Gökyüzü Mapushane

 

2014 yılı gümbür gümbür geliyor dedim ya hep, hep korkarak yazdım ya sebeplerini derledim sizler için tarih zamanları geldiğinde ise detayları ile yazacağım. Bu yıl 4 tutulma yaşanacak. Ve Vedic değerlerine göre doğal zararlı kabul edilen iki önemli gezegenin Terazi Burcunda Retro seyri bu transit en fazla Ay konumu Sade sati yaşayan TERAZİ, Kandaka Satürn yaşayan KOÇ-YENGEÇ ve OĞLAK ayrıca ASTHAMA SATÜRN transiti yaşayan BALIK etkisine hakim olanlar için geçerlidir.

Astroloji insanları 12 tipe bölmek demek, pespembe hikayeler anlatmak demek değildir. Etrafımda gözlemlediğin yakınımda Sade sati ve Kandaka Satürn periyotu yaşayanlar var ve etkilerini hafif nispette atlatıyorlar bu durum tamamen Rasi Haritasının gücü ve Haritada ki yogaların etkisi ile alakalıdır. Yeni nesil Astrologlar Gezegenlerin Sav puanlarını dahi kontrol etmiyor bu bile o kadar önemlidir ki şükürler olsun Hocam bana öğretmişti. Vediğin bel kemiği Dasa periyotları ise yorumlarda kullandığımız ve Nakhastra yerleşimleri için titizlikle incelenmeli.

Yeni Yıla iki eril enerji Jüpiter ve Venüs Retrosu ile başlanması ilişkiler adına son derece manidar. Jüpiter erkeksi enerjiyi barındırırken, Venüs ise dişi enerjidir. Karmik ilişkilerin, karmik hesaplaşmaların yılı olacaktır 2014.

Ay ya da Günes Tutulmaları hayatımızda nasıl bir yol oynar?

Kimilerinin basit olarak gördüğü bu doğa olayı, Astrolojik açıdan bakıldığında her zaman yeniliklerin temeli olarak görülmüştür. Tutulmalarin takip edildigi süreçte gerek kisinin yasaminda, gerekse ülkeler bazinda bazi olaganüstü durumlar göze çarpar. Tarihte süregelen önemli olaylarin öncesi her zaman bir tutulmaya rastlamistir. Sizce bu bir tesadüf müdür? Tutulmalarin sarsici etkileri vardir. Bu etkiler, bizi daha da olgunlastirmak için gerekli önemli olaylari meydana getiren aracilardir. Aslinda tutulmalari kötü nitelikli olarak adlandirmak zordur. Kötü nitelikli tabir edilen, aci verici ve zor durumlari olusturan tutulmalar bile aslinda bize bir seyler ögretmek, kazandirmak için meydana gelirler. Her zaman alinilacak bir ders, ilerleyecek bir yol, bittigi için kendimizi kötü hissetsek de yerine gelecek yenisi ile daha iyi konuma gelmemizin mümkün olacagi bir süreç bu enerji ile açığa çıkar.

Bunun haricinde ise AY içerisinde yaşanan Yeni Ay oluşumu da Güneş ve Ay aynı burçtayken meydana gelen durum bir Güneş tutulması, Dolunay’da Güneş ve Ay zıt burçlardayken bir Ay tutulmasına eş değer oranda etkiler taşımaktadır. Kendi yaşantımda ve etrafımda gözlemledim. Her Ay oluşan ve başkalarına göre hiç önemsenmeyen bu Gökyüzü olayları o Ay içerisinde ki gündemi belirliyor. Bu yüzden önem veriyorum Yeni AY ve Dolunay zamanlarına bu yüzden yazıyorum ve yazmaya da devam edeceğim. Güneş ve Ay tutulmalarının etkileri tutulma derecelerine, gerçekleşen eve, hangi nakhahstrada olacağına, yönetici takımyıldızı gezegenine, tutulma anında temas edecek natal gezegeninize, aldığı görünümlere ve tara yerleşimlerine göre titizlikle değerlendirilmelidir. T. Marsın 2 yıl içerisinde ki Zodyak turu esnasında tutulmanın gerçekleştiği eve ve dereceye yapacağı bir kavuşum, bir karşıt ve iki kare görünüm vermesi ise etkileri eyleme dökecektir.

Vedic değerlerine göre Tutulma Tarihleri

15 Nisan 2014: GMT 9:47  =1 Terazi 16: Terazi burcunda tam Ay tutulması Chitra Nakhastrada yöneticisi Mars 3.Padada

29 Nisan 2014: GMT 7:04 =14 Koç 38: Koç burcunda halkalı Güneş tutulması Bharani Nakhastrada yöneticisi Venüs 1.Padada

8 Ekim 2014: GMT 12:56 =21 Koç 02: Balık burcunda tam Ay tutulması Revati Nakhastrada yöneticisi Merkür 2.Padada

23 Ekim 2014: GMT 23:45 =06 Terazi 25: Terazi burcunda parçalı Güneş tutulması Chitra Nakhastrada yöneticisi Mars 4.Padada

2014 geri hareket halinde olacak gezegenler MERKÜR- MARS- SATÜRN

MERKÜR

Retro kelimesinin anlamı GERİ demektir. Peki bir gezegen geri gidebilir mi? Tabii ki hayır. Güneş sisteminde her şeyin Ekliptik düzlem üzerinde ileri doğru hareket ettiğini biliyoruz. Vedic için sadece AY DÜĞÜMLERİ Ketu ve RAHU 30.00’den seyir haline başlarlar. Sizlere vereceğim Retro tarihleri Merkür-Mars ve Satürn için boylamsal anlamda durağanlaşacakları süreci belirtmektedir.  Bir gezegen Retro da ise onun temsil ettiği konularda yavaşlama meydana gelmez aksine evren sizlere fırsat sunmaktadır yarım kalan her şeyi tamamlamak, gözlerden kaçan detayları yakalamak için. 🙂 🙂 🙂

İletişimin gezegeni Merkür yılda 3 sefer Retro yerleşimde yer alır. Batı değerlerine göre bu durum iletişim ve ticaret ile alakalı ve yeni başlangıçlar yapmak adına olumsuz bir süreç gibi değerlendirilse de Vedic değerlerince faydalı gezegenler retro süreçlerinde olumlu sonuçlar oluşturur. Bunun aksini iddia edenler olacaktır yine bu yazı eleştirilebilir ancak uzun zamandır gözlem yaparak, tecrübelerim ile yazdığım için son derece eminim. Merkür gerilerken doğan kimselerin hemen her konuda bir bilgi sahibi olmaktan çok belirli konularda dahi olabilecek şekilde kendini geliştirebildiğini gözlemledim. Ayrıca Merkür geri hareketi hangi burçta olursa olsun etkisini daha çok hissedenlerden oldukları da doğrudur. Merkür geri hareketinde doğan kişilerin hemen hepsi medya sektöründe olabildiği gibi iletişim, pazarlama, broker, yazar, şair, gazeteci, muhasebeci gibi meslek dalları arasında daha göze çarpıyorlar.

Karmaşık kavramları yaratıcı bir şekilde düşünmelerine yardımcı olan felsefi ve derin bir yaklaşımları var. Bu dönemlerden birinde doğan bebeğiniz için asla endişelenmeyin bu bireyler de yaşlanma daha yavaş algılanıyor. Zaman sanki kişilik için diğer kişilere göre daha yavaş akan bir süreçtir. Bu kişiler fizik olarak da Merkür’ü düz olan kişilere göre çoğunlukla daha uzun zaman içinde yıpranırlar. Diğer insanlara göre olayları daha hızlı veya çok daha yavaş yaşayabilirler. Toplumun sapkınlık olarak gördüğü kişiler, insanlar ve olaylarla daha fazla karşı karşıya gelirler ve kazalara daha açık olurlar. Merkür geri hareketinde doğan kişilerin birçoğu kendi kaderlerini kendileri belirleyen özel insanlar olarak anılırlar. Mistik yönleriyle çevrelerini şaşırtabilirler. Merkür Retrosunu çok seviyorum ve böyle yerleşime sahip olan bireylerin ise çok akıllı olduklarını düşünüyorum.

Vedic değerlerine göre ilk Retro süreci 6 Şubatta KOVA burcunda başlayacak 28 Şubatta doğru ilerlemeye Oğlak burcunda devam edecektir. 2.Retro evresi 7 Haziranda İkizler burcunda başlayacak 31 Haziran doğru ilerlemeye devam edecektir. 3.Retro evresi ise 4 Ekimde Terazi burcunda başlayacak 25 Ekimde Başak burcunda doğru ilerlemeye devam edecek. Bu süreç zararlı kabul ettiğimiz Rasi Haritalarınız da DUSTANA evlere denk gelmediği sürece fevkalade bir zaman dilimidir. Bu tarihler geldiğinde detaylı yazacağım.

MARS

Savaşın, tutkunun, cesaretin ve esaretin içimizde ki hayvansal dürtülerin, cinselliğin eyleme dökülmesinde en büyük etken olan Mars transiti ve Terazi burcunda ki durağan hareketi bu yılın hafızalardan silinemeyecek kadar önemli olacağını vurguluyor. 29 Şubat Terazi burcunda duracak olan Gezegen, 20 Mayısta 2014 tarihinde Başak burcunda düz seyrine dönecektir. Vedic değerlerine göre doğal zararlı kabul edilen ve Rasi haritalarında Koç-Akrep ve Aslan burcunda güçlü çalışan gezegen yine Retro süresince zararlı enerji üretecektir. Hareket getiren güçlere kararsızlıklar,fırsat eksikliği ve istenmeyen durumlar nedeniyle engeller bu süreçte karşımıza çıkar. Çeşitli terslikler doğar. Doğum haritasında Mars Retro sürecinde doğan kişilerin haritaları dikkatle incelenmelidir. Gezegenin olumsuz yerleşeceği bir burç ve ev bu kişiler düşüncelerinde ve eylemlerinde, cinsel isteklerinde kargaşa doğurabilir. Kendilerini bir işe bağlamadan, önce yapacakları işte kararlı olmayı istediklerinden, atılganlık ve kötü hareketlerin hoş olmayan sonuçlarından doğal olarak zarar görebilirler. Öfke ve diğer isteklerini ruhsal nedenlerle bastırmayı öğrenmeleri gerekir. Geri giden Mars iyi bir biçimde ele alınırsa, sabır ve kararlılık konularında değerli dersler alınıp yapıcı hünerler kazanılabilir. Bu kişiler göründüklerinden daha sinirlidirler. Marsı geri giden kadınlar zaman zaman erkeklerle ilişki kurmakta zorlanır ve hem cinslerine yönelebilirler. Bu süreçte Rasi haritalarınız da Retro deneyimi hangi evde gerçekleşecek ise eylemleriniz, öfkenizi ve enerjinizi dengelemeniz faydanıza olacaktır.

SATÜRN

Kara bahtım, kör talihim, çatal karam, çingenem, nedir senden çektiğimiz? 🙁 🙁 Büyük dersler verdiği kadar yaşamlarımızda derin izler bırakan karmanın efendisi Satürn. Rasi haritalarında N.Ay ve Lagnadan itibaren yerleştiği 3.6.11. evlerde olumlu çalışan halkalı gezegen. Vedci değerlerine göre 3 Mart 2014 tarihinde durağan pozisyona geçecek olan gezegen 29.16 derece ile Vishakka Nakhastra 3.Pada da start alacak. 20 Temmuz 2014 tarihinde yine Vishakka Nakhastra da 22.15 derecelere kadar düşecek. Rasi haritalarında geri giden Satürn sürecinde kapalı yerde kalma korkusuna ve engellenme hissine neden olurken, kişiye sabır ve dayanma gücü vereceğini biliyor muydunuz? Yine doğal zararlı gezegen retro sürecinde faydalı enerji vermez. Aşırı önlemci ve tutucu davranışlar yeni fırsatları değerlendirme açısından engeller yaptığımız işler de başarı çıtasının düşmesi hep geçmişe bağlı kalmalar ile hesaplaşma. Satürn iradenin güçlü olmasını,direnmeyi,sabrı temsil eder. Eğer Rasi haritasında Satürn Retro durumdaysa o zaman insan, direnmesini, sabretmeyi, dikkati toplayamama gibi özellikler verebilir. Bu durum sadece gezegenin yüceldiği noktalarda ve yerleşimlerinde değişir. Vediğe göre gezegen Terazi de yücelir. Oğlak ve Kova burçlarının yöneticisi olduğu için buralarda da olumlu çalışır. Kadim öğretilerde Boğa burcunda da olumlu çalıştığı belirtilmiş Boğa yöneticisi Venüs olduğu için yüceldiği Terazi burcunun da yöneticisi Venüsdür.

Hangi burçta olursa olsun Satürn,daima azim ve direnmeyi tmsil etmektedir. Böyle ters dönmesi başarıyı zorlaştırabilir. Gezegenin Retro sürecinde otoritelerle ve otorite görünümünde ki kişilerle sorun yaşayabilirsiniz. Eğer kendisi otorite durumundaysa, o zaman kendi yanında çalışanlara, astlarına, çevresindekilere sert davranabilir ya da iyi yönetici olmayabilirsiniz. Kendilerine ve diğer insanlara karşı sınırlar koyarlar, risk almaktan korkarlar, hep güçlü olmak isterler, güçlü kişilere hitap etmek isterler. Ama bunun yanında da büyük ödüller kazanırlar biraz daha rahat olabilirlerse. Sabır en önemli dersleridir. Sorumluluklar, taahhütler, beklenmedik şekilde fazla zamanları alabilir ve fazla zaman kaybettirebilir. Sınırlamalarını iç yapılarını, psikolojilerini değiştirmeleri ve savunma mekanizmalarını geliştirmeleri gerekir. Çok fazla halk içinde olmayı sevmezler, onlar entelektüel ve içsel konularda kendilerini güvende hissedebilirler. Bu kişiler, huzursuz, utangaç ve içedönük bir görünüş sergilerler. Çok fazla iddialı değillerdir her konuda en azından belli etmezler, yanılgılardan uzaklaşmaya çalışabilirler. Kendilerin yalnız ve izole edilmiş hissederler ayrıca kendilerinin anlaşılmadıklarını düşünürler. Retro sürecinde geçmişten gelen konular hep gündem oluşturacağı için HAYIR denilmesi gereken noktada EVET demek sakıncalı olabilir. Satürn hangi eviniz de Retro sürece başlayacak ise konular o evin ilgi alanları olacaktır.

Fakat Doğal zararlı Gezegenler faydalı evlerde ki süreçlerinde özellikle Rasi Haritalarının 4 direği kabul ettiğimiz 1.4.7.10.evler de zararlı çalışırlar ki işte bu yıl KOÇ-TERAZİ-OĞLAK-YENGEÇ ve BALIK burçlarında AY yerleşimi, natal gezegeni olanlar için ezber bozduracak türden olacaktır.

Bir de bu yıl için önemli kabul ettiğim Ekliptik Nokta yani Ay Düğümlerinin değişimi gerçekleşecek. Kaderi yöneten bu iki önemli fakat gölgeli noktanın burç değişimi söz konusudur. 14 TEMMUZ 2014 tarihinde Ketu (Güney Ay Düğümü) Mars enerjileri barındıran ve temas ettiği Natal Gezegen ile ev konusunda üzüntüler, kayıplar yaşatan, bir o kadar da tutku barındıran BALIK yerleşimi ile (Kuzey Ay Düğümü) Rahu ise doymamayan yüzü, şeytansı dürtüleri, arsızlığı ve barındırdığı Satürn enerjisi ile güçlü çalıştığı BAŞAK yerleşimi ile 8 Ocak 2016 tarihine kadar bizleri yeni bir serüvene ve imtihana sürükleyecek.

Hürmetler

AYŞEN