Ay Düğümleri

Kaza ve kader; düşenIeri kaIdırmak, eğiIenIeri doğruItmak için bin bir vasıtaya sahiptir. Goethe

İşte sözü geçen o vasıtalardan biri Rahu bir diğeri Ketudur. Yıldızıl zodyak da 10 Eylül itibariyle Rahu Yengeç, Ketu ise Oğlak seyrine başladı. 18 ay kadar sürecek olan bu enerji yaşamlarımızda farkındalık adına önemlidir. 9 yıl ve 18.5 yılda bir bulundukları yeri yeniden ziyaret eden iki kör nokta yaşamdan ölüme, ölümden yaşama sürükler bizleri. Ve kadersel planda eskiyen ne varsa söker alır elimizden. Bu süreç bireysel anlamda yaşanılan dasa evresi ve diğer gökyüzü argumanları adına sancılı olabilir. Ya da olumlu anlamda ödüller yansıtabilir. Vedik astroloji kendine özgü matematiksel metotları ile başlı başına bir astroloji alanıdır. Ancak gerçek birer gezegen olmayan Ay Düğümleri çok önemli yer tutar ve etkileri her kişinin haritasında farklılık gösterir. Astrolojide Ay düğümleri, Ay’ın yörüngesinin ekliptik tutulan düzlemini kestiği noktalardır. Yani anlayacağınız dilde ki meali kaderin baş pehlivanları olarak yorumlanmalıdır. Kuzey Ay düğümü yani Rahu, Ay’ın güneyden kuzeye geçerken, Güney Ay düğümü yani Ketu ise kuzeyden güneye geçerken yörüngesinde ki enlem değerinin düzlem ile kesiştiği noktaya verilen isimlerdir. Rasi haritalarında 180 derecelik açı ile karşıt yerleşirler. Ay düğümleri tertsden hareket ederler ve her gün yaklaşık olarak 3 derecelik yol alırlar. Ay düğümleri, hayatın anlamını, karmamızı anlamak için bir anahtardır. Kader-insan ilişkisi, Yaratıcı-kul ilişkisinde ki sezgilerimizi bilmemize yardımcıdır. Ruhun bekası, genel anlamda insanın iyi ya da kötü diye adlandırabileceği, sergilediği tavırların ve nasıl bir ruha sahip olup olmadığını anlamamızda büyük yardımcıdır. Ay düğümleri insan ve ölüm açısından oldukça ilginçtir. Ruhun neye aç olduğunu, yaşamında ki yolun nerede tıkandığını, nerede durması gerektiğini, yaşamına nasıl yön vereceğini ve bu bedende edineceği dersleri, nereden gelip nereye gideceğini, yaşadığı sürece edineceği en büyük hayat tecrübelerine ve neden-sonuç ilişkilerine ışık tutar. Ay düğümleri gerçekten ruhun ve kaderin orta noktasıdır. Kuzey Ay düğümü yani Rahu geleceği, baba tarafımızı, Güney Ay düğümü yani Ketu ise geçmişi, anne tarafımızı simgeler. Rüzgar ve yaprak dosttur her zaman. Rüzgar, yaprak için hiç bir zaman kabus değildir çünkü nereye gitmek isterse sürükler yaprağı ve ben derim ki rüzgara; Götür beni de gittiğin yere…..İşin özü şu ki rüzgarın yönüne göre çevirdiğin anda dümeni, kazandın varsay dostum bu oyunu!

GÜNEY AY DÜĞÜMÜ KETU
Ruhun geçmişini ve zayıf yönlerini simgeler. Bugün ki yaşamımız Ketu’nun simgelediği davranışlar, olaylar ve alışkanlıklar üzerine kuruludur. Ketu aynı zamanda zayıf noktamızı gösterir. Kişiyi kısıtlar ve yanıltır. Ketu kişinin kendine duyduğu güvendir. Ketu’nun yerleştiği evde disiplin olmayı öğreniriz. Ketu Rasi haritalarında 3.6.11.evlerde ve Merkür ile Jüpiter’in yönettiği burçlarda faydalı çalışır. Ketu enerjileri Neptün ve Mars etkilerine benzer.

Ketu’nun Yansımaları

Tecrit, dünyevi isteklere kayıtsızlık, doğal yönetemler, bilgilenme, aydınlanma, ebedi özgürlük, ruhsal yetenekler, akıl, bilgi, ayrım kabiliyeti, dikkati çekmeme isteği, bilinç altında obsesyona uğramak, madde bağımlılığı, kronik rahatsızlıklar, büyü ile uğraşma, kekeleme, bilinçsiz davranışlar.

KUZEY AY DÜĞÜMÜ RAHU
İnsanın ve ruhun gideceği noktayı simgeler. Yaşamda ki başarı ve başarısızlıklarımız ondan sorulur. Rahu aynı zamanda şans ve şanssızlıkla ilgilidir. Rahu’nun Rasi haritalarında ki yerleşimi sosyal çevrenizi ve olgunlaşmamız gereken konuları temsil eder. Yerleştiği ev ise aç olduğumuz konularda ki doyumsuzluğumuzu yansıtır. Rahu Merkür ve Jüpiter’in yönettiği alanlarda 3.6.11.evlerde güçlü çalışır. Yinede bu kuralların bazı istisnaları vardır. Yorum yapılırken Lagna ve Ay yerleşimleri, oluşan yogalar birlikte değerlendirilmelidir. Jyotish Tanrı’nın ışığı hep bir çıkış yolu barındıran sistemin ta kendisidir. Ay düğümleri haritadaki hayali noktadır, tıpkı şans noktası gibi. Örneğin 3. evde 8 derece Başaktaki kuzey ay düğümünün karşısında 9. evde 8 derece Balıkta güney ay düğümü yer alır ve 18,5 yılda bir doğduğunuz anda bulunduğu noktaya geri döner, yani döngü süresi 18,5 yıldır. 18.5 yılda bir gerçekleşen ve evrende kilit vazifesi gören bu kavuşumun ardında kişi bambaşka oluşumlara gider. 9 yılda bir tersten kavuşurlar. Bunun etkisi daha zordur. Düğümlerin tansitleri son derece önemlidir. Özellikle Vediğe göre Ketunun tüm Rasi haritalarında Transiti ve Natal yerleşimi özel olarak değerlendirilmelidir.

Rahu’nun Yansımaları

Açgözlülük, dünyevi arzularda oburluk, büyük dünyevi ödüller, tembellik, anlayışsızlık, miskinlik, duygusal hazlar, cehalet.

Rahu arsızlığımızı tetiklerken, Ketu ise tevekkül edip kadere boyun eyeceğimiz konulara parmak basacak. Ay ve Lagna itibariyle düğümlerin 3.6.9.11.ev transitleri yüz güldürürken. Natal haritada Lagna, Ay ve natal düğümleri Koç-Terazi-Yengeç-Oğlak olanlar için unutulmayacak bir 18 ay başlıyor. Düğümler 3’er adet takımyıldızı gezecek. Rahu; Aslesha, Pushya, Purnavasu. Ketu; Dhanistha, Sravana, Uttarashada etkisinde yansımalar yapacak.

Düğümlerin geçişi ve diğer gezegenlerle kare görünümü yaşamsal alanda yıldız haritanıza göre evlerin temsil ettiği konularda kargaşa yaratır.

AY ve YÜKSELEN BOĞA&AKREP; Düğümler 1.5 yıl boyunca 3.ev ve 9.evinizde seyir edecek. Genel olarak 3. ev konularında kısa mesafeli geziler, maceralar, iletişim sözlü ve yazılı diyaloğun artacağı süreçtir. Şans konusunda ani yükselme, profesyonel başarı getirir. Kazançlarınızın artması konusunda dikkatli olmalısınız. Yakın arkadaşlar ve kardeşler bu konuda aynı zamanda kayıpta yaşatabilir. Yasal olmayan taraf cazip gösterilebilir size. Yeterince erdemliyseniz kitabına uygun davranmayan kişilerle iş ortaklığı yaparken son dakikada cayabilirsiniz. Hayatınızdan birçok kişinin çıkacağı ve yerine yeni birçok kişinin dahil olacağı zamanlardır. Bunu ayırt etmeye önem göstermelisiniz Rahu iştahınızı dünyevi değerlerde kabartacaktır. Küçük kardeşlerin yaşamı, babanın ise sağlığı zorlaşabilir. Uzak yollu, zorunlu yolculuklar keyifsizce oluşabilir. Ruhsal alanlarda kazançlar daha yüksektir. Yeni bir eğitime başlamak ya da mevcut öğretmenler ile sorunlar yaşamak demektir bu transitin etkisi. Hukuksal meselelerde ise kayıplar söz konusudur. 1.5 yıl boyunca Rahu 3.evinizde, Ketu 9.evinizde. Komşular, yakın arkadaşlar, kuzenler ve kardeşler adına ilginç gelişmeler, küsmeler, barışmalar, ortam değişikliği, bazı kişilerle yol ayrımları. Yüksek eğitim ve kişisel gelişim adına yeni kurs deneyimleri kazanma. Seyahatler, yurt dışı gezileri, spritüel anlamda ilahi inancın yükselişi, kutsal yerleri ziyaret, Babanın sağlığı ve hukuksal meselelerde netlik elde etme yaşanılacaktır. Rahu 9.evinizde, Ketu 3.evinizde. 1.5 yıllık süreçte arkadaş çevreniz değişebilir, kırgınlıklar yaşanabilir, dargın olduğunuz bireyler yeniden hayatınıza girebilir. Bu yorum kardeşlerle de alakalı. Ketu 3.evinizde sizi cesur kılacakken kısa yolculuklarda ve uzun yolculuklarda tehlike yaratabilecek durumları oluşturur. Kişisel eğitim ve hukuksal meseleler adına baba sağlığı da önem arz edecektir.

AY ve YÜKSELEN KOÇ&TERAZİ; Düğümler 1.5 bu alanlarda etkin olacak. 4.ev için şayet dasa evreniz olumlu ise konfor artar, mal-mülk ve araçlar konusunda değişim zamanıdır, otomobil alımı satımı ve her tip lüks tüketimde artış, anneden dolayı materyal kazançlarda artış gözlenebilir. Annenize yönelik sorumluluklar artabilir. Ev değişimi, mekan değişimi veya iş değişimi meydana gelecektir. Rahu 4.ev alanındayken yaşadığınız şehiri ya da ülkeyi bile değiştirebilirsiniz. Belki kalp sağlığı söz konusu olabilir. Kariyer anlamında güç ve pozisyon yükselmeye geçer. Daha diplomatik olduğunuzu gözlemleyip bunu sevince çevirebilirsiniz. Ruhsal planda evrensel ödüllendirme bu transitin olumlu yönleriyken, aldığınız ilaçlara dikkat edin kan yolu ile toksik etki artabilir. Duygusal sorunlarınız çözemeden bu transite girdiyseniz bu dönemde depresyon veya dalgalanmalara ile karşı karşıyasınız demektir. Yangınlara ve yanıklara karşı tedbirli olun. Ev yaşamınızda bazı aylarda sorunlar yaşanacaktır özellikle Satürn retroya döndüğünde. Çocuklarınız varsa ilköğretim lise sorunlu alandır. Rahu 10.evinizde, Ketu ise 4.evinizde. Tam anlamıyla yaşadığınız, çalıştığınız ortam, aileniz, anneniz, sahip olduğunuz mallar ve araçlarınız adına kaygı, kayıplar ve kazançlar. Kariyer evinizde seyir edecek olan Rahu sizleri toplumsal saygınlık ve statü adına hırslı kılacaktır. Özellikle yükselen ve Ay burcu Terazi olanlar ile düğümleri Koç-Terazi-Yengeç-Oğlak eksenindekiler bu enerjiyi çok yoğun hissederken yaşadığınız dasa evreniz yön verecektir. Rahu 4.evinizde, Ketu ise 10.evinizde. Kariyer, gayrimenkul, değişim ve dönüşüm enerjisi kadar uykusuzluk, ailenizle ilgili gelişmeleri annenizin sağlığı, kariyer konularında fazla riske girmemek önemli olacaktır. Kariyer ve ev, aile alanlarınızda dönüşüm dönemi yaşayabilirsiniz. 

AY ve YÜKSELEN İKİZLER&YAY; Düğümler 1.5 yıl süresince 2.ev ve 8.ev alanlarınızdadır. 2.ev aile kazanç konularında değişimleri verebilir. Aile büyür belki ama serveti dalgalanmaya müsaittir. Kazandığınız ve gömdüğünüz alanları simgeler 2.ev ile 8.ev. 8.ev aynı zamanda Mokshadır. Kronik rahatsızlıkları özel bir dikkat ile inceleriz bu alanda. Özellikle miras yoluyla kazanılmış haklarınıza göz diken akrabalarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Zorunlu ödemelerin çok olması ve hırsızlıklar yüzünden kayıplar oluşabilir. Aile içinde sorunlar bu devrede büyütülür. Küçük bir sorun bile devasa algılanabilir. Yiyeceklerinize dikkat edin, daha önce size dokunmayan bir gıda bu sefer zehirleyebilir. 8.ev mistik sırların alanıdır sizlere tavsiyem sakın sırlarınızı kimselere vermeyin belki de verdiğiniz sırlar gün yüzü görecek demektir. Eşiniz ya da hayatınızda ki kişi sebebi ile parasal kayıplara uğrarsınız. Masraflarınız artar ve cinsel organlar ile ilgili arazlar görülür. Ameliyat söz konusu iken bu sürecin ödülü sezgisel mekanizmanın yükselip, doğru çalışacağı olacaktır. 1.5 yıl boyunca Rahu 2.evde, Ketu 8.evde; Maddi anlamda hırslarınız kadar fırsatlarında artacağı bir süreç. Para kazanma önemli olacakken çok kazanacağınızı unutmayın ve bu durum libidonuzu yükseltmesin. İş girişimlerinizde kredi kullanımında bulunursanız geri ödemelerde zorluk yaşayacağınızı unutmayın. Cinselliğe mola, yalnızlık yakanızda, sezgiler ise zirvede! 1.5 yıl süresince Rahu 8.evinizde, Ketu ise 2.evinizde. Maddi anlamda dikkate davet ediyor evren sizleri. Yediklerinize dikkat ediniz. 2.ev ağız ve yüzümüzü simgeler. Diş yapımı ya da estetik içerikli girişimlerde bulunmayınız. Belki de miras söz konusu olacak. Eşinizin gelirinde gözle görülür ciddi bir artış yaşanılacak. Ve cinsellik oldukça yoğunken Jinekolog kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.

AY ve YÜKSELEN YENGEÇ&OĞLAK; Düğümler 1.5 yıl üzerinizde. Spekülatif kazançlara meyil edilebilir, yani yasal olmayan türden ya da eşin gelirinde sıradışı meguliyetler sebebiyle artış olacaktır. Yurtdışına çıkış, ticari yolculuklarda artış, yabancılarla ortak çalışmalara girme isteği oluşabilir. Büyük düşünceler bu dönemde gelişir. Ünlenmek, daha çok tanınmak mümkün zira 4.ev alanında ki Jüpiter destekleyici yönde. Evlilik fikri baskındır. Duygusal ilişkilere yoğunlaşma artar, fakat aldatılma veya aldatma riski vardır. Belki size vereceği zararı hayatınızda ki kişi bile kestiremeyebilir. Cinsel bölgelerde rahatsızlıklarda artış görülebilir. Baş bölgesi ve yüz tehlikededir, korunmalıdır. Eş, ortak zorlu hastalıklarla uğraşabilir, ortak yüzünden, ticari hatalardan dolayı para kaybına dikkat edilmelidir. Ketunun Oğlak burcuna etkisi aydınlanma, kişisel farkındalığın gelişmesi şeklindedir. Yaşam gücü özellikle Satürn görünümü sebebiyle daha zayıf. Rahu sizleri çok hırslı yaparken, Ketu ise eş ile araya cinsel anlamda mesafe koyacaktır. Bu süreç evlilik ya da ilişkinizde sizleri bir dönüm noktasına sürükleyebilir. 1.5 yıl süresince KETU 1.evinizde, RAHU 7.evinizde. Ruhsal algınızın pik seviyelere yükseleceği fakat sağlık adına özellikle sakarlığınızın artacağı bir zaman. Spritüel ruhsal, kişisel gelişim, dine yoğunlaşma, eğitim konuları ve farkındalığınızın artması durumları ile değişeceksiniz. Depresyon kapınızda buna hazırlayın kendinizi. Ortaklı konular, hayatınıza girmek isteyenler, çıkmak isteyenler ilişkiler adına gerginlik, evlenme, boşanma, eşin geliri, eşin mahkemelik konuları gündemlerinizi belirleyecektir. 1.5 yıl boyunca Rahu 1.evinizde, Ketu ise 7.evinizde. Eşle alakalı üzüntü yaratacak durumlar, eşin maddi kaybı, eşin depresif ruh hali, eşin uğrayacağı düşmanlıklar, eşin mahkeme kapsamında ki davaları, eşin cinsel içerikli sağlık sorunları. Beklenmedik bir ün ve kariyer, kilo kaybı, iştahsızlık, belki ayrılık sizlerle..

AY ve YÜKSELEN BALIK&BAŞAK; Düğümler 1.5 yıl süresince Rasi haritalarınızda bu alanları etkileyecek. Kendiniz için eğlenceli bir dönemdir. Spekülatif kazançlarda artış görülür. Yaşamın rahatına, romantizmine ve keyfine yöneliş artar. Duygusal yaşam hareketlidir, şayet bekarsanız birden fazla ilişki yaşama ihtimaliniz oldukça yüksektir. Sosyal ortamların aranan yüzü olabilirsiniz, takdir artar, keyif verici şehirlere yolculuk imkanı gelir. Arkadaşlardan fayda bazen çok yükselir bazen düşer zira Rahu’ya dikkat diyorum. Sürecin başlamasıyla birlikte kendinizi çok farklı ortamlarda bulabilirsiniz. Düşmanlıklar biter, çocuklar da materyal zevklerin tadına varacaklardır. Çocukların dünyasında bir başkaldırı dönemidir. Çocuklarınızın hastalıklarında artış olabilir. Onlar adına sorumluluklarınız artabilir. Yoğunluğunuz yüzünden çocuklar ihmal edilebilir. Onların sağlığına ve onlarla kurduğunuz duygusal ilişkilerinize çok önem vermelisiniz. Hamile olmayanlar için gebelik duygusu yükselirken, gebelik adına dikkat edilmesi gereken bir zaman dilimidir. Rahu 11.evinizde, Ketu ise 5.evinizde. İster bekar ister evli öncelikle aşk adına ateşten gömlek giyeceğiniz bir evre. Toplum tarafından onay görmeyecek bir ilişki ile isminiz duyulabilir. Deneyimler birliktelikler adına kazanılacaktır. Çocuklar adına sorumluluklar, hamilelerin bebek kaybı ve değişik arkadaş çevrelerinde üzüntü yaşamanız olasılıklar arasında. 5.ev alanında Rahu  11.ev alanında Ketu. Çocuklar, gönül maceraları, sosyal çevremiz, aile içinde abi figüründe ki kişiler, 1.5 yıl sürecek bu evrede çok ilginç deneyimler ve dostluklar kazanacak çevrenizi değiştireceksiniz. Spekulasyona açık bir durumun içerisinde arkadaşlarla yol ayrımları sizi üzebilir. 

AY ve YÜKSELEN KOVA&ASLAN; Düğümler 1.5 yıl bu eksende. Bu dönemi Hint’liler genel olarak olumlu kabul etmişler. Kendi işlerinizin yoğunluğu nedeniyle para akışında artış gözlemlenir. Yeni kazanç kapıları açılabilir ya da mevcut işinizde aynı zamanda düşmanlarla mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. 6. ev düşmanlıkların artışı demektir ve bu alanda sağlığa özel dikkat edilmelidir. Arkanızdan konuşulan bir dönemdir, düşmanlıklar alanında mücadele oluşabilir. Mahkemeler biraz can sıkıcıdır, gizli gizli dedikodunuzu yapanlar artacaktır. Ama cesaret yoğundur ve mücadeleden sonra düşmanlar yenilir. Kronik hastalıklarınız varsa bu dönemde biraz artabilir. Mistik, uzak yerlere yolculuk imkanları, meditasyon ve yogaya başlamak gibi kişisel gelişim konuları zevkli bir hal alacaktır. Cinsellik bilinçaltı etkisiyle rüyalarda fazla yaşanır hale gelebilir. Rahu 6.evinizde, Ketu 12.evinizde. Ne kadar çok düşman o kadar çok başarı korkmayın emi! Gardınızı alabilir misiniz? Hayır! Ama duvarları yükseltebilirsiniz. Sağlık, sağlık, sağlık ve kilo kaybı! Gerçek dost ve gerçek düşmanlarla tanışma vakti. İşinize adaptasyon ve motivasyon yüksekken, sezgilerinizi sakın ola göz ardı etmeyiniz zira içinizde ve rüyalarınızda bir ses oluşacak. Rahu 12.evinizde, Ketu ise 6.evinizde. Hastane ortamları, sağlık konuları, uğrayacağınız gizli düşmanlıklar, rakipler, kıskanç insanlar, gizli düşmanlıklar deneyim kazanacağınız ilginç bir süreç. Çevrenize karşı dikkatli olmalı ve duvarlarınızı epey bir yükseltmelisiniz. Hırsızlık ya da ekstra oluşabilecek maddi kayıp içerikli durumlar canınızı sıkabilir.

Hepimiz  için bu süreç vereceğimiz kararlar ile kader anlarımızı şekillendirecektir.

Hayat; başarıdan ziyade başarisizliklarin ders verdiği süreçtir. Gökyüzü mesela şiir gibi, sevgili gibi, bir var bir yok! Bir az bir eksik…

Dilek tutmanız için yıldızların kayması mı gerekiyor illa ki? Gönlünüz kayıverir başka gönüle, gözünüzde başka göze kaysa yetmez mi? Kalbiniz ve midenize kelebekler konmasına. İnsan iki şeyi saklayamaz; Sarhoş olduğunu ve aşık olduğunu.

Rahu ve Ketu etkileri Satürn’e benzemez. Düğüm deyip geçmeyin mutluluğumuzun sırr-ı kademi onlardan sorulur. Bir bakmışsınız Azrail yakanızda. Düğümler olumsuz bir görünüm aldıklarında zorlayacaktır. Satürn etkisi mevcut değil şükürler olsun ki. Vedic jargonunda Ketu ve Rahunun diğer gezegenler ile yanyana gelmesi sevilmez. En çokta dileğim hastalara şifa vermesinden yana. Zira geçen sene düğümlerin transiti teması esnasında bir okurum sağ bacağını kaybetmek zorunda kalmıştı.

O yüzdendir ki artık şunu ya da şu saçmalığı bırakın! Aslan kadını, Başak erkeği, Oğlak kadını, Yengeç erkeği. Bu devir kapanırsa Astrology ilim mahiyetinde kabul görecek. Bu ağır meşakkat isteyen bir uğraşı ve ne yazık ki Türkiye’de cehalet diz boyu! Ben bu süreci kapatacağım. Bu derin bilgiler hakkını bulacak!

”Güneşin buz tuttuğu yerde bir alev görürsen, bil ki o yalnız senin için yanan kalbimdir.” diyecek sevgililer. Düğümlerin Venüs ve Ay teması asla unutulmayacak tutkulu aşklar yaşatır  Bu satırları okurken üstüne birde aşkı aramayın… İnanın ki ararken kaybolursunuz.. Bulduğunuzda ya veli ya da deli olursunuz modunda estirecek kış ve ilkbahar rüzgarlarını, önümüzde ki 18 ay süresince…

Sizce neyim ben? Deli mi? Veli mi? Umarım bu bilgiler faydalı olur sizlere…

AYŞEN TOK