MART ayı MERKÜR RETROSU

Aşkın rayihası vuslatla şeref bulsun. Karşılıklı iletişiminizin güçlü olması adına evren bizleri ilerletecek.

Döne dur dansöz dünya semanın muzur çocuğu Merkür 2019 yılının ilk dönüşü ile sana eşlik edecek.

-Merkür 6 Mart-15 Mart 2019 tarihlerinde önce Balık burcunda, Satürn kare görünümü, Jüpiter Trikona görünümü eşliğinde…

-Merkür 16 Mart-29 Mart 2019 tarihlerinde ise Kova burcunda retro seyrini Jüpiter kare görünümü ile tamamlayıp yeniden ileri hareketine başlayacaktır.

Sizler beni Twitter üzerinden yeni adresim; @vedicnorm hesabından takip edebilirsiniz.

Bir önce ki retro 4 ay evveldi. Yani 2018 Kasım-Aralık zaman aralığında. O tarihler de başlayıp netice almayan konular neticeye ulaşırken lütfen yeni başlangıçlara niyetlenmeyelim kuzular! Hele ki 15 Mart tarihine kadar Merkür zararlı enerji üretirken attığımız imzalara falan dikkat edelim! Hukuksal meselelere yönelik girişimlerde bulunmayalım. Yiğitlik güzeldir de durduk yere zaloğlu Rüstem’liğin anlamı yoktur! Anladınız siz. Akıp gidelim işte! Fazla zorlamayalım şartları…

Kayıp giden yıldızların ışığında dertlilere yarenlik ediyor gönlüm nicedir. Dilim de yanık bir şarkı, ruhum da yanık izleri. Sahte gülücükler dudağımda tıpkı eskimekte olan anılarım gibi ‘’bu da geçer!’’ dediğim tüm yaşanmışlıklar benim hayatımda yok mu sanıyorsunuz?

Yılgın, hayata küsmüş, yediğinden içtiğinden haz almayan bir toplum olup çıktık. Tek eğlencemiz sosyal medya. Gezdiğim yerler de dikkat ediyorum çiftlerin ellerinde telefon velhasılı herkes kendi dünyasında.

Sema da bir gezegen retro iken teslimiyet ne kadar önemlidir. Bu süreçte yaşayacaklarınızı lütfen fark edin. Allah ‘’dur kulum, düşün, farkına var, idrak et, pirinci taşından ayır’’ demek ister. Sizlere geçmişi, geçip gitmeyeni ve dört ay evvelini hatırlatacaktır. Hayat yavaşlamışken kendinizi kaderinize teslim edin. Bırakın ipleri mutlak yaratıcı en güzel şekilde işleri sizin hesabınıza halledecektir.

Retro için şayet gölgeli günleri de düşünecek olursak 1 Mart itibariyle ayın sonuna kadar bu süreçteyiz demek doğru olur. Hayal etmek güzeldir. Birde en fazla kırgınlıklarınızı hatırlarsınız böyle zamanlarda. 2018 karmanın yılıydı. 2019 daha bir sakin. 2018’de yorulanlar için dinlenmek adına sakin. Mutluluklar, üzüntüler, öfkeler, intikam duygunuz, yardım dürtünüz bir içsel hesaplaşma kısacası içine çekileceğiniz. Merkür iletişim ile alakalıdır.

Merkür’ün alacağı Jüpiter ve Satürn görünümleri kadar içinden seyir halinde geçeceği takımyıldızı da önemlidir. Merkür Başak ve İkizler burçlarının yöneticisidir. Balık ve Kova burçlarında ki retro anında durumdan en fazla etkilenecek olanlar Lagna ve Ay konumu; Akrep-Terazi-Balık-Kova-Aslan-İkizler ve Başak burçlarıdır. Merkür retrosu geçip gitmeyen beyninizde ve kalbinizde yara oluşturan konularla sizi bir daha buluşturacaktır. Bu sefer sonuç çözüm odaklı olacağı için rahat olmanızı öneriyorum. ‘’Geçmiş ile hesaplaşmak inanın hiç bu kadar kadersel hiç bu kadar keyifli olmamıştı’’ diyeceksiniz. Zira bana göre altı-üstü bir Merkür dediğiniz an da sınıfta kalırsınız. Eski bir ilişkiniz, yeniden kapınızı çalabilir veya uzun süredir görmediğiniz bir arkadaşınız sizinle irtibat kurabilir. Zira Merkür Mart ayında yaşanılacak olan Kova yeniay ile Başak dolunay Ay fazı enerjisine eşlik edecektir. Kaybettiğiniz bir eşyanızı bulabilirsiniz. Şans verip vermemek size kalmış. Yeni başlangıçlar gelecek vaat etmeyecektir. Retro ısrarla mazi de ki anıları zorlar. Fakat yanlış anlaşılmaları yeniden gözden geçirmek adına uygundur.

Aslında yegane ip ucu bir önce ki retro sürecinde saklı. Şayet yaşamlarınızda yarım kalan konular vardıysa özellikle Kasım ve Aralık aralığında şimdi işte yeniden tüm detayları ile mevzu çözüm odaklı gündeminizde olacaktır. Evren size fırsat verirken kendi iradeniz devre de olup, kaderinize siz yöne vereceksiniz. Merkür ticaret ve ortaklı konuları ihtiva ettiği için bu süreçte, nişanlılık ve evlilik ya da yeni bir iş girişimi sürecin sancılı ve uzun olmasına sebeptir.

Astroloji spritüel bir sanattır, kehanet metodudur. Ne kadar matematiksel teorilerle bir felsefe ve kurallar bütünü olsa da bu böyle! Milyarlarca insan modeli var, hepsinin kaderi kendine özgü sahip olduğu aile içerisinde, coğrafi konumuna göre şekillenmiş. Bu özelliklerinin tümünü bir kitap da bulabilmek mümkün değil. Yorumun en sonu sezgiyle bütünleştiği için yorumu yapan astroloğun sezgilerinin de güçlülüğü önemli. Mevcut internet ortamında, eğitimler de verilen bilgiler oldukça yüzeysel astrolojide ilerleyebilmenin en önemli ayrıntısı çok fazla harita analizinden geçiyor. Gezegen yerleşimleri her burçta 3’er adet Nakshatra diliminde farklı etkiler yaratmakta. Horoskopunuz, doğum anında aldığınız etkileri ve yaşamınız boyunca sizi çevreleyecek olan etkileri gösteren bir çeşit haritadır. Horoskop, yaşam boyu karşınıza çıkacak olan şartları gösterir. Neler olacağına değil, neler olabileceğine ışık tutar. Bu sebeple önceden bilgi vererek, herhangi bir şeyi değiştirmek için neler yapabileceğinizi açıklayan en başarılı metottur. Şu sözü oldukça seviyorum ”yıldızlar ileri doğru iterler ama zorlamazlar”.

Zodyak, gezegenlerin bir ucundan diğer ucuna doğru hareket ettikleri bir hattır. Arada sırada Güneş ve Ay hariç tüm gezegenler geri harekette bulunur. Zodyak esas olarak 12 eve ayrılır. Bu evler yaşamınızın her alanını içerir. Gezegenlerin retro süreçleri hangi evinize denk gelirse orada bir önce ki retro sürecinde başlamış ancak bir şekilde tamamlanmamış olaylar yeniden ele alınır ve tüm detaylar yeniden düzenlenir. Yeni başlangıçlara başlamak doğru değildir. Merkür iletişim, öğrenme, bilgiyi aktarma, kayıt etme, araştırma, ticaret gibi konularda etkilidir. Gezegenin kapsadığı konular dahilinde bilgisayar, veri toplama, veri aktarma, ulaşım, ticaret, nakliye ve seyahat yer alacağından bu alanlarda kargaşa yaşamak olasıdır. Bu süreçte yani 3 haftalık bu zaman diliminde yeni başlangıçlar yapmamaya özen gösterirseniz daha sonra oluşacak gecikmelere, yanlış anlamalara, zemin hazırlamamış olursunuz.

Son retronun üzerinden epeyce uzun zaman geçti, neredeyse 4 ay kadar. Merkür retrosunu özellikle 1.3.5.7.9.11. ve 12.evinde yaşayacak olanlara bu sözlerim.  İkili ilişkiler, arkadaşlık, dostluk, iş ortaklığı kapsamında sizi bir kere yüzüstü bırakan, biri için bir kere daha bırakmak tercih değil alışkanlık haline gelmiş demektir. Sizi bir kere satan, yine satacaktır. Sizi bir kere aldatan biri için aldatmak alışkanlık halini alır. Bir kere sizi kıran, defalarca kıracaktır, kırma eylemi karşılıklı olacağından arada saygı duvarı yıkılır. (Affetmeeee, yalannnnnn…… ) desem de retro sürecinde geçmiş yine önümüzde tam bir de ja vu yaşanacak. Düşüncelerin arsızlaşmış boyutu zihinsel anlamdan sizleri aktif kılacaktır.

Bunu söyleyebilmek sanırım çok önemli. Geçen zaman, yaşanılanlar, yaşanamayanlar, acılar, anılar, hafıza da kalanlar. İnsanlar gelip geçiyor hayatlarımızdan. Hayat tek kişi başlıyor sonra evleniyorsunuz iki kişi oluyorsunuz, çocuklarla aile genişliyor. Herkes yuvadan uçtuğunda yine iki kişi kalıyorsunuz ve sonra ölüm geliyor ve tek kişi hayata devam etmek mecburiyet oluyor. Geriye bir tek “ben” kalıyor. Geriye dönüp baktığımda tozlu yollarda savrulan yapraklarla beraber ”sen” kalıyorsun. Yavaş yavaş geleceğe doğru adım atabilmek için önce geçmişten arınmalıdır zihinler.

Geçmişe yönelik yaşamak, bir hayatı mahvetmeye yönelik yegane yanlıştır. (Bunu bizzat deneyimledim, değil mi ki bu gezegene düştük o halde hakkını verelim, mutluluk uğur böceği olsun yakalarımızda) 😀 Kadın ya da erkek; Kalbi ya da hayalleri kırıldığında insan yüzünü önce geçmişe döner. Nedir bu denli yara almamıza sebebiyet veren konular. Tanıdık anılarda, bildik yüzlerde huzur aramak bir yarayı kapatmadan başka bir yara açmak geçmişin asla unutulmaması gerekli derslerinden. Retro süreçler bu durumların aynadan yansıyan halidir. Bunca kırgınlığın içinde geleceğe belirsizliğe yönelmek zordur, güç ister. Oysa geçmiş tüm görkemiyle önümüzde dururken ona sığınmak acısı ve tatlısı ile en kolayıdır. Bugünle yüzleşmektense anılarla avunmak, tozlu raflar içinde kaybolmak bir çoğumuzun tercihi olsa da dibi bulmanın yol tarifi gibi…

Yaşamın zorlu anlarında bu retro süreçleri, geri gidip, kendini eskiden tıkanıp kaldığın bir noktada bulup, hep ileriye itmeğe çalışmanın süreci oldu. İtildikçe çekildik, çekildikçe itildik. Her zaman ki gibi her hali ile aynı retro süreci daha fakat bu sefer zodyağın en genç prensi Merkür’ün retrosu! Merkür zeka ve kavramayı, konuşma becerisini, eğitimi ve tüm akıl uğraşlarını yönetir. Yazarların, öğretmenlerin ve hatiplerin yaratıcılığından sorumludur. Aynı zamanda ticaret ve pazarlama alanları ondan sorulur. İş adamlarının yaşamlarına ışıklarını saçar ! Batı ile Vedik arasında Merkür’ü değerlendirme açısında gözle görülür yegane fark gezegenin Kova yerine Başak burcunun ilk 15 derecesinde yükselimde sayıldığıdır. Merkür’ün yıldız haritasındaki konumu, harita sahibinin nasıl bir zeka ve sinir sistemine sahip olduğunu, entellektüel seviyesini, hitabet şeklini, anlatılanı anlayabilme yetisini gösterir. Bu gezegen konuşmayı ve fikirlerin nasıl ifade edildiğini yönetir. Merkür’ün bulunduğu ev, sizin bilgiyi nasıl toplayıp dağıttığınızı söyler. Merkür ters açılar aldığı zaman hayatınızda ki ve iletişim içerisinde olduğunuz diğer kişiler fikirlerinize karşı çıkabilir ya da çok fazla konuşabilirsiniz. Astrologlar yıldız haritalarını yorumlarken şu yanlışın içerisinden kurtulamadı bir türlü. Merkür’ün yüceldiği ve düşüşte olduğu burçlar vardır. Başak ve İkizler güçlü olduğu alan iken Balık burcunda ki Merkür’ü çok hafife alırlar. Bendenizin Merkür’ü de Balık burcundadır. Lakin içerisinde sakladığı sırrı yine bende saklıdır. Asla küçümsemeyin hiçbir gezegeni. Sizler ve hepimiz öyle değerliyiz ki…Bazıları kendini yazarak çok iyi ifade eder. Bazıları ise konuşarak. Bunun için severiz yaratılanı, Yaradan’dan ötürü. Yıldız haritanızdaki diğer gezegenlerle olumlu açılar yaptığı zaman ise yeni anlaşmalar, sözleşmeler yapmak, yeni bir araba almak hatta konferans vermek, eski sevgili ile barış sağlamak, için iyi bir zaman olacaktır.

Vücutta Merkür, sinir sistemini, deriyi, akciğerleri ve tiroit bezini yönetir. Sinir sistemi, beyin hastalıkları ve sara gibi rahatsızlıklar gezegenin yerleşimi ve aldığı görünümlerle değerlendirilir. Merkür’ün dostları Güneş ve Venüs’tür. Ay, Merkür’ün düşmanıdır. Mars, Jüpiter ve Satürn tarafsız kalırlar. Transit Merkür Ay ve Lagna konumuna göre geçtiği her evde olumlu enerjiler üretmez. Buna göre transit Merkür 2.4.6.8.11.evlerden geçerken olumlu ve faydalı etkiler verir. Diğer evlerden geçişleri ise olumsuzdur. Retro anında ise durumun tam tersi söz konusudur. 2.4.6.8.11.evlerde olumlu çalışır, diğer evlerde zararlı. Hint yazıtlarında belirtilenlere göre Merkür, Satürn’ün oğlu kabul edilmektedir ve Satürn’ün yöneticisi olduğu burçlar ile Nakshatralar da güçlü çalışır. Bu dönemde yapılması ve yapılmaması gerekenleri herkes biliyor bilmesine de kimse retro seyre geçen bir yararlı gezegenin yaydığı enerjinin olumlu anlamda duble seviyesine yükseldiğinden bahsetmiyor. İşte sırf bu yüzden çok severim Merkür retrolarını ben! Dünya halini hal yapan biz insanların halidir, neler yaşadık, hangi halde idik, hangi hallerden normal ya da anormal hale geçtik, geçe geçe ne hale geldik. Merkür retrosu Balık-Kova burçlarında iken bilmek ya da bilmemek, bildiklerini ruhuna işlemek, meseleyi ruhsal boyutta çözmek, sonra evrenselleştirip, kabul etmek. Bir retro süreci daha sözlerin kelama sert yansımasıyla vukuu bulacaktır. Merkür rahat değil ki Satürn bakışında! Özellikle etkileri teknolojik konular ve iletişim alanlarında kendini hissettirir. Merkür zararlı gezegen görünümleri ile olumsuz bir hareket algısı oluşturur. ‘’Kapılarımı kapatsam ve sorunlardan uzak kalsam’’ diyenler ya da ‘’sonuna kadar savaşa devam ben pes etmiyorum‘’diyenler bendensiniz!

Bilgi ve deneyim güç kazanır mı?

Geçmiş deneyimler insana rehberlik eder mi? Eder, evet bu 21 günlük süreçte geçmişe, deneyimlere ve bilgiye değer vereceğiniz önemli bir süreç böyle zorlu zamanlar esasında ruhen büyüdüğümüz süreçlerdir. İletişim bazında her konu aklınızı karıştırmaya yeterli gelirken, her ağızdan bir laf çıkabilir, dedikoduya merak duyulabilir, geçmişte zihinsel anlamda sizleri meşgul eden konular yeniden revize olmak adına gündeme gelebilir, duygusal hayatınızda geçmiş sevgililerinizden haber alabilirsiniz, küllenen aşkınız alevlenebilir, bu süreçte yeni başlayan ilişkilerin ise yalana gebe olacağını unutmamakta fayda var.

Dolandırıcılık artabilir, sözler yerine getirilmeyebilir, yazılı evraklarda aksaklıklar can sıkabilir. Bu retronun başka bir önemi vardı yazdığım yazıda sizlere aktarmıştım. Retronun başladığı günlerde AK Gezegen Jüpiter; Bu ise içeriği erkekler ve çocuklar ile eğitim konularına yönelik haberlerin gündem oluşturacağı anlamındadır.

Gezegen Satürn görünümünde, kişinin kendi kendini ve başkalarına yine kendini ifade ederken zorlanacağı aşikardır. ‘’10 kere düşün bir kere eyleme dök’’ diyor evren. Bilakis Yay burcunda konaklayan Satürn ile temas kuracak ki bunu global anlamda değerlendirecek olursak; Ülke toprakları yeniden Suriye sınırında zuhur edecek olaylarla gündemlerimizi zorlayacaktır. Ülke natalına göre Mundane haritamızda Retro  10. ve 9.evde gerçekleşecek ve Merkür 1.ev ile 4.ev yöneticisidir. 4.ev ve 10.ev iktidar ile muhalefet partilerini ve maden ocakları ile jeolojik oluşumları, depremi yönetir. Bu süreç deprem adına da tetikleyici olacaktır. Maden ocaklarında istem dışı kazalar ve göçükler oluşabilir. Mart ayının tamamı ne yazık ki global ve bireysel anlamda üzücü geçebilir. 9. Ev; Dış ilişkiler ve ticaret konularını kapsar. Dış işleri ile ilgili bakanlık ve kuruluşlarda bu evde incelenir. Mahkemeler, kanunlar, hakimler, azınlıklar, bankalar, şirketler ve reklam portföyleri, din ve din adamları, ülkenin felsefik ve inançsal eğilimleri, göçler, büyükelçilikler, uzun mesafeli kominikasyonlar, çabuk yayılan haberler, yayıncılık, popüler kültür, yabancılar, üniversiteler ve uzmanlık alanlarında ki akademik eğitimler, sömürgeler, hava yolları ve taşımacılığı, uçuş görevlileri, deniz yolları ve taşımacılığı ve görevli personeller, rektörler ve profesörler, uçaklar, helikopterler, hava alanları gibi konular dikkat çekecektir.

Peki, Merkür ilişkilerimizi ve ruh halimizi nasıl etkileyecek? Tesadüfler bazen geçmişte ki bilinmeyeni ortaya çıkartırken, bazen de kaderde yazılı olanların rotasını değiştirir. Merkür’ün Ezoterik astroloji de zamanı bir şekilde yavaşlattığı, eski ile bugün arasında bir çeşit köprü vazifesi gördüğü kabul edilir. Bu dönemlerde geçmişten gelen sahneleri anlamaya çalışmalı, karşınıza çıkan sosyal işaretlerin size neler ifade ettiğini algılamalısınız. Merkür zihin gezegenidir. Bu durumda acaba gezegen mantıksal yada sezgisel düşünceyi mi vurgular yoksa kişiyi kararsız hale mi getirir? Vedik değerlerine göre zararlı gezegenler retro süreçlerinde zararlı evler hariç faydalı evlerde ki transtilerin de zararlı enerji yayarlar. Faydalı gezegenler ise faydalı evlerde olumlu çalışırken zararlı evlerden zararlı enerji üretirler.

Yaşam kendi içinde anlamlı pek çok rastlantıyı bu dönemde karşınıza çıkaracaktır. İlk aşkınız veya eski sevgiliniz ile karşılaşabilir, çocukluğunuzda veya gençliğinizde yaşadığınız pek çok duyguyu bu dönemde kısa bir sürede olsa tekrar hissedebilirsiniz.Transit eğer 4.ve 12.evlere denk gelirse rüyalarınız da geçmişe yönelik anılarınızı yeniden deneyimlersiniz. Bu dönemde yakın zamanda bitmiş ilişkilerde yeniden bir alevlenme ve kişiler arası eski iletişimlerin canlandığı görülmektedir. Yukarıda parantez içerisinde yazdığım eksenler internet ortamında yazılı olarak eski ilişkilerini yeniden canlandırmak isteyebilirler. Bu geçici dönem ortalama 21 gün sürecektir. Eski ilişkiler de yeniden başlangıçlar söz konusu olamaz sadece geçmişe yönelik yanlış anlaşılmaların telafisi için uygun bir dönemdir. ‘’Retro’da giden, Retro’da gelir’’ gelmecesine de geleni de giderken görüyorlar…Biten sevgilerin ardından ve giden aşkların ardından ağlamamayı ve yas tutmamayı, söylenen her sözde şefkat aramamayı, kırılan kalplerin sonunda nasıl olsa bir başkası tarafından onarıldığını unutmamayı evren hatırlatacak herkese! Merkür geri giderken doğanlar, zihinsel faaliyetleri kendi içlerine dönüktür. Bu süreçte şanslılar, zihinleri oldukça güçlü çalışacaktır kendilerini dış dünyaya ifade ederken zorlanmayacaklar. Tabii haritalarında birde AK gezegeni Merkür olanlar için simgeleri açısında elverişli bir süreçtir. Natal doğum haritasında retro Merkür yerleşimine sahip olanlar için kendilerini ifade etme konusunda son derece elverişli zamandır. Bu kişilerin güçlü bir yazma kabiliyeti ile edebi konulara yatkınlıkları ve sindirerek öğrenme özellikleri vardır. Çoğunlukla yanlış anlaşıldıklarını düşünürler. Düşüncelerini pek fazla söylemezler. Merkür gerilerken doğan kimselerin hemen her konuda bir bilgi sahibi olmaktan çok belirli konularda dahi olabilecek şekilde kendini geliştirebildiğini biliyoruz. Ayrıca Merkür geri hareketi hangi burçta olursa olsun etkisini daha çok hissedenlerden oldukları da doğrudur. Merkür geri hareketinde doğan kişilerin hemen hepsi medya sektöründe olabildiği gibi iletişim, pazarlama, broker, yazar, gazeteci, muhasebeci gibi meslek dalları arasında daha göze çarpıyorlar. Karmaşık kavramları yaratıcı bir şekilde düşünmelerine yardımcı olan felsefi ve derin bir yaklaşımları vardır. Bu dönemlerden birinde doğan bebeğiniz için asla endişelenmeyin bebek sahibi olmak için her zaman iyidir. Yaşlanma daha yavaş algılanır. Zaman sanki kişilik için diğer kişilere göre daha yavaş akan bir süreçtir. Bu kişiler fizik olarak da Merkür’ü düz olan kişilere göre çoğunlukla daha uzun zaman içinde yıpranırlar. Diğer insanlara göre olayları daha hızlı veya çok daha yavaş yaşayabilirler. Toplumun sapkınlık olarak gördüğü kişiler, insanlar ve olaylarla daha fazla karşı karşıya gelirler ve kazalara daha açık olurlar. Merkür geri hareketinde doğan kişilerin birçoğu kendi kaderlerini kendileri belirleyen özel insanlar olarak anılırlar. Mistik yönleriyle çevrelerini şaşırtabilirler. Derin düşünceler içinde, iç dünyaya yönelmiş bir zihin. Kendini analiz eden, öz eleştiri yapan insan. İç dünyadaki hassas noktaların farkında olma süreci.

Rasi haritasında Merkür retrosu ya da yanık Merkür gördüğümde karşımda özel bir kişi olduğunu anlıyorum bu son derece değerli bir durum. Retro’yu Lagna ve Ay konumunuzdan itibaren hangi evinizde deneyimleyecekseniz o ev konularında fırsatlar kapıda. 2.4.6.8.10.11.evler de transitte bulunan gezegen olumlu çalışır düze seyirdeyken retro olunca durum daha özel hal alacak bu evlerin konularını yükselen ve Ay konumlarınıza göre ivme kazanacaktır. İnsan hayatının bir dönemine geldiğinde (bu aşağı yukarı 35-45 yaş dönemine tekabül ediyor) kendini geçmişin en hurda ayrıntısını bile yargılarken bulabiliyor. Ne yapıyorum ben diye şaşıp kaldığım olayları hatırlıyorum bu son derece normal geçmişine yaşadığı tüm iyi ya da kötü hatıralarına düşkün kişilerdir yükselen Yengeçler. Çünkü biyolojik olarak kişi ölmeye başlamıstır. Bir şeyler gümbürder iken en azından maziyle avunmak bazen hıçkırıklara boğulmamıza bazen ise haykırarak gülmemize vesiledir.

Zamanla geçer derler tüm acılar için geçer elbette, geçmeyenler da derin izler bırakır geçen tek şey ise zamandır. Çizik atacağız 2020 yılına kadar T.Satürn Ay ve Lagna konumu Yay-İkizler-Balık-Başak ve Boğa olanların yaşamlarına. Değer kattı bazılarına dasa süreçleri olumluydu, Rasi haritalarında gezegen yerleşimleri oldukça güçlüydü. Geçmişe takılmıyor zaman geçip gidiyor ardına bakmadan. Peki siz benim kıymetli okurum siz ne yaptınız? Siz geçebildiniz mi o yara dolu zamanın içinden, içinizde ki yarayı kanatmadan? Acı dolu anların, zamanların gerçekten bitmesi için zamanla değil, zamandan hiç değil, sizden geçmesi gerek önce…Bunun anlamı ise olumlu transitler ve dasa süreçleri başladığında Güneş’in sıcak ışığı yansıyacak, ısınacak yürekler demektir…! Yorgun tenlerde çürümüş izler kalacak yine. Ruh prangalarla asılır gökyüzüne böyle zamanlarda. Geçmişi hatırlamaya, eski zamanlara yeniden özlem duymaya, belki de sevgiyle okşanması gereken gönüllere; Biraz asi, biraz öfkeli, biraz mesafeli, biraz haylaz bir enerji ile karşı karşıya kalacağız.

Bazı zamanlarda gökyüzü; Aşk, acı, hüzün, mutluluk kısaca hayata dair ne varsa bir şeyleri gün yüzüne çıkartıyor. Yüzeye ulaşmak için dibe vurmak gerekir. İnsanoğluna özgüdür yalpalamak. Elinin, ayağının, aklının, yüreğinin uyuştuğu, zamanların çetelesini yine kadere yükleyelim. Kimse zavallı değildir. Çaresizlik içerisinde kalmış bireylerin beklentileri ve hayalleriyle dalga geçen zihniyetler zavallıdır. Kimsenin dokunulmazlığı yoktur ve asla yürekten edilen ‘’AH’’ havada asılı kalmaz. 😀 İnsan geçmişi ardında bırakmaya ne kadar çabalarsa geçmiş bir o kadar ensemize binmekte. Hatta ayağına takılı bir taş gibi seni tekrar dibe çekmekte. Ne demiş şair ”geçmiş zaman olur ki hayali cihana bedel”. Dağınık düşünceler hızlanan araba gibidir. Frene basmazsanız kaza bile yapabilirsiniz 🙂 🙂 O yüzden içine düştüğümüz bu gezegen bizi boğmadan umut etmeye devam; güzel günler elbet gelecek…!

Geçmişi hatırlamak ne güzeldir, kırıldıkça hayatın her parçası, gönüllerde titreşim yaratır hatıralar ve Merkür etkileri kış rüzgarları eşliğinde serpilir evrene. Hepimizin kalplerinde saklı duran bir çocuk var onun kalbi hiçbir zaman kanamaz her sabah uyandığı gün yeni bir gündür. Geceler ise bir düşün sarkacında uzanır semaya o çocuk kalbinle sevinçlere boğulur. Ruhlarımızı mutlu etmeye, sevdalı eylemeye, dua ile doldurmaya dönüyor Merkür! Enerjiler öyle muazzam çalışıyor ki saklansak da mazinin utanç dolu anıları arasına, sitemlere bölsek de bir yılın her ayını, yaşanmamış mevsimlerin tam ortasında mahrem şarkılar hatırlatıverir mahrem hatıraları.

2017 yılının Eylül ayında Düğümler değişti. Rahu Yengeç burcunda Ketu ise Oğlak burcunda. Rahu şeytani bir iblistir. Arsızlığı ile ünlüdür. Ketu alır bizi indirir mi en dibe, sonra Rahu etkisiyle fırlar mıyız suyun yüzeyine? Bilinmez…Sırlar haritalarınızda gizli…Mart ayının sonunda değişiyor düğümler, geçiyor Rahu İkizler Ketu ise Yay burcuna. Bu başlı başına bir konu fakat hepsinden önemli.

Merkür ticari kazançla ilgili bir gezegendir ve doğum haritalarında Merkür’ü 2.ev ile 8.ev yöneticisi olan kişiler bu süreçte dikkatli olmak zorundadır. Yani Lagna ve Ay konumu; Aslan ve Boğa ile Kova ve Akrep bireyleri şayet natal haritada Merkür yerleşimi retro ise onlar için kazanım adına en verimli zamanlardır. Merkür madenleri simgeler. Ekim ayının sonlarında sert düşüş yapay Bitcoin ve Altcoinler, Bitcoin’in 3.911 doların üzerine hızla yükselmesi anlık kabul edilmelidir zira Merkür retrosu Madencilik için bir kaos anlamına gelmelidir ki alacağı Satürn görünümü Bitcoin yatırımcısının yüzünü güldürmez. Yüz gülmeye daha beklenmelidir…

MERKÜR RETROSU ETKİLERİ

AY ve Yükselen Aslan-Yengeç ekseni; 8.ev de geri harekette olan Merkür gizli olan her şey de için sizlere kılavuz vazifesi yapacaktır. Başkalarına ait paralar, cinsel gücünüzün artışı, ölüm vasiyet, sigorta vs…karşı cinse olan özleminizin ve iletişim kurma ihtiyacınızın artacağı, aklınızda ki kişinin ihanetini öğrenme adına ilginç bir evre yaşayacaksınız.

AY ve Yükselen Kova-Oğlak ekseni; 2.evinizde geri harekette olan Merkür, dünyevi varlıklarınız, kendi çabanızla kazanacağınız paralarınızda ve hayal gücü, doğru söyleme, yalan söylememe adına sizin yanınızda gezegen. Konuşarak para kazanmak zorunda kalanlar içinse keyifsiz bir zaman dilimidir. Boğaz bölgesi rahatsızlıklarına dikkat edelim. Faranjit ve troid bezleri adına tetikleyici olabilir. Diş yaptırmak içinde uygun bir zaman dilimi değildir.

AY ve Yükselen Başak-Aslan ekseni; 7. ev de geri harekette olan Merkür evlilik, evlilik ortağı, iş ortağı, her türlü ortaklık konuları, evlilik yaşamı, her türlü seks tutkusu ve cinsel arzu, yabancı ülkelerde ikamet ve mahkemelerle alakalı yapılanma için sizlere yardımcı olacaktır. Geçmiş ilişkiniz canlanabilir, bir şekilde iletişim kurabilirsiniz.

AY ve Yükselen Balık-Kova ekseni; 1.evinizde geri harekette olan Merkür, hemen karşıt evinizle görünüm halinde. Genel anlamda sağlığınıza dikkat etmenizin iyi olacağı ve kendinizi daha iyi ifade edebileceğiniz, egonuza yenilmeyeceğiniz bir süreç. İlişkiler adına eskiden bittiğini sandığınız her konu yeniden canlanacaktır. 1.ev ve 7.ev alanı açık düşmanlık, evlilik ve mahkemeler konularını kapsar. Hukuksal davaları olanlar için ilginç gelişmeler ve yanlış anlaşılmalar söz konusu olabilir.

AY ve Yükselen Terazi-Başak ekseni; 6.evinizde geri harekette olan Merkür düşmanlarınızı, sizi kıskandığını bildiğiniz kişileri, iş arkadaşlarınızı, bünyenizde çalışan kişileri, kiracıları, borçlarınızı, dayınız ve kuzenler ile her türlü hizmet işleriyle alakalı yardımınız da. Sanki sinirlerinizin daha güçlendiğini hissedeceksiniz.

AY ve Yükselen Koç-Balık ekseni; 12.ev de retro seyirde olan Merkür sizlere masraflar, harcamalar, hastaneler özellikle yatak zevkleri adına iyi bir süreç, bana göre gizli düşmanlarınızla yüz yüze geleceğiniz bir süreç. Bilinçaltınız oldukça aktif iken haber veren rüyalar göreceksiniz. Bağımlılık yaratan her şeyden kopma vaktidir. Sizin kesip atamadığınızı, evren kesip atacaktır.

AY ve Yükselen Akrep-Terazi ekseni; 5.evinizde geri harekette olan Merkür, aşk ve romantizm, çocuklarınız, eğlence hayatınız, ruhsal eğilimler ve bilgelik adına önünüzün açılacağını işaret etmektedir. Kaybettiğinizi sandığınız ilişkinizin ya da sevgilinizin yeniden yaşamınıza dahil olması, geri hareket öncesinde başlayan ilişkinizin yeniden gözden geçirilmesi adına harika bir zaman dilimi.

AY ve Yükselen Oğlak-Yay ekseni; 11.evinizde geri harekette olan Merkür, büyük kardeşleriniz, amcanız, umutlarınız, arzu ve istekleriniz, 5.evle görünüm halinde olacak olan bu transit aşk adına size ümit verecektir ya da intikam soğuk yenir.

AY ve Yükselen Yay-Akrep ekseni; 4.evinizde geri harekette olan Merkür, annenizle alakalı, genel yaşam mutluluğunuzu etkileyen ve satmak istediğiniz satamadığınız gayri menkullerinizde size yardımcı olacaktır. Duygularınızla baş başa kalmanız gereken güzel bir evre. Uykularınız ve rüyalarınız sizi geçmiş hatıralarınıza götürecektir.

AY ve Yükselen İkizler-Boğa ekseni; 10.evinizdeki geri harekette olan Merkür, kariyerinizde, toplum adına girişimde bulunacağınız konularda, otorite konumundaki devlet yetkilileriyle yaşayacağınız diyaloglarda önünüzü aydınlatacak. Bir üst düzey yöneticiniz ile yanlış anlaşılmalara zemin hazırlayacak diyaloglar yaşayabilirsiniz.

AY ve Yükselen Oğlak-Yay ekseni; 3.evinizde geri harekette olan Merkür, komşularınız, kardeşleriniz, çevreyle olan iletişiminiz, kısa yolculuklar ve ilişkilerinizi onarmanız, geçmişte kalan sevgililerinizden haber almanız adına size yardımda. Yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak söz konusu mu yoksa mevcut ilişkiler daha arap saçına mı döner? Kolay gelsin…!

AY ve Yükselen Yengeç-İkizler ekseni; 9.evinizde geri harekette olan Merkür, gitmek isteyip de gidemediğiniz uzun yollar için, babanızla alakalı gelişmelerin, hukuksal problemlerinizin gündemde olacağı süreci sizlerle buluşturacaktır.

Kısa ve öz ana temalarla yazmak istedim sizler için. Çok severim retro zamanlarını. ‘’Dur’’ der evren. Merkür sonrası diğer gökyüzü sakinleri sırasıyla slow hale geçmeden Merkür geri süreci en fazla Akrep-Terazi-Balık-Başak-Kova-Aslan eksenlerinin yaşayacağı, iletişim, özel ilişki, sevgi, yeni başlayacak ilişkinin yapısı, bitmesi, ilişki üzerine düşünülmesi gereken evre olacaktır…Tam bir onarım süreci. Kalbiniz hala sıcaksa alın sevgilinin gönlünü. Kopacak olanlar kopacak, bitmesi gerekenler bitecek, gitmesi gerekenler gidecek ama bu süreçte verilen kararlarda ‘’Öyle bir geçer zaman ki’’ dememeniz için ani kararlar vermemeniz, netice olarak yüreklerinizin üşümemesi temennisiyle…

Hürmetler

Ayşen Tok