O Zaman (Tutulmalar)

 

Biliyor musunuz? Sonsuz bir ömür dilemek istiyorum hepimiz için Allah’tan illa ki çocuksu sevinçlerin hüküm sürdüğü…Tüm tezatlar  ne geliyor akıllara mesela acı, tatlı, gündüz ve gece, sıcak, soğuk, dün ya da bugün belki yarın… Dilin söylediği sözler vardır. Dil bunun için vardır. Buna birde kalbi ekleyelim aslında mesele beyinde ???? bu üçü güzel çalışır. Dilin söylediğini herkes duyarda ???? kalbin söylediği muamma! Zira derdi aynı olanlar anlaşır kalp yolu ile muhabbet, hüzün ve umut taşıyanlar! Yaşamak güzel her şeye rağmen sevdiklerimizle…

Öyle süslü püslü 🙂 yok motive edici saçma sapan kelamlar beklemeyin benden 🙁 masumca evinden çıkıp okula giden çocuğun anasının acısını yazarım mesela. Öyle gizli, öyle mahrem sözler var bundan sonra makalelerimde, solunuza inecek. Ama sözlerden geçtikten sonra özde kalanın Ayşen olduğunu ve hayatın ta kendisini yazdığımı bir kez daha göreceksiniz.

Etkisinde olduğumuz Yengeç burcu Ay tutulması ve Kova burcu Güneş tutulmasında hiç etki almamış gibi hissetmiş olabiliriz. Onun hemen takribi Mart ayı Terazi burcunda Jüpiter retrosu ile selam edecek bizlere. Ekliptik düzlem etkinliğini korurken sırası ile dönen sema da Nisan Merkür ve Satürn Retroları gündemlerimizde. Ve Temmuz Mars’ın Oğlak seyri nde ki Ketu teması ve Retro süreci selam edecek bizlere. Ekim-Kasım Venüs retrosu derken bir bakmışsınız tertemiz niyetlerle başladığımız 2018 yılını bir sürü olay ile bitirivermişiz.  Bu yıl ayrıca ezber bozacak bir tutulma serisi hakim üzerlerimizde. Ateş gruplarına ve su gruplarına hüzün, toprak ve hava gruplarına lütuf yağacak gökyüzünden zembil ile.

Yankısı vurunca gökyüzünün bağrımıza sim siyah gecelere nakşettiğimiz dertleri resmedeceğiz ruhlarımıza. Senfonik bir konsere katılan düşünceler feleğin kainat defterinde o anda ve şimdi şekil bulacak. Umut ruletimiz kaybetmemeye döndükçe özlemelerimiz de bitmeyecektir. Kaybettiginizi anladığınızda özlemek bitiyor. İnanın bana ve umut bitiyor. Sahnenin en önünde bazılarımız, roller kapışıldı. Nasıl bir oyun icra edeceğinize siz karar vereceksiniz. Oyunu kurup, sahneyi hazırlayan kişiyi unutmayalım olut mu? Retro enerjiler esasında içerlerinde büyük bir dönüşüm etkisi taşırlar. Retroların gerçekleşeceği ev konuları önemlidir. Bir önce ki makalemde sizlere ev konularında bahsettim. Bu da önemli bir makaledir. Bir şeyleri yıkmak, sonlandırmak ve yeniden yapmak istiyorsanız 2018 uygun bir yıl değildir. Aksine yüzleşme ve restleşmelerin yaşanıp, dengenin yeniden kurulacağı önemli bir yıldır. Özellikle bazı doğum yıllarına sahip bireyler için. Venüs retrosu tüm seven kalplere bir şans daha verecek. İlişkiyi masaya yatırma, eleştirme, sevgide açılan yaraları sarma, bir bütün olma hissiyatı dilerim tüm kalpleri yumuşatır. Mars retrosu ise bazı evlilikler de bitişleri ve finallerin zeminini hazırlayacak. Yine bu enerji global anlamda siyaset, politikacılar, asker ve polis, devlet dairelerinde ki gelişmeler adına önemlidir. Ay düğümleri Rahu ve Ketu ise sabrın şerbet halini içirecek hepimize. Sabırsız olanlar ise bir sağ, bir sol taraflarına alacakları darbe ile uzun süre gelirler mi kendilerine bilinmez? Kısacası bu gezegenler bizlere empati nasıl kurulur öğretmeye ant içmişler. Yengeç burcunda ki Ay tutulması merhametimiz, köklerimiz, ailemiz ve temellerimizi hatırlamamızı sağlayacaktır.

Sema da burçlar 3’erli gruplar halinde 4 ana grup başlığı altında toplanırlar.

Ateş burçları; Koç-Aslan-Yay

Toprak burçları; Boğa-Başak-Oğlak

Hava burçları; İkizler-Terazi-Kova

Su burçları; Yengeç-Akrep-Balık

Güneş ya da Ay tutulması şayet ateş grubunda oluşursa; Felaketler, iç kavgalar, savaşlar, ultimatonlar, üst düzey yöneticiler, yangınlar oluşabilir. Toprak grubunda olursa; Depremler, jeolojik olaylar, maden ocakları, tarımla ilgili konular, maddi kayıplar yaşanır.  Hava grubunda olursa; Deniz ve uçak kazaları, siyasi karışıklıklar görülecektir. Tutulma su gruplarında ise farklı çalışır. Bitişler, finaller, denizler de gel-git enerjisi, su yolu ile bulaşan virüs ve hastalıklar ve bir dizi felaketler oluşabilir.

Mundane haritalar da tutulmaların bir ülkeye etkilerini bilmek için, bir ülkenin doğum haritasını  ve yükselen burcunu bilmemiz gerekir. Ayrıca tutulmanın o ülkeden enlem ve boylam değerleri üzerinden görünebilir olması önemlidir.

Bu kadar enerji içsel temizlenme demektir aynı zamanda. Tutulmalar bir devri bitirir yerine mutlaka yenisi gelecektir. Bazen kolay olur bu bitişler bazen acıta acıta, kanata kanata. Tırnağı etten ayırmak gibi mesela…Bir rüzgardır esen ansızın. Estiği sürece masalın tam ortasındasınızdır. Liman yok! Korunak yok! Depremler (hayatınızda) oluşabilir, fırtına kopabilir. Hayat üzerinize yıkılabilir. Söylesenize kıymetli okurum üzüntüyü kalbinizde hissettiniz mi siz hiç? Bir sevdayı ölesiye yaşadınız mı? Bir mahcubiyetin gölgesinde yüzünüz kızardı mı? Bir çaresizliğin neticesinde gururunuzu kaybettiniz mi? Anneniz varken anne sevgisi yaşamadığınız oldu mu? Baba, kardeş neydi aile kavramı? Tüm bu olumsuzluklara rağmen içinizde ki yaşam sevinciyle hayatı kucakladınız mı? Güneş sarılacak gökyüzüne var gücüyle 15 Şubat tarihinde Ay ile öpüşecek. Bu kavuşmanın resmi yansıyacak yeryüzüne ve yaşamlarımıza. Acıyla kesişen yollara sürükleyecek bu kavuşma kimimizi. Yol gelincik tarlasına çıkacak kimimizin hayatında. Ölümle dansa kalkacak kimileri. Mutluluktan gözleri parlayacak başka birilerinin. Fırtına dindiğinde tortusu kalacak postumuzun ve biz doğacağız yeniden…

Bir kadın; Bu mavi gök kubbenin altında özlem dolu duygularla şiirlere sarılıyor. Bir kadın kıskançlığından avazı çıktığı kadar ağlıyor. Bir kadın gündüzü bile alacakaranlık. Bir kadın sevgilisinin ihanetini ruhunu harap ediyor. Bir kadın susmayı tercih etti. Bir kadın kalbini parçalara bölen dertlerinden kurtulabilmek için gece gündüz içki içiyor…

Bir adam; Yargılıyor kendisini seven kadını. Bir adam yaşadığı depremin enkazında acının şerbetini içmiş ağıt yakıyor. Bir adam söylemekten korkuyor gerçekleri. Bir adam bastırmış tüm hislerini. Bir adam ağlıyor. Bir adam nankör gelmiş dünyaya, nankör gidecek bu dünyadan. Bir adam bir kadın ağlarken asla mutlu olamayacak. Bir adam o kadının ahının vebalinde ezilecek. Bir adam çirkin emelleri için kullandı o kadının masum duygularını…

Bir çocuk; Anasının yanında, gecenin buğusunda memelerin koynunda uykuya daldıktan sonra annesi evladı hüzünlenmesin diye gözlerinde ki yaşları silerken uyanarak annesinin ağladığını görüp, ağlamaya başlıyor. Sevgi bazen bir annenin kiraz dudaklarında bazen de memenin acı ucundadır…

15 Şubat 2018 tarihinde 23:30 Dhanistha Nakshatra Kova burcunda Güneş tutulurken sonsuz aşka farz edin ki bu hikayenin kahramanı sizsiniz. Kavuştuğunuz anda veda ettiniz mi siz hiç? Bu enerjiler mahiyetinde gündemleriniz Mart ayının ilk yarısına kadar şekillenecek. Bitebilir, başlayabilir. Büyük usta böyle istiyor. Dertlerimiz birbirine taşıyacaktır sevgimizi. Yalanların varsıl sonlanmaları yok bilakis enerji aktif zira ATMAKARAKA Jüpiter. Ve küselim aşk adına yazılmış tüm sözcüklere ta ki Venüs retrosu başlayınca kadar…İlişkiler hattı harekete geçecek olanlar; Kova-Aslan-Terazi-Koç-Yengeç-Oğlak-Başak-Balık. İkizler ve Yay burçlarının geçmişi canlanacak bu ise onları ciddi anlamda kalben hesaplaşmalara sürükleyecektir.

Vazgeçmek hiç bu kadar kolay olmamıştı Balık ekseninde yükseleni ve Ay konumu olanlar için.

Söyleyin bakalım hangi yangının koru, hangi mazinin külüsünüz sizler? Rast makamında, şarap kadehlerinde demleyelim hikayemizi. ‘’Seni anlatmayan hiç bir şiiri okumam, seni hatırlatmayan hiç bir şarkıyı dinlemem bundan böyle!’’ diyecek sevgililer! Alışmak beter bir duygudur. Alışmamak vazgeçişe yakınlaştırır. Gizlenip de hayatın olmadık kuytularına, yaşıyoruz yana yakıla, gerçeklerle yüzleşmekten korkuyoruz. Varsın düşsün süngüleri düşlerimizin, o yüzümüze gözümüze bulaştırdığımız hayatın içinde, o gerçeğin en keskin yanında bile acılarımızla varız bizler.

İnsan olmanın, insanı diğer canlılardan ayıran duyguların tamamını gerçeklerin en olmadık yerlerinde kendimize, hayata, sevgiliye, çocuğumuza dair düşler kurmaktayız. Olumlu transitler başladığında hayat düze çıkıyor ve bizler sanki o yokuşları hiç aşmamış gibi oluyoruz. Yaşamı anlamlı kılan dostlarımız olduğu gibi 🙂 elbette canımızı yakan sevgilerde var ve dahi değer verince kendini üstün gören sevgililer! Aşıklara armağan olsun bu makale. Neden şimdi zikrimiz eksik ki bizim? O vakit kendimizi yaşamış saymıyoruz. Zira kalp insanın zikridir! Güneş’le başladı hayat 🙂 Günlerdir gök delirdi sanki zümremizde 🙂 Yüreğe düşen hakkın hikmeti olsun. Vardır bunda da bir hayır! Şubat ve Mart aylarında nasibine aşk düşecek bazılarınızın 🙂 Sevgili diye yatacaksınız her uykuya ve sevgili diye uyanacaksınız her sabaha. Yürek frekansı bu bir şeye benzemez 🙂 Dinlediğiniz her melodi sevgiliyi çalacak…Bazıları geldikleri gibi gitmez maalesef 🙂 Gittikleri gibi kalırlar içimizde, gönlü ıslananlara iyi gelecek Şubat ve Mart ayları. Güzel sevmek hep sevmektir 🙂 esas mesele bu! Öyle bir Şubat ve Mart geliyor ki ne akıl işi, ne dil işi, söyleyeceklerim sizlere nasihat olsun istesem de istesem de tüm ihtimallerin susacağı ve duaya rezerve olacağını ellerin, iki cihanın ucu yine de bir gönül işte! “Gözlerimiz yağmur habercisi… ‘’bir köşede bekledim 🙁 umutları elinden alınmış bir çocuk ürkekliğinde 🙁 seni bekledim 🙁 ne çok inanmış ve ne çok güvenmişim. Soluğumda bir açlık ve solumda bir acı!’’ diyecek olanlarınız da var elbette.

WhatsApp hattına bir mesaj gelmiş çok güldüm. Uzun olduğu için eklemiyorum. Bir okurum derki; Ayşen hanım siz devlet gibi kadınsınız ne mutlu bize ne mutlu eşinize. Üzülmeyin ve lütfen aşkı yazın size o kadar yakışıyor ki…Medyatik ya da çıkarcı olsam sizlere her gün 12 burç yorumu yazarım ve sizlerde diğerleri gibi okursunuz. Gerçekler acıtır. Gerçekleri bilmek acının dozunu azaltır. Şimdi aşkı yazalım zira aşk kokulu bir Yen’i Ay ve Dolunay geliyor. Hem de takipçimizin gönlü olsun.

“Belki de en güzel anlarıydı aşkın. Kalbini açanın samimiyeti, ne zaman önemliydi nede duyguyu arz ediş. Sadece SEN ve BEN 🙁 yudumladıkça gökyüzünden inen enerjiyi 🙁 yudumladıkça yüreğe değen sözleri 🙁 sen bittin ben gittim!!!” bilmelisiniz ki aşıkların kelamları bu yönde ve bu ton vuruşunda şekillenecek!

Neye sahip olursanız olun şayet sevgi dolu bir kalbiniz yoksa sizden bir halt olmaz! ”Nedir bu aşkın senin böyle” demeyin sakın, gökyüzü hepimizin! Nerede olursanız olun sevgi yüreğinizde olduğu sürece her yer cennet. Figuranları değişik sadece.

O zaman kuşlar konsun bugün pencerenize…

15 ŞUBAT 2018 KOVA BURCUNDA YILIN İLK GÜNEŞ TUTULMASI

31 Ocak tarihinde ki Yengeç burcu tutulmasında Ekliptik düzlem devre de fakat Güneş tutulmasında ise Jüpiter ve Venüs devrede. Satürn görünümü ile Güneş ve Ay halvet edecekler. Sadece etkilerini 1 ay evvelinden (15 Ocak ) almaya başladığımız bu akustiğin gündemleriniz de oluşturacağı etkileri bilmeniz adına ufak bir hatırlatmadır bu. Dertlerimizi körükleyen ya da okşayan, göğün göğsünde ki ateşi gizleyerek, düşüncelerimizi eritircesine, dertlere ve aşka yürümeyi ya da aşk yolunda heba olmayı anlatan, yargılı, sancılı, sıkıntılı süreçlerin habercisidir tutulmalar.

Dhanistha Nakshatra da yöneticisinin Mars pada yöneticisinin ise Venüs olan dilimde zamana yenilmeye ve anıları ceplere doldurmaya aşk ile…Tutulma anında Lagna Terazi yöneticisi Venüs durumlara şerbet niyetine olumlu destek verirken. Aslan sahnesinde bir garip vesvese? Lagnadan itibaren 5.evde oluşacak tutulma. Açığa çıkacak enerjinin transit Mars görünümleriyle 4 yıl kadar daha belirli zamanlarda tetikleneceğini göstermektedir. Bu tutulmada yaşayacağınız olayların devamını ilk olarak 2018 yılının Ekim-Kasım-Aralık tarihlerinde hissedeceksiniz mesela.

Karanlıklara gömülü bir çok özlem, sırları açık olmuş hayatların, yılgın gölgelerinde kendi düşleriyle sevişirken, o fakir duygular ve düşünceler can bulur böyle tutulmalarda. Dört duvar gelir üzerinize de bir şey yapamazsınız. Hayatın celseleri bitmez. Bir şarkı düşer dile, bir yıldız kayar, serçeler gibi kanat çırpar umutsuz yürekler, hazin ve hüzün kadar mutlulukla buluşacak bazılarımız. Gurur düşmez, kaktüse benzer hayat yine de gurur düşmez. 2018 yılının sonunda görüşelim bazılarınızla; O direnişlerinizden eser kalmayacak zira. Açın bakalım tüm belleklerinizi yaralarınızı hayat sarabilecek mi?

Akrep-Boğa-Aslan-Kova-Koç

Sinsi bir tabudur bazı AY evreleri….

1-7 ekseni yani Ay KOVA-ASLAN hattı; Evlilik, ikili ilişkiler, ortaklı konular, Davalar, eşin geliri ekstra çıkan harcamalar, eşin gelirinde artış, eşin sebebiyet vereceği maddi kayıplar, açık düşmanlar, iş ortağınızın arkanızdan çevirdiği mevzular. Evlenme yada boşanmaya dair alacağınız kararlar.

2-8 ekseni yani Ay OĞLAK-YENGEÇ hattı; Kazandığınız paranız, geliriniz ve giderleriniz ani oluşan maddi kayıplar, söylemleriniz, eylemleriniz, sırlarınız, cinsel organlarınızda oluşabilecek arazlar. Cinsel arzularınızda aşırı artış. ÖLÜM mecazi anlamda kurtarmaya çalıştığınız bir çok değerin kaybı, gönlünüzde ki bitişlerin kabullenişi, anılarınızın canlanması. Gizli bilgilere ulaşmanız.

3-9 ekseni yani Ay YAY-İKİZLER hattı; Yakın çevreniz, akrabalarınız, kardeşleriniz, uzun yolculuklarda meydana gelebilecek kaza durumları, babanız, cesaretiniz, eğitim aldığınız konular ve eğitmenleriniz. Ani eğitim kararları almanız, yakın çevrenizde değişiklik.

4-10 ekseni yani Ay AKREP-BOĞA hattı; Eviniz, evinizde oluşabilecek ufak çapta kazalar, satış yapmak yada almak istediğiniz gayrimenkulleriniz, araçlarınız, evinizde böcek yada hayvanlara karşı koruma tedbiri alma isteğiniz (düğümler devrede) kariyeriniz, anneniz, annenizin sağlığı, annenizden beklediğiniz manevi destek, anneniz ile diyaloğunuz, kırgınlıklar, uykusuzluk, toplum önünde ki duruşunuz, üst yöneticileriniz ile yaşayacağınız polemikler.

5-11 ekseni yani AY TERAZİ-KOÇ hattı; Aşk hayatınız, yeni bir ilişki, ayrılık, çocuklarınız, hayalleriniz ve umut ettikleriniz, eğlence hayatınız, isminizin karışacağı spekulasyon içerikli konular. Çocuklarınız adına duyacağınız kaygı, sorumluluklarda artış. Yeni hamile olan bireylerin bu süreçte gebeliklerine dikkat etmeleri gerekiyor. Mars ve Güneş 5.evinizle görünüm kurarsa düşük tehlikesi yaratabilir.

6-12 ekseni yani AY BAŞAK-BALIK hattı; Çalışma ortamınız, iş arkadaşlarınız, uykusuzluk, gizli düşmanlarınız, sağlığınız, yaşadıklarınızla paralel dini inanış ve içe dönüşünüz, yatak zevklerinden mahrumiyet, bir yakınınız adına hastane ziyaretleriniz. Ekstra çıkacak masraflar. Yatak zevklerinde tatminsizlik. İçli bir iç çekişiniz olmasın, dilerim yüzlerimiz bir nebze gülsün.

İnsan bazen bastırır içinde ki yangınları, söndürmeye sular yetmez! Sancılara gebe bu halvet! Kova’nın kefelerinde doldur doldur boşalt dertleri. AY ve GÜNEŞ koyun koyuna! Adı üstünde bir gökyüzü hikayesi…

Sevgilerim ile

AYŞEN TOK