YENGEÇ BURCUNDA MERKÜR RETROSU

Mitolojide Merkür, tanrıların habercisi olarak simge kazanmıştır. Sanıyorum iletişimle alakalı misyonu buradan gelmekte. Astrolojide bu gezegen haberleşmeyi temsil eder. Her türlü konuşma, mantık, yazı, yolculuk bu gezegenin temsili konuları arasındadır. Bulunduğu her ortama hızlı ve kolay adapte olabilen, doğum anında oluşan harita da içerisinde bulunduğu burcun genel özelliklerine bürünen bir gezegendir. Merkür’ün yıldız haritasındaki konumu, harita sahibinin nasıl bir zeka ve sinir sistemine sahip olduğunu, entellektüel ve felsefi anlayış seviyesini gösterir.Vücutta Merkür, sinir sistemini, deri hastalıkları, akciğerleri ve tiroid bezini yönetir. İletişimle alakalı Merkür’ün geri gittiği zamanlarda iletişimde aksaklıklar ve yanlış anlaşılmalar, yanlışlıklar olabilir. Her hangi bir anlaşma imzalamak, önemli kararlar almak için iyi bir dönem değildir. İki Merkür retrosu arasında gündeme gelip, netlik kazanamayan konular içinse süreç avantajdır. Merkür olumsuz gezegenlerden zararlı görünümler aldığı zaman karşınızda ki kişiler fikirlerinize karşı çıkabilir. Yıldız haritanızdaki diğer gezegenlerle olumlu görünümler de ise yeni anlaşmalar, sözleşmeler yapmak ve kendinizi daha iyi ifade etmek adına olumlu zamanlar oluşacaktır.

Astrolojide Merkür, İkizler ve Başak burçlarını yönetir. Merkür her burçta 2-3 hafta geçirir. Fakat geri gittiği zamanlarda bir burçta 10 hafta kalabilir. Zodyak’taki turunu bir senede tamamlarken, Güneş’ten hiçbir zaman uzaklaşmaz. Yakınlığı yanık pozisyona düşmesine sebebiyet verebilir. Yanık Merkür yerleşimine sahip bireyler sözlü değil yazılı ifadeler de son derece başarılıdırlar. Kalemi ve edebi aktarımı güçlü kişilerin Merküryerleşimleri genel de yanık pozisyondadır. Doğum haritasında şayet Merkür Güneş’in gerisinde ise farklı, önünde ise farklı çalışır. O yüzden astrologlar Merkür yerleşimine önem verirler. Lep demeden leplebiyi anlayan ve anlamlandıran, hızlı düşünen insanları çok severim. Duygusal ve matematiksel zeka Merkür ile alakalıdır. Her ikisine de ihtiyaç varken gezegen retro süreçlerinde hepimizi durağanlaştırır.

Biliyorsunuz ben çok önemsiyorum her ay oluşan Yeni Ay ve Dolunay zamanlarını, kendi yaşantımda, gündem konularında hem Astrolojiyi pekiştirmemi sağlarken hem de beni her Ay hayretlere düşürüyor. 26 Temmuz itibariyle Merkür retrosu ve 27 Temmuz 2018’de Oğlak burcu Ay tutulması enerjisi bizlerle birlikte. Bu yaşıma kadar hep böyleydim. Hissettiğim gibi davrandığım için çok insan kaybettiğim doğrudur. Hislerimle başım bela da. Hasır’ın altından Mısır’ı görme durumları. Ama beni ben olduğum için sevenler bana bir ömür yeter…

Düşünüyorum bazıları çok şanslı ve çok güçlü haritalarla doğuyorlar karmaları gereği yaşam da herkesten farklı pozisyon ve farklı talihe sahip oluyorlar. Bin kere gelsen de bu dünyaya, bin kere sevsen de birini, bin kere ihanet etseler de sana. Kaderinden ötesi boş…Yaşanmış ve yaşanılası her şeye “Eyvallah…” diyeceğiz bizler tam olarak 2018 sonuna kadar.Yaşamış olduğumuz evrende her ne kadar birbirimize bağlıymış gibi görünsek de herkesin kendi kaderiyle boğuştuğu aşikar. Bu süreçte yolumuza çıkan kişiler kaderimizin tecelli etmesi için vesileden ibaret. Onlar bize gelmez, kaderimizin yaydığı titreşimlerle o kişileri kendimize biz çekeriz.

Tedbir de takdirdendir, takdir ise hikmet gereği kaderin ta kendisi! İlahi adaletin tecellisi için üçüncü şahıslar her zaman hazır ve nazır beklerler. İnsanların tercihleri ile hareket edebilmeleri bu uğurda pek çok zorluğu da göze alabilmeleri ne kadar önemlidir aslında değil mi? Hangimiz istediğimiz hayatın içindeyiz? Çocuklarımız önlerinde ki seçenekleri kendi iradeleri ile seçiyor ve biz tüm filmleri onların vizyonuna göre ayarlıyoruz. 🙂 Ancak hepimiz biliyoruz ki er ya da geç bu tür durumlardan kurtulacağız. Çünkü kaderlerini yaşamaya başlayacaklar. Bugün içinizde ki okları kendinize çevirip düşünmenizi istiyorum. Acaba bizler kendi arzularımızla uzanabildik mi istediğimiz her yere? Dedim ya şu sıralar kendime döndüm ve sorgulamalar başladı, aklıma gelen milyonlarca sorunun cevabına ”evet ulaştım” derken bir yerler de minik de olsa hayırlar da yükseliyor derinlerden.

Cevaplar Ağustos ayının içinde Yengeç burcu Güneş tutulması fazında. Temmuz tetiklerken konuları Ağustos yönümüzü belirlememize yardımcı olacak. Retrolar hakimiyetinde daha bir farkındalıkla ve net düşünceler içerisinde yol alacağız. O cevaplar aslında vizyonunuzda. Önümüzde ki 3 yıllık süreç de en fazla Yengeç-Oğlak-İkizler-Yay eksenleri bu burçlar da Lagna (yükselen) ve Ay konumları olanlar etkilenecek ve yeni deneyimler kazanacak kader güzergahında. Ahhh ki kalbimiz en mahrem yerimiz. Gönlünüzden geçenlerin bende dahil tezahür etmesi dilekleriyle…

Hepimiz sınava tabiyiz dogdugumuz an da alnimiza yazılan kader ile elimize verilen rolleri (doğum haritaları) oynuyoruz. Bir sınav başlıyor ki gönlünce gulemeyenlere, gönülden gülmek isteyenlere, aşka, sevgiye susayan gönüllere şerbet niyetinde. Dilerim ilahi aşklar kazansın gerçek sevgi birincilik alsın. İlişkiler ekseninde sevdiginizin onurunu ve kalbini kirmamaniz dileğiyle…Dolunay ve Yeni Ay fazları özellikle 2.6.8.12.evler üzüntü verici etkiler barındırıyor zira Güneş, Satürn, Mars, Ketu, Rahu gibi doğal zararlı yöneticisi yine bu gruptan olan Takımyıldızları da yine olumsuzluklar ile bizleri sınıyor. Gezegenlerin 12 ev içinde ki yerleşimi, ev ve gezegenin birleşimine bağlı olarak, özelliklerini bazen vurgulayarak bazen ise yumuşatarak Rasi haritalarına bam başka boyutlar kazandırıyor. Bu Dolunay retro Mars, retro Merkür, Rahu ve Ketu görünümü altında olacaktır ve dahi yaşamlarımızda (mecazi) anlamda deprem yaratacaktır.

Merkür; “Dön sevgilim! Seninle atışmayı özledim!” Retro Merkür 26 Temmuz ile 20 Ağustos aralığında sizleri Mart ayına geri götürecek.

”Ben seni hep severim…Yeter ki güven koksun bu ilişki…” diye başlar sevgiler! Ve sonra bir gün biter. Neleri bitirmedik ki şu zahir ömrümüzde dünya namzetinde hayal aleminde, bitmeyen tek gerçek sema. ‘’Bir yavan haldeyim, ne saklım saklı ne bilinir gizim … Bir boşluk ki dolmuyor içim…’’ Böyle giderse de dolmayacak! Ay düğümleri ve tutulma enerjisi en fazla Yengeç-Oğlak-Balık-Başak-İkizler-Yay bireylerini ilişkiler alanında sınıyor zira. Retro da başlayan retro da biter. Retro da giden retro da geri döner. Retrolar kıymetlidir. Öfke baldan tatlıdır. Öfkenin ardında yürek sorguya başlayıp, pişmanlıkla, özlemle hasbihal ederken birden bir bakmışsınız mazinin koridorlarında bulmuş kendisini. Bir kadının güzelliğini Venüs yerleşiminden, bir erkeğin gücünü Mars yerleşiminden, bir kadının inancını Jüpiter yerleşiminden, bir erkeğin iradesini Satürn yerleşiminden, bir kadının ve bir erkeğin zihnini Ay yerleşiminden egolarını ise Güneş yerleşiminden anlarsınız. Peki ya dil Merkür gücüdür.Tüm bunlara sos niyetine Ay düğümleri ise feleklerinin kaçıncı evresinde olduklarını gösterir.Kalp bazen sabırsızdır, dağları yerinden oynatmak istercesine…O dağları Rahu ve Ketu yerinden oynatır. Ne kadar önemlidir bilir misiniz? Erkek ya da kadın Rasi haritalarında ki Venüs yerleşimi. Zararlı bir yerleşim ile bir fahişe, bir kadın, genç kızlığa adımını atmış biri, her hangi biri, öyle sıradan, ya da sen ya da ben! Doğarken şanslı doğduk mu acaba? Zarar almışsa Venüs çokça zaman sarılır hayallerde kadın, kadınca düşlere, kaçamak sevişmelere, dudaklarına gömer sonra, ihaneti tattıkça, sevgiyi, aşkı, sadâkati… İçinin sesi çoğalır insanın, gönül heybesi, özledikçe sevgiliyi Hakk’a yakınlaşır…

Venüs zede iseniz kadın, kız, çocuk cinsel taciz, tecavüz, şiddet, ihanet, yasak sevişmeler, mutsuzluk, geç evlilik, romantik konularda hayal kırıklığı, ne varsa tutkuya dair yakanızdan düşmez ve aşka dair her şey özlemle anılır.

Romantizm ve aşk derken gerçek ötesi beklentilerimiz aslında real dünyanın gerçekleriyle buluşunca hüsranlara uğruyor. Aşk bir sandaldır, ayrılık ise deniz peki ya vuslat oda sandalın küreği olsun. 🙂 Çek babam çek! Belli mi olur ulaşılır belki sevgiliye! Venüs ve Merkür seyri beraberinde gönül peşrevinde gelişen her olaydan sorumludur. Satürn görünümü ve Ay düğümleri kare görünümü hakimken natal yerleşimlere ilişkiler de sevgi adına kabullenme ve takdir görme ayrıca cinsellik içerikli konular kişiyi tatmin etmez. Eylül itibariyle Satürn düz seyri ile gerçekten seven fakat iletişim kopukluğu yaşayan tüm aşkları heyecan dolu gelişmelerin yaşanacağı sürece sürükleyecek. Bunun için Eylül ayını beklemelisiniz. Bazı insanlar kaybedilmeyecek kadar değerlidir. Kaybettikten sonra anlaşılan kıymet aslına rücu etmektir. Merkür Retroları bu anlamda son derece etkili çalışır. Gezegen Balık, Kova, Yay, Başak, İkizler, Boğa burçları için ilişkileri, partneri temsil eden evlerin yöneticisidir. O yüzden retro süreçleri bu burçları 1.dereceden etkiler. Merkür retrosunun Yengeç burcunda ki seyri Yengeç ve Oğlak ile Balık ve Başak burçlarını en fazla etkisi altına alacak süreci yaşatacaktır. Astrology bilgisiyle harmanlanan bu yorumlar umarım sizlerin yaralı duygularınıza bir nebze şerbet olur.

”Yalnız aşkı vardır aşık olanın. Ve kaybetmek daha güç bulamamaktan. Sen yüzüne sürgün olduğum kadın, Kardeşim olan gözlerini unutamadım. Çocuğum olan alnını ,sevgilim olan ağzını, dostum olan ellerini unutamadım.” Cemal Süreya Üstad bizlere kendi üslubu ile sigarayı, şarabı ve rakıyı sevdirmiştir. Aşka başka anlamlar yükleyerek, sevgilerin boyut değiştirmesine vesile kabul edilecek bu sözleri kanımca bir aşk etkisiyle retro süreçler de yazdı.

Evrenin akustiğinde dört ana kilit nokta vardır. Koç-Terazi ve Oğlak-Yengeç burçları bu ana noktaları işaret eder. Öyle bir kapıya geldik ki durduğumuz yer esas itibariyle arz-a kabulün semada ki aksıdır.

Selam olsun kalbinde iyilik barındıran tüm iyi ruhlara. Şükür ve hamd yalnız O’nadır. Aşk; Düşünce mekanizmasının kaybedilmesidir. Yaşı, başı, kuralı yoktur.Bir de giderek bittiğini söylemeyen sevgili vardır, bir gün öğrenirsiniz aniden, mesafeler mecazi anlamda girmiştir aranıza, coğrafi bölgeler, dağlar, açılmayı beklenen tüneller gibi yaşadıklarınız öyle yıpratır ki sizleri belki de araya (Ayşe’ler, Fatma’lar, Ali’ler, Seval’ler, Veli’ler) girmiştir. Böyle gidenin ardından susmak gelir, solmak gelir. Onu bir mezara gömmek gerekir ve üzerine beton dökmek gerekir. Eğer geri dönüş kısa bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşiyorsa, şayet kararsız kalan sevgili dengesiz tarifine girer ki aynı konular yine devam edebilir. Aşkı bitebilir yerini sevgiye bıraktıysa bağımlılık yapmış sevgilidir. ”Sensiz daha kötü olacaksa senle olsun” diyen sevgilidir. Kötü sevgilidir, ne istediğini bilmeyen tiptendir. Eğer dönüş bir müddet sonra gerçekleşiyorsa kıymetinizi anlamış, pişman olmuş, özlemiş sevgilidir. Bu değerli olandır. Hatasını anlayıp geri gelmiştir, belki affetmiştir, affedilmeyi beklemektedir. Hatta belki de tükürdüğünü yalayacak kadar seven sevgilidir ama yine de bir nebze de olsa dengesiz sevgilidir.

Aşk varsa denge ne arar? Bekleyenlere müjde dönecektir. Merkür retrosunun ardında sonbahara denk gelecek süreçte ki Venüs retrosu ile tutku esir alacak yeryüzünü ve zihinlerimizi.  Bir şarkı ile bütünleşiyor hislerimiz. Öyle duyguluyuz hepimiz. Ağlayabilirsiniz; Ağlamak güçsüzlük değil bilakis bir kalbin varlığının işaretçisidir. Ağlayacak olanlar; Ay ve Lagna Aslan-Kova-Yay-İkizler-Yengeç ve Oğlak eksenleri. Aşkın, acıların, mutlulukların, özlemlerin, dertlerin burçlarında bekleyelim sevgiliyi! Zihinlerde silinmeyen hüzünler, yara almış kalpler, gözlerden süzülen yaşlar, evren masal anlatamaya başlıyor. Sevgiye dair mesajlar, isteseniz de silemezsiniz o yaraların izlerini. Nefsinizin, benliğinizden ayrıldığı bir süreçtir Satürn transitleri…Aşkı unuttuğunuz, ölümü tattığınız, sağlığınızın bozulduğu, işinizi, itibarınızı ve eşinizi kaybettiğiniz zaman dilimi bizzat kendilerine aittir…

MERKÜR RETROSU ETKİLERİ Lagna ve Ay konumuna göre okumalısınız.

AY ve Yükselen YAY; 8.evde geri harekette olan Merkür gizli olan her şey için sizlere kılavuzluk vazifesi yapacaktır. Özellikle Dolunay ışığı ile birlikte ekstra masraflarınız artarken bilmediğiniz bir çok sırra vakıf olabilirsiniz. Başkalarına ait paralar, cinsel gücünüzün artışı, ölüm vasiyet, sigorta vs…karşı cinse olan özleminizin ve iletişim kurma ihtiyacınızın artacağı bir evre yaşayacaksınız..

AY ve Yükselen OĞLAK; 7. evde geri harekette olan Merkür evlilik, evlilik ortağı, iş ortağı, her türlü ortaklık konuları, evlilik yaşamı, her türlü seks tutkusu ve cinsel arzu, yabancı ülkelerde ikamet ve mahkemelerle alakalı yapılanma için sizlere yardımcı olacaktır..Geçmiş ilişkiniz canlanabilir bir şekilde iletişim kurabilirsiniz.

AY ve Yükselen KOVA; 6.evinizde geri harekette olan Merkür düşmanlarınız, sizi kıskandığını bildiğiniz kişiler, iş arkadaşlarınız, bünyenizde çalışan kişiler, kiracılar, borçlarınız, dayınız ve kuzenler her türlü hizmet işleriyle alakalı yardımınızda…sanki sinirlerinizin daha güçlendiğini hissedeceksiniz. Retro meşgul olduğunuz işinizle alakalı gelişmeler yaşamanıza, yanlış anlaşılmanıza sebebiyet verirken, sağlığınıza dikkat etmenizi tavsiye ederim.

AY ve Yükselen BALIK; 5.evinizde geri harekette olan Merkür, aşk ve romantizm, çoçuklarınız, eğlence hayatınız, ruhsal eğilimler ve bilgelik adına önünüzün açılacağı…Kaybettiğinizi sandığınız ilişkinizin ya da sevgilinizin yeniden yaşamınıza dahil olması, geri hareket öncesinde başlayan ilişkinizin yeniden gözden geçirilmesi adına harika bir zaman dilimini işaret etmektedir. Hakkınız da oluşacak spekulasyon içerikli konulara dair duyum alırsanz bunların asparagas haberler olduğunu unutmamanız tavsiye ederim.

AY ve Yükselen KOÇ; 4.evinizde geri harekette olan Merkür, annenizle alakalı, genel yaşam mutluluğunuzu etkileyen ve satmak istediğiniz satamadığınız almak isteyip alamadığınız gayri menkullerinizde size yardımcı olacaktır…Mevcut araçlarınızla ilgili gelişmeler de yaşayabilirsiniz. Duygularınızla baş başa kalmanız gereken güzel bir evre…Uykularınız ve rüyalarınız sizi geçmiş hatıralarınıza götürecektir.

AY ve Yükselen BOĞA; 3.evinizde geri harekette olan Merkür, komşularınız, kardeşleriniz, çevreyle olan iletişiminiz, kısa yolculuklar ve iletişim adına size yardımda. Yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak söz konusu mu yoksa mevcut ilişkiler daha arap saçına mı döner? Kolay gelsin…

AY ve Yükselen İKİZLER; 2.evinizde geri harekette olan Merkür, dünyevi varlıklarınız, kendi çabanızla kazanacağınız paralarınız da ve hayal gücü, doğru söyleme, yalan söylememe adına sizin yanınızda…Konuşarak para kazanmak zorunda kalanlar içinse keyifsiz bir zaman dilimidir.

AY ve Yükselen YENGEÇ; 1.evinizde geri harekette olan Merkür, hemen karşıt evinizle görünüm halinde. Genel anlamda sağlığınıza dikkat etmenizin iyi olacağı ve kendinizi daha iyi ifade edebileceğiniz, egonuza yenilmeyeceğiniz bir süreç..İlişkiler adına eskiden bittiğini sandığınız her konu yeniden canlanacaktır.

AY ve Yükselen ASLAN; 12.evde retro seyirde olan Merkür sizlere masraflar, harcamalar, hastaneler özellikle yatak zevkleri adına iyi bir süreç, bana göre gizli düşmanlarınızla yüz yüze geleceğiniz ve farkındalık kazanacağınız bir evredir…

AY ve Yükselen BAŞAK; 11.evinizde geri harekette olan Merkür, büyük kardeşleriniz, amcanız, umutlarınız, arzu ve istekleriniz, 5.evle görünüm halinde olacak olan bu transit aşk adına size ümit verecektir…Ya da intikam soğuk yenir. Tercih sizlerin.

AY ve Yükselen TERAZİ; 10.evinizdeki geri harekette olan Merkür, kariyerinizde, toplum adına girişimde bulunacağınız konularda, otorite konumundaki devlet yetkilileriyle yaşayacağınız diyaloglarda önünüzü aydınlatacak…

AY ve Yükselen AKREP; 9.evinizde geri harekette olan Merkür, gitmek isteyip de gidemediğiniz uzun yollar için, babanızla alakalı gelişmelerin, hukuksal problemlerinizin gündemde olacağı süreci sizlerle buluşturacak…

Türkiye Rasi haritasında ise Merkür 4.ev ve 1.ev yöneticisidir. 2.evde Yengeç burcunda retro seyre geçecek olması ve Rahu teması ile Mars teması halkı ilgilendiren ekonomi gelişmelerinin ve bu gelişmeler adına global anlamda dünya ülkelerinden gelecek eleştirilerin haberci olabilir. 4.ev; Muhalefet partilerini, ülkenin topraklarını, çiftlikleri, zirai işleri, madenleri, ülkenin gayrimenkul değerlerini, maden ocaklarını, müzeleri, anıtları, yer altı zenginliklerini, konut, gayrimenkul, konularını simgeler. Bu süreç aynı zaman da inşaat setörüne yönelik yeni gündem konularının Meclis’de ele alınması olarak yorumlanabilir. Deprem, heyelan, orman yangınları, sel, adına tetikleyici olacaktır.

Kısa ve öz ana temalarla yazmak istedim sizler için, olumsuz kabul ettiğim Merkür geri süreci en fazla BALIK-BAŞAK-YAY-İKİZLER-YENGEÇ-OĞLAK burçlarının yaşayacağı, iletişim , özel ilişki, sevgi, yeni başlayacak ilişkinin yapısı, bitmesi, ilişki üzerine düşünülmesi gereken evre olacaktır…Karşılıklı iletişiminizi güçlü olması adına evren sizleri ilerletecek kopacak olanlar kopacak, bitmesi gerekenler bitecek, gitmesi gerekenler gidecek ama bu süreçte verilen kararlarda Sezen Aksu’nun dediği gibi…”Beni Unutma” dememeniz için ani kararlar vermemeniz temennisiyle…

Işıkla dönüyor dünya! İlimle aydınlanıp, ilim çerçevesinde bilgeleşiyoruz. Kadim bilgilerdir sizlere aktardığım. Paylaşmak özümüzde var. Balık burcuyum ben! Bu anlamda sizlere bilgiyi sunan herkese bence saygı duyulmalı! Emek var ya öyle büyük ki o keyifle okuduğunuz yazıları hazırlayıp sizlere sunmak en az 3-4 saat. Zerreyiz hepimiz koca evrende. Bunları biliyoruz diye kendimizi de kurtardığımız yoktur! Allah hepimizin hakkında en hayırlı olanını bilendir. Onun biçtiği rolü icra etmekteyiz.

Hürmetler

AYŞEN TOK