Varoluşun Soylu Rahmi&Balık Yeni Ayı

Ey Sevgili!! Bana diyorsun bu kalbimdeki hal nedir..?

Ben de sana derim ki; muhabbetin türüne bakar, zamanla görünür..!

Heves olur..

Tutku olur..

Muhabbet olur..

Aşk olur..

Ben bilmem, kalbine sor..!

Bifani Deruni

Kadınlar ya da erkekler hayat gülücüklerle şekillenir değil mi? Gülemediğimiz o kara anları unutur mu bellekler? Balık noktası böyle bir noktadır işte! Günümüz coğrafyasında her şey menfaatler üzerine kurulu iken, her şey internet ortamında vücud bulurken, sevgi tükenmiş, kıymeti bilinmemiş, şimdi anlıyor musunuz neden çekilmez olmuş hayat? Neden her gün baktığımız o sırları saklayamıyor aynalar?

Masal deyip geçmeyelim. Fakat hayal de kurmayalım. Kurulan hayaller yıkılırken 2018’e özgü Retrolar eşliğinde ne olacak yeryüzünde ki canlıların hali Yarabbi? Biliriz ki aşk değdiği her kalbi deli-divane eder. Biliriz ki güzel kadınlar aşkla aptallaşır. Şunu da biliriz zekası ile aşkı aynı çizgi de tutabilenler aşık olduklarında da akıllıdır. Lakin ikisi bir arada yürüyemediği için güzel kadınlar bence yalnız kalsın! Vediğe göre Ay Balık seyrindeyken yıldızlı sema masal anlatır. Özellikle rüyalarınızda. O yüzdendir Balık etkisi yoğun insanlar hep bardağın dolu tarafını görürler. Onların zekaları da sezgiseldir.

İnsan, kaba kuvvetin hükümdar olduğu bir devirde hayata katlanmak için acılarını unutmak için bambaşka bir dünyanın varlığına inanmak zorundadır. Balık için özellikle Ay Balık için bu kolaydır. Onların kendi dünyaları vardır. Onlar herkesin dünyasına adapte olabilir lakin kimse onların dünyasını anlayamaz. 🙂 Algısı açık, yüreği merhamet dolu Balık’lar için olsun bu makale. Kalbimizi saray gibi düşünelim. Bu makaleyi okurken sizler ben kalpten kalbe gidecek bir yol bulmayı umut ediyorum.

Modern astrolojiye göre yöneticisi Neptün’tür. Neptün Venüs’ün bir üst oktavıdır. Bu yüzden Venüs Balık noktasında yücelir, Başak noktasında düşer. Balık insanları Neptün etkisiyle aşk zıpkınından vurgun yemiş, Venüs’ün ilahi kadehinden aşk şarabıyla sarhoş olmuş (Leyla ya da Mecnun) sonun da Jüpiter’in derinliklerinde ise ilahi erdemleri seçmiş ve nihayetin de ilahi aşk boyutuna geçmiştir. O yüzden başkadır Balık etkisi. Vediğe göre ise Balık burcunun yöneticisi Jüpiter’dir. Vedik terminolojisinde Jüpiter hem Balık, hem Yay burcunun yöneticisidir. Bu yüzden Balık insanları ya da Balık etkisi stelyumu taşıyan insanlar bu dünyaya en az 3-4 beden fazladır. (Şekil ben J) Böyledir benim halim yeryüzünde bana bahşedilen tüm acıları tek başıma göğüsler kimseden yardım almam aksine yardım eden hep benimdir. Merhamet gösteren ve sonunda nankörlük gören 🙂 Vediğe göre Ay Balık burcunda 17 Mart 2018 tarihinde saat: 15:00’de Purvabhadra nakshatra 4.pada diliminde yıldızın yöneticisi Jüpiter, padanın ise Ay olduğu alanda inanın bana tutku dolu bir enerji ile temas kuracağız. Zira Jüpiter retro seyirde olacak. Yeni Ay fazlarında yıldızıl zodyak haritalarına göre enerjinin oluşacağı alan da konuları belirlenir. Yeni Ay fazlarını sevmeyiz. Belirsizlik tam olarak 14 gün sonra Ay’ın dolum halinde netlik kazanır. Ay dolunay fazından önce kambur(dışbükey) Ay (Gibbous Moon) ayrıştırma konumundadır. Bu fazda kişi kendini analiz etmeye yönelik motivasyon, kendi hareketlerinin farkında olarak hayatta değerli bir şey yapma duygusu hisseder. Kişisel ilerlemeyi ön plana alan bir tavır sergiler. Sınıflandırma, kategorize etme, değerlerin farkına varma ve ona katkıda bulunmayı öğrenme eğilimindedirler ve bu amaçlar doğrultusunda sorumluluk ve görev üstlenirler. Kendilerinin dışında dünyada daha yüce bir değer bulup onun bir parçası olmak için çalışırlar ve dahil olmaya çalıştıkları bu değer sistemine katkıda bulunmayan diğer şeyleri elimine etmek için uğraşırlar. Bu fazın etkisi altında insanların bir şeyi ne için yaptıklarını bilme ve harekete geçebilmeleri için bir sebep bulma ihtiyaçları vardır. O yüzden yeni Ay ya da dolunay enerjisi + ve – olmak üzere 5 günlük zaman diliminde vurguludur. Vedik Haritalarda Balık 12.evdir. Bu evde bu özelliklerin yaşanması bir lütufdur.

Ayın bu yerleşimi bizleri aşırı duygulu, sevgi ve büyük fantezilerin arayışına itecektir. 12 Mart itibariyle etkisine gireceğimiz enerji aynı zaman da maji yani büyüye büyük destek verecektir. Başlangıçlar 14 gün sonra tamamlanma enerjisi ile sonuç almanızı sağlar. Birkaç gün aşırı alıngan davranabiliriz. Acıya ve acıma hissiyatına yoğunlaşacağımız süreçtir diyebilirim. Balık; dişi, değişken bir su burcudur. Ay Balıktayken herkesi ama herkesi sevebilecek kadar geniş bir yüreğiniz olduğu hissine kapılabilirsiniz kendimden biliyorum. Özellikle aşırı merhamet mesela.

Ay’ı Balık burcunda olan kişi tutkulu ve sempatik birisidir. Onun için duygusal uyum, fiziksel ve zihinsel uyumdan çok daha ötededir. Sevdiği kişi için kendini rahatlıkla feda edebilecek bir duygusal motivasyonu vardır. Bu aşırı duyarlılık zaman zaman denizin dibine vurmasına neden olur ve sahte mutluluklar arayarak kendini kandırırken, duygusal anlamda hasar almaya en yatkın insan tipleridir. Fakat Balık insanlarının hassas bir ayarı vardır. Sabırları tükendiği nokta da bir daha geriye dönmemecesine terk ederler yara aldıkları kişileri ya da konuları.

Ay Balık burcunda gizemli insanı simgelerken, gizemli olaylarında açığa çıkmasına sebep olabilir. Verici, eli açık ve uysal yönümüzle para konularında çok duygusal olmanız yüzünden kandırılabilirsiniz. Duygusal anlamda dalgalanmalar yaşayabileceğiniz için Ay’ın bu yerleşiminde alkolden uzak durmalısınız. Ay’ın Balık yerleşiminde bir Balığı anlayabilmeniz için Balık yönlerinizi keşfetmelisiniz. Bir Balığı anlamak, denizden anlamakla eş değer değildir. Deniz sabittir oysa Balık, denizin dehlizlerini, derinliklerini  keşfeden ve yakaladığında ise elinizde tutmakta zorlanacağınız bir canlıdır. Aşk acıttıkça aşktır. Balıklar için burada ki aşk mecazi anlamda kullandığım bir kelime zira ben ilahi aşktan dem vuruyorum. 🙂

Venüs Balık noktasını şereflendirmiş ben hiç susar mıyım? Ağacın kökleriyle toprağa tutunuşudur sevgi, belki de rüzgarın, yaprakları dallarından ayırmasıyla, kurumuş bir ağaç gibi orta yerde kalmak, mesela çıplak elle dokunmaktır Güneş’e, yıldızları üstüne saçmak sevdiğinizin, ona can olmak, derdine derman olmak, (maddi-manevi) Canı sıkkınken hissedip bir sıcak kahvede, belki bir melodi de belki bir şiirin mısralarında onu hatırladığınızı hatırlatmaktır. Sevdiğinizin bir gülüşü için saatlerce kafa yormak. Onu kaybettiğiniz şehirde ölene kadar kalmak. Aşk işte anlamsız gelirken hiç tatmayan bir kişiye, bir başkası için kafayı yemektir belki de…

Hepiniz tanıyorsunuz beni, şiir ve müziğe olan düşkünlüğümü, özel durumlar da nüks eden Balık hallerimi. Kalplerinize dokunmak oraya biraz kan pompalamak vakti geldi nihayet. Batı değerlerine göre 5.evimde yerleşen Neptün ile Lilith, ( Beni JÜLİET kadar aşık kılarken) Natal haritamda ki ağır su grubu, Balık-Yengeç-Balık etkileri ile aşkı ilahi boyutta benden daha iyi kimse dile getiremez. Vediğe göre ise 5.ev yöneticisi Mars’ımın, 10.evde yerleşerek RAJAYOGA oluşturması, 10.evde kavuşum halinde olan Venüs-Mars etkisi ile en tutkulu, en kıskanç hallerini ruhuma yansıtan Yaradan’a şükürler olsun. Aşk yok olmaktır!

Sevinçlerimiz ne kadar coşkuluysa, acılarımız da bir o kadar anlamlıdır Ay fazlarında. Zaman, yaş, mekan, seviye, konum kavramlarını unuturken, evrenin sizi sürükleyişine tanıklık edersiniz, ayaklarınız yerden kesilir. Hesapsızca bütün ezberleriniz bozulur. Hayaller kurduran, anılarınızı çoğaltan, özlemlerinizi körükleyen, bizi bize özel kılan ne kadar duygu varsa can bulur Ay enerjisi ile. İşin sonrasında ise meleklerinizin ve şeytanlarınızın uyandığını ve sizi yönetişini seyredersiniz. İsyan ve delilik ruhunuzdadır.

Yeni Ay enerjisini anlatmaya, koşulsuz sevgiyi ya da aşkın bu mecrada alacağı kifayeti anlatmaya bu makale yeterli gelmez.  Saf sevginin, merhametin, hassasiyetin, hak aşkına inanmanın, derin duyguların ve hislerin minvali olan Balık etkisiyle Yay burcunda buluşan Satürn ve Mars durumlara 4/10 kuralı ile kare görünümle bakış atarken ilişkiler adına yoğun yaşanacak duyguları tutku, öfke ve intikam dürtüleri ile hissedeceğiz. Bu enerji mahiyetinde 31 Mart tarihine kadar kadın ve kadına yönelik şiddet, tecavüz, cinayet haberlerinde artış olacaktır. Bu duygular öyle bir hal alacak ki kadın ve erkek figürleri arasında yaşanmaması gereken olaylar yaşanabilir. Lagnası ve Ay yerleşimi Balık-Başak burcunda olanlar için ‘’ya kendini sevmekse her şeyin aslı’’ dedirtebilir artacak libido. Aşk bile bundan arınmış değilse. Aşk nerede hakikaten?

Kendine hayran olmayan, kendine tapmayan, başkasını anlayan,  merhamet duygusunu her değerin önünde tutan, sevgiden yana nasipsiz, ilişkisinden hemen soğumayan, aşkı hayatının merkezi yapan bir edayla yansıyacak sevgi bizlere. İster mecazi olsun ister ilahi, aşkın bilinmeyen yüzünde bu varsa, işte tam burada VENÜS BALIK  burcuna yerleşmiş demek doğru olur. Sevginin en şiddetli formu sayılan aşk için, mecazisinden geçmeden hakikisine varılmaz derler. Gençliğinde kelebek misali çiçekten çiçeğe koşsa da evliliğinde dahi flörtçü edasından vazgeçemez BALIK burcuna yerleşen Venüs, eee ne yapmalı o halde diyorsunuz? Birini benliğimizden daha çok sevmeyi, değer vermeyi, her an onu düşünmeyi, hep özlemeyi aşık olunca öğreniriz. Bu aşamada Venüs buna müsaade edecektir. Çünkü Balık koşulsuz fedakarlığın döşüdür. Venüs’ün burada ki diğer en önemli vurgusu ise BALIK felsefesine uygun merhamet kavramıdır. Sevgilisi ve eşi olanlar Balık burcunda kişisel gezegenleri bulunanlara (Ay-Güneş-Venüs-Merkür) asla yalan söylemeyin. Sideral ya da Tropik her iki zodyak sistemin de 12 adet ev mevcut ve bu evlerde yerleşen Planetler(gezegenler) herkesin haritasında ki Venüs yerleşimi hayattan aldığı zevki ve aşka bakış şeklini tarif eder. Rasi haritaların da AK gezegeni Venüs olan bir çok erkeğin kadın-erkek ilişkisi anlamında hep aldatıldığını, eşlerinden yana hak ettikleri sevgiye nail olamadıklarını gördüm. Aynı şekilde bayanların da özellikle bayan figürleri ile mutsuz arkadaşlıklar kurduğu aşikar. Venüs yerleşimi Balık-Başak-İkizler-Yay Lagna ve AY konumları için  aynı zamanda kadersel planda birden fazla ilişki ve evlilik söz konusu olabilir.

Aşk dedik! Venüs dedik! Peki size bir soru? Ego ve aşk ikisi aynı anda devre de olursa hangisi kazanır? Tabi ki kaybeden aşktır. Kendine güveni olmayan bir insan hem kendini heba eder hem sizi, sevgisinin arkasında durmayan, flörtçü davranan, sürekli değişken ruh hali ile daldan dala konan, küçücük bir ilgisizlikten kırılmalarımız, sıradan bir sözcükten alınmalarımız? Biz bu kişiyi sevmeyiz, O sevginin, bize yaşattığı duyguları severiz aslında. Kısacası şifre kendini sevmektir yine. Sevmek, özlemek, kavuşmak istemek, onda kaybolmak, onla bir olmak, sürekli onu düşünmek, onun için şarkılar dinlemek, onu hatırlatan yerlerde gezinmek, onun için şiirler yazmak, onu yaşamayı arzulamak ve sonunda onsuz kalmak ruhumuzu okşamaktır. Aşk acı çekmektir ve o acıyı hissedecek bu yeni Ay ve dolunay fazında herkes!

Tabii tüm bu duruma görünüm veren Satürn ve Mars’ı unuttum sanmayın. Kurala göre 4.7.8.evlerle kontak halinde sözün kısası; Aşkı da unutun sevmeyi de! Kıskançlık ve tutkudan ne haber diyecek! Bu durumda Balık da pişer Başak yerleşimine düşer. Mars’ın Yay enerjisi iki ay kadar Yay, Balık, İkizler ve Yengeç bireylerini agresif yapacaktır. Transit Venüs, doğumdaki Ay’ın ve Lagnanın yerleştiği evden itibaren sayıldığında 1. 2. 3. 4. 5. 8. 9. 11.12 evlerden geçerken olumlu ve faydalı sonuçlar verir. 6.7.10.evlerden geçerken ise olumsuz çalışır. Venüs’ün Rasi haritalarında dost ve düşman olduğu burçlar vardır. Balık-Terazi-Yay burçlarında rahat eden Venüs; Merkür’ün ve Mars’ın yönettiği burçlar da rahatsızdır. Transit Venüs bir evde yaklaşık olarak bir ay kalır. Doğum anında Rasi Haritasında Balık burcunda yerleşen Venüs, erkek ya da kadın olsun kişiye hem flörtçü bir ruh hali, hem de birden fazla evlilik verir, kişi her zaman iki kişiyi düşünür, sevdiği, arzu ettiği. Aşık olduğu tipler, genel anlam da su grubu etkileri taşıyan, farklı kültürden ve yabancı uyruklu olabilir. Uğruna gözyaşları dökülen, büyük fedakarlıklar gösterilen kalp çarpıntısını tanımlayan kelimelerdir. Tutku-Sevgi-Acı. Yeni bir kapıyı aralar gibi açılan bir yürek ile size Venüs’ün Balık yerleşiminde aşkın ve koşulsuz sevmenin önemini anlatan bir yazımızdır bu. Sevgi saflık oranında akacaktır göğün göğsünden! Mantıklı düşünüldüğünde imkansız olması gereken sevme biçimi, Mars’ın enerjisi ile içgüdüsel bile olsa tutkuyla yaşamlarımıza yansıyacaktır. Sevmemiz için bizi çeken bir şeyler mutlaka vardır, NEDENSİZ SEVMEK; ÖMÜRLÜK VUSLAT DEMEKTİR o da belki Allah’ın ödülü ya da cezasıdır Jüpiter AK iken…

Unutmayınız ki bu enerji; Koç-Kova-Aslan-Terazi bireylerini ağlatırken, Balık-Başak-Akrep-Boğa burçlarını ilişkileri ile sınayacaktır.

(Daha çok makale yazacağım size. Ülkeyi hazırlıyorum. Mesela etkilerini anlatacağım zira önemlidir Mart ayı.)

Baki Sevgi ve Saygılarım ile…

AYŞEN TOK