Jüpiter! O Bir Guru! Terazi Seyri

“Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol

Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol

Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol

Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol

Hoşgörülükte deniz gibi ol

Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol”

Mevlana

Hepimiz hayatımıza daha fazla refah, daha fazla bolluk ve daha fazla bereketi çekmek istiyoruz. Buna giden yolun ise, sadece “almak ve biriktirmekten” geçtiği inancına bir şekilde koşullanmışız. Halbuki, karşılıksız “vermek ve paylaşmak” bilincine kendimizi açtığımızda, bu dünyada ne kadar büyük bir fark yaratabileceğimizi bir düşünsenize! Bunu gerçekleştirmek inanın ki çok zor değil. Tek yapmamız gereken, bizde zaten var olanı paylaşmak, karşılık beklemeden, sadece paylaşmanın hazzını alarak… Bilgisi olan bilgisini, neşesi olan neşesini, parası olan parasını, sevgisi olan sevgisini….. Verebildiği kadar, verebildiği sürece, ne daha fazla, ne de daha az…Niyetine karşılık olarak geleni, olduğu haliyle, yargılamadan kabul et.  Biliyorum ki, kimsenin koşulsuz kötülük ya da koşulsuz iyilik vasıfları ile donatılmış olmadığını.  Yaradan rızkını kestiği anda ruhunu bedeninden ayırırmış 🙂 umut gibi bir his der daim cebimizde olduğu sürece dolayısıyla, evrendeki bu güzel akışın ufak ta olsa bir parçası olmak varken, umutsuzluk üretip hayallerimizden vazgeçmeninde bir manası yok!

Vediğin en faydalı gezegeni Jüpiter burç değiştirdi . 12 Eylül 2017- 12 Ekim 2018 tarihleri arasında Terazi yerleşiminde. Ve yine bu süreçte Retro süreçleri ile seyrine devam edecek. İleri-geri  süreçleri esnasında Jüpiter; simgeleri açısından manevi gelişim, ruhsal ve entelektüel alanda ruhsal gelişim, eğitim programları, dine yöneliş, iç barış, iç huzur, yabancı ülkelere seyahat, uzun yolculuklar yapmak için elverişli zaman dilimini işaret etmektedir. Jüpiter’in genişleme ve bolluk yaratma düsturu olumsuz evlerde ki seyri esnasında sorunları ikiye katlayabilir. Bir Jüpiter geldi deyip, gözümüze pembe sürme çekmiyoruz. Gezegen bu süreçte 3 adet Nakshatra dolaşacak. Chitra(Mars), Swati(Rahu), Vishakka(Jüpiter).

Rasi haritalarımızda hepimizin sahip olduğu değerler bir diğerine benzemez. Tıpkı Batı Astrologysinde ki gibi Koç, Yengeç, Terazi ve Oğlak Chara ÖNCÜ burçlardır. Çok seyahat ederler ve gruplar içerisinde yeri doldurulamayacak ikinci kişilerdir. Boğa, Aslan, Akrep ve Kova ise Sthira SABİT burçlardır. Dünyevi değerleri maddiyat üzerine kurulurudur. İkizler, Başak, Yay ve Balık ise Dwichara yani DEĞİŞKEN burçlardır. Zekidirler, kaşiflik özellikleri taşırlar, çok çapkındırlar her zaman birden fazla ilişki deneyimlemiş kişilerdir.

Vediğe göre Jüpiter seyir ettiği her evde olumlu enerjiler üretmez. Buna göre gezegen bir burçta yaklaşık bir yıl kalır. Jüpiter oldukça yüksek derecede olumlu ve faydalı bir gezegendir. Gökyüzünde bolluk ve bereketin,  ilahiliğin, bütünleşmenin, adaletin, tanrısallığın simgesi Jüpiter’in Terazi burcuna geçişi yeni bir dönemin başlaması, enerjilerin yenilenmesi  anlamındadır. Gerek Vedic gerek Batı için göklerin en şanslı gezegeni, gurusu kabul edilen ve kadın haritalarında eş, çocuk karakası olarak bilinen yıldız fazla verimli olamadığı, hatta birçok abartılı duruma yol açtığı literatüerde güçsüz çalıştığı İkizler  ve Başak-Oğlak burçlarında verimsizdir. Yüceldiği yerleşim olarak bilinen Yengeç noktasıdır. Balık ve Yay ise Mooltrikano etkisidir. Terazi yolculuğunda evrensel anlamda tüm insanlığa huzur, şifa ve bereket ve adalet getirmesini diliyorum. Terazi burcu astrolojide ilişkileri, ortaklıkları, uyumu, ahengi, sosyalliği temsil eder. O bu dünyaya herşeyi bir partnerle deneyimlemeye gelmiştir. Uzlaşmak, bir yol bulmak bu burç için önemlidir. Bu yüzden kavgayı, gürültülü ortamı sevmez, Terazi’ye göre herşey konuşarak ve ortada bir payda bulunarak halledilebilir. Bu yüzden İnsanlar arasında denge ve barışı sağlamakta üstüne yoktur. Jüpiter’in bu bir yıllık yolculuğunda bu alanlarda büyük etkiler bırakacak fikirler havada uçuşacak. Terazi burcunun tarafsız, objektif ve adaletli yönleri, Jüpiter’in doğasıyla uyumlu olduğundan bu burçtaki dolaşımı bu alanlardaki gelişmeleri daha fazla vurgular hale gelecek. Ayrıca Mundane Türkiye Rasi haritasında Terazi noktası Ay ve Lagnadan itibaren 5.ev yerleşimidir. Ülkemiz adına da olumlu bir süreç açığa çıkacaktır. Jüpiter Vedic kurallarına göre 5-7-9.evlerle görünüm kurar. Bu durumda Terazi-Kova-İkizler hava grupları gezegenin olumlu enerjisinden bireysel anlamda yaşadıkları dasa süreçleri, natal yerleşimde ki Vedha konumları ve Rasi haritalarında ki Sav puanları mahiyetinde faydalanacaklardır.

Gezegen transit geçerken bulunduğu evden yapacağı görünümler ile etkilediği doğum haritasındaki her hangi bir gezegen üzerinde faydalı enerjiler üretir. Jüpiter doğumdaki bir gezegenin üzerinden geçerken de oldukça güzel sonuçlar çıkartır. Transit Jüpiter’in doğumdaki Ay’a ve Lagnaya göre hesaplanan evlerden geçişlerinde,1. 2.5.7.9.11.evlerdeki yerleşimleri oldukça olumlu ve güzel sonuçlar üretecektir. Şayet gezegen olumsuz bir Tara ve zararlı bir Vedha alırsa olumsuzluk beklemek faydadan ziyade daha sıkıntı yaratan enerjilerin açığa çıkması kaçınılmazdır. Doğal zararlı Mars ve Satürn Retro süreçlerinde daha güçlü negatif enerji üretirler. Faydalı gezegenlerin ise Retro süreçlerinde çok zararlı çalıştıklarına şahit olmadım tabii bu durum kişinin Rasi haritasında ki yerleşim ve yaşadığı Transitlerle de alakalı. Kendi Rasi Haritam ve Nakhastralarım Jüpiter ağırlıklı, seviyorum Jüpiter’i O bizim şans gezegenimiz, görünmezin arkasında ki İLAHİ GÜÇ!

Jüpiter; 1.5.7.9. ve 11. evlerde güçlü çalışır hele ki birde rahat ettiği burçda ise değmeyin keyfine. Köşe evlerde de olması gücünü arttırır. Birey yüce gönüllü ve aile köklerine sağlam bağlılık özellikleri barındırabilir. 1. evde evde “digbala” gücü kazanır. 6.8.12. evde olması Hinduların deyimine göre iyi kabul edilmiyor fakat kendi Rasi haritamda Jüpiter benim 6.evimde ve Yay yerleşimindedir. 6.Ev konuları için gerçekten bol düşman verdi bana fakat kilo ya da sağlık sorunları yaratmadı. 6.ev çalışma şeklimizi gösterir birde. Çok çalışkan ve sorumluluk sahibi yaptı beni. Jargonda Balık ve Yay burçlarının yöneticisidir. Vedıc Astroloji de Satürn sonrası gezegenler kullanılmadığı için bazı gezegenlerin yönettikleri burç sayısı iki tanedir. Büyüme, büyütme, şans ile bağı olan Jüpiter’in Retrosun da kişi aynı zamanda görünenin ardındaki felsefi gerçeklere odaklanır. Hayata kendini gösteriş şekli değişir. İmaj, ifade, hatta fiziksel olarak kilo değişime uğrar. Şans gezegeninin her zamanki enerjisi geri çekildiğinde kişi biriktirdikleri ile baş başa kalır. Hataları saklayan gizemli el çekilir çünkü. Her zaman yiyecekler, bu dönemde kilo aldırırken, fiziksel olarak değişim geçirdiğini gören bireyin aynı zamanda içsel çelişkileri ortaya çıkar.

Zodyakta yer alan 12 Ev yerleşimine göre her evin simgeleri açısında Vedic değerleri için Terazi burcu hangi evinize denk geliyorsa transiti bu anlamda değerlendirmelisiniz. Natal gezegen açıları, Tara yerleşimleri, Vedhaları lütfen bunları es geçmeyin. En önemlisi ise yaşadığınız DASA periyotu, Bhukti evresi şayet olumsuz ve zararlı gezegen periyotlarından geçmekte iseniz bu süreç çekilmez olacaktır.

Evleri ve anlamlarını hatırlamanız açısından….

* 1.Ev (koç Burcunun evi): Kişilik, maske, dışa gösterdiğimiz yüz, beden, sağlık, kişisel farkındalık ego. 7.evinizde deneyimleyeceksiniz.

* 2.Ev (boğa burcunun evi): Maddi güvence isteği, maddi kazanç, para kazanma ve harcama. Konuşmalar ağızdan çıkan sözler, sırlar. 6.evinizde deneyimleyeceksiniz.

* 3.Ev (ikizler burcunun evi): İletişim, kısa yolculuklar, bilgi, eğitim, yakın akrabalar, komşular, kardeşler, cesaret. 5.evinizde deneyimleyeceksiniz.

* 4.Ev (yengeç burcunun evi): Yuva, ev, dünya, geldiğimiz yer, anne, ebeveynler, gayri menkul, kalp, genel yaşam mutluluğu. 4.evinizde deneyimleyeceksiniz.

* 5.Ev (aslan burcunun evi): Yaratıcılık, yaratıcı kişiliğin sergilenmesi, sanat, aşk, eğlence, çocuklar, kumar, spekulasyon. 3.evinizde  deneyimleyeceksiniz.

* 6.Ev (başak burcunun evi): İş, çalışma, hizmet etme, faydalı olma, pratiklik, sağlık, kişisel gelişim, temizlik, ayrıntılar, gizli düşmanlar. 2.evinizde deneyimleyeceksiniz.

* 7.Ev (terazi burcunun evi): İkili ilişkiler, ortaklık, anlaşmalar, evlilik, eş, mahkemeler, yabancı ülkeler. 1.evinizde deneyimleyecksiniz.

* 8.Ev (akrep burcunun evi): Ölüm ve yeniden doğum, yenilenme, dönüşüm, gizli ilimler, miras, ortak paralar, cinsellik, kronik rahatsızlıklar, açığa çıkan sırlar, gizli düşmanlar. 12.evinizde deneyimleyeceksiniz.

* 9.Ev (yay burcunun evi): Seyahat, yurt dışı yolculukları, uzak ülkeleri dolaşma, felsefe, din, yüksek öğrenim, baba, babanın sağlığı. 11.evinizde deneyimleyeceksiniz.

* 10.Ev (oğlak burcunun evi): Kariyer, şöhret, başarı, yükselme, dünyaya karşı olan sorumluluklarımız ya da hedeflerimiz. 10.evinizde deneyimleyeceksiniz.

* 11.Ev (kova burcunun evi): Arkadaşlar, gruplar, grup çalışmaları, organizasyonlar içinde ortak hedefler için çalışmalar, büyük amaçlar, hedefler. 9.evinizde deneyimleyeceksiniz.

* 12.Ev (balık burcunun evi): Bilinç dışı, kolektif bilinç, ruhsal çalışmalar, içe çekilme, içe dönüş, kapanma, izolasyon, yatak zevkleri, hastaneler, hastalıklar, uyku. 8.evinizde deneyimleyeceksiniz.

Şayet sevgi üretemiyorsanız yani illa sevgili değil demek istediğim siz otu, çiçeği, böceği, sevemiyorsanız üzgünüm bu dünyaya tüketmek için gelmişsiniz demektir. Jüpiter’in Terazi geçişi son derece önemlidir. Bireysel ve global anlamda. Yasaklar; tabuları yıkmak ve direnmek içindir. Çare çaresizliğin içinde saklıdır. Ay düğümleri zorlayacak özellikle Lagna ve Ay konumu Koç-Terazi-Yengeç ve Oğlak eksenlerini. Bu ne yaman çelişki diyebilirsiniz? İşte mucize Jüpiter seyrinde saklı. Direniyoruz yine bazılarımız. Gömdüklerimizi, isyanımızı, serzenişimizi haykıracağız topluca. Biten ve kaybettiğimiz tüm değerler için nefret değil şu olmalı kelamımız ”güzeldi…öğretti ve gitti ya da bitti….”

Hayat bazen içinde sürüklendiğimiz yağmur sağanağı gibi dertler böyle zamanlarda Ay evrelerini bekler, peşinde geçmişin hüzünlü izlerini sürükleye sürükleye dolanırlar ayaklarımıza. Film seyreder gibi dönecek slayt zihnimizde. Binsek yine şu düşünce yüklü gemimize, ulaşsak bir limana, boyasak gemiyi, düşünceleri, limanı istediğimiz renge.

Rüzgar bile korksa bizlerden. Eşkiya gibi bu gezegenler bastıkları yeri tarumar ediyorlar. Jüpiter hele bir ilerlesin Retro sürecinde fark edeceksiniz göğsünüzde ki yarım yamalak sevda sözlerini. Fark edeceksiniz kalbinizde ki aşk melodisini. Fark edeceksiniz bir yangının içinde kalıp söndüremediğinizi. Fark edeceksiniz gidenin mutlaka geri dönmeyeceğini. Fark edeceksiniz muazzam derecede büyülendiğinizi. Fark edeceksiniz bir türlü büyüyemediğinizi. Haykıracaksınız aynalara ”neden ben?” diye. Göstereceksiniz yaranızı sevdiklerinize ve sizi nasıl kırdıklarını anlatacaksınız. Hatırlayacaksınız insan olduğunuzu ve hayatın sizi yorduğunu.

Kilitsiz ceza evi gibi bu gökyüzü bazılarımız için soğuk olsa da hava yürekler ateş misali…

JÜPİTER o bir GURU! İnsanların adaleti sağlamak adına hata yaptığı yerlerde ve beklenti içerisinde olduğu konumlarda  İLAHİ ADALET mutlak suretle devreye girecektir. (EYLÜL 2017- EKİM 2018) Buna tüm ruhunuzla inanmanızı rica ediyorum…

Ay ve Lagna; TERAZİ-İKİZLER-KOVA : İçinizde ki gücün keşfine hazır mısınız? BALIK ve YENGEÇ-AKREP için çok olumlu bir transittir diyemem. Diğer tüm burçlar ziyadesiyle nasipleneceklerdir.

Şans deyip de geçmeyin o olmazsa olmazımız bazılarına doğuştan hediye, bazıları da kendi şansını kendi yaratma derdinde. Sen sen ol benim kıymetli okurum; İçinde ki sese, dışarıda ki sesten daha fazla güven. Oturarak başarıya ulaşan yegane canlı var o da TAVUK! Evreni düzeltemeyiz belki ama aklımızı kullanarak gökyüzünün farkındalığı ile yaşarsak kapımıza gelen fırsatları kaçırmayız.

Şans, hak etmeyenleri de yüce ve erdemli insanların kademesine yükseltiyormuş gibi görünebilir ama en kötü ve en şanssız anlarda, asil ve erdemliliğin ruhu kendini mutlaka belli eder. 

Plutarch

Baki sevgi ve saygılarım ile…

AYŞEN TOK