2022 yılı Ay ve Güneş tutulmaları

Ay tutulması astrolojide özel bir öneme sahiptir.

Ay tutulması, dini ve astrolojik açıdan büyük önem taşıyan astronomik bir olay olarak kabul edilir. Astroloji ile birlikte Ay tutulması tüm zodyak işaretleri üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Bir tutulma göksel bir olay olarak kabul edilir. Antik çağlardan beri, Hindu dininde ve Vedik astrolojide tutulmalara büyük önem verilmiştir. Güneş ve Ay tutulmasının etkisiyle doğada birçok değişikliğin görüldüğüne inanılıyor. Modern bilim hakkında konuşursak, tutulma göksel bir olay olarak adlandırılmıştır. Bir gök cisminin gölgesinin başka bir gök cisminin üzerine düşmesine tutulma denir. Esas olarak iki tür tutulma vardır; Güneş tutulması ve Ay tutulması.

Ay tutulması ne zaman gerçekleşir?

Güneş, Dünya ve Ay düz bir çizgide geldiğinde Ay tutulması meydana geldiği söylenir. Bu durumda Dünya, Güneş ile Ay arasına girer ve bu nedenle Ay’ın görünürlüğü büyük ölçüde azalır. Ay tutulmasının her zaman dolunaylı bir gecede gerçekleştiğini unutmamalısınız. Ay tutulması astrolojide de özel bir öneme sahiptir. Sutak döneminin daha Ay tutulması başlamadan başladığına ve ortamdaki şeytani güçlerin etkisinin arttığına inanılıyor. Ay tutulması ile ilgili bazı mitolojik hikayeler de vardır.

Ay tutulmasının Astrolojik önemi

Ay tutulması astroloji açısından hayırlı bir olay olarak kabul edilmez. Astrolojiye göre, bir tutulma meydana geldiğinde, Ay etkilenir. Mitolojik inanışlara göre Rahu ve Ketu bir zodyak veya evde Ay ile bir araya geldiklerinde bu durumda Ay tutulması meydana gelir. Ay tutulmasının başlangıcından ve bitişinden sonra bazı görevlerin yapılması gerektiği söylenmektedir. Tutulma anında, çevredeki negatif enerjide bir artış olduğuna ve bunun da olumsuz etkileri nedeniyle yaşamda birçok sorunla karşı karşıya kalması gerektiğine inanılmaktadır. Herhangi bir tutulma sırasında ibadet ve hayır işleri yapılabilir.

Navagrahaların astrolojide önemli bir yeri vardır ve Güneş ve Ay da bu Navagrahalara gelir. Güneş ve Ay tutulmasının öneminin daha da artmasının nedeni budur. Herhangi bir tutulma meydana gelmeden önce etkisinin başladığına ve hatta tutulma bittikten sonra bile etkisinin günlerce sürdüğüne inanılmaktadır. Tutulmalar sadece insanları değil aynı zamanda suyu, hayvanları ve çevrenin diğer bileşenlerini de etkiler.

Ay gezegeni, dokuz gezegen arasında da önemli bir yere sahip olan astrolojide büyük öneme sahiptir. Ay, Yengeç burcunun efendisidir ve doğum haritasında annenin karaka gezegeni olarak kabul edilir. Ay’ın burçtaki konumu güçlü olduğunda, aile mutluluğu, keskin zeka ve iyi kişiliğe ulaşılır. Ay’ın burçtaki zayıflığından dolayı fiziksel gelişiminde bir azalma olur ve böyle bir kişi üzerinde kararsızlık gözlemlenir. Ay anne ve duyguları temsil ettiği için duygusal form da beslenemeyen birey kendini hep eksik ve güvensiz hissedecektir.

Kaç çeşit Ay tutulması vardır?

Şimdi 2022 yılında kaç çeşit Ay tutulması olduğunu ve her tutulmanın hangi koşullar altında gerçekleştiğini inceleyelim.

Tam Ay Tutulması: İlk Ay tutulması türü tam Ay tutulmasıdır. Bu Ay tutulması, Dünya’nın Ay ile Güneş’in arasına girdiği ve Dünya’nın Güneş’i tamamen kapladığı zaman meydana gelir. Bu durumda Güneş ışığı Ay’a ulaşmaz ve buna tam Ay tutulması denir.

Kısmi Ay Tutulması:  Bir başka Ay tutulması türü de parçalı Ay tutulmasıdır. Dünya, Ay ile Güneş arasına girdiğinde ve Dünya Ay’ı kısmen kapladığında bu duruma parçalı Ay tutulması denir.

Penumbral (kanlı) Ay Tutulması: Üçüncü tür Ay tutulması, penumbral Ay tutulmasıdır. Bu durumda Ay, dünyanın gölge alanına girer ve Ay’a düşen Güneş ışığı kesilmiş gibi görünür.

Ay tutulması 2022

Önümüzdeki yeni yılda 2 Güneş tutulması ve 2 Ay tutulması olmak üzere toplam 4 tutulma olacak . Ay tutulmasının bu yıl ki tarihleri şöyledir.

İlk Ay tutulması 2022

2022 yılında, 16 Mayıs 2022 Pazartesi günü ilk Ay tutulmasının gerçekleşeceği toplam 2 Ay tutulması olacak. Bu tam bir Ay tutulması olacak ve bu tutulma 07:02’de başlayacak ve 12:20’de sona erecek. Yılın ilk Ay tutulması Güney-Batı Asya, Afrika, Güney-Batı Avrupa, Kuzey Amerika’nın çoğu, Güney Amerika, Pasifik Okyanusu, Hint Okyanusu, Atlantik ve Antarktika’da görülecek.

Ay Tutulması Türü: Tam Ay Tutulması

Tarih: 16 Mayıs 2022, Pazartesi

Ay Tutulması Zamanlamaları  07:02 – 12:20

Süre: 5 saat 18 dakika

Maksimum tutulmanın başlangıcı: 16 Mayıs 09:41

Maksimum tutulmanın sonu:  16 Mayıs, 10:23

Tutulmanın görüleceği yerler: Pasifik Okyanusu, Hint Okyanusu, Afrika, Kuzey Amerika’nın çoğu, Güney Amerika, Güney-Batı Avrupa, Güney-Batı Asya, Atlantik ve Antarktika.

İkinci Ay tutulması 2022

2022 yılında 8 Kasım Salı günü saat 17:28’de başlayıp 19:26’da sona erecek olan yılın ikinci ve son Ay tutulması gerçekleşecek. Bu Ay tutulması Kuzey-Doğu Avrupa, Asya, Avustralya, Kuzey Amerika, Güney Amerika’nın çoğu, Pasifik Okyanusu, Atlantik, Hint Okyanusu, Kuzey Kutbu ve Antarktika’da görülecek.

Ay Tutulması Türü: Tam Ay Tutulması

Tarih: 8 Kasım Salı

Ay Tutulması Zamanlamaları (Hint Saati): 17:28 – 19:26

Maksimum tutulmanın başlangıcı:  8 Kasım, 17:31

Süre: 1 saat 58 dakika

Tutulmanın görüleceği yerler: Asya, Avustralya, Pasifik Okyanusu, Atlantik, Hint Okyanusu, Kuzey Amerika, Kuzey-Doğu Avrupa, Güney Amerika’nın çoğu, Kuzey kutbu ve Antartika.

Ay tutulması sırasında akılda tutulması gereken özel şeyler.

Tutulma döneminde yeni bir çalışmaya başlanmamalıdır.

Ay tutulması sırasında ibadet ve meditasyon yapılmalıdır.

Ay tutulması başlamadan önce her türlü gıda maddesine lale yaprakları eklenmelidir.

Tutulma sırasında yemek yemekten ve yemek hazırlamaktan kaçının.

Hamile kadınlar tutulma sırasında bıçak, makas ve bıçak gibi keskin ve keskin nesneler kullanmamalıdır.

Tutulmanın sonunda ihtiyaç sahiplerine yiyecek, giysi veya sadaka verilmelidir.

Ay tutulması hikayesi

Vedik inançlara göre, Lord Vishnu okyanusun çalkalanmasından çıkan nektarı tüm tanrılara dağıtırken, Swarabhanu şeytani bir tanrı şeklini alarak tanrıların ortasına geldi. Güneş ve Ay, Swarabhanu’yu tanımışlardı ve bunu Lord Vishnu’ya söylediler. Bundan sonra Lord Vishnu, çakrası ile Swarabhanu’nun gövdesini kafasından ayırdı. Ama Swarabhanu ölmedi çünkü o sırada boğazına birkaç damla nektar kaçmıştı. O andan itibaren Swarabhanu’nun baş kısmı Rahu ve gövdesi Ketu olarak biliniyordu. Güneş Tanrısı ve Ay Tanrısının Rahu-Ketu’nun, yani Swarabhanu’nun sırrını Lord Vishnu’ya söylediği söylenir, bu yüzden Rahu-Ketu Güneş ve Ay’dan intikam alarak onları lanetler.

Kendinizi uyandırma derin maneviyat ile başlar…

2022 dolunay tarihleri ne zaman?

Hint astroloji takvimine göre her ay bir dolunay oluşur. Böylece 12 ay da Purnima’nın (dolunay anı) 12 Tithis’i vardır. Poornima yani dolunay 2022 yılı tarihleri ​şu şekildedir.

Paush Purnima – 17 Ocak 2022, Pazartesi

Magha Purnima – 16 Şubat 2022, Çarşamba

Falgun Purnima – 18 Mart 2022, Cuma

Chaitra Purnima – 16 Nisan 2022, Cumartesi

Vaishakh Purnima – 16 Mayıs 2022, Pazartesi

Jyeshtha Purnima – 14 Haziran 2022, Salı

Ashadha Purnima – 13 Temmuz 2022, Çarşamba

Shravan Purnima – 12 Ağustos 2022, Cuma

Bhadrapada Purnima – 10 Eylül 2022, Cumartesi

Ashwin Purnima (Sharad Purnima) – 9 Ekim 2022, Pazar

Kartik Purnima – 8 Kasım 2022, Salı

Margashirsha Purnima (Dattatreya Jayanti) – 8 Aralık 2022, Perşembe

Tutulmalar Ay düğümlerini takip edene 15 enlem değerine kadar yaşanmaktadır.

Sevgilerim ile

Ayşen Tok