ilerleme sağlanır. 8. ev Dusthanadır ve ölüm kelimesini bu eksen de mecazi anlamda da kullanabiliriz. Fiziksel duyarlılıklara karşı aktiflik getirirken, bu durum saldırgan-cinsel dürtüleri uyandırabilir. Kişinin psişik ve spritüel konulara ilgisi aratabilir. Banka kredisi ve sigorta gelirlerinden uzak durun. Cinsel organlarınızda oluşabilecek kronik rahatsızlıkların tetiklenmesi olarak yorumlanabilir. Mahçubiyet yaşama olasılığınız var sakladığınız, değerleriniz gün yüzüne çıkacaktır. İçiniz de bir şeylerin öldüğünü hissedeceksiniz. Edineceğiniz yeni yaşam tecrübeleri Dolunayın enerjisi ile üzülmenize sebebiyet verecektir. Başınıza gelen olayların nedenlerini kendinize sorabilir, size zarar veren kişi ve alışkanlıklarınızdan kurtulabilirsiniz. Bir kaybediş söz konusu. Ya sevgi, ya güven, ya para, ya itibar! Kimsenin daha önce ayak basmadığı yeni topraklar lazım size şimdilerde. Satürn sürecinin ardından dilerim ulaşırsınız o topraklara karanlığa eğilmeden, korkmadan ve yenilmeden. Sabır her şey tamamen 2020 yılı bittiğinde yoluna girecek.

KOVA-ASLAN EKSENİ; Mart Dolunay enerjisi ile kişi kişisel gelişiminde ciddi değişimlere odaklanabilir. Kendini tanıma beğenme veya büyüme kişinin sahip olduğu kendi yeteneklerini tanıması yönünde önem kazanabilir. Dış görünümde değişiklik, yada diyete başlamak için uygun bir zaman dilimidir. Görsellik adına değişimi ruhunuzda hissedebilirsiniz. Duygularınızda ve enerjinizde artış olacak birkaç gün, duygusal belirsizliklere ve çevrenizde değişen olaylar da fazlasıyla şaşkınlık yaşayabilirsiniz. Dolunay da bu durumları etkileyecek önemli olaylar Ay’ın ışığı ile açığa çıkabilir. Önemli kişilerle karşılaşabilir, ruhsal ve manevi farkındalıklar kadar yeni bir ortaklık yeni bir ilişki içinde görüşmeler yapabilirsiniz. Gönül köşkünüzde geçmiş canlanıyor. Belki de yarınlar sizler için geç değildir. Dolunay enerjisi ile; İşte BEN ve SEN temasını BİZ değerlerine bırakan bir ev. Peki ortaklı konular, mahkemeler, çalışma sahamız, eşimiz, evliliğimiz ve yabancı ülkeler ile kuracağımız ilişkilerimiz?. Dolunay anında 7.evinizde natal yerleşimde doğal zararlı gezegenler varsa etkileri zorlu olacaktır bu etkiler evlilik ve ortaklığı bitirmeye kadar gider şayet olumlu gezegenler varsa etkileri daha hafiftir belki de uzun zamandır yaşadığınız ilişkiniz evlilik arifesine taşınacaktır. Ciddi bitişler ya da ciddi başlangıçlar bireysel haritalara göre şekil alacak diyebiliriz. Navamsa D9 haritasında Rahu ve Ketu devre de bu eksende hakkınızda hayırlısı olsun. Mahkemesi olanlarda ilginç ve kadersel etkiler yaşayacaklardır. İçinizi biliyorum AY konumum Balık olduğu için denizimiz dalgalı bugünlerde, soğuk, maviden ırak. Geçmiş lodos gibi vuruyor, yürek yorgun ve uzak mutluluğa başımızın üzerinde esen kuşlar ise gelecek fırtınanın habercisi. Tutulmanın en fazla vurgu yaptığı eksendir.  Sevginin ve sevgilinin ellerinizin arasından kayışına şahitlik ettiniz.

Üşümek ne demek siz bilir misiniz? Bir yüreğin üşümesi ve sonra yine aldanması. Böyle üşüdüğünüz zamanlarda toprak sarar nefesiyle insanın gönül yarasını, bağrında ki sızı öyle derindir ki suskunluğunuz çığlıklara döner, düşlerinizi yakarsınız tek tek. Gözyaşınız süzüldükçe gözünüzden üşüyen yine göğsünüz olacaktır. Ve bir kapı kapanır bilirsiniz bir kez daha asla açılmayacağını ‘’kader’’ der boynunuzu bükersiniz. Deniziniz öyle kabarır ki dalgalar alsın götürsün istersiniz bedeninizi oysa geride kalan genzinize dolan tuzdur yakıcı ve yok edici etkisiyle. Yutkunursunuz ya hani derman olacak başka bir nefes aramaya başladığınız anda acınız dinecektir. Birinin açtığı yarayı ancak bir başkası kapatır. Gökyüzü salladıkça gönül salıncağınızı, sarsılır, tükenir, fırtınalarla içinizde ki çiçekleri büyütemezsiniz. Elleriniz semaya açılır ve üşüdüğünüz için ‘’üzerime bir sevda ört’’ diye dua edersiniz.

Aldanmayın bu gökyüzünün her haline mevzu Güneş bile olsa!

Hürmetler

AYŞEN TOK