Benim Dengemi Bozmayınız! Mars Retrosu

 

aşkım da değişebilir gerçeklerim de

pırıl pırıl dalgalı bir denize karşı

yan gelmişim diz boyu sulara

hepinize iyi niyetle gülümsüyorum

hiçbirinizle döğüşemem

siz ne derseniz deyiniz

benim bir gizli bildiğim var

sizin alınız al inandım

morunuz mor inandım

ben tam kendime göre

ben tam dünyaya göre

ama sizin adınız ne

benim dengemi bozmayınız.

Turgut Uyar

Ruh halimizde ve yaşamlarımızda bozulmaması için çaba gösterdiğimiz eşitlik durumu. Gökyüzü ayarımızı kaçırdı zira. Zira Retro üstüne Retro, Merkür’le başladık, Jüpiter, derken Satürn ve 17 Nisan itibariyle Akrep döşünde Mars retrosu. İnsanın çevresinde içinde ya da dışında gelişen olaylar bütününde kişinin kendini konumlandırdığı , kendini bulmaya çalıştığı yerdir DÜNYA! Kendi halinde iyi hissettiği, bir adım attığında her şeyin sarsılıp devrilecekmiş gibi geldiği, ayaklarını sağlam bastığı güven hissettiği alan. Azıcık aşım, kaygısız başım bazen. Sağlanması zorken, sallanması kolay olan ve bu yüzden çoğu zaman, kalkanları dik duvarları çekip duruş halini sergiliyoruz hepimiz yaşam mücadelemizle. Ve gardımızı düşürmeyişten bu denli yorulmak. İşte tam bunları yaşayacağımız transit sonrasında ise bazılarımızın pes edeceği, bazılarımızın ise sarsıntıyı hafif etki ile atlatacağı zaman dilimi geldi dayandı kapıya. Edelim kendi dilimizce meal anlayanlar, içinde paye bulanlar olacaktır elbette.

Durarak kazanılan, yollara vurdukça savrulan bir unsurdur denge. Savruldukça kendini bulan ama unutturan, tuhaf, ironik bir unsur ise dengesizlik. Kendini bulduğu anda küreksiz bir kayığın denizde rüzgar yordamıyla yol alması gibi dalgalar kudurmadıkça kayık dengededir ama istikameti rüzgar belirler. Aklın rüzgara takılması ise yeni bir oyun kurgular. Mermilerden boşaltılmış barutlarla tüm bir insanlık yok edilemez belki ama hayatın bazı dilimleri kundaklanabilir ve ancak ondan sonra cinnet haline gülümsememiz mümkün olacak bu transitin sonunda. Fazla abarttığımı düşünmeyin esasında yazmak istedikleri daha fütursuz düşünceler. 🙂 🙂 Gökyüzünün emirlerine amadeyiz. Gezegenler domino taşı gibi insani güdülerden biri sallanmaya başladı mı sarsıntı giderek artıyor. Önce sallanan, sonra devrilen bir güdü diğerine etki yapıyor. Sessizce bir sıralama hali. Transitler ile açığa çıkan olumsuzluklara verdiğimiz tam olarak etkiye tepki işte. Kurulu bir düzenek kurulu olduğu kadar dayanabiliyor. Bu sebepten sallanıp, devrilenlerin yerine başka güdüler, destek payandaları türetiyor zihin ama orjinalin cilası kaçmış bir kere, patlak ve çakma biraz yan sanayi gibi sanki! Ağır gezegen transitleri böyledir işte! 🙂 🙂 Akrep  burcunda buluşan iki doğal zararlı, SATÜRN-MARS Aslan burcunda ki Retro Jüpiter ve Rahu’dan aldıkları kare görünüm ile tarumar edecek ortalığı her anlamda 🙁

Vedic değerlerine göre Akrep yerleşiminde yer alan Mars 14.49 enlem değeriyle 17 Nisan’da geriye dönecek. 18 Haziran tarihinde Retro olarak Terazi burcuna geçecek. Temmuz itibariyle düze seyirde Terazi noktasında düzelirken, yeniden Akrep seyri ile yoluna devam edecek. Retro hali ile içinden geçeceği  ilk Nakhastra Anuradha. Satürn yönetiminde yer alan Takımyıldızı doğasını ve özünü sert bir şekilde yaşamlarımıza sunacak zira Mars Satürn ve Güneş’in yöneticisi olduğu, evlerde, Nakhastralarda zararlı çalışır. Tüm yaza damgasını vuracak olan bu görsellik hepimizin  Mars enerjisinin ne kadar önemli olduğu bilincine varmamıza vesiledir.

Mars en çok yönettiği burçlarda iken güçlüdür. Gezegenin yerleşimi bir kişiye ait fiziksel enerjiyi, girişkenliği, cinsel dürtülerin seviyesini saptayabilme yetisinde güçlü bir belirteçtir. Gezegenin büründüğü doğa bulunduğu burç ve ev bazında değerlendirilmelidir. Yazmaktan çekindim inanın bu süreç ziyadesiyle zorlu geçecektir. 🙁 🙁 İlk etkisi 22 Mayıs 2016 tarihinde Akrep burcunda yaşanılacak Dolunay anında hissedilecektir. Mars Ay ile tam kavuşum, Güneş ve Venüs ile karşıt haldedir. Mars’ın bu geçişi aslında herkes için SEVGİ ihtiyacının ve tatmin ediliş şeklinin bizleri ne kadar doyuma ulaştıracağı ile alakalı. Mars Akrep seyrinde çokça kalp kırıklığı yaşanacaktır. Aşık olma eğilimini, aşkın o denli bitmesi takip eder.

Şiddetle başlayan hazlar, şiddetle son bulurlar. Ölümleri olur zaferleri , öpüşürken yok olan ateşle barut gibi . . Romeo-Juliet

Vedic değerlerine göre Mars; ilişkide olduğu tüm horoskop elemanları için zararlı bir gezegendir. Zararını saldırganlık, zalimlik, şiddet, düşüncesizlik, duygusuzluk olarak yansıtabilir. Zararlı bir MARS yerleşimi kişiye mevcut enerji ve motivasyon yerine uyumsuz bir karakter verebilir. Mars (MANGAL); cesareti, kahramanlığı, erotizm, tutkuları ve cinsel davranışların göstergesi olup, seks eylemlerinin nedenidir. Mars genç kardeşlerin ve yerleşik mülkiyetin karakasıdır. Gezegen köşe evlerden birinde yerleşirse güç kazanır kişi karşısındaki rakiplerince korkulan bir tiptir. Upachaya evlerden birinde yerleşirse şayet talihsizliğe ve anlaşmazlığa sebep olur. Gezegen; KOÇ-AKREP ve ASLAN’da güçlü çalışır. BOĞA-İKİZLER ve BAŞAK yerleşimlerinde zararlıdır. OĞLAK Mars’ın yükselim yeridir. YENGEÇ ise düştüğü noktadır. KOVA-BALIK-TERAZİ ve YAY yerleşimlerinde ise rahattır. Mars için en fevkalade yerleşim 10.evdir. Güneş-Ay ve Jüpiter Gezegene dostça davranırlarken, Venüs-Satürn tarafsız, Merkür ise düşmanca yaklaşır. Mars Ay ve Lagnadan itibaren 3.6.11.evlerden geçerken faydalı enerji üretir.

Geri giden Mars ile doğanlar…

RASİ HARİTALARINDA RETRO MARS yerleşimine sahip olanlar için: Mars çokça eylemlerimizi ve cinselliğimizi yönetir. Retro anında doğanlar için durum avantajdır. Hareket getiren güçlere kararsızlıklar, fırsat eksikliği ve istenmeyen durumlar nedeniyle engeller peşlerini hiç bırakmaz. Bu kişiler düşüncelerinde de önlemci olurlar. Kendilerini bir işe bağlamadan, önce yapacakları işte kararlı olmayı istediklerinden ,atılganlık ve kötü hareketlerin hoş olmayan sonuçlarından doğal olarak zarar görmezler. Öfke ve diğer isteklerini ruhsal nedenlerle bastırabilirler. Sabırlı ve kararlı olmayı öğreneceğiz diyorum. Ve tabii aşırı sinirlilik halleri, tecavüzler, intihar, cinayet vs… durumlarda artış. Mars’ı geri giden kadınlar zaman zaman erkeklerle ilişki kurmakta zorlanırlar. Mars’ı geri giden erkekler ise ilişki tercihlerini farklı cinsel deneyimler ve hem cinslerinden yana kullanırlar. Gezegen Dusthana evlerde yerleşmemelidir. Bu süreç en fazla AKREP-BOĞA-YENGEÇ-OĞLAK-TERAZİ ve Asthama Satürn süreci yaşayan  KOÇ Ay ve Lagna konumlarını yoracaktır.

İnsanların özünde aradığı ve asla bulamadığı UYUM epey bir uzaklaşacak bizlerden. Memleketimin ayarı kaçti. Uyum adına bulanamayan ve gelinemeyen konum içerisinde bulunduğumuz süreç. Mars’ın bu seyrine herkesin dikkat etmesini istiyorum. Ülke mundane haritasında Akrep burcunda yer alan natal Jüpiter ile temas kuran gezegen Jüpiter’in simgeleri açısından oldukça şaşırtıcı ve mide bulandırıcı gelişmelerle yüzleştirdi bizleri. Çocuk ölümleri, tacizleri, istismar ve dahi erkek ölümlerinde artış ne zaman mı? Mayıs ayında. Halk denge kurulsun diye yılana sarılmak durumunda Cumhuriyetçiler pasifize edilirken nal toplamakta olan milliyetçiler derin uykuda ve İktidar at koşturmaktadır. Cemaat adını taktığımız odağı ve amacı net olmayan oluşum ise denge unsuru gibi algılanmakta. İktidarın duyarsızlığı mı tehlike, yoksa denge unsuru olarak gördüğümüz cemaatin palazlanması mı belli değil. Cumhuriyetin halkı kucaklamak yerine yıllarca yanlış politikalarla reformist söylemlerle dindarların, kürtlerin, azınlıkların TERAZİNİN hangi kefesinde yer alacağının bilinmeyeceği durumlar. 6. Ev; Kamusal alanda tüm işçi ve çalışanlar ile sendikaları, çalışanlara hizmet eden toplu dernekleri, iş ve işçi bulma kurumlarını, kamunun sağlığını, bulaşıcı hastalıkları, sağlık çalışanlarını, lokantaları, yiyecek ve içecek sektörlerini, askeri ve güvenlik anlamında tüm ordu , polis, donanma ve savaş gemilerini, sahil güvenlik v.s. gibi bu evin inceleme alanına girerler. Ayrıca evcil hayvanlar ve küçükbaş hayvanlar bu evin konularındandır. Retro süreç esnasında cinsellik, su, kan yolu ile bulaşabilecek öldürücü bir virüs ile tanışabiliriz. 

Kendimi öyle güzel soyutluyorum ki, sabır denilen duygudan geri dönüşü de öyle uzun sürüyor. Hiçbir zaman dengeli, sabit, sabırlı biri olamadım. Buna ürettiğim panzehirse çözümden ziyade acıyı acıya kırdırma güdüsü. Belki de Rasi haritamda KOÇ yerleşiminde ve Rajoyoga konumunda AK olan KOÇ Mars’ımın sayesindedir. Mars bu kadar önemlidir.

Savaşır gözlerimle gönlüm öldüresiye senin güzelliğinin ganimeti yüzünden; gözüm kovar gönlümü seni görmesin diye, gönlüm ister gözüme pay vermemek yüzünden… Romeo-Juliet.

Yükselen ve Ay konumu Balık; Mars Akrep burcunda yani sizin 9.ev alanınızda yaklaşık 4 aylık bir süreçte Retro seyirde. Uzun yollar geldi hemen aklıma, seyahat edeceğiniz zamanları iyi ayarlamanız gerekebilir. Hukuksal konularda gecikmeler kadar yaşadığınız Dasa evresi olumlu ise netlik kazanabilirsiniz. Yüksek öğretim, öğretmeniniz ve eğitiminiz ile ilgili konularda zorlanabilirsiniz. Zira motivasyon ve adaptasyon baş rollerde olacaktır. Belki de dini görüş, inanış sorgulamasına girecek ve bu konuda ki tartışmalarda kendinizi sahnede bulacaksınız. Geçmişin perdesi aralanıyor, evren sadece sizlerin azmini sınamak istemekte. Babanız ve kardeşleriniz, yakın çevrenizle ilişkileriniz dahi sınanabilir.

Yükselen ve Ay konumu Koç; Asthama Satürn evresi yaşadığınız alanda birde Mars retrosu. Başkalarının paraları kadar sağlık diyorum, gizlenen bir kronik rahatsızlıkla ansızın tanışma ihtimaliniz oldukça yüksek. Kredi kullanmak isteyenleriniz varsa şayet Mars burada çok fazla engel çıkartabilir karşınıza. Bulduğunuz, borç aldığınız parayı geri ödemede zorlanabilirsiniz. Büyük riskler almak için uygun bir zaman değil kısacası. Yolun sonunda mahcubiyet gözüküyor. Sırlarınız birde özellikle cinsellikle alakalı aman dikkat ediniz!

Yükselen ve Ay konumu Boğa; Oldu mu şimdi 7.ev alanında Mars retrosu. Tartışmaların ayyuka olacağı bir süreçtir. Evlilik, ilişkiler, ortaklık, açık düşmanlar hepsi ne varsa halının altına süpürdüğünüz şimdi uyanma vakti. Mars’ın Retro sürecinde evlilik ve ortaklık başlatmak akıllıca bir eylem değildir hani biliniz.

Yükselen ve Ay konumu İkizler; Haritanızın 6.ev alanında Mars retrosu. 6.ev sağlığımız ve çalışma ortamımızdır. Hizmetimizde çalışan kişiler ve gizli düşmanlarımızı bu evden irdeleriz. Daha fazla efor sarf etmek zorunda kalabilirsiniz zira hizmetinizde çalışan kişiler aniden işten ayrılabilirler. Sağlık alanında ki bu Retro sürecinde ameliyat olmamanızı tavsiye ederim.

Yükselen ve Ay konumu Yengeç; Mars 5.evinizde geriye gidecek. Aşk-çocuklar-eğlence hayatı-spor aktiviteleri-spekulasyon-hobileriniz…..işte bunların hepsinde motivasyonunuz düşecek demektir. Retroların en can yakıcı yanı geçmişin kapılarını aralamasıdır. Sorunlar bumerang gibi yeniden gündemlerinize oturabilir. Yeni bir aşk ilişkisi tavsiye etmiyorum. Geçmişten gelen, tamamlanmamış biri ile yeniden başlangıç yapabilir yada hatalarınızı değerlendirebilirsiniz. 5.ev, 7.ev ve 8.ev, 12.ev cinselliği deneyimlediğimiz alanlardır. Çok dikkatli olmanız gereken bir süreç. Çocuklarınız sizi anlamayacak yada siz daha baskıcı davranacaksınız.

Yükselen ve Ay konumu Aslan; Bu alan önemli Rasi haritalarında hem köşe ev hemde kalben duyduğumuz huzurun yansıdığı nokta. Yuvamız, annemiz, sahip olduğumuz araçlarımız, gayrimenkullerimiz vs… Yatırım yapmak için avantaj olabilir bu sizin Dasa evrenizle alakalı ve tabii Retro bir Mars’ınız varsa. Gayrimenkul alışı ve satışı yada araç alımı ve satımı için imkan varsa Retro sürecin bitimini beklemenizi öneririm. Annenizin sağlığı kadar kendi kalp kontrollerinizi yaptırmanız içinse harika bir süreç.

Yükselen ve Ay konumu Başak; Mars Rasi haritanızın 3. evinde Retro seyirde. 3. ev genel olarak yazışma, iletişim, kardeşler, yakın çevre, akrabalar, kuzenler  ve kişisel eğitim alanlarımızı simgeler. Yazdığım tüm bu konularda sıkıntı oluşabilir. Arkadaş, kardeş, kuzen yada komşularla yol ayrımlarına gidebilirsiniz. Cesaretinizi kaybedebilir, motivasyon sorunu yaşayabilirsiniz.

Yükselen ve Ay konumu Terazi; Mars Rasi haritanızın 2. evinde geri gidecek. 2. ev genel olarak maddi kazanımlar, sahip olduğunuz taşınabilir eşyalar, söylemlerimiz, dişlerimiz ve kendi kazandığımız para ile ilişkilidir. Maddi alanlarda zorlanabilir, masraflarınız, kişisel harcamalarınız artabilir yada siz paranızın bir başkasına kaptırabilirsiniz. Yaptıracağınız diş tedavinizden hoşnut kalmazsınız. O yüzden ağız yolu ile yapılacak tüm operasyonları ötelemenizde yarar vardır.

Yükselen ve Ay konumu Akrep; Hemen üzerinizde geriye dönecek Mars öncelikle sağlık adına önemlidir. Tansiyon problemi ile tanışabilirsiniz mesela ve tabii kansızlık. Yada bu tür rahatsızlıklarınız varsa tedaviye başlamak adına avantaj olabilir. Yaşam enerjiniz düşecektir. Mars burada aynı zamanda Kujodosha yani Mars baskısı oluşturur ve bu durum ikili ilişkilerde üzülmenize, yanlış anlaşılmanıza sebeptir. Kazalara zemin hazırlar 1.evde Mars kesik, yanık, yaralanma gibi…

Yükselen ve Ay konumu Yay; Mars Rasi haritanızın 12. evinde geri gidecek ve sizleri özellikle sağlıkla, maneviyatla, uykunuzla, geçmiş anılarınız ve bilinç altınızla ilgili konularda zorlayacaktır. Arkanızda sizin hakkınızda yapılan konuşmaları öğrenebilirsiniz mesela. Tüm bu enerjiyi maneviyata sarılarak bertaraf edebilirsiniz. 12.ev aynı zamanda kaybettiklerimizi simgeler. Geçmiş bir ilişkiniz canlanabilir.

Yükselen ve Ay konumu Oğlak; Mars Rasi haritanızın 11. evinde geri gidecek. Mars‘ın bu alanda geri gidecek olması sosyal ilişkilerinizde bazı gecikmelere, engellenmelereve büyük kardeşlerinizle yaşayacağınız sorunlara dikkat çekmektedir. Sosyal ortamlarda anlamsız yere arkadaşlarınızla sorunlar yaşayarak yol ayrımlarına gidebilirsiniz. Yada geçmişinizde küslük yaşadığınız arkadaşlarınız ve kardeşlerinizle barışabilirsiniz.

Yükselen ve Ay konumu Kova; Mars retrosu Rasi haritanızda 10. evinizde meydana gelecek. Toplumsal konum, saygınlık, meslek ve İş, kariyer, üst düzey yöneticiler. İş yerinizde yükselebilirsiniz yada ansızın kariyerinizi noktalayabilirsiniz. Sakin davranmanızı tavsiye ediyorum. Ani alınacak kararlar sonrasında pişmanlığıda getirebilir. Bu süreçte kendinizi üst düzey yöneticilerinize karşı sürekli savunur halde bulabilirsiniz.

Sevgilerim ile

Ayşen TOK

https://www.youtube.com/watch?v=tIlLSeOSpZA