Rasi Haritasında Evler ve Anlamları

 

Yıldızıl zodyak da her gezegen, 12 konak yani 12 burç arasında yol alırken, her burca ait 12 evden birinden geçer. Doğum anında ki gökyüzü tablosu bir bireyin natal gezegen yerleşimlerini gösterir. Yani kaderin konu başlıklarını verir. Transitler ile tetiklenen bu konular yaşam yolculuğunda tevekkülümüz ve tekamülümüz adına yaşanılası mümkün bazen üzücü, bazen mutluluk verici olaylardır. Her ev hayatın farklı alanlarını yönetir; İlişkiler, anne-baba-kardeşler, evlilik, çocuklar, kariyer, iş arkadaşları, öğrenim, seyahat, sağlık gibi…Vedik astrolojiye göre toplam 12 ev mevcuttur. Bu evlerin içerisine yerleşen ve kullandığımız 9 gezegen vardır. Rasi haritanız parmak iziniz kadar size özeldir. Doğum horoskopunuz da bazı evler dolu, bazıları ise boş olabilir. Bazı evler boş olsa bile bir şey fark etmez. Yöneticilerinin yerleştiği evler de önemlidir. Vedik astroloji de Ay-Güneş-Merkür-Venüs-Mars-Jüpiter-Satürn-Rahu ve Ketu kullanılır. Bir insan yaşamında en etkili gezegen transitleri Jüpiter-Satürn-Rahu ve Ketu dönemlerinde vuku bulur. Herkesin zorlayıcı bir gezegen enerjisi ve en az bir kaç boş evi vardır! Vedik astrolojinin en önemli etkisi gezegenler arası kombinasyon yani Yoga oluşumlarıdır. Ketu isimli kitabımın 2.baskısında bu konuları detaylı olarak işledim. Evler ne demek? diyen takipçilerim için bu bilgileri datama eklemeyi uygun gördüm. Sizler buradan okuyabilir, kendi Rasi haritalarınız üzerinde deneyim yapabilirsiniz.

http://www.vedicastrologer.org/jh/  Bu linki Pc üzerine indirip, doğum haritalarınızı çıkartabilirsiniz. 

1. Ev: Burası önemlidir. Sizi başkalarından farklı kılan özellikleri belirler. En başta kişiliğiniz, asıl göründüğünüz, sağlığınız, motivasyonlarınız, amaçlarınız ve öncelikleriniz gibi. Egonuzu, doğal eğilimlerinizi, kendinizi dış dünyaya tanıtma şeklinizi, enerji, canlılık ve derin arzularınızı kapsar. 1.ev ve 6.ev ev beraber göz önüne alındığı zaman sağlık ve zindeliğinizi de yansıtır. İrade gücünüzü, bireyselliğinizi ve kararlılığınızı yönetir. 1.ev doğum anınızda ufukta yükselen burcu gösterir, buna aynı zamanda yükselen burç yani Lagna denir. Yükselen burç ve burada bulunan gezegen doğal olarak dışarı vurduğunuz özellikleri gösterir. Yükselen burcunuzu öğrendikten sonra, yorumlar ve kişilik özellikleri için hem Ay Chandra hem de yükselen burcunuzu okumalısınız. 1.ev Yıldızıl zodyak da girişimci, enerjik Mars ve Koç tarafından yönetilir.

2. Ev: Çalışarak elde ettiğiniz kazancı, finansal yükümlülükleri ve sahip olduğunuz maddi varlıkları yönetir. Maddi kazanç ve kayıplar bu ev tarafından belirlenir. Aynı zamanda güvenlik duygunuz, eğitiminiz ve özgüveniniz de bu ev tarafından yönetilir. Bu ev aşk ve para gezegeni Venüs ile pratik ve dengeli Boğa burcu tarafından yönetilir.

3. Ev: İletişim yönünüz akıl ve zekayı yönetir. Problemlere nasıl yaklaştığınızı ve analiz ettiğinizi, bilgiyi nasıl değerlendirdiğinizi belirler. Temel olarak öğrenme ve iletişim becerinizi yönlendirir. Bu ev yazı, konuşma, editörlük, düşünme, okuma ve araştırma, kardeşler ve akrabalar ile kurduğunuz ilişkileri, kişisel yetenekleriz ile ilgilidir. Kişinin Rasi haritasında bu evin etkisi altında iken eğitimine önem vermesi ve başarı gözlemlenir. Bu ev zeki ve iletişimci Merkür ve çok yönlü İkizler burcu tarafından yönetilir.

4. Ev: Yuvanızdır. Anneniz ve evlendikten sonra bu alanı kiminle paylaştığınızla ilgilidir. Aynı zamanda olumsuz gezegen transitlerinde aile huzurunu bozan bireyleri yönetir. Aile yaşamı, ev satın alma ya da satma, sahip olduğunuz araçlarınız, uykunuz, kalp huzurunuz, kalp rahatsızlıkları burasıyla ilgilidir. Bu ev, hayatınızın temel taşları olan ebeveynlerinizi ve onlarla olan ilişkinizi yönetir. Zodyak da duygusal Yengeç ve Ay tarafından yönetilir.

5. Ev: Aşk hayatınız, romantizm, eğlence ve zevk duyduğunuz hobbyleriniz burasıyla ilgilidir. Çocuklar, hamilelik ve doğumu da yönetir. Şans ve spekülasyonla ilgili şeyler, kumar ve borsa yatırımları, para kadar geçmiş yaşam ödülünüz buradan irdelenir.  Bu ev Aslan burcudur ve Güneş tarafından idare edilir.

6. Ev: Sağlığınız ve günlük işlerinizi ve bu işleri yaparken kullandığınız metotları gösterir. Hizmetinizde evde ya da işte sizin altınızda çalışan insanları yönetir. Bu ev, sağlıklı kalmak için bilinçli olarak yaptıklarımızı ve aldığımız önlemleri yönetir. Diyet, egzersiz ve form tutmak gibi sizi aktif yapacak eylemler ve evde beslenen tüm evcil ve küçük hayvanları kapsar. Merkür ve Başak burcu tarafından yönetilir.

7. Ev: Her türlü ortaklı konu, evlilik, iş ortaklıkları ve iki taraf ya da kişi arasında resmi anlaşma ile bağlı olunan birliktelikleri yönetir. Bu ev, hem anlaşmaya varılmasını, hem de anlaşmazlık durumunu kapsar. Yazılı akitler bu ev konusudur. Mahkemeler ve size karşı olanlar, düşmanlar, rakipler ve aynı zamanda fikren yandaşlarınız da bu evin kapsamı içindedir. Venüs ve Terazi tarafından yönetilir.

8. Ev: Kazançlarımızı, çabamız haricinde haneye giren sigorta, nafaka ve ek gelirleri, ekstra giderleri, okült konuları, cinselliği ve sırları yönetir. 8.ev çok önemli bir değişim-dönüşüm ve yüklerimizi boşalttığımız bir evdir. Burcu Akrep, yöneticisi Mars’tır.

9. Ev: Uzak mesafe yolculuklar, babamız, babamızın sağlığı, babamızla ilişkimiz, inançlarımız, uluslararası ticaret, yabancı ülkelerdeki insanlarla haberleşme ve ilişkiler, uzak akrabalar ve yüksek eğitim bu önemli ev tarafından yönetilir. Şans gezegeni Jüpiter’in yanı sıra, felsefi ve akademik Yay burcu tarafından yönetilir.

10. Ev: Saygınlık adına köşe ev olan 10.ev şöhret, terfi, onur, kariyer ödülleri ve mesleki fırsatlar, ün ve aynı zamanda toplumdaki statünüzü yönetir. Burada yerleşen gezegen varsa şayet simgeleri (karaka konuları) açısından başarılı olduğunuz alanları gösterir. Satürn ve Oğlak burcu tarafından yönetilir.

11. Ev: Arkadaşlık ve tüm sosyal gruplar, büyük kardeşler, adına e çok kazanç sağlayacağınız alanları gösterebilir. Bu ev insani nedenlerle yapılan yardımları, toplumda düzelmesi gereken hastalıkları ve haksızlıkları yönetir. Son olarak dilek ve umutlarla ilgili olan bu sihirli ev, rüyaların ve hayallerin gerçek olduğu yerdir. Bu evde yerleşen olumlu bir gezegen yaşama 1-0 önde başlamak demektir. Burcu Kova’dır. Gezegeni ise Satürn.

12. Ev: Hint astrolojisinin en önemli evidir. Moksha geçmiş yaşamdan getiriler ve götürüler kadar bilinçaltını, rüyaları, hayalleri, sezgi, içgüdü, cinsellik, yatak zevkleri, hastane ve hapishane ortamları ve sırları yönetir. Bu evde oluşan zararlı gezegen ya da faydalı gezegen transitleri sezgilerimizi ve içgüdülerimizi artırır. Kendimize zarar verdiğimiz tüm bilinçaltı kaygılarımız bu evle bağlantılıdır. Kendimizi iyileştirdiğimiz yer de bu evdir. Rasi haritalarınızda 12.ev alanı boş olabilir. Şayet boş ise yöneticisinin yerleştiği burç ve ev ile yaptığı görünümler önemlidir. Ve ruhunuzun arka perdesini temsil eder. Burası aynı zamanda yardımseverliğinizi ve kurban rolü oynadığınız konuları temsil eder. Yöneticisi Jüpiter, burcu ise Balık’tır.

Sevgiler

AYŞEN TOK