2020 Gökyüzü

Bütün renkler aynı hızda kirleniyordu. Birinciliği beyaza verdiler.

Özdemir Asaf

Biten bir yılın ardında gözyaşı dökenlerimiz için yarınlara erteleyelim tüm üzüntüleri. 2020 yılı geçen yıl üzülenlerin asla üzülmeyeceği bir yıl olsun. (!). Bazı anlar vardır kör kurşunlar saplanır, çığlıklar duyulur yüreklerde. Derin düşünceler eşliğinde uzun uzun yürür ve ardımızda bıraktığımız enkazları, siyah beyaz kadrajı olan gökyüzüne gömeriz. Fonda eskimeyen şarkılar eşliğinde o enkazlar arada bir eşlik ederler nezaket içerikli duruşlarıyla bizlere ve hüzün kaplar sol yanımızı.

Bahar da karlar yağar yüreğimize, kuşlar uçmaz, kara kışlar esir alır ruhumuzu o yüzden 2020 yılında yarınlara erteleyelim gözyaşlarımızı. Mühür-ü zamana uğramış arzular, anılar, sevda dolu gönüllere dert tohumları serper. Bir Balık olarak ne demem gerekiyor düşünüyorum biliyorsunuz Balık’ların ama bazı Balık’ların aşırı derecede şiir, müzik ve güzel sanatlara olan merakını. Bir aşk oldu gökyüzü benim lügatım da, düşler kurdum sizlere ve dedim ki ‘’ölümdür bu işin son yolu’’ ölmediğimize göre olmazlığın umutsuzluğuna kapılsak da, hüzün dolu 2019 yılını ardımızda bırakmanın, aşkın hüzzam dolu satırlarını bir daha hatırlamamanın, gizli gölgelerle takip eden hatıraların yok oluşunun, mayın tarlalarında dolaşmanın ‘’patladı, patlayacak’’ kaygısını taşımanın hükmünü kaybetmesini istiyorum.

2020 yılı gökyüzü enerjileri karanlık menzile davetiye gönderiyor yine bazılarımıza. Ne kadar dilesem de gözyaşlarımızı ötelemeyi, hıçkırığa boğulacak olanlarımız da var. Hiç gelmeyecek baharlar gönül kefelerimizi ağırlıklarıyla sınayacak. Rüzgarların koynunda anılarımızla sevişeceğiz. Yalnızlıkla sohbet edeceğiz. Aşk; Dolunaylar da hicranla ağlayacak, denizlerimizde öfke, martılar ise ayrılığın çığlıklarını savuracak maviye. Kırgınlıklarımız; Hayata, sevgiye, sevgiliye, eşe, dosta, arkadaşa asice hesap soracak. Mahcubiyetler yaşayacak bazılarımız yaşamlarımızı ala bora eden retroya dönen gezegenler sayesinde. Böyle böyle direncimiz ya azalacak ya çoğalacak. Rasi haritalarında doğal zararlı gezegenlerin güçlü yerleşimleri bireyi de yaşanılan olumsuzluklar kaşısında dirençli kılar bu konuda başı çekenler Satürn ve Mars yerleşimleridir. Gezegenler özellikle köşe evler de 1.4.7.10 dig bala yönsel güç kazanırlar. Bir binanın kolonları gibi yaşam duruşumuza yön verirler.

Tevekkül ve Tefekkürle karşıladığımız hayatlar ve süreçlerden geçerken var mı başka çaremiz? Rıza gösterip, olgunlukla tevazudan başka var mı bir çaremiz? Sustukça susmayı, eğildikçe eğilmeyi öğreniyoruz sayelerinde ve nasırlaşmış ruhlara sahip oluyoruz. Naralara boğulacağız yine, içip içip gökyüzünü karanlık denizlerde boğulmalı mı, dudaklar da acı bir özlem, dışarı da kara kış, dalgalarla boğuşmalı mı? İnsan silüetinin kelimeleri kanarcasına, yürekleri kanatırcasına. Hatalar gölge olur bazen karanlıklarda takip ederler bizi hesap sormak isterler, neticesinde naralar atmak isteriz yalvarırızya Mevla’ya öyle bir yıl 2020. Şükürler olsun ki inançlıyız, ölümü teğet geçecek kadar deli cesaretine sahibiz, hangi yola sapsak sonunda doğruyu bulacak kadar idrak yetisiyle doluyuz yeter ki insanlığımızdan utanmayalım.

Huzur, başarı, mutluluk ve sağlık aklımızın tamamını istila eder hedeflerimiz hep bu yöndedir. Sanırız ki ömrümüze ait başarı dolu yıllarımızın rotası ve saati hiç şaşmayacak, emsalsiz yaşamlara dahi sahip olan bir çok kişinin söküldükçe ilmeklerinden kadere yenilen hayatı vardır unutmayın. Jüpiter Zodyağın muazzam güzellikler sunan gezegenidir lakin her transit için bu söz konusu değildir ki, 1.5.7.9.11.ev geçişleri olumludur ve yine bu evlerden geçerken görünüm yaptığı evler şereflenir tabii görünüm kurduğu ev Sav puanı yüksekse ve Dusthana değilse. 2019 yılının Kasım ayında Jüpiter gezegenin Yay geçişi ve yine 2020 Kasım ayına kadar devam edecek olan transiti, Kendra üçgen evlerle görünüm kurarak Yay, Koç, Aslan, İkizler, Akrep burçları için çalışacak çalışmasına da bireysel anlamda Rasi haritalarında ‘’al takke, ver kulak’’ misali kaygan zeminlerde Retro süreçlerinde ne şirinlikler yansıtacak bilinmez. Bir bakmışsınız dinlenmek için bir gölge ararken şehrin ortasında çırılçıplak kalakalmışsınız. Kıymetli kıymetli vedalarla biten hayat hikayeleri. Kimseyi sevmek zorunda değiliz, kimseninde bizi zorla sevmesini istemeyiz, asaletten yoksun, bulaşık insanlar, şerefsizler, ar damarı çatlamış, utanma hissiyatını kaybetmiş, bir baltaya sap olamamış kişiliksiz şahsiyetler, yalancılar kendi bataklıklarında boğulmaya mahkumdur. Dilerim böyle varlıklar yer almasın zümrelerinizde hoş yer almış olsalar da verecekleri ders bittikten sonra kendi çöplüklerinde çürümeye mahkumdurlar. Sonu gelmeyen bir evren bu evren, kimsenin ettiği kimsenin yanına kalmıyor, yarına kalıyor yanına kalmıyor. Durmak bilmeyen isyanlar, derinlerde aranan cevaplar, sorgular canımızı yakmaya başladığında, yorgun geceler de dertlerle baş başa kalınca, titreyen ellerimizle namlunun ucuna kurşun misalidir anılar. Gözyaşlarıyla ıslanmış doğrularımız, yalanlar ve hakaretlerle dolu sözlerimiz acıtır kalplerimizi. Gücendikçe yazgımıza, geri dönüşümü olmayan kadere sövgülü haykırışlar sunarız, kaçtıkça yüzleşmemiz istenen hesaplaşmalar bu yıl Lagna ve Ay konumu; Koç-Terazi-Yengeç-Oğlak burçları için peşlerini bırakmayacak türden. Şansınızı fazla zorlamayın! Hayat eğer zarsa hep dubara yada düşeş gelmez! Düğümlerin 2020 yılın Eylül ayına kadar Yay-İkizler seyri devam ederken, 3 cups ev hizası aynı zamanda Satürn’ün 24 Ocak 2020 Oğlak geçişi burada ki 2.5 yıllık transiti, Oğlak-Yengeç-Koç-Terazi burçlarını zorlayacaktır. Satürn seyri Lagna ve Ay konumu; Akrep-Aslan-Balık burçları için faydalı çalışacaktır. Görüyorsunuz işte gök kubbe döndükçe yok birimizin bir diğerinden farkı.

JÜPİTER ve TÜRKİYE

Jüpiter; Mundane haritalarda; Din ve hukuku, din kurumlarını ve ibadet yerlerini, din adamlarını, adalet sistemini, ulusal varlıkları, bankaları ve bankerleri, eğitmenleri, eğitim kurumlarını, öğrencileri temsil eder. Denizcilik ve uzun yolların da simgesidir. 7.ev transiti esnasında; Uluslar arası ilişkiler, askeri veya sivil savaşlar, anlaşmalar, ultimatomlar, hakemler, kaçak suçlular, açık düşmanlıklar, rekabetler. Ülkenin evlilik ve boşanma oranları, halkın bakış açısı. Dış ticaret ve iş ortaklıkları, müttefikimiz olan ülkeleri ve bu ülkeler ile yapılan anlaşmaları tem sil eder. Klasik astrolojide Jüpiter’in 7.ev seyri faydalı bir süreci işaret eder lakin 2019 yılının Nisan ayında değişecek olan Ay düğümleri Ketu Yay seyrine başlarken Rahu İkizler noktasında olacaktır. Jüpiter’in kayıpları işaret eden Ketu ile teması yazdığım tüm konularda aldanma ve kayıplar verecektir.

Dilerim ki yüreğinizin bahar yağmurları hiç dinmesin. 2020 yılı kötü olan her hatırayı, her şeyi götürsün, bir şey getirmese de olur yeter ki sağlığımızı ve sevdiklerimizi bizden almasın. Gökyüzü bir sevdaysa eğer sizlere yansıyan yüzü hep gökkuşağı renklerinde olsun. Yüreğinizi acıtan karantinaya aldığınız tüm dertleriniz bertaraf edilsin, sevgilinin yatağında sevginin en dönüşümsüz haliyle yıldızlı gülüşler yüzünüzde mühür olsun. Umut kuşlarınız kış mevsimine rota tutup, kanat çırpmasın, mavi ve yeşil arasında sıkışıp kalın, siyah ve gri sizlerden uzak dursun. Bir avuç kül serpelim dertlerin, acıların üstüne, şiir kokulu geceler yaralarınıza deva olsun. En bildik sancıdır tüm sorgular, sorguları hatırlatan müzikleri çalmasın plaklar, yeni yeni melodilerle şenlensin gönülleriniz. Sevgiliye akan tüm denizler, okyanusa dönüşsün, ummanlarda kaybolun, şarkılar dolsun kulaklarınıza, tüm dertler gece hortlar, geceler kısacık olsun, dalgalarınız dans etsin göğsünüzde, savrulmakta iyidir bazen, bazen de çivilenmek, birine ya da tek hedefe, o hedef sizin en doğrunuz olsun. Semaya arza sunduğunuz dilekleriniz sağanaklar halinden insin göğün göğsünden!

Ben dilerim dilemecesine; gerisi ALLAH KERİM!

Gümbür gümbür biten 2019 yılının ardı fasl-ı şahane 2020 yılını bilgili, mizansel ve duygulu anlatalım aktarayım sizlere her zaman ki gibi bana belli olmaz coşar coşar yazarım zira gönlüm huşu dolu.

Bu yıl 6 tutulma gerçekleşecek.

-10 Ocak 2020 İkizler burcu Ay tutulması

-5 Haziran 2020 Akrep burcu Ay tutulması

-21 Haziran 2020 İkizler burcu Güneş tutulması

-5 Temmuz 2020 Yay burcu Ay tutulması

-30 Kasım 2020 Boğa burcu Ay tutulması

-14 Aralık 2020 Akrep burcu Güneş tutulması

Tutulmalar ham Batı hem Vedik jargonunda insalığın gelişimi hem global hem bireysel enerjiler kapsamında oldukça önemlidir. Her tutulma zamanında enerjiyi detaylandırarak yazacağım. Fakat Ay tutulmaların etkisi 6 aylık süreçler de hissedilirken, Güneş tutulmaları tutulma derecesi ile paralel yıllar bazına yayılabilir.

Ay ya da Güneş Tutulmaları hayatımızda nasıl bir yol oynar?

Kimilerinin basit olarak gördüğü bu doğa olayı, astrolojik açıdan bakıldığında her zaman yeniliklerin temeli olarak görülmüştür. Tutulmaların takip edildiği süreçte gerek kişinin yaşamında, gerekse ülkeler bazında bazı olağanüstü durumlar göze çarpar. Tarihte süregelen önemli olayların öncesi her zaman bir tutulmaya rastlamıştır. Sizce bu bir tesadüf müdür? Tutulmaların sarsıcı etkileri vardır. Bu etkiler, bizi daha da olgunlaştırmak için gerekli önemli olayları meydana getiren aracılarıdır. Aslında tutulmaları kötü nitelikli olarak adlandırmak zordur. Kötü nitelikli tabir edilen, acı verici ve zor durumları oluşturan tutulmalar bile aslında bize bir şeyler öğretmek, kazandırmak için meydana gelirler. Her zaman alınması gereken bir ders, ilerleyecek bir yol, bittiği için kendimizi kötü hissetsek de yerine gelecek yenisi ile daha iyi konuma gelmemizin mümkün olacağı bir süreç bu enerji ile açığa çıkar.

Bunun haricinde ise AY içerisinde yaşanan Yeni Ay oluşumu da Güneş ve Ay aynı burçtayken meydana gelen durum bir Güneş tutulması, Dolunay’da Güneş ve Ay zıt burçlardayken bir Ay tutulmasına eş değer oranda etkiler taşımaktadır. Kendi yaşantımda ve etrafımda gözlemledim. Her Ay oluşan ve başkalarına göre hiç önemsenmeyen bu gökyüzü olayları o Ay içerisinde ki gündemi belirliyor. Bu yüzden önem veriyorum Yeni Ay ve Dolunay zamanlarına bu yüzden yazıyorum ve yazmaya da devam edeceğim. 🙂 Seriler halinde 🙂 Güneş ve Ay tutulmalarının etkileri tutulma derecelerine, gerçekleşen eve, hangi Nakshatra da olacağına, yönetici takımyıldızı gezegenine, tutulma anında temas edecek natal gezegeninize, aldığı görünümlere ve tara yerleşimlerine göre titizlikle değerlendirilmelidir. T. Mars’ın 2 yıl içerisinde ki Zodyak turu esnasında tutulmanın gerçekleştiği eve ve dereceye yapacağı bir kavuşum, bir karşıt ve iki kare görünüm vermesi ise etkileri eyleme dökecektir.

Satürn Oğlak geçişi ile Lagna ve Ay konumlarından itibaren Sadesati, Kandaka ve Asthama Satürn yaşayan Oğlak-Yengeç-Koç-Terazi-İkizler bireylerini etkileyecek. Yeni yıl ilerlemeye başladığında Retrolar vuku bulacak. Satürn, Jüpiter, Merkür, Mars ve Venüs derken bir bakmışsınız yılın sonuna gelmişiz. Retro enerji ile yeni bir yıla başlamamak ise olumlu anlamda kabul edilmelidir. Jüpiter erkeksi enerjiyidir retroya döndüğünde, kadın haritalarında karmik ilişkilerin, karmik hesaplaşmalarına sebebiyet verebilir. 2020 yılında bakalım kimlerin egosu şişecek? Kimler balon misali sönecek? İyiyse geçmiş yaşam deneyimleriniz, yakmadıysanız kimseciklerin canını, almadıysanız ‘’ah’’ sınavınız kolay olacaktır emin olunuz. Lagna ve Ay konumu Yengeç-Oğlak-Terazi-Koç olan bireyler kadersel dönüşüm ve değişimin rüzgarlarına direnemeyeceklerdir. Bir çok evlilik gerçekleşecekken, bir çok evlilik bitecektir. Satürn ve Ay Düğümleri yaşamda unutulmayacak derslere imza atarlar.

Bireysel anlamda kadersel yaklaşımlar ve oluşumlar içerisinde yer alabiliriz. Öncelikle Satürn Yay teması baskın bir yıla merhaba demenin hem heyecanı hem korkusu hakim üzerimizde. Yay gerginliğinde ki bu enerji ile yüzleşmeye hazırız. 26 Aralık 2019 tarihinde yılın son Güneş tutulması anında Satürn; yöneticisi Jüpiter  olan bir evde rahat hareket eder. Enerjiler Nakshatra geçiş anları hariç zorlayıcı yönde olacaktır ki Yay burcunda stelyum oluşturan Satürn-Ketu-Jüpiter-Venüs-Ay ve Güneş enerjilerini tamamen Ketu’ya teslim etmiştir. Sırf bu yüzden eğitim kurumlarında yaşanılan sıkıntılar, çocuklar ve kadın cinayetleri Aralık ayına damga vurmuştur. Hep soruyorsunuz ne gibi zorluklar diye; KADER deyip tevekkül ettiğimiz oluşumlar nelerdir? Kronik rahatsızlık, evliliklerin bitmesi, işten ayrılma, kariyer kaygısı, anne-baba-çocuk-eş kaybı, hırsızlıklar, sahtekarlar, dolandırıcılar ve şahsiyetini kaybetmiş şerefsiz bilimum insan görünümlü şeytansı silüetlerin hayatınıza dahil olup ders vermesi vs…..Unutamayacağınız ve mutlak suretle ders almanıza vesile olacak her olay SATÜRN öğretisidir. Yılın 2.yarısın son çeyreğinde ise önemli kabul edilecek T.Jüpiter’in Oğlak geçişi yaşanacak. Ay düğümleri burç değiştirecek. Gezegenlerin geçişleri farklı ev konularını bizlere hissettirirken yaşanılan zorlu yılların ardından inziva ve kabullenme, tevekkül yaklaşımlarını destekleyici yönde enerji ile tanıştırır bizleri…

2020 yılının Kasım ayına kadar şanslı olanlar; Yay-İkizler-Akrep-Başak-Balık-Koç-Aslan eksenleri. Jüpiter’in Oğlak geçişinde ise Oğlak-Yengeç, Başak-Balık-Boğa Ay ve Lagna sahiplerine Jüpiter görünümü ile evren destek verecektir. Satürn enerjisi mi yoksa Jüpiter enerjisi mi baskın gelecek ve zorlukları neye göre göğüsleyecekler orası da Rasi haritalarınızda sav puanlarınızda, Dasa evrelerinizde, Tara yerleşimlerinizde gizli bunun içinse bireysel anlamda Danışmanlık almalısınız. Toplumsal reformlardan tutunda, aile hayatımıza kadar geçmişte yaşanılan acılar, tecrübeler eşliğinde değişimin eşiğine geleceğimiz bir süreçtir 2020 yılı.

31 Aralık 2019 ecesinin AK gezegeni Satürn. Bunun da meali; 2020 yılı bilerek kötülük yapmaktan hayıflanmayanların evren tarafından cezalandırılacağı bir yıl olacağıdır. Yıl başı günü ve gecesi saks mavisi giymenizi tavsiye ederim.

2020 yılında geri hareket halinde olacak gezegenler Merkür-Mars-Jüpiter-Venüs ve Satürn.

Sizler için birden fazla makale hazırladım. 2020 Türkiye yorumu ve Depremler, yılın son Güneş tutulması sırada gelecek olanlar…

Hürmetler efendim

AYŞEN TOK