Ağustos 2016

ğ o

Sol tarafta gördüğünüz Ülke natal haritasıdır. Sağ tarafta ki ise Ağustos Tajaka haritasıdır.

Natal haritada 5.evde yerleşen Venüs ile Merkür, Satürn ve Güneş kavuşum halindedir. Halen yaşanan Dasa süreci Vimsottari Dasa: Ven MD: 2000-03-02 (13:23:15) – 2020-03-02 (16:16:18) Merc AD: 2016-03-02 (15:49:28) – 2019-01-03 (5:38:07) Merkür haritada 1.ev ve 4.ev yöneticisidir. Fakat iki doğal zararlı arasında sıkışmış yani hemmed konumdadır. Ayrıca Merkür’ün alacağı görünümler düşünülürse 2017 ve 2018 daha zorlayıcı enerjilere hakimdir.

Zor bir Temmuz ardı Ağustos geçireceğiz. İnsanın gayri ihtiyari ne paralelmiş diyesi geliyor. Bu gibi yorumları yazar hoşgörüsüne sığınarak köşe yazarları yapsın diyorum. Ağustos ayına dair sebeplerimizi Astrology göstergelerle sıralamaya başlayalım. Biliyorum bana ‘’hiç birşey anlamadık’’ diyeceksiniz. Önemli değil ben sizlere anlayacağınız dilde sosyal medyadan deli saçması kapsamında postlar atarım. Sanmasınlar ki Astrology adına söyleyemeyecek kelamımız yok! Noktayı Ayşen Tok koyar!

Ülke Mundane haritasına göre n.Ay ve Lagna konumundan itibaren 8.evde yaşadığımız Oğlak Dolunayı etkendi birçok hususta. Ağustos Tajaka kapsamına sığan N.Ay ve Lagnadan itibaren 2.evde Yengeç Yeni Ay oluşumuna şahitlik edeceğiz. Meali; 20 Temmuz civarı yaşanılan olayların tamamlanmış ve sırların daha bir netlik kazanacak olmasıdır. Ağustos ayı içerisinde 18 tarihinde saat:12:00 sularında Kova burcunda Ketu’nun baş rolü üstleneceği bir DOLUNAY daha var. Bu enerjile Ağustos gündemlerimize Tajaka haritası ile birlikte yansıyacaktır. Kova Dolunayı ülke natalında 9.ev alanındadır. 9. Ev; Dış ilişkiler ve ticareti simgeler.  Dışişleri ile ilgili bakanlık ve kuruluşlar, uluslararası mahkemeler, kanunlar, hakimler, azınlıklar, şirketler ve reklam portföyleri, din ve din adamları, din mekanları, cami, manastır, ibadet yerleri, ülkenin felsefik ve inançsal eğilimleri, göçler, büyükelçilikler, uzun mesafeli kominikasyonlar, çabuk yayılan haberler, yayıncılık, popüler kültür, yabancılar, üniversiteler ve uzmanlık alanlarında ki akademik eğitimler, sömürgeler, hava yolları ve taşımacılığı, uçuş görevlileri, deniz yolları ve taşımacılığı ve görevli personeller, rektörler ve profesörler , bu evin kapsamındadır. Dolunaylar her zaman 180 derecelik enerji ile tamamlanır. Ülke natal haritasına göre 9.evin karşıtı 3.evdir. 3. Ev; iletişimsel tüm kanallar (radyo, tv, internet, telefon, medya ağları dahil), trafik, demiryolları, toplu taşımacılık, yollar, caddeler ve sokaklar, kütüphaneler, öğrenci ve öğretmenler, bu evin konularındandır. Ayrıca kamunun düşünceleri, fikirleri, komşu devletler, mürteciler (3-9 aksı), basın ve reklam, genel hava durumu, telifler, patentler bu evin bünyesinde incelenir.

Bizi asıl ilgilendiren  ve yorum yapmamızı sağlayan Tajaka Ağustos haritasıdır.

Biz “neden, niçin, nasıl” diye anlamaya çalışırken, “her iş kararınca bir oluş” içinde gördüğünüz üzere; Ağustos-Eylül ve sonraki Tajaka aylık yorumlarım hazır.  Evren bazıları için müebbet ceza kesmeli bazıları içinse iyi mahkeme kurdu. Gündemi değiştiremiyoruz üzgünüm . Tarihi irdelediğimiz de 12 Eylül darbecilerine ömür boyu cezaevi yasağı getirilmişti. Belki de gökyüzü küsmüştür ülkeme koca koca ceza hukuku profesörlerinin bile zihinleri allak bullak oldu eee böyledir üsten çakışma hali. AKP Yönetimi ve İktidarı 2023 yılına kadar ülkeyi tek başına idare edecek güçtedir. Bu böyle biline! 2014 yılından bu yana kalemimiz hep aynı yorumu yazmıştır. Fakat 2014-2015-2016-2017-2018-2019 zaman aralığında ki transitler Güney Doğu’da ki terör olaylarında artışı hat safhaya taşıyacaktır. Güney Doğu sınırlarımız tehlike altındadır. Deprem niteliğinde ki bu tehlike Kuzey bölgeleri içinde söz konusudur. Ağustos Tajaka haritasında aynı zamanda suikast içerikli eylemler yer alacaktır. Ülkemizin Kuzey bölgeleri dikkat çekici gelişmelere gebedir.

Çok konu var yazılması gereken çok; Her şeyden bir parça, kısa kısa…Türkiye Sonbaharın sarısında, Kışı yaşamak üzere aralıksız esmeye devam eden Paralel-Paralel-Dış Devletler-Terörist eylemler konuları kapsamında tüm çözümsüzlüğüyle, her geçen gün yeni sorunlarında eklenmesiyle, Arap baharıyla, Arap çorbasına dönmüş ve Arapsaçı gibi olmuş tüm Ortadoğu’yu birbirine düşürecek ve Türkiye’nin dönüm noktasını ifade edecek bir evreye adım atacaktır. Felaketlerle geçen sürecin ardında size pembe bir tablo çizemiyorum. Çok güleryüzlü, çok merhametli, çok sahiplenici bir Millet olsak da tarihin bize gülmeyeceğine şahit olacak bu nesil birkez daha! Yaşam sahnesin de birileri kaybeder, birileri kazanır, dev ekranlarda, gazete manşetlerinde, internet dünyasında, kâh eğri, kâh doğru, kâh provoke, kâh uzlaştırıcı metinlerle, satılmış Türk medyasının yanlış ve yanlı sunumları ile belirsiz zamanlar içindeyiz. Köşe yazarlarının anlatımları, yanlı yansız eleştirileri, yüreklerinde taşıdıkları korku (yargılanır mıyım durumları) aslında düşünce özgürlüğünün tam yaşanamadığı, konuşmalar da son olaylarda herkese gösterdik birkez daha Demokratik Ülke nasıl olunulur. 3.ev ve 9.ev konuları kapsamında RAHU ve KETU’ya bakınız hele! Bunlar yaşanırken sanat camiasında verdiğimiz ağır kayıplar, spor camiasında yaşanan polemikler, skandallar, kadına uygulanan şiddet, çocuk ölümlerinde artış ve çocuğa uygulanan şiddet, eğitim sistemimizde ki yanlış kararlar, üniversiteler de haklarını arayan gençlerimizin uğradığı Polis baskısı. Doğal afetler de yaşanan kayıplar hepsi 5.evde yerleşen VENÜS DASA sürecinin yansımalarıydı. Venüs Dasa evresinin her süreci kötü mü ? Hayır! Lakin bazı zaman evreleri diğer göksel argümanlarında eşlik edeceği süreçler ne yazık ki beterin beteri. Belki de Türkiye için yeni bir hamle yapma zamanı. 5.ev aynı zamanda ANAYASA demektir. Ve Sn Cumhurbaşkanı R.T.E BAŞKAN olacaktır. Bu ülke Başkanlık sistemine bağlı olarak eyaletler halinde bölünerek yönetilecektir.

Ülke olarak Milli Birlik, beraberlik ve bağımsızlığımıza düşkün bireyler olarak; Sevdalarımız da, kavgalarımız da milli duygularımız kabarır ve şiddetli olur böyle günlerde. Her milliyetçi ruhu ağır olan birey için Güneş o gün başka doğar. Yapı olarak atarı çok çabuk devreye giren bir milletiz bizler!. Ne kavgadan kaçarız, ne de mazlumun yanın da yer almaktan korkarız.  Çekilse silahlar, çıksa kınından kılıçlar, boş elimizle dalarız kavganın ortasına. Cumhuriyetimize de sahip çıkarız, Dinimize de, hem ayrıdır yerleri biliriz her ne kadar çorba edilmeye çalışıldıysa da bir kesim bilir bunu! En çok şehit veren Ülkeler arasında ilk sıralarda geliriz. O dökülen kanlarla renk bulur BAYRAĞIMIZ, BAYRAMLARIMIZ! (Lagna YENGEÇ halimle, milli duygularım fena kabardı. Uzunca bir yazı olacak sıkılmayın). Yaşadığımız şu çağ, başta Ortadoğu ülkeleri olmak üzere, Devlet yönetiminde yer alanlar için, sırat köprüsünden geçmekle eş değer aslında. Bu yönetimi başımıza getiren Halk’tır. Bir dönem iyi giden Ülke Yönetimi yaşanılan transitler kapsamında yağmuru, doluyu, fırtınayı davet etti Ülkemin üzerine. 2019 yılına kadar Ülke coğrafyasının kaderi tarihsel kronolojide incelendiğinde aynı konular dahilinde, ölümler ve doğumlar, yeniden var olmalar, büyük düşmanlıklara uğramalar, komşu devletlerle polemikler, Anka kuşu gibi adeta yeniden küllerinden doğmalar. Ne arasanız var işte!  İnsan olma kimliğimizdeki fıtrat yapısı buna çok elverişlidir. Umudumuz hiç bitmez! Yazdıklarım varsayımlar değil ispatlı. 2016 yılında Tajaka Haritası bana der ki: Aklın getirileri dahilin de elinde ki bütün yatırımını düşmanlarını alt edebilmek adına kullanacaksın!

T.Satürn AKREP seyrinde Lagnaya göre 6.ev. Buradan N.Jüpiter ile kavuşum yapıyor. Jüpiter’in simgelediği tüm konularda bizleri sınava tabii tuttu ve epeyce üzdü. 6. Ev; Kamu sektöründeki tüm işçi ve çalışanları, sendikaları, çalışanlara hizmet eden toplu dernekleri, iş durumlarını, kamunun sağlığını, bulaşıcı hastalıkları, sağlık çalışanlarını, yiyecek ve içecek sektörlerini, askeri ve güvenlik anlamında tüm personelleri, orduyu , polisi, donanma ve savaş gemilerini, sahil güvenlik ile uğrayacağımız gizli düşmanlıkları temsil eder. T.Jüpiter Aslan seyri ile natalda yer alan Jüpiter’le kare görünüm oluştururken Düğümleride unutmadım. Ağustos itibariyle Aslan burcundan ayrılacak olan Jüpiter’in görevini Ekliptik Düzlem devir alacaktır. Ve bu kare görünüm bizleri 2017 yılındada zorlamaya devam edecektir.

Vedic Astrolojide gelecek yıl içinde olacakların yorumlandığı iki harita vardır

1) Tajaka horoskopu.

2) Tithis Pravesha haritası.

Güneş horoskopunun adı “TAJAKA” olup Güneş’in her yıl doğumdaki yerine gelme zamanı için hazırlanan horoskoptur.  Bu harita ayrıca 12 aya bölünebilir. Sizler için yorumladığım Ağustos analizidir. Ve 29 Temmuz itibariyle başlamıştır.

Haritanın analizinde başlıca beş önemli nokta vardır :

1) Muntha yerleşimi ve Muntha yönetici gezegenin yerleşimi.

2) Yıllık haritanın yöneticisi (Yılın yöneticisi)

3) Yıllık haritanın Yükselen Burç yöneticisi.

4) Doğum haritasının Yükselen burcunun Yıllık haritadaki yerleşimi.

5) Yıllık haritadaki Güneş yerleşimi.

Burada açıklanan beş noktanın yıllık haritadaki yerleştikleri evler haritanın hazırlandığı yıl içinde olacakların en önemli yaşam alanlarını belirtir.

Tajaka Haritasında Lagnadan itibaren 3.ev Akrep urcunda ki Satürn ve Mars beni acayip tedirgin etti. Zira nataldaki Lagna ve Ay konumunda itibaren burası 6.evdir. Ellerim titrer, dilim ise söylemek istemez lakin bir gerçek var ki yazılmadan es geçilemez. 3. Ev komşularımızı simgeleyen konuları temsilen Ağustos ayında uğrayacağımız düşmanlığın belgeli ispatıdır. Ve yine bu nokatay Aslan burcunda ki T.Jüpiter, T.Rahu veT.Merkür karesi hakimdir.

MUNTHA

Progres (ilerletilmiş) haritada doğum yükseleni (Lagna) “Muntha” adını alır. Her doğum yıl dönümünde Muntha sonraki burca geçer. Örneğin doğumda Muntha yükselen burçta olur ve sonraki yılda 2.eve geçer. Yıllık haritada Muntha’nın düştüğü ev yaşam alanları içinde en önemli yeri gösterir. Bu evin konuları yaşam alanı içinde diğer konulara hakim olacak ve önem kazanacaktır. Olumlu veya olumsuz olan olaylar bu yaşam alanları içinde geçecek ve öne çıkacaktır.

2016 Yılının aylık AĞUSTOS Tajaka haritasında Muntha Yükselen  Akrep burcunda ve 6.evde yerleşmiştir ve yöneticisi gezegen Mars’ta bu evdedir. 6.8.12. evler zararlı olduğundan bir harita da önceliğimiz bu evlerin ve yöneticilerin temiz olmasıdır. Muntha Yükselenin yerleştiği  Akrep burcu yukarıda yazdığım konularda oldukça zorlanacağımızı gayet net göstermektedir. Muntha Yükselen noktasının 6.evde olması, AY içerisinde yaşanacak salgın ve bulaşıcı hastalıkları, gıda zehirlenmelerini, terörö saldırılarının, sağlık kurumlarını da işaret ediyor. Hemen karşıtında Boğa burcunda yerleşen AY’dan görünüm almaktadır. Maalesef görünüm olumsuz enerjiler barındırmaktadır. Halkın Ağustos ayında üzüleceğini anlatmaktadır.

Muntha yöneticisi MARS haritanın 3.evinde yerleşerek özellikle 3.ev konuları açısından; Retro Satürn ile birlikte zararlı çalışacaktır. Tajaka Haritasında Mudda Dasa Tablosuna baktığımda Satürn Dasa başlangıç süresi hakimdir.

Mudda/Vimsottari Dasa: Maha Dasas:

Sat: 2016-07-29 (5:03:43) – 2016-08-03 (4:12:08)

Merc: 2016-08-03 (4:12:08) – 2016-08-07 (14:40:06)

Ket: 2016-08-07 (14:40:06) – 2016-08-09 (10:28:26)

Ven: 2016-08-09 (10:28:26) – 2016-08-14 (15:31:16)

Sun: 2016-08-14 (15:31:16) – 2016-08-16 (4:59:57)

Moon: 2016-08-16 (4:59:57) – 2016-08-18 (19:25:08)

Mars: 2016-08-18 (19:25:08) – 2016-08-20 (15:04:32)

Rah: 2016-08-20 (15:04:32) – 2016-08-25 (7:09:56)

Jup: 2016-08-25 (7:09:56) – 2016-08-29 (10:34:34)

İşte sizlere sosyal medyada yaptığım, korku filmi gibi adlandırılan yorumlarda kullandığım DASA tablosu budur. 😀

Vedic haritalarında haritanın gücü ve getirileri önce Yükselen burçtan analiz edilir. 2016 Tajaka haritasında Yükselen burç Başak’ta olup yöneticisi Merkür Güneşin yönettiği Aslan burcunda zararlı Rahu ile yerleşmiştir. Mars doğal zararlı olarak Akrep  burcunda yücelirken Aya zarar veriyor ve şiddet dolu bir ay daha yaşayacağız anlamına geliyor zira Mundane Haritalarda Ay; Halkın, kadınların ve kalabalıkların temsilcisidir. Halkın davranışlarını ve genel davranışların işaretidir. Mundane haritada Ay yerleşimi halkın dikkatinin yoğunlaştığı alanları gösterir. AĞUSTOS Tajaka haritasında Boğa-Aslan-Akrep ve Kova arasında halkı, asker ve polisi, dini çevreleri, ülkenin basın-yayın-eğitim kurumlarını ve gençleri ilgilendiren konularda ciddi egrginlik söz konusudur. Mundane horoskoplarında o ülkenin kadınları önce Ay ve ardından Venüs’e bakılarak değerlendirilir. Venüs Ağustos Tajaka haritasında 11.evde Yengeç burcunda Güneş ile birlikte yerleşmiştir. Venüs’ün Ülkeler Horoskobunda ki simgeleri; Kadınlarla ilgili alanları, doğumları ve evlilik ve çocuklarla ilişkili konuları temsil eder. Ayrıca sanatkârları, spor ve eğlenceyi, barış ve diplomasiyi gösterir. Venüs bulunduğu noktada Güneş ile beraberken. Devlet yöneticilerin arkasında ülkenin kadınları ve sanatçıları olacak demektir. Ağustos Tajaka haritasında 12.evde Rahu ise; Yabancıları, yeniden yapılanmaları, değişim ve dönüşüm enerjilerini barındırır. Hemen karşıt 6. evde yer alan Ketu ise bu yazdığım konularda yaşanacak kayıpların habercisidir. Aşırılıkları, ani kayıpları, sağ kanatta oluşacak Politik fikirleri, sosyalizmi, komunizmi, solcuları, gizlice yapılacak suikast girişimli saldırıların habercisidir.

Vedic Astrolojide 140 adet farklı harita olmasına rağmen, kurallar bir bütündür. Buna göre Satürn bulunduğu evden 3.7.10.evlerle kontak kurar ve bu evler de üzüntü, sıkıntı, kayıplar, kısıtlanmalar söz konusudur. Satürnün simgeleri Mundane Haritalarda; Halkın yaşlı kesimini ve ulusal kayıpları temsil eder. Çiftçileri, madencileri, maden kaynaklarını, mineralleri yönetir. Ulusal üzüntü ve hayal kırıklıklarının işaretidir. Mars ise bulunduğu evden 4.7.8. evlerle bakış açısı oluşturur. Tajaka Haritasında Akrep burcuna yerleşen ve burada yücelen gezegen için diyebilirim ki ALLAH ordumuza güç kuvvet verecektir.

Tajaka (Güneş Dönüşü) Haritasında gördüğünüz ve Haritaların kara deliği olarak değerlendirilen 64NAVAMSA Koç burcunda Lagnadan itibaren 8.evde yerleşmiştir. Herhangi bir zararlı gezegen görünümü almamakla birlikte Aslan noktasında ki Jüpiter’den aldığı görünüm sırların çözülmeye devam edeceğini göstermektedir. Tüm bu belirtilen konular dahilinde Tajaka Haritalarında Muntha Yükselen derecesi ile Rahu dereceleri kontrol edilir şayet Rahu derece olarak Muntha yükselen derecesinin önünde ise geçecek yıl zorluklar barındıracak demektir. Muntha Yükselen derecesi: 14.59 derece ile Anuradha yöneticisi Satürn olan Takımyıldızında yerleşmiştir. Ekiliptik nokta kabul ettiğimiz Rahu derecesi ise 19.14 P.Phalguna  yöneticisi Venüs olan Takımyıldızında yerleşmiştir. Düğümler 30.00 den başlayarak saat yönünde geriden hareket eder. Bu durumda Rahu derece  itibariyle Muntha Yükselenin gerisindedir.

Vediğe göre Ağustos Tajaka Haritasında yücelen ATMAKARAKA GEZEGEN JÜPİTER der ki: Mundane haritalarda ki simgeleri açısından, Dış Devletler özellikle komşularımız ile yaşayacağımız ilişkilerde kazanacağımız deneyimlerin detayında yaşanılan tüm olaylarda dini görüş ve dini çevrelerin düşüncelerinin ön planda olacağını ve inanç sistemimizle olayların üstesinde gelmeye, kadersel enerjilere teslim olmaya, tevekküle, tefekküre işarettir. Tajaka Haritasında ki Jüpiter’in Lagnaya 12.ev yerleşimi, bulunduğu yerden 5.7.9. evlerle kurduğu açı değeri pozitif işlemeyecek aksine, sorunları büyütme enerjisi ile çalışacaktır. Zorlukların bertaraf edilemeyeceği bilakis 2016 yılının ve 2017 yazdığım konular dahilinde Ülkemin vereceği sınavların  göstergesidir.

Toplumu oluşturan bireyler Halk’tır, ateşin düştüğü noktada yangın büyüyecek ve kapımıza dayanacaktır. Türkiye için vakit fevkalade değildir zira geliştirdiğimiz DIŞ POLİTİKA adına stratejilerimizi yeniden gözden geçirmek, atlanılan tüm detayları değerlendirmek ve bu 2016 senesi için yaşanılacak süreçte komşu ülkeler ve bunlarla bağlantıda olan diğer ülkelerle olan politikamızda, eleştirel bakış açımızla ancak konuşan icraata gelince zayıf kalan yapımızı güçlendirmek adına cesaretlenmeliyiz. 2016 yılı ilginç gelişmelerin, üzüntü verecek kayıpların, Politik Liderlerden birine düzenlenecek Terörist suikastinin, Anayasa üzerinde yapılacak madde değişikliklerinin, Sanatçı kayıplarının, Kadın ve çocuklara yönelik şiddet ve ölümlerin, ülke ekonomisinde gözle görülecek bir gerilemenin, Sağ ve Sol Politik açılımda yer alacak Partilerde yeniden yapılanma, Sağ kanatta kurulacak yeni bir partinin vs…gibi durumların altını çiziyor. Nasıl olacak peki?  Düğümleri üst üste çakışmış bir ülkenin mevcut halinden mutluluk beklemek ‘’sivrisinekten, yağ çıkartmayı beklemek gibi’’dir.

Allah bayrağımıza, devletimize, milletimize, topraklarımıza ve Devlet yöneticilerimize zeval vermesin!

Ziyadesiyle zor bir aydır arkadaşlar.

Sevgi ve saygılarım ile…

AYŞEN TOK