AY ve GÜNEŞ TUTULMASI AKREP&BOĞA EKSENİ

26 Mayıs 2021’de, Akrep burcunda 13:00-15:00 arasında bir Tam Ay Tutulması oluşacak

10 Haziran 2021’de, Boğa burcunda saat 11:00-14:00 arasında de Halkalı Güneş Tutulması gerçekleşecek.

Tutulmalara giden bir kaç gün içinde her zaman iyi niyetli astrologlardan hepimize “yeni tohumlar ekmemizi” ve “yeni projeler başlatmamızı” söyleyen mesajlar okuyabilirsiniz. Ne yazık ki iyimserlik özümüz de var olsa bile doğruculuğu tercih ederim. Bununla birlikte, tutulmalar binlerce yıldır uğursuz olaylar olarak kabul edilmiştir. Maddi şeyler için çok olumsuz işaretler olarak görülürler.

O halde, yeni bir şeye başlamak için nasıl iyi bir zaman olabilirler? Bu sadece bir batıl inanç mı? Tutulma sırasında yapılacak en iyi şey nedir?

Eski Hint efsanesine göre, gölgeli iblis Rahu-Ketu onları tüketerek ve onların parlak ışınlarını çalarak Güneş’ten ve Ay’dan intikamını aldığında bir tutulma meydana gelir. Saf, yaratıcı enerjileri tutulma sırasında ve sonra ki birkaç gün süresince ruhumuzda hissedemeyiz. Bu efsane, kalpleri ısıtan zihinsel bir imajı tam olarak çağrıştırmıyor ve bu kasıtlı olarak yapılmıyor. Türkiye’de kaç astrolog varsa hepsi aynı paralel üzerinde ‘’değişim, dönüşüm enerjisi….’’ gibi yorumlar yapacaklar.

Vedik Astrolojiye göre gerçek şu ki, tutulmalar, projeler, ilişkiler, işler veya maddi dünyadaki diğer önemli şeyler hakkında önemli  kararlar vermek veya başlamak için korkunç bir zaman olabilir.

Bunun nedeni, hayırlı başlangıçların ışıkla, ideal olarak sağlıklı, dolunayın ışığı ve gündüz Güneşi ile kutsanmasıdır. Rahu ve Ketu bu ışığı yutarken ve onu görünmeyen şekillerde çarpıştırırken, başladığınız her şey çok tuhaf bir şekilde ortaya çıkabilir ve bir şeyi dürtüsel olarak bitirmekten de pişman olabilirsiniz…

Bununla birlikte şamanlar tutulmalar sırasında özel ruhsal uygulamaların katlanarak daha güçlü olduğuna ve kişisel dönüşümlerin normalden çok daha hızlı gerçekleşebileceğine inanıyor. İslami inanışa göre ise tutulmalar anında iki rekat Küsuf namazı kılmak peygamber efendimizden öğrendiğimiz sünnettir. Küsûf namazı, Güneş tutulmasından sonra kılınan nafile namazdır. Güneş tutulması yaşandığı sırada, ezansız ve kametsiz en az iki rekat namazdır ve şükrü bol dualar edilir.

Tutulmalar, içinde kalmak, meditasyon yapmak ve içsel çalışmanızı yapmak için harika bir zamandır. Aslında; Gayp perdesinin ince olduğu zamanı işaret eder ve ruhla bağlantı kurmak için özellikle uygun bir enerji akışı oluşur. Ruhsal ihtiyaçlarınız ile yüzleşirsiniz. Biri aşık olmak isterken, bir diğeri yaşadığı aşkın içerisinde ki değer anlamını sorgular. Çoğu insan tutulmalardan korkma eğilimindedir, çünkü bunlar genellikle önemli bir olaya veya değişime yol açan bir tür krize neden olurlar. Ancak bu olay veya değişim çok olumlu olabilir.

Manevi gerçeklik konusuna dönersek eğer; Tutulma döngüsü sırasında (yani Ay ve Güneş tutulmalarını ayıran 2-4 haftalık dönemde) önemli kararlar yaklaşık 2.5 yıllık süreç içerisinde gerçekleşir. Ay tutulmalarının etkisi 6 ay. Güneş tutulmalarının etkisi ise 2.5 yıla yayılır.

Örneğin; Yaşam sahnesinde hafızalardan silinmeyecek olaylar tutulma dönemlerinde yaşanır. Yeni bir mülk alımı, bebek sahibi olma isteği, önemli bir iş sözleşmesi, evlilik ve ayrılık kararı ve ciddi bir sağlık sorunu ile yüzleşmek gibi… Sizler her şey kusursuzmuş gibi düşünürken hayatınız kısa vade de karışacak demektir. Tutulmada başlayan hiç bir şeyin iyi gitmeyeceğini mi söylüyorum? Hayır, her zaman söylediğim gibi, astrolojide hiçbir şey her zaman kesinlikle herkese uygulanmaz. Ancak olasılıklar sizin lehinize değildir. Hayalin arkasında ki gerçek ile yüzleşmek umduğunuzu bulamamak anlamına gelir.

Bir tutulma gününde veya onu çevreleyen birkaç gün içinde, önemli bir yeni projeye başlamayın, bir sözleşme imzalamayın, bir anlaşma yapmayın veya başka bir seçeneğiniz varsa başka herhangi bir maddi faaliyette bulunmayın. Tutulmanın ardından yaşanacak Satürn retrosu ve Mayıs sonunu esir alan, tutulma anına gölgeli faz ile eşlik edecek bir Merkür retrosu varken elimizde…

Tutulma anları ‘’Alacakaranlık kuşağı…’’ gibidir. İki tutulma arası gündem konuları değişmez. Bu döngü içerisinde Kasım ve Aralık tutulmaları var. Tutulmalar her zaman Rahu ve Ketu ekseninde 15 derecelik orb ile gerçekleşir.

Bir tutulma hakkında kontrol edilmesi gereken en önemli şeylerden biri, gerçekleştiği anda bulunduğunuz yerde görünüp görünmediğine bakmaktır. Göründüğü yerde etkileri daha belirgindir .

Tam Ay tutulması Kuzey Amerika, Avustralya, Güney / Doğu Asya ve Güney Amerika’da görülebilir. Ülkemizden gözlemlenemiyor.

Halkalı Güneş tutulması Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve Kuzey / Batı Afrika’da görülebilir. Ülkemizden görülebilecek. Tutulmaların görüldüğü ülkeler 1.dereceden etki alır.

Güneş tutulmaları genellikle daha zordur çünkü Ay her zaman yeni ay fazında ve karanlıktır, bu da Ay’ın yaşamsal enerjisini o anda çevremizden uzaklaştırır. Ancak en önemli faktör tutulmanın bizim için görünür olup olmadığıdır.

26 Mayıs doğumlu bireyler

Akrep burcunun 10.00/20.00 derecesi aralığında natal gezegeni olanlar.

10 Haziran doğumlu bireyler

Boğa burcunun 20.00/30.00 derecesi aralığında natal gezegeni olanlar.

Yükselen ve Ay konumu Akrep ile Boğa

Yükselen ve Ay konumu Yay ile İkizler ve Koç ile Terazi olanlar yoğun etki altındalar.

Her yıl birkaç tutulma meydana gelir. Yaklaşık her 9 yılda bir yaklaşık iki yıla yayılan bir enlem aralığında, belirli bir burçta ve karşıt burcunda bir kaç kez meydana gelirler. 2020-2021 arasında İkizler-Yay, Akrep-Boğa ekseni boyunca tutulmalar meydana geldi. Astroloji son dönemler de kıymet görüyor. Tutulmaların tek başına insanların hayatlarındaki korkunç olaylardan sorumlu olmadığını unutmamak önemlidir. Hayatımızdaki mevcut ve gelecek temaları tanımlamak için harikalar yaratabilirler. Yeter ki iyi yorumlansın.

Kötü nitelikli tabir edilen, acı verici ve zor durumları oluşturan tutulmalar bile aslında bize bir şeyler öğretmek, kazandırmak için meydana gelirler. Bence şimdi evrenden gelen mesaj dinlemeliyiz. İnsanoğlu durup düşünmeli ve yaptığı hatalarından geriye dönmeli. Kozmos ve astroloji, sırları anlamak isteyenlerin eline veren bir sistem.

Öyleyse, bir dahaki sefere biri size bir tutulmada önemli bir şey yapmanızı söylediğinde, onlara bu makaleyi gönderin, böylece başka bir bakış açısı öğrenebilir ve bilinçli bir karar verebilirler. Onlara büyük bir iyilik yapıp bugüne kadar Türkiye’de ezber edilmiş astroloji gerçeği yerine Ayşen Tok kalemi ile tanıştırabilirsiniz…

Sonsuz sevgilerim ile

AYŞEN TOK