JÜPİTER AKREP YOLCULUĞU

Şans, hak etmeyenleri de yüce ve erdemli insanların kademesine yükseltiyormuş gibi görünebilir ama en kötü ve en şanssız anlarda, asil ve erdemliliğin ruhu kendini mutlaka belli eder.

Plutarch

Vediğin ve Batı astrolojisinin en faydalı gezegeni Jüpiter burç değiştirecek . Jüpiter Vedik sistemine göre Balık ve Yay burçlarının yöneticisidir. Yengeç burcunda yücelir, Oğlak ve Başak, İkizler zayıf çalıştığı alanlardır. Son bir yıldır Terazi burcunda seyir eden gezegen Yıldızıl zodyak sistemine göre 12 Ekim itibariyle Akrep burcu transitine başlayacak. Gezegen burada 3 adet takımyıldızının içinden geçerken farklı enerjiler ile ciddi anlamda yaşamlarımızda en derinimize nüfus eden tüm konular da gücü hissettirecektir.

Vishakka (Jüpiter) Anuradha (Satürn) Jyeshta (Merkür) nakshatraları seyri tam olarak 1 Nisan 2019 itibariyle kısa bir süreliğine Yay burcu geçişine kadar devam edecek. Yay burcunda retro seyre dönecek olan gezegen 24 Nisan 2019 tarihinde retro hali ile yeniden Akrep burcunda 4 Kasım 2019 tarihine kadar konumlayacak. Sık sorulan bir sorudur. Doğal faydalı gezegenler retro süreçlerinde zararlı enerji üretir. Doğal zararlılar ise retro evrelerinde faydalı enerji ile çalışırlar. Geriye dönen Jüpiter; simgeleri açısından manevi gelişim, ruhsal ve entelektüel alanda ruhsal gelişim, eğitim programları, dine yöneliş, iç barış, iç huzur, yabancı ülkelere seyahat, uzun yolculuklar yapmak için elverişli zaman dilimini işaret eder.

Vediğe göre T.Jüpiter seyir ettiği her evde olumlu enerjiler üretmez. Buna göre gezegen bir burçta yaklaşık bir yıl kalır. Jüpiter oldukça yüksek derecede olumlu ve faydalı bir gezegendir. Gökyüzünde bolluk ve bereketin, ilahiliğin, bütünleşmenin, adaletin, tanrısallığın simgesi Jüpiter’in Akrep burcuna geçişi yeni bir dönemin başlaması, enerjilerin yenilenmesi anlamındadır. Gerek Vedik gerek Batı için göklerin en şanslı gezegeni, gurusu kabul edilen ve kadın haritalarında eş, çocuk karakası olarak bilinen yıldız fazla verimli olamadığı, hatta birçok abartılı duruma yol açtığı literatüer de güçsüz çalıştığı Terazi burcunda ki seyrinden sonra, derin yerleşim olarak bilinen Akrep yolculuğunda evrensel anlamda tüm insanlığa huzur, şifa ve bereket getirmesini diliyorum. Akrep burcu derin, yoğun, arzu, istek ve tutkuların burcudur. Jüpiter bizlere burada Akrep burcu Lagna ve Ay konumunuzdan itibaren kaçıncı eviniz ise arzuladığınız ve istek duyduğunuz değerler ile kavuşma fırsatı verecektir.

Akrep burcu güçlü bir burçtur. Gücünü yoğun duygularından ve tutkularından alır. Yüzeyde olan hiçbir şeyle yetinmez. Bir konuda başarılı olmayı kafasına koyarsa bu konuda tüm benliğiyle odaklanıp çalışır. Bu dönemde Jüpiter’in de etkisiyle bir konunun derinliklerine inme, onun gerçek sebebini bulma isteğimiz de artıyor. Tüm enerjimiz ve konsantrasyonumuzla çalıştığımız konularda, istediğimiz sonuçları elde etmek kolaylaşıyor. Ayrıca şifalanma ve şifalandırma konularında da olumlu etkiler görebileceğiz. Ve yine Jüpiter dasa, andardasa ve bhukti evrelerinde olanlar şayet zararlı bir dasa gezegeni ile birlikte yan yana ise Jüpiter’in lütuf değil ceza veren ve sorunları büyüten yönüyle tanışabilirler. Natal ve transit yerleşimde ki Vedha konumları ve Rasi haritalarında ki Sav puanları mahiyetinde faydalanacaklardır. 1.5.7.ev yöneticisi Jüpiter olanlar ve yine Jüpiter dasa sürenler için talihin tam anlamda döndüğü zamanlar desem abartmamış olurum. (Tabii kader kavramına inanan okurlarıma olsun bu yorumum.)

Jüpiter gibi (Guru-Şans-Bereket) simgelerini temsil eden bir yıldız böyle bir alanda yücelecek,  şefkat, şifa, bağışlayıcılık ve bütünleyicilik adına tüm enerjisini pozitif yönde yansıtacaktır. Jüpiter Akrep seyrinin en çok faydası Lagna ve Ay Akrep-Boğa-Balık-Yengeç ekseninedir. Jüpiter Vedik kurallarına göre 5-7-9.evlerle görünüm kurar. Gezegen transit geçerken bulunduğu evden yapacağı görünümler ile etkilediği doğum haritasındaki her hangi bir gezegen üzerinde faydalı enerjiler üretir. Jüpiter doğum da ki bir gezegenin üzerinden geçerken de oldukça güzel sonuçlar çıkartır. Transit Jüpiter’in doğumdaki Ay’a ve Lagnaya göre hesaplanan evlerden geçişlerinde,1.2.5.7.9.11.evlerdeki yerleşimleri oldukça olumlu ve güzel sonuçlar üretecektir. Şayet gezegen olumsuz bir Tara ve zaralı bir Vedha alırsa olumsuzluk beklemek faydadan ziyade daha sıkıntı yaratan enerjilerin açığa çıkması kaçınılmazdır. Kendi Rasi haritam ve nakhastralarım Jüpiter ağırlıklı, seviyorum Jüpiter’i o bizim şans gezegenimiz, görünmezin arkasında ki İLAHİ GÜÇ!

Jüpiter; 1.5.7.9. ve 11. evlerde güçlü çalışır hele ki bir de rahat ettiği burç da ise değmeyin keyfine. Köşe evlerde de olması gücünü arttırır. (Natal ve transit) Birey yüce gönüllü ve aile köklerine sağlam bağlılık özellikleri barındırabilir. 1.ev de “digbala” gücü kazanır. 6.8.12. ev de olması Hinduların deyimine göre iyi kabul edilmiyor. Vedık astroloji de Satürn sonrası gezegenler kullanılmadığı için bazı gezegenlerin yönettikleri burç sayısı iki tanedir. Büyüme, büyütme, şans ile bağı olan Jüpiter seyrinde kişi aynı zamanda görünenin ardındaki felsefi gerçeklere odaklanır. Hayata kendini gösteriş şekli değişir. İmaj, ifade, hatta fiziksel olarak kilo değişime uğrar. Şans gezegeninin her zaman ki enerjisi geri çekildiğinde kişi biriktirdikleri ile baş başa kalır. Hataları saklayan gizemli el çekilir çünkü her zaman yiyecekler, bu dönemde kilo aldırırken, fiziksel olarak değişim geçirdiğini gören bireyin aynı zamanda içsel çelişkileri ortaya çıkar.

Zodyakta yer alan 12 ev yerleşimine göre her evin simgeleri açısında Vedik değerleri için Akrep burcu hangi evinize denk geliyorsa transiti bu anlamda değerlendirmelisiniz.

Evleri ve anlamlarını hatırlamanız açısından bakalım;

1.Ev Lagna ve Ay konumu Akrep (Koç Burcunun evi): Kişilik, maske, dışa gösterdiğimiz yüz, beden, sağlık, kişisel farkındalık ego vs. 1.evinizde deneyimleyeceksiniz. Hayatınızda özellikle ilişkiler alanında ve ortaklı iş konularında yeni başlangıçlar yapabileceğiniz uygun fırsatlar yakalayabilirsiniz. Kendinizi ortaya koyabilmeniz adına özgüven artışı ve pozitif bakış açısı gözlemlenebilir. Kişisel gelişiminiz için ideal bir dönemin içine giriyorsunuz. Kilo alımı gözlemlenirken aşırı iyi niyet suistimal edilebilir.

2.Ev Lagna ve Ay konumu Terazi (Boğa burcunun evi): Maddi güvence isteği, maddi kazanç, para kazanma ve harcama. Konuşmalar ağızdan çıkan sözler, sırlar. 2.evinizde deneyimleyeceksiniz. Kişisel yeteneklerinizi ve kaynaklarınızı parasal anlamda en iyi şekilde geliştirebileceğiniz şanslı bir dönem. Kazanımlarınız ile gelirinizde artış yaşanabilir. Kendinize olan güveniniz artarken iştah açılımı ve ağız-diş sağlığı adına uygun bir süreç sizlerle.

3.Ev Lagna ve Ay konumu Başak (İkizler burcunun evi): İletişim, kısa yolculuklar, bilgi, eğitim, yakın akrabalar, komşular, kardeşler, cesaret. 3.evinizde deneyimleyeceksiniz. Kardeşleriniz, akrabalarınız, komşularınız ile ilişkilerinizi yeniden ele alırken yeni çevrelere dahil olabilirsiniz. İnternet ortamında yeni arkadaşlıklar kadar kalbi boş olanlar için yine yakın çevre ve sanal ortamda oluşacak aşk ilişkileri söz konusu olabilir. Eğitim alanında güzel fırsatlar yakalayabilirsiniz. Kısa mesafeli yerlere seyahatlerinizde de artış yaşanabilir.

4.Ev Lagna ve Ay konumu Aslan (Yengeç burcunun evi): Yuva, ev, dünya, geldiğimiz yer, anne, ebeveynler, gayri menkul, kalp, genel yaşam mutluluğu. 4.evinizde deneyimleyeceksiniz. Müthiş bir iç huzur ve derin uykular uyumanıza bol bol haberci rüyalar göreceğinize inanın lütfen. Ben bunları deneyimledim. Yeni bir mülk, araba alımı-satımı, eve ait tüm tadilat, yeni eşya alımı, dekorasyon vs. işlerinde kolaylıkla işlerinizi düzenleme ve istediğiniz sonuçları görebilme şansına sahipsiniz.

5.Ev Lagna ve Ay konumu Yengeç (Aslan burcunun evi): Yaratıcılık, yaratıcı kişiliğin sergilenmesi, sanat, aşk, eğlence, çocuklar, kumar, spekulasyon. 5.evinizde  deneyimleyeceksiniz. Kişiliğinizi ön plana çıkartacak tüm proje ve hobiler de istediğiniz popülerliği yakalayabilir, takdir ve övgü kazanabilirsiniz. Çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız şayet bu dönemde şansınız artıyor. Çocuğu olanlar ise onlarla ilgili güzel başarılarla gurur duyabilirler. Hayatınızın aşkı ile karşılaşabilir veya mevcut ilişkinizde olumlu değişiklikler yaşayabilirsiniz. Bu dönemde uzun süren yorgunluğun ardında hayata bir mola niyetine sizlere iyi gelecek.

6.Ev Lagna ve Ay konumu İkizler (Başak burcunun evi): İş, çalışma, hizmet etme, faydalı olma, pratiklik, sağlık, kişisel gelişim, temizlik, ayrıntılar, gizli düşmanlar. 6.evinizde deneyimleyeceksiniz. Çalışma hayatınızda daha huzurlu ve mutlu olmanı sağlayacak yeni iş imkanları kapınızı çalabilir. Yoğunluğunuzla paralel size hizmet edecek uygun nitelikteki kişileri işe alma imkanı artabilir. İşinizde daha çok takdir toplayabilirsin. Sağlık burada önemlidir. Bazı astrolojik kurallar dahilinde iseniz sağlık güçlenirken tamamen gündeminize oturabilir. Gizli düşmanlarla mücadeleniz artabilir. Eş vesilesi ile ortaklı konulara girebilirsiniz.

7.Ev Lagna ve Ay konumu Boğa (Terazi burcunun evi): İkili ilişkiler, ortaklık, anlaşmalar, evlilik, eş, mahkemeler, yabancı ülkeler. 7.evinizde deneyimleyecksiniz. Yeni beraberlikler ve iş ortaklıkları adına elverişli bir süreç. İlişkiler de uyumun arttığı ve bekar arkadaşlar için bir çok beraberliğin deneyim kazanacağı bir zaman. Mahkemelik süreçler de maddi-manevi davalarınızın lehinize sonuçlanacağı zaman.

8.Ev Lagna ve Ay konumu Koç (Akrep burcunun evi): Ölüm ve yeniden doğum, yenilenme, dönüşüm, gizli ilimler, metafizik enerjiler, miras, ortak paralar, cinsellik, kronik rahatsızlıklar, açığa çıkan sırlar, gizli düşmanlar. 8.evinizde deneyimleyeceksiniz. Genel olarak vergiler, borçlar, banka veya sigorta işleriyle ilgili konularda şanssız bir döneme giriyorsunuz. Eşinizle paylaştığınız maddi kaynaklarda azalma yaşanabilir. Ekstra masraflar canınızı sıkabilir. Cinsel arzunun pik seviyelere ulaşabilir. Beklenmedik bir yerden( miras, piyango vs.) elinize toplu bir para geçebilir. Sağlık adına kronik bir probleminizin üzerine mutlaka dokunacaktır Jüpiter.

9.Ev Lagna ve Ay konumu Balık (Yay burcunun evi): Seyahat, yurt dışı yolculukları, uzak ülkeleri dolaşma, felsefe, din, yüksek öğrenim, baba, babanın sağlığı. 9.evinizde deneyimleyeceksiniz. Kişisel anlamda gelişimine yardım edecek, ilgi duyduğunuz konularla ilgili eğitim almak isteyebilir ve bunlar için gereken adımları atabilirsiniz. Akademik çalışmalar içerisindeyseniz süreç adına enerjiler destekleyecektir.  Uzak yerlere seyahatlere gidebilirsiniz. Yabancı dil eğitimine dahil olabilirsiniz. Alacağınız eğitimler vizyonunuzu değiştirebilir. Baba, babanızla ilişkiniz ve hukuksal konularda ki başarınız artarken, yurtdışı bağlantılı iş imkanlarınız artabilir.

10.Ev Lagna ve Ay konumu Kova (Oğlak burcunun evi): Kariyer, şöhret, başarı, yükselme, dünyaya karşı olan sorumluluklarımız ya da hedeflerimiz. 10.evinizde deneyimleyeceksiniz. Toplumsal saygınlığınızı ön plana alacak ve isminizden saygı ile bahsedilmesine yardımcı olacak gelişmeler yaşayabilirsiniz. Bulunduğunuz ortamda popülerliğiniz artabilir. Evlenebilir, yeni iş teklifleri alabilir ve yeni ilişki deneyimleri kazanabilirsiniz. Gezegen 4.evinizle görünüm kuracağı için yeni bir şehir değişikliği, ev ve araba alımı-satımı gibi konuları tetikleyecektir. Otorite figürlerinden destek görebilirsiniz.

11.Ev Lagna ve Ay konumu Oğlak (Kova burcunun evi): Arkadaşlar, gruplar, grup çalışmaları, organizasyonlar içinde ortak hedefler için çalışmalar, büyük amaçlar, hedefler. 11.evinizde deneyimleyeceksiniz. Sizleri geleceğe idealize edecek tüm hedefleriniz adına ve yeni sosyal çevreler adına bu fevkalade sürecin tadına varmanızı ve istediğiniz her şeyi başarabileceğinize inancınız yüksek olacağı için olumlu süreci değerlendirmek de fayda var.

12.Ev Lagna ve Ay konumu Yay (Balık burcunun evi): Bilinç dışı, kolektif bilinç, ruhsal çalışmalar, içe çekilme, içe dönüş, kapanma, izolasyon, yatak zevkleri, hastaneler, hastalıklar, uyku. 12.evinizde deneyimleyeceksiniz. etrafındakilere karşı daha şefkatli ve duygusal davranmaya başlayabilirsin. Sezgi ile birlikte derin bir teslimiyet kadar empati kurma gücünüz artarken transit süresince yurtdışı seyahatleri ve cinsel zevklere yoğunlaşma görülebilir. Ruhsal açıdan kendinizi meditasyon ve ibadete yönelmiş bulabilirsiniz. Varsa bir sağlık sorununuz sık sık hastane ortamında çare aramak zorunda kalabilirsiniz.

SU=AŞK’dır. SU=GİZEM’dir. SU=YAŞAM’dır. SU=DERİN HİSLER’dir. Zodyakda ki SU grupları olmazsa olmazımız.

TÜRKİYE açısından bakalım; Bu bir yıllık evre Kasım 2006 ve Kasım 2007 aralığında yaşanmıştır. (En yakın tarih olarak hatırlamanız adına)

Milli Eğitim programımızın, Milli Eğitim siyasetimizin temel taşı, cahilliğin yok edilmesidir. Cahillik yok edilmedikçe, yerimizdeyiz…

ATATÜRK

Kozmos güçleri evrenin aslında bir muamma olmadığının ispatıdır. Binlerce yıllık analizlere dayalı bu sistemde hiçbir istatistiğin yorum yapamayacağı ya da öngörüde bulunamayacağıda bir gerçektir. Gök cisimleri bilinmeyen güçlerin kaynağı ve bizleri iç yörünge, dış yörünge transitleri ile toplumsal olaylar kadar değişimin eşiğine sürüklemektedir. Astroloji aslında donanım açısından eksik bir bilim dalı değildir, değer görmeyen bir bilim dalıdır. Avrupa ülkelerinde ise otorite konumunda ki kişilerin takdirini her zaman kazanmış ve bilgiye önem verilmektedir. Bilimsel açıklamalar başka başka gezegenlerin varlığını kabul ediyor fakat oluşan bu enerjinin akışını ve yeryüzüne yansımasını neden kabul etmiyor? Batı normlarında Neptün düzensizlikleri, Uranüs çığırları, Pluton yıkımları, Satürn öğretileri, Mars eylemleri derken peki ya Doğu Kültürü? Jüpiter Akrep seyri zaman diliminde neler yaşayacağız?

Gelecekte şekil alacak gidişatı belirleyecek olaylar ve yaşam profili transit gezegenlerin yapacağı görünümler ve natal gezegenler  kavuşumlarıyla bağlantılıdır. Vedik astroloji 9 gezegen üzerinden hareket eder. Ekliptik Düzlem Rahu-Ketu bu manyetik alanın bilyesi gibidir. Bu iki kör nokta Rahu esasında Jüpiter gibi hareket ederken Ketu ise Neptün ve Uranüs’e benzetilmelidir. Satürn insan yaşamında periyotik olguları, alınacak dersleri ve bizleri değişime zorlayan enerjileri barındırmaktadır. Jüpiter yani Guru bir ödül oluyor feleğin içerisinde fakat o da her evde olumlu çalışmamakla birlikte natalda yaptığı bazı kavuşumlar ve olumsuz dasa evrelerinde bilinmeyenin içerisinde ki güç olmaya devam ediyor.

Bir evreyi bitirdik. 15 yıldır astroloji içerisindeyim. Tarih sizlere göre arşiv olabilir. Bana göre ise tecrübedir övgüden ve sövgüden ziyade. Ülke haritasında T.Satürn Yay seyri Ay ve Lagna konumuna göre 7.evdedir. Ülke natal haritasında ise 6.ev de Jüpiter bulunmaktadır. Jüpiter’in Akrep yolculuğu esnasında transit gezegen natal gezegen kavuşumu yaşanılacaktır. Bu enerji bizleri 6.ev konuları ve toplumsal değerlerde değişime sürükleyecektir. Bu değişimler silsilesinin neler olacağını tahmin etmeden önce Jüpiter’in Mundane horoskoplarda ne anlam içerdiğini incelememiz gerekiyor. Jüpiter; Din ve din kurumlarını, din adamlarını, ibadet yerlerini, hukuksal içerikli adalet sistemini, hukuk adamlarını, ulusal varlıklarımızı, bankaları, denizcilik ve deniz taşımacılığı ile yapılan transferleri, uçakları ve makine endüstrisini, uzun yol trafiğini, ticaret amacıyla yapılan yolcuları, uluslararası iletişimi, ibadet yerlerimizi, yüksek eğitim kurumlarımızı, üniversitelerimizi ve kadrolarını, din ve felsefe içerikli tüm yayınları, yayın evlerini, kütüphaneleri, öğrenci ve öğretmenleri, kamunun bu konular üzerinde ki düşüncelerini, dış ilişkiler ve dış ticareti, dış işleri ile ilgili bakanlık ve kuruluşlarla yapılacak ortak hareketleri, büyük elçilikleri, profesyonel anlamda başvurulan danışmanlıkları ve astrologları temsil etmektedir. T.Jüpiter için bu süreçte Jüpiter ile teması tüm bu konularda yaşanılacak değişimin ve derin öğretilerin tarihte yer alacak nispette olacağı yönündedir ki hali hazırda ülkemin halleri tarihe not düşecektir. Ay düğümleri 2.ev Rahu ve 8.ev Ketu seyri yüzünden 2019 Mart ayına kadar devam edecek zaman aralığına kadar ekonomik anlamda krizin eşiğine geldiğimizde aşikardır. Jüpiter için olumsuz bir kare görünüm söz konusu değildir. Jüpiter enerjisinin perdelenmesi için Satürn, Rahu ve Ketu 4/10 kuralı zararlıdır. Jüpiter Mundane haritada 7.ev ve 10.ev yöneticisidir. 6.ev seyri esnasında devletin en tepesi ise yabancı ülke yöneticilerinin yaşayacağı diyaloglar olayların ayraç satırlarını belirlerken konuları yukarıda verdim. İktidarın eli kendileri hakkında yazı yazan bir çok yazar kadar astrologlar üzerine de uzanacaktır. Yine bu süreçte bir yazarın göz altına alınması, suiast girişimi ya da intiharı söz konusu olabilir. Veyahut iktidar tamamen bir astrologtan her konu da destek almaya başlayabilir ki bu yapılacak en faydalı eylemdir. İşte tarih bunu Türkiye ve bekası adına altın harfler ile yazmalıdır. T.Jüpiter kurallara göre 5.7.9.evlerle görünüm oluşturur. Bulunduğu alandan Balık-Yengeç-Boğa ile bakış açısı var. Dolayısıyle Mundane haritada Ay ve Lagnaya göre bu evler 10.12.2.evler oluyor. Yine Jüpiter transitlerinde dikkat edilmesi gereken bir başka açılım gezegenin 1.2.5.7.9.11.evlerden geçerken olumlu çalıştığı yönündedir retroya döndüğünde ise bu evlerde olumsuz enerji üretir.

10.ev, 12.ev ve 2.ev konuları arasında hemen gözüme çarpan cezaevleri, huzurevleri ve hastaneler oluyor ki enerji bu mana da yüz güldürecektir.

Yepyeni bir Türkiye’nin kıyılarından dolaşıyoruz. Cumhurbaşkanımızın davası sanki islamiyet üzerine, ümmeti belli. Mustafa Kemal Atatürk Arap ve Acemlere hiç yakın olmadığı gibi Osmanlı sistemini yıkmıştı. Yaşanılan transitler hafife alınmamalı. Sn R.T.E haritasında ki natal Mars ve Ay yerleşimi Akrep burcundadır ve T.Jüpiter ile kuracağı temas ile en faydalı süreci açığa çıkartmaktadır.

Ay ve Lagna Akrep; İçinizde ki gücün keşfine hazır mısınız? Dünyanın deniz yerine karada yüzen canlısı Balık’lar; Gönül köşküne yeni bir pencere, yeni bir göz açmaya hazır mısınız?   Pekiii siz duygusal ve alıngan Yengeç’ler çok güçlü ve derin etkili bir aşkı yaşamaya hazır mısınız? Dünyevi aşk olmasa dahi ilahi aşkla şereflendirileceksiniz.

Şans deyip de geçmeyin o olmazsa olmazımız bazılarına doğuştan hediye, bazıları da kendi şansını kendi yaratma derdinde. Sen sen ol benim kıymetli okurum; İçinde ki sese, dışarıda ki sesten daha fazla güven. Oturarak başarıya ulaşan yegane canlı var o da TAVUK! Evreni düzeltemeyiz belki ama aklımızı kullanarak gökyüzünün farkındalığı ile yaşarsak kapımıza gelen fırsatları kaçırmayız.

Baki sevgilerim ile…

AYŞEN TOK