ERKEN SEÇİM HOŞ GELE!

Recep Tayyip Erdoğan, Sayın Cumhurbaşkanı Türkiye’nin yakın tarihine yön veren siyasetçi, partisinin kuruluş tarihinden bu yana, öncesi politik kariyeri ve tecrübesi ile birlikte başbakanlığı dönemi de dahil olmak üzere görev de en uzun süre kalan lider unvanını almış ve bu klasmanda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ata’mız, Mustafa Kemal Atatürk’ü geride bırakmıştır. Bu kolay bir başarı değildir zira tüm yöneticiler portföyünde bu kadar süre iktidar da kalan siyasi liderimiz olmamıştır. Bu da kendisinin doğum haritasının gücündendir.

Bizler gökyüzüne göre Rahu ve Ketu’nun 18 aylık transiti etkisindeyken yaşadığımız olaylar adına sizlere ne demiştim; Olaylar aynı, karakterler farklı! Elbette ki yaşanılan Dasa süreçleri farklı olsa da kimse bertaraf edemez zira Düğümler nerede ise Ay ve Güneş tutulmaları o burçlar da yaşanır. Türkiye Mundane Rasi haritasının 1.ev ve 7.evleri düğümlerin baskısında. AKP Rasi haritasının Ay (Chandra) konumuna göre 2.ev ve 8.evleri düğümlerin baskısında. Sizlere ne yazmıştım; Kendi içlerinde yaşanılacak olaylar, sırlar ve skandallar. Tıklayabilirsiniz hatırlamak adına…

Şimdi okuyacaklarınız ile ne demek istediğimi ve yaşanılanları örtüştürmek sizlerin bakış açısına bağlıdır.

-14 Ağustos 2001 Akp kuruluşu ve resmen ilanı merkez sağ da yeni bir parti.  Bakıyorum Ay düğümleri Rahu ve Ketu şimdi ki yerlerinde yani İkizler ve Yay burçlarında. Burası aynı zaman da partinin natal haritasında ki düğümler ile transit düğümlerin düzden kavuşumunu işaret etmekte. Değişmek zorundalar…

İyi de parti kurulmuş olabilir lakin Sn Erdoğan yasaklı bir süreçte ve nasıl girecek meclise? 2002’de Sn Erdoğan’ın yolu nasıl ve kim tarafından açıldı?

Okuyunuz lütfen! Bu gelişmeler yaşanırken Ay Düğümleri Ketu Akrep, Rahu ise Boğa geçişindeler yani geçen 18 aylık süreçte eksen değiştirmişler.

Ak Parti’nin kurulmasının ardından 2002’de Anayasa Mahkemesi, Erdoğan’ın TCK’nın 312. maddesinden mahkum olduğu gerekçesiyle “milletvekili seçilme yeterliliğine sahip olmadığını” belirterek parti kurucusu olamayacağını hükme bağlamıştı. YSK da Anayasa’nın milletvekili seçilme yeterliliğini düzenleyen 76. maddesinde yer alan “ideolojik ve anarşik eylemlere katılma” hükmünü gerekçe göstererek Erdoğan’ın adaylığını kabul etmedi. Hükümeti Abdullah Gül kurdu. Seçimden sonra, 5 Kasım 2002’de Erdoğan’ı ziyaret eden dönemin CHP lideri Baykal, “Kanaatim, bir insanın siyasi suç niteliğinde mahkum olmasının ömür boyu siyasetten mahrum edilmesine gerekçe olmamalıdır” dedi.

Karakterler belli; Sn Gül, Sn Baykal ve Sn Erdoğan

Nefes kesen trafik

YSK’nın Ak Parti’nin başvurusu üzerine 4 Aralık’ta Doğanköy’deki seçimde usulsüzlük olduğuna karar verilerek Siirt seçimlerinin tekrarlanmasına karar vermesi, Erdoğan’ı parlamentoya taşıyan sürece start verdi. Ak Parti, Anayasa’nın 67, 76 ve 78. maddeleriyle ilgili değişiklik teklifini Meclis’e sundu. Ak Parti’nin anayasa değişiklik teklifinde, Anayasa’nın milletvekili seçilme yeterliliğini düzenleyen 76. maddesinde yer alan “ideolojik veya anarşik eylemlere” ifadesi ile “affa uğramış olsalar bile” tabiri çıkarılarak yerine, “terör eylemi” tanımlamasının getirilmesi öngörüldü. Anayasa’nın 78. maddesinde öngörülen değişiklik ile de Erdoğan için ara seçim yolu açılması hükme bağlandı. Madde metnindeki “Ara seçim her seçim döneminde bir defa yapılır ve genel seçimden 30 ay geçmedikçe ara seçime gidilemez” ifadesi çıkartılması hükme bağlandı.

CHP istikrarla destekledi

13 Aralık 2002’de TBMM’de Ak Parti ve CHP’nin oylarıyla anayasa değişiklik teklifi kabul edildi. 19 Aralık 2002’de ise dönemin Cumhurbaşkanı Sezer, düzenlemeyi veto ederek TBMM’ye iade etti. CHP parti grubu 20 Aralık’ta, vetoya rağmen Anayasa değişikliğine desteğini sonuna kadar sürdürme kararı aldı. Meclis, CHP’nin desteğiyle Anayasa’nın öngördüğü üçte iki çoğunluğun (367) üzerinde 437 oyla 26 Aralık’ta teklifi aynen benimsedi. Meclis’in aynen gönderdiği Anayasa değişikliğini 31 Aralık‘ta Sezer onaylamak durumunda kaldı.

9 Mart 2003’te tekrarlanan Siirt seçimlerinde, AKP’li Mervan Gül, Erdoğan’ın seçilmesine olanak sağlamak amacıyla adaylıktan çekildi. Tekrarlanan seçimde AKP Genel Başkanı Erdoğan milletvekili seçildi. Erdoğan’ı önce milletvekili ardından Başbakan yapan bu süreçte Erdoğan-Baykal ikilisinin İstanbul’da bir gizli buluşma gerçekleştirdikleri iddiası da tartışma konusu oldu. CHP kaynakları bu görüşmenin Sezer’in anayasa değişikliğini veto ettiği 19 Aralık 2002 tarihinde yapıldığını öne sürerken, AK Parti’ye yakın kaynaklar ise görüşmenin Anayasa değişikliğinin ardından 23 Şubat 2003’te yapıldığını savundu. Baş başa görüşmenin ayrıntıları muamma olarak kaldı.

Teşekkür tutanaklarda…

Erdoğan’a vekillik ve Başbakanlık yolunu açan Anayasa değişikliğinin Sezer’in vetosunun ardından Meclis’te yeniden görüşülmesine ilişkin TBMM tutanakları ise CHP’nin düzenlemeye desteğini ve bu destek nedeniyle AK Parti’nin CHP’ye teşekkür ettiğini somut olarak ortaya koydu. 26 Aralık 2002 tarihli TBMM tutanaklarında, düzenlemenin 437 oyla benimsenmesinin ardından dönemin Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’nun CHP’ye teşekkürü şöyle yer aldı: Hakikaten, iki maddelik de olsa,Türk demokrasisinin önünü açacak olan bu kısa pakete tam destek verdi gerek iktidar ve gerek muhalefet partilerimiz. Özellikle muhalefet partimize teşekkür ediyorum; sağ olsunlar, sonuna kadar, hakikaten verdikleri sözün arkasında durdular, son gelişmelerden de etkilenmediler. (…) İnşallah, daha sonraki büyük paketlerde, yine, elbirliği, işbirliği içerisinde, demokrasinin önünü açmak durumunda kalacağımızı bildiriyorum ve muhalefet partimizin desteğini, bundan sonra, inşallah, candan yine bekliyoruz.

Takdiri sizlere bırakıyorum. Türkiye’de Astrolojiyi sizlere sevdirirken sizler beni farklı kalemim ve tarzımla takdir ettiniz ve ben her zaman ilim adına sadece semayı yorumladım. Yorumlarken kendi bilgi dağarcığımı genişlettim ve bu ilelebet böyle devam edecektir. Ben ülkeler Astrolojisi üzerine son üç yıldır çok ağırlıklı çalışmaktayım ve bu bağlam da yaptığım öngörüler de ilmin ispatıdır, sizlerin sevgisini ve ilgisini kazanmıştır. Sn Erdoğan’ın doğum haritası üzerinde tüm siyasi kariyerini tek tek inceledim. Sn Erdoğan’ın liderliğindeki AKP kendisini “muhafazakâr demokrat” kimliğe ve vizyona sahip bir kitle partisi olarak tanımlamıştır. Partinin kısa sürede tek başına iktidara gelmesinde dönemin iç ve dış konjonktürünün büyük etkisi oldumuştur. Kasım 2000 ve Şubat 2001’deki ekonomik krizler ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin zorlamasıyla 3 Kasım 2002’de yapılan erken seçim dönemin koalisyon ortaklarını, bugün karşımıza farklı karakterler de çıkarken yine erken seçim çağrısını Sn Bahçeli yapmaktadır ki kaderin bire bir çark ettiğine tanıklık etmekteyiz.

Karakterlere bakınız ve yerel seçim de geldiğimiz noktaya konunun ana temasına bakınız; Sn Erdoğan, Sn Kılıçdaroğlu, Sn Akşener, Sn Yıldırım, Sn İmamoğlu ve yine Sn Bahçeli…Seçimi kazandığı belli olan Sn İmamoğlu’nu verilmeyen yasal hak ve mazbata!

Günlerdir sayılan ve bir türlü neticeye bağlanamayan İstanbul seçimleri için zaten ‘’Seçimlerin iptali söz konusu olacaktır…’’ diye öngörü yapmıştım. Geldiğimiz bu noktada hala daha Muhalefet partisini temsil eden Merkür zarar görürken YSK Sn İmamoğlu’na mazbatasını verse dahi Türkiye yeniden bir seçime, belki erken seçime, belki de yerel seçime gidecektir. Bunun da olası tahmin zamanı Haziran ve Temmuz 2019 ile 2020 Eylül-2022 Mart aralığıdır. Siz eğer bir yer de haksızlık yaparsanız hakkı veren iki noktadır Rahu ve Ketu. O yüzden jargonda ilahi adaleti ve karmayı temsil ederler. Sn Erdoğan’ın önünü açan CHP için şimdi de halkın gözünde bir kahraman yaratarak Sn İmamoğlu’nun önünü açan bir AKP var sahne de.

Sn İmamoğlu ve haritası üzerine ayrı bir makale de yine sizlere düşüncelerimi Astroloji diliyle haritalar bazında sunacağım. Makalemiz arşivde kalsın. Yazdıklarım bire bir yaşanmaya başladıkça sizlerin kalemime ve ilme olan sevgisi, güveni artacaktır….

Erken seçim hoş gele…

Hürmetler

AYŞEN TOK