BİTTİ&İKİZLER GÜNEŞ TUTULMASI

Kendini de benimle üzme
Sözümüzü üşütme
Fazla açılma benden
Çok açılma bana da
Kendine de fazla açılıp da
İçine düşme
Geçmişe gül gönder
Unutma
Anılar da su ister
Anılara iyi bak
Bana bak
Beni tut
Bana tutun
Beni orda burda
Beni şunda bunda
Unutma
Bak

HAYDAR ERGÜLEN

Aşk da bitti diyordu ya bir şair; Aşk bitti işte tam da öyle…

Ay ya da Güneş Tutulmaları hayatımızda nasıl bir yol oynar?

Kimilerinin basit olarak gördüğü bu doga olayı, astrolojik açıdan bakıldığında her zaman yeniliklerin temeli olarak görülmüştür. Tutulmaların takip edildiği süreçte gerek kişinin yaşamında, gerekse ülkeler bazında bazı olağanüstü durumlar göze çarpar. Tarihte süregelen önemli olayların öncesi her zaman bir tutulmaya rastlamıştır. Sizce bu bir tesadüf müdür? Siz de yaşamınızda imkansız dediğiniz her şeyi sansa yoranlardan misiniz, yoksa yaşantınızda kendini gösteren bu olağanüstü durumların öncesinde ya da tam gününde yaşanmış bir tutulmaya tanıklık ettiniz mi?

Güneş Tutulması: Ay’ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi ve dolayisiyla Ay’ın Güneş’i kısmen ya da tümüyle örtmesi sonucunda gözlemlenen doğa olayıdır. Tutulmanın olması için Ay’ın yeniay evresinde olması ve dünyaya göre Güneş ile kavuşum halinde olması, yani yörünge düzleminin dünyanın Güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakışması gerekir.

Ay Tutulması: Ay, kendi yörüngesinde dolanırken, kimi zaman dünyanın gölgesine girer. Buna Ay tutulması denir. Ay tutulması, Dolunay zamanında ve ayın düğüm noktalarina yakin olması durumunda meydana gelir. Ay’ın dünyanın gölgesine girmesi ile güneşten aldığı parlaklığı kaybetmesi neticesinde görülür.

Tutulmalar, gücü birkaç kat arttırılmış yeniay ve Dolunay etkinlikleri olarak düşünülebilir. Kadersel olarak görülebilecek, tutulmanın büyük enerjisi ile yüklü etkiler, yaşamınızda da astrolojik ev etkinliklerine bağlı olarak kendilerini gösterirler.

Günes tutulmaları kat kat güçlü yeniay etkisi yaratırlar ve başlangıçlarla ilgili olarak yorumlanırlar. Elbette ki her bitişte yeni bir başlangıç, yeni bir başlangıçta da bir bitiş vardır ama Güneş tutulmalarında öne çıkan, asıl önemi arz eden konu başlangıçtır. Benzer şekilde, Ay tutulmalari da Dolunay etkisi ile bitiş veya sonuca odaklanmamızı sağlarlar. Tutulmaların sarsıcı etkileri vardır. Bu etkiler, bizi daha da olgunlaştırmak için gerekli önemli olayları meydana getiren aracılardır. Aslında tutulmaları kötü nitelikli olarak adlandırmak zordur. Kötü nitelikli tabir edilen, acı verici ve zor durumları oluşturan tutulmalar bile aslında bize bir şeyler öğretmek, kazandırmak için meydana gelirler. Her zaman alınılacak bir ders, ilerleyecek bir yol, bittiği için kendimizi kötü hissetsek de yerine gelecek yenisi ile daha iyi konuma gelmemizin mümkün olacağı bir süreç vardır. İşte o süreçlerde ki ruhsal sıçrayışı tutulmalar sayesinde deneyimleriz.Tutulmalar sırasında, yaşamın bir safhasından diğerine geçtiğinizi hissedebilirsiniz. Belli bir konu veya kavramı ebediyen arkanızda bırakıp yeni şeylere doğru ilerlemek, hep tutulmaların kesin etkilerinin tanımlandığı olaylardır. Bunun sebebi, tutulmaların haberler, olaylar ve daha önceden bilinmeyenler hakkında getirdikleri bilgilerdir ve bizleri de bu yeni şartlar altında farklı bir yöne ittirirler.

Tutulmalar önemli haberleri de beraberlerinde getirirler. Başarıdan bebek doğumuna, önemli bir seyahatten mezuniyete, emlak alim satımından, iş görüşmelerine kadar aklımıza gelebilecek her konuda, burç ve yerleşim sembollerine bağlı olarak çeşitli haberler almamızı sağlarlar. Bu haberler, nitelikleri ne olursa olsun, yaşamımızda eksik yaptığımız bazı şeyleri düzeltmek için harekete geçme fırsatı verirler. Yine de tutulma esnasında gelen haberler, genelde belli bir süre degiştirilemeyecek durumları ifade ederler. Burada ki mücadele, elden bir şeyin gelmediği durumlarda bile belli bir konuya takılıp kalmak yerine ilerlemeye devam etmek, gelen haberlerin bizi ilerlemeye zorladığı bir yön varsa da buna ilerlemek konusunda isteksizlik etmemektir. Bazen gelen haberlere hızlıca cevap vermek, şartların gerektirdiğini çabucak yapmak lüzumu doğar ki, bu esneklik sağlandığı zaman sahip olduğunuzu bile bilmediğiniz yetenekleriniz ışıldamaya başlayabilir.

Tutulmalar, aklınıza bile gelmeyen veya sadece hayalinizi süsleyebilecegini inandiginiz gelişmeleri de gündeme getirirler. İmkansiz dediğiniz şeyleri başarabilir, birdenbire kendinizi hayalini kurduğunuz ancak gerçekleşeceğine inanmadiginiz için girişim yapmadiğiniz konularda çalişirken bulabilirsiniz. Gerçekten de ne olduğunuz bile anlamadan, “kaderin bir cilvesi” olarak kendinizi Everest’e tirmanmaya baslamiş halde, hatta belki de zirvede belki de birden mesleki kariyer alanında düşüş yaşarken bulabilirsiniz. Elbette bu bir benzetme zira yaşaminizdaki olay, kavram veya hedefleri düşünmeliyiz. Her tutulma herkesi 1.dereceden etkilemez ki. Birdenbire kendiniz o büyük amaciniza son derece yaklasmiş halde bulabilirsiniz. Uzun zamandir yapmaya çekindiğiniz bir aşk itirafini yapmis bitirmis olmak da sasirtici olmayacaktir. Ortadan kaldirmaya korktugunuz, savasmaktan kaçindiginiz zorluklar mı? Herhalde birisi siz bakmiyorken elinizi kolunuzu sanki bir kuklaymissiniz gibi oynatip hepsini bertaraf etti. Belki de bunu siz yaptiniz ama öyle büyük bir güçle ileri dogru firlatildiniz ki daha ne oldugunuzu anlamadan fersah fersah yol kat ettiniz.

Tutulmalar sizi yoğun biçimde etkilemese bile çevrenizde artan hareketliliğin farkına varmamaniz imkansiz. Bazi insanlar o kadar büyük bir koşuşturmaca içerisine girer ki, bazı konularda sizden destek istemek zorunda bile kalabilirler. Bu durumda siz de hareketin kalbine çekilmiş olursunuz. Aslında sadece kendi sosyal veya is çevrenizde degil, tüm dünyada da gözle görülür bir hareket baslar. Dogum gününüzde gerçeklesen tutulma, önünüzde uzanan yılı oldukça hareketli kılabilir. Özellikle haritanizin tutulmayla ilgili bölümünün temsil ettigi konular, güçlü biçimde gündeminizin bir numaralı maddesi olarak kalabilirler. Tutulmanin baslattiğı değisim, bu durumda, tüm bir yila yayilan, yavas bir süreç içerecektir. Mars bu konu da son derece etkilidir. Gezegenin tutulma derecesine yapacağı görünümler olayları aktifleştirir ve sizleri sonuca ulaştırır. Jüpiter’in teması ise ”mucize” diye nitelendireceğimiz gelişmeler ile gerçekten ilahi plan içerisinde dahil olduğumuz kavramları içselleştirmemize yardımcı olur. Tutulmanin doğum gününüze veya doğum gününüzün yakinlarina denk gelmesi ya da yükselen burcunuzda olmasi, yorgunluk ve sağliginizla ilgili yorgunluktan kaynaklanan gelişmeler anlamina gelebilir. Özellikle Ay tutulmalari, duygusal hareketlenmeler meydana getirirler. Bu da elbette hareket seklimizin mantiktan daha çok duygularla sekillenmesine, tepkisel hareketlere, yanlis yargilara sebep olur. Bazen de konu veya kavramlarin etraflica incelenmeden, yüzeysel bir bakis ile kabul veya reddedilmesi sonucunu da dogurur. Tutulma dönemlerinde karsilasilan olaylar, alinan teklifler, yapilan öneriler dikkatlice incelendigi sürece ise mutlaka olumsuz sartlar olusacak diye bir kural da geçerli olmaz. Hint sistemi dasa evrelerine önem verdiği için içerisinden geçmekte olduğunuz dasa süreçleri yorumlara netlik kazandırır.

Tutulmalar sirasinda sert tepkiler, tehditler, ani ve kesin kararlar vermektense, durumu gözden geçirmeye devam etmek, tutulmalarin getirdigi elektrigin bosalmasini beklemekte fayda vardir. Olan biteni gözlemlemek, insanlarin söylediklerine kulak vermek ama ani hareketlerde bulunmamak, kafaya koymus oldugumuz seyi yapmaya girismemek, belli bir kisinin eylemlerinden dogan sikintiyi bu kisiye iletmek için tutulmalarin birkaç hafta sonrasini beklemek gereklidir. Eski astroloji yazmalarinda, tutulma dönemlerinde uygulamaya konan planlarin beklenen sonuçlara ulasamadigi yazmaktadir. Tutulmalar, niteliklerine göre ilgili olduklari konularda bilinmeyenlerin de gün isigina çikmasini saglarlar. Gizemler aydinlanir ve maskeler düşer. Bulmacanin eksik parçalari önümüzdedir. Böylece sartlari daha iyi degerlendirebilir, kendimize daha bilinçli sekilde yol çizer ve harekete geçeriz.Tutulmalarla ilgili olaylarin, tutulma tarihinin 5 gün önce veya sonrasini da kapsayan bir zaman dilimi içerisinde ortaya çiktiklari kabul edilir. Bu yanlis degildir, ancak tutulmalarin zamanlamasi sadece bundan ibaret de degildir. Özellikle bir Ay tutulmasinin etkileri, bazen 2 hafta önceden kendisini gösterir. Bazen de yasamimizda bir köseye gizlenmis gibidir, 6 ay sonra bile etkileri görülebilir. Ayrica önemli buluşmalar ve ayriliklar ya da birinin isini degistirmesi, tutulmalarda sik rastlanan olaylardandir.

Tutulmalar, sanki kaderinizde yaziliymis gibi görünen bir olayıda getirebilir.

Eger bir tutulma dogum gününüze denk geliyorsa, o günden sonra olan olaylara dikkat edin. Çünkü;Hayat çizginizde bazi büyük degisiklikler yasayabilirsiniz. Aşk, iş, aile ve özellikle sagliginizla ilgili gelismeleri mutlaka yakindan takip etmelisiniz…Önemli kararlarinizi, tutulma sonrasina birakin; Evlilik teklifi, iş anlaşmasi, imzalanmasi gereken hayati kararlar, konuşulmasi gereken konular vs…Bir tutulma sirasinda kendinizi her zaman olduğunuzdan çok daha fazla duygusal hissedebilirsiniz, özellikle de bu bir Ay tutulmasi ise duygusalliğiniz en üst boyuta çikacaktir. Görüsünüz zayif ya da bilgi parçalari eksik olabileceginden, duyduklariniz hakkinda düsünmek için mümkün olduğu kadar fazla zaman kazanin. Eger size biri yeni bir teklif ile gelirse, üzerinde çok dikkatli düsünün. Ancak her yönüyle inceledikten sonra hoşunuza gidiyorsa devam edin. Her güneş tutulmasının ardından yaşanan Ay tutulması enerjiyi tamamlar. Tutulma yakinlarinda aldiginiz tüm haberlere dikkat edin. Çoğu zaman haberler çok belirgin ve dramatik bir sekilde ortaya çiksa bile bazen bu haberler bir dedikodunun parçası ya da gizli bir sir gibi belli belirsiz ortaya çikabilir.

‘’Söz gümüşse, sükut altındır.’’ Tutulmalar her yıl yaklaşık 6 bazen 3 bazen 1 ay arayla gerçekleşir. 13 Temmuz 2018 tarihinde İkizler burcu ve Yengeç burcunu etkileyecek 30 derecelik burç diliminin 26.35 enlem değerinde saat:5:45 civarı Punarvasu nakshatra yönetici yıldızın Jüpiter olduğu 2.pada diliminde yılın ilk 6 aylık enerjisini sonlandıran hatta son 3 yılının perdesini kapatan yeni bir tutulma serisini başlatan enerji ile yüz yüzeyiz. Önümüzde ki 2.5 yıllık zaman diliminde yaşam sahnemizde Lagna, Ay ve Güneş yerleşimlerinden itibaren İkizler-Yengeç burçlarına ait ev yerleşimleri hangi konuları kapsıyorsa o konular bazında kadersel olaylar yaşayacağız. Her yıl 4 veya 5 tutulma gerçekleşir ve tutulmalar Ay düğümlerinin transitlerine göre burçları takip ederler. Ay düğümleri her 18 ay da bir yani 1.5 yılda bir burç değiştirirler. Tutulmalar da Ay düğümlerini takip ettikleri için yaklaşık 1,5- 2 yılda bir burç değiştirirler. Ay düğümleri retro seyir ederler. Yani 30.00 geriden başlarlar. Düğümlerin yaşattığı olaylar kaderseldir. Şayet tutulma anında natal bir gezegeniniz ile temas kurarlarsa yaşam sahnenizde önemli değişimler görülür. Tutulma burçlarının değişmesinin sebebi budur. Vediğe göre Rahu Yengeç burcunda ve Ketu Oğlak burcundadır. Önümüzde ki süreç de geçen zamanın Aslan-Kova ekseninde ki tutulma serisi bitip, tutulmalar Yengeç-Oğlak-İkizler-Yay burçlarında yansımalar sunacaktır. Ay ve Güneş’in Ay düğümlerine yakın fazlarda ki oluşumları tutulmanın gücünü bir o kadar arttırır. Etkileşim genelde 10-25 derece civarında gözlemlenir. Yani evveli ve sonrası. Tutulmalar Ay düğümlerine ne kadar yakın gerçekleşirse tutulmanın gücü ve yansıması tam tutulma, parçalı tutulma, halkalı tutulma şeklinde yorumlanır. Tabii tutulmaların görüldüğü coğrafyalar da bu durumdan 1.derece etkilenir. Astrologların yaptığı bu teknik terimin sizlerin anlayacağı dilde ki meali budur. Astroloji de tutulmalar gerek Batı gerek Vedik için son derece önemlidir. Dikkatli olunulması gerek diyemem. Kader dediğimiz doğum anında ki yazgının şekillenmesine vesiledir bu gök olayı. Tutulmalar yaşamın büyük olaylarının haberlerini getirir. Tüm tutulmalar da bir şey biter ve başka bir şey başlar. Hele ki tutulma anında natal bir gezegen (doğum anında ki) etki alırsa durum daha belirgin hale gelir. Güneş tutulmaları yeniay etkisindedir. Yeni başlangıçlar için ya da mevcut eskiyi bitirip yerine yeni olanı getirmek için vardır. Dolunay fazları ise yani Ay tutulmaları daha duygusal ve heyecanlıdır. Tamamlanma odaklıdır. Özellikle Hint astrolojisi Ay hareketlerine çok büyük önem verir. Ay hareketleri hesaplanarak doğa olayları üzerinden özel bir harita okuma tekniği vardır. Bu harita tekniğine Samhita denir. Samhita doğa olayları; Deprem, sel, yangın ve afet gibi jeolojik olaylar da kullanılır. Benim de deprem öngörülerinde kullandığım harita budur. Bu yıl oldukça önemli tutulma serisi yaşanılacak sema da ve yine Retro gezegenler son derece ilginç. #Güneştutulması ilki hayvan ölümlerini ikincisi ise “denizlerin nehirlere, nehirlerin denizlere karıştığı noktalardan üreyecek #Virüs” habercisidir!

Bir tutulma sizlere etkisini en az bir, en fazla altı ay evvelinden hissettirir. Sizin kontrolünüz dışında gerçekleşen olaylar bazen hayr, bazen şer doludur. Tutulma yakınlarında eşinizle ilgili bir konuda aydınlanabilirsiniz mesela, sevgilinizle barışabilir, ya da ayrılabilirsiniz. Tutulma size yeni bir aşk getirebilir. Bebeğiniz olacağı haberi alırsınız. Anneniz ya da babanız ya da kardeşinizle ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir. İşiniz, sağlığınız, ilişkileriniz, maddi durumunuz, evliliğiniz, mahkemelik bir durumunuz, borçlarınız, ödemeleriniz, alacaklarınız, kariyeriniz, eğitiminiz, öğretmenleriniz ile ilişkileriniz, manevi dünyanız, yapacağınız yolculuklar kısacası yaşamsal enerjiniz aktif olurken hayat sizleri hızlandıracak ya da yavaşlatacaktır. Ayrıca tutulmaların en büyük özelliği hayatınızda ki kişilerin gerçek yüzünü görmenize vesiledir. Dedikodu bile duysanız lütfen unutmayın. Zira Mars’ın tutulma derecesine yapacağı bir karşıt, iki kare ve bir kavuşum durumları ayan beyan edecektir. Tutulmanın gerçekleşeceği ev ve burada ki gezegenler önemlidir. Sebep-sonuç ilişkisinin yoğunluğu neticesinde değişim elimizde olmayan sebeplerden ötürü zorunlu hale gelebilir. Aklımızın ucundan bile geçmeyen ihtimallerin gerçekleşmesi tamamen kaderdir. Çünkü ilahi bir amaca hizmet ederler.

Mucizeler tutulma enerjilerinde gizlidir.

13 Temmuz 2018 – İkizler burcu Güneş tutulması.

27 Temmuz 2018 – Oğlak burcu Ay tutulması.

11 Ağustos 2018 – Yengeç burcu Güneş tutulması.

2018 yılının son 6 aylık diliminde ki enerji budur. Halen devam eden Satürn Yay retro seyri, Oğlak burcu Mars retrosu, Terazi burcu Jüpiter retrosunun 10 Temmuz itibariyle bitimi ve 26 Temmuz’da Yengeç burcunda başlayacak Merkür retrosu.

Öncelikle Rasi haritasında ki evlerin anlamlarını ve bu tutulmada alacağınız etkileri sizlere hatırlatayım…

1.Ev Yükselen, Güneş, Ay İkizler; Kişilik, hayatın başladığı nokta, şans, kişisel yetenekler, sağlık, fiziksel koşullar, evlenme, boşanma, kişisel görünüm, imaj değişikliği ve ameliyat gibi konular önem kazanacaktır.

2.Ev Yükselen, Güneş, Ay Boğa; Maddi kazançlar, gelir şekli, yetenekleriniz. Para kazanma deneyimleriniz, değerleriniz, sahip olduklarınız ve kişiliğinizde ki yeni bir yaklaşım getirecek olaylar, yeni bir para kaynağı bulma fırsatı yakalama, maddi olanaklar da seçenekleri arttırma.

3.Ev Yükselen, Güneş, Ay Koç; İlk-orta ve lise eğitimi, iletişim şekliniz, yakın çevreniz, kardeşleriniz, komşularınız, akrabalarınız, kısa mesafeli seyahatleriniz, el becerilerimiz, cesaretiniz. Kardeşleriniz, kısa seyahatler, kontratlar, sözlü veya yazılı anlaşmalar, ticari konular, aracınız ile yapacağınız kısa mesafeli seyahatler, eğitim hayatı ile ilgili konular.

4.Ev Yükselen, Güneş, Ay Balık;  Aile, anne, anne sağlığı, taşınmaz mallar, yatırımlarınız, sahip olduğunuz gayrı menkuller, araçlarınız, kalp huzurunuz. Aileniz, anne ve babanız, yaşadığınız evin veya ülkenin değişimi ile ilgili konular. Hayatınızın uzunca bir süre önemli yaşam sahasını etkileyecek olan evlenme, boşanma, çocuk sahibi olma, ebeveynleri ilgilendiren ve kalp sağlığınızı ön plana çıkaran sağlıkla ilgili olaylar yaşanılacaktır.

5.Ev Yükselen, Güneş, Ay Kova; Aşk, aşkın realitesi, ilişkileriniz, çocuklarınız, aktiviteleriniz, sanatsal yetenekleriniz, finansal durumunuz, spekulasyon içerikli konular, borsa, şans oyunları. Yeni bir aşk, eski bir ilişkiyi yeniden gündeme getirmeniz, hamilelik, çocuklarınızı ilgilendiren konular, kendinizde güvenin artışı, hobby olarak edineceğiniz becerilerinizin alkış alacağı bir döneme giriş görülebilir. 

6.Ev Yükselen, Güneş, Ay Oğlak; Hastalıklar, iş problemleri, hizmet etme, hizmet sektörü, hizmetinizde çalışan kişiler, gizli düşmanlarınız, ev hayvanlarınız, bağışıklık sisteminiz, kötü şans. Sağlık, iş yeriniz, iş arkadaşlarınız, evcil hayvanlarınız, günlük rutininiz veya günlük beslenme alışkanlıklarınızla ilgili konularda yeni başlangıçlar. Hizmetinizde çalışanların değişebileceği veyahut onlar adına gelişmelerin söz konusu olacağı durumlar görülebilir.

7.Ev Yükselen, Güneş, Ay Yay; Evlilik, anlaşmalar, sözleşmeler, açık düşmanlar, eşinizi ilgilendiren meseleler, ortaklı konular, mahkemeler, evlilik sayısı, evliliğin kalitesi, eşin kalitesi. İş ortakları veya rakipleri gündeme getiren olaylar. Yeni bir ilişki, yeni bir ortaklık, yeni bir evlilik ya da evlilik kadar ciddi beraberlikler yaşanılabilir.

8.Ev Yükselen, Güneş, Ay Akrep; Büyük değişim ve dönüşümlerin yaşandığı bu alan finansal krizleri gösterir. Eşin borçları, miraslar, paylaşımlı mal ve kazançlar, başkalarına ait kazançlar, kronik hastalıklar, ölüm, ölüm ötesi metafizik konuları, vergiler, korkular ve sezgilerimizi gösterir. Borçlar, dönüşüme sürükleyecek krizler, cinsellik, cinsel organlar, gebelik, ameliyat, kazanılmayan paralarla (miras, eşin geliri, sigorta parası vb) ilgili konular, derin korkular ve tabularla yüzleşmek, nazar, büyü gibi negatif durumlara maruz kalmak görülebilir.

9.Ev Yükselen, Güneş, Ay Terazi; Yüksek eğitim, yurt dışı ile ilgili konular, yabancılar, yabancı dil yeteneği, öğretim görevlileri, uzak akrabalar, felsefe, din, uzun mesafeli yolculuklar, inançlar, babamız, babamızın sağlığını temsil eder. Hukuki konular, yurtdışı ve yüksek eğitim konuları, yabancılar. Zihinsel veya fiziksel olarak uzaklara açılmaya neden olacak yeni başlangıçlar. Yeni bir inanç sistemi, hayata felsefi bir anlam çerçevesinde bakmaya başlamak.

10.Ev Yükselen, Güneş, Ay Başak; Toplumsal saygınlık, kariyer, üst düzey yöneticilerimiz, başarılarımız, otorite figürleri, yaşamın hedefleri. Yeni bir toplumsal saygınlık, yeni bir kariyer ve yeni bir misyon üstlenmek. Hayatınızdaki otorite figürleri ile bağlantılı konular, kariyer de değişim gözlemlenir.

11.Ev Yükselen, Güneş, Ay Aslan; Sosyal çevremiz, arkadaşlarımız, içinde olduğumuz sosyal gruplar, dostlar, umutlar istekler, iş hayatından kazandığımız büyük gelirler. Yeni bir sosyal çevreye dahil olmak.

12.Ev Yükselen, Güneş, Ay Yengeç; Rüyalarımız, bilinçaltımız, psikolojimiz, yatak zevklerine olan düşkünlüğümüz, hastalıklar, hastaneler, hapishaneler, kötü şans, sırlar, yabancı ülkeler, karmik etkiler buradan irdelenir. Geçmişle yüzleşmenin rüyalarda başlaması, kontrol dışı gelişmelerle içe ya da maneviyata bir süreliğine yöneliş, olumlu anlamda yeni ve daha kolay akan bir hayata başlamak görülebilir. Gizli düşmanlıkları unutmamak yerinde olur. 

Bu tabloya göre yılın 2.Güneş tutulması 13 Temmuz İkizler burcunda oluşurken; 

Koç-Terazi ekseni; 3.ev ve 9.ev konularında farkındalık yaşayacaktır.

Boğa-Akrep ekseni; 2.ev ve 8.ev konularında farkındalık yaşayacaktır.

İkizler-Yay ekseni; 1.ev ve 7.ev konularında farkındalık yaşayacaktır.

Yengeç-Oğlak ekseni; 12. ev ve 6.ev konularında farkındalık yaşayacaktır.

Aslan-Kova ekseni; 11.ev ve 5.ev konularında farkındalık yaşayacaktır.

Başak-Balık ekseni; 10.ev ve 4.ev konularında farkındalık yaşayacaktır.

Tutulma etkileri mutlaka Lagna, Ay ve Güneş baz alınarak incelenmeli ve makale bu üç nokta kapsamında okunmalıdır.Tutulmalar sadece bireysel anlamda değil, global anlamda da etkilidir. Özellikle tutulma enlem-boylam etkisinde ki uluslar ve ülkeler bir dizi olumsuzluklarla yüz yüze gelirler. 2017 yılının son tutulması ABD üzerinde son derece etkili olmuştur. Her burcun içinde üç adet nakshatra ve dekanant vardır. Ay ya da Güneş tutulması Koç burcunda olursa; Asker ve polisi ilgilendiren konular, savaş, kavga , iç karmaşa, silah ve silahlanma konuları ön plana çıkacaktır. Boğa burcunda ise; Emlak, komisyon, maddi değerler, para, hayvanlar ve doğa olayları etkilenecektir. İkizler burcunda ise; Medya, haber-yayın organları, bakanlıklar, müzisyenler ve öğrenciler olumsuz etkilenebilir. Yengeç burcunda ise; Şefkat duygusu içeren her olgu, bakım evleri, yetimhaneler, muhalefet partileri, toprak bütünlüğü etkilenir. Aslan tutulmaları ise; Üst düzey yöneticileri ilgilendirir. Bakanlıklar, otorite konumunda ki kişiler ve politikacılar gündemleri kaplar. Başak burcunda ise; Gıda, sağlık, lokantalar, şarkıcılar, sanatçılar ve yazarlar etkilenir. Terazi burcunda ise; Hukuk adamları, adalet konuları, iş adamları, siyasi konular ön plana çıkar. Akrep burcunda ise; Yeraltı madenlerini, depremleri, (eroin-terörizm) gizlilik içeren konuları, kaçakçılık, tecavüz, suç kapsayan olaylar da artış olur. Yay burcunda ise; Doktorlar, rektörler, üniversiteler, üniversiteler, sağlıkçılar, astrologlar, doktorlar olumsuz etkilenir. Oğlak burcunda ise; Yaşlı kişiler, otorite figüründe ki toplumun ileri gelenleri, jeolojik oluşumlar, depremler ve iktidar partileri olumsuz etkilenir. Kova burcunda ise; Hırsızlık olayları artar. Balık burcunda ki tutulmalar; Su kaynaklarını, salgın hastalıkları ve denizlerde oluşabilecek üzüntü verici olayları tetikler. Buna en basit örnek Satürn Akrep burcunda iken Balık burcunda oluşan tutulmalar neticesinde Akdeniz Mülteci faciaları tüm dünyanın gündeminde yer almıştır.

Mundane haritalar da tutulmalar evlere göre şayet bir ülkenin;

1.Ev alanında olursa; Ülke için önemli kişilerin ölümü ya da bir devrin kapanışı gibi algılanabilir. Ülke halkı salgın hastalığa yakalanabilir.

2.Ev alanında olursa; Vergi konuları yeniden değerlendirilir. Bazı önemli markalar ya da bankalar iflas edebilir.

3.Ev alanında olursa; Uzun mesafe-kısa mesafe yolculuklar kazalarla gelişir. Uçak-Tren-Denizcilik gibi…Yazarlar ve medya 1.dereceden etkilenir.

4.Ev alanında olursa; Ana muhalefet ve yöneticileri gündemlerde yer alırken, maden ocakları, ülkenin sınırları söz konusu olacaktır. İç kargaşa ve deprem gibi olaylar da artış olur.

5.Ev alanında olursa; Çocuk, sanatçı, sporcu ve kadın ölümleri artar.

6.Ev alanında olursa; Sağlık konuları, gizli düşmanlıklar, gıda sektörü, salgın hastalıklar ve işçileri ilgilendiren konular önem kazanır.

7.Ev alanında olursa; Dış politika şekillenir ve açık düşmanlar üzerinden yeni strateji geliştirilir.

8.Ev alanında olursa; Suç oranları, tecavüz ve cinayet vakaları, kronik rahatsızlıklar ve ölüm oranları artar.

9.Ev alanında olursa; Dini gruplarla çatışılır. Anayasa yeniden tartışılır.

10.Ev alanında olursa; İktidar partisi huzursuzluk yaşar ve otorite figürleri adına üzüntüler duyulur.

11.Ev alanında olursa; Milli-safi hasıla olumsuz etkilenir. Milletvekilleri ve meclis gündemlerde yer alır.

12.Ev alanında olursa; Deprem ve salgın hastalıklar da artış yaşanır.

Bireysel anlamda bir tutulma Rasi haritasında Güneş, Ay’ın bulunduğu burç üzerinde gerçekleşirse ve yine 1.6.8.12.ev alanlarında tutulma enerjileri neticesinde birey olumsuz etkilenecek ve kayıplara uğrayacaktır. (Bakınız ev konularını verdim.)

Türkiye etkisini Temmuz-Ağustos enerjilerinde değerlendirmiştim. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Başkan olarak yemin ettiği anda farklı bir Türkiye haritası kuracağım. Bu haritayı mı yoksa eski haritayı mı baz almamız gerektiğine yapacağımız yorumlar ve öngörüler ile karar vereceğim.

Geçmeyen öfkenize geçmeyen sızılar ekleniyor biliyorum ama geçecek….

Yürüdüğüm köprüyü yakacağim, anilarimi, gecmisimi ve bir daha gök gürültüsünü duymayacak kalbim 13 Temmuz sonrası….Umut dolu bir takvimin yapraklarını gozyaşlarimızla suladık ve geçmiş geride kaldı…Lagna (Yükselen) Koç- Terazi- Oğlak -Yengeç. Lagna (Yükselen) Yay-İkizler-Balık-Başak burçları huzur adına 2020 yılı gelmeli. Yine de dasalarınız olumlu ise gökyüzü gülecektir yüzünüze.

Ne oluyor biliyor musunuz? Bir bakıyorsunuz ki ardınıza, yaşadıklarınıza eskisi kadar fazla takılmıyorsunuz. Mesela eskisi kadar özlemiyorsunuz. Şayet özlüyorsanız evren göbek bağınızı kesmedi demektir. Sevgi karşılıklı güzel. Kendinize zindan etmeyin bu üç kuruşluk dünyayı. Çünkü artık öğreniyorsunuz ki; Kimse sizin gibi ince düşünmüyor. Kimse kimse için ölmüyor. Kimse sizin için tatlı uykusunu bölmüyor. Unutmayınız ki duygular içinden geçtiğiniz gezegen dasa evreleri ile şekilleniyor. Hangi duyguyu besliyorsanız içinizde o büyüyor.

Benim için asırlık bir sevdadır gökyüzü. İnsan tuhaf bir yaratıktır, tuhaf dediğime bakmayın gerçekten tuhaf ve her şey ters gitmeye başladığında ruhun aksı vurur çevresine, geleceğini merak eder. Kendi dertlerinin ve sevinçlerinin gergefinde siyah ya da beyaz bulutlar dolaşır üzerinde. Ve kaybeder. Neyi diye sormayın. Yaşamında ki değerli olan her şeyi. (Değişir sevgisini, para ile. Bundan daha beter bir utanç var mıdır?)

Mutlu olunulan zaman dilimi T.Satürn 3.6.11.ev geçişlerinde mümkündür ve yine Satürn Rasi haritanızda güçlü bir yerleşimdeyse Wimsottori ve Andardasa periyotları yüz güldürür mamafih kısadır bu süreçler. O kısa süreçlerde ruh hangi kutsal ışığın lütfuna uğradığını bilemez. Mutsuz zamanlarda ise gökyüzünün siyah renkli örtüsünü geçirip yaşamına, gömüldükçe gömülür dertlerin kuyusuna. Umutları köhnemiş, düşleri ise kabusa dönmüştür. Dua eder sesini birileri duysun diye. Dua eder gözyaşlarını kimseler görmesin diye. Dua eder gönlünün ürkekliği fark edilmesin diye.Bilinmeyene duyduğu merak artar böyle zamanlarda. Şans denilen hissiyat unutmuştur onları. Merak etmeyin hiç bir mutsuzluk kalıcı değildir. Sizlerin gökyüzünüzde yine kuşlar uçacak, gönül bahçeniz papatya ve gelinciklere ev sahipliği yapacak, kalbiniz neşeli şarkılar söyleyecek, Güneş dans edecek sizinle, aynı şarkıyı hepimiz dinledik şimdilerde bazılarınız daha sık dinlemektesiniz.

Unutulmadınız sadece kelimeleriniz sustu zira bir melodidir gökyüzü bazen hicaz, bazen rast, bazen uşşak makamında…!

13 Temmuz 2018 İkizler Güneş tutulması 7-20 Temmuz zaman aralığında doğan bu derece aralığında natal gezegen yerleşimi olanları 1.dereceden etkileyecektir. Tutulmaların Dusthana (1.6.8.12.ev) etkileşimleri ise sağlık ve kayıplar adına üzüntü verici gelişmeleri yaşama sunarlar. Yani İkizler-Oğlak-Yengeç ve Akrep burçları için bu tutulma bir dizi üzüntüyü yaşama yansıtır.

Dil, irfan hazinesinin anahtarıdır, çok konuşan, gönüldeki hizmet cevherini boşaltır. İnsan kendi meselelerini niçin başkalarına anlatma ihtiyacı duyar? Ve onu birisine anlatmazsa o içinde bir yerde ona ağır gelir. Anlattıktan sonra rahatlar böyle hissetmeyen var mı? İnsanların en büyük özelliklerinden birisidir konuşmak çünkü hayatındaki çoğu işi de konuşarak yapar ve dertlerine deva bulması için anlatması, konuşması gerekir. İnsan sosyalliğinin gereği konuşma ihtiyacı duyar bence, tamamen sosyal niteliktedir. Hiç konuşmayan , kimseye hal hatır sormayanlara asosyal derler ya. Ay Vediğe göre İkizler seyrinde yer alıp Güneş ile kavuşum yaşarken içlerinden geçtikleri yıldızın yöneticisi Jüpiter ile birlikte konuşmalarımız vicdanımızla olacaktır, dile gelmeyen sözler, lâl durumları, ilahi yakarış söz konusudur. Natal yerleşiminde Ay konumu İkizler burcunda zeki ve yaratıcı bir zihne sahiptir, neşeli, çok yönlü, huzursuz ve benzeri değişim kişiliğinizi yansıtır. Yazmayı çok seven,  iyi okuyucu kendisinin her hangi bir konuya adapte olmakta muazzam bir kapasitesi vardır. Sık seyahat hayatınızda mümkündür. Çabuk karar alırlar çünkü değişken ruh hali, bir defada birden fazla meslek düşünürler. yeteneklerini, anlama, analiz ve hızlı bir şeyler kavramak ruhta hakimdir. Her zaman dikkatli ve yeni bir şey bilmek isteyeceklerdir. Başkalarına yararlı ve doğru karar verebilirsiniz, ama kendiniz için kararlarınızda sorunlar olacaktır. Resmin büyüğünü görme arzusundan bazen çok önemli fırsatları kacırırsınız. Kişiye güzel konuşma yeteneği, iletişim becerisi, çok yönlülük, hareket, zeka, pratiklik, espritüellik, nüktedanlık , havailik gibi merkür-i konulara doğuştan yatkınlık verebilir. Ay ikizler burcun da, çok fazla duygusal gereksinmeci değildir. Duygusal dünyanın simgesi olan Ay, İkizler burcunda biraz havaileşip yüzeyselleşebilir. Gün boyunca hiç bir şey yapmadan uğraşmak , yapılmayacak bir sürü şeyi bulmaya çalışmak Ay’ları İkizler burcunda olanların logosu diye kullanılabilir. 🙂 🙂 Tembel olduklarından değil , aksine aşırı derecede yapıcı olduklarından , birçok şeyi sürekli kendilerine dert ederler. Sonuçta Ay’ı bu durumda olan bir kimse oturmuş , rahat halinde bulmak çok ender bir olaydır. Her duyguyu incelemeye , her heyecanı tartıp ölçmeye ve her durumu tartışmaya bayılırlar. İş olsun diye sık sık tartışma çıkarır veya karşıt bir görüş savunurlar tüm bunlar olumlu yönden yaşama ilginçlik katarsa da olumsuz yönde çözüm gerektiren bir buhran, ortaya çıkacak sarsıcı bir olay onlardan her zaman beklenebilir. Aşık olabilirler meraklıdırlar ve başkalarının yaşamları ile yakından ilgilenirler. Kolay inanmayıp şüpheci bir tavır sergilerler duygular nötrdür. Yüreklerine giden yolun üzerine mutlaka akıllarını koyarlar. İkizler; erkeksi, değişken, bir hava burcudur. Hızlı tepki veren, zihinsel enerjiyle dolu, yaratıcı fikirleri olan ve çevresindeki herkesi her şeyi merak eden biridir. İkizler burcunda Ay bulunduğunda sağlıkla biraz ilgilenmek gerekir. Aslında bu tiplerin bünyeleri zayıf değildir. Kolay kolay mikrop kapan, hastalanan kişiler değillerdir. Fakat dirençleri de öyle fazla sayılmaz. İç organlar sağlam olmakla birlikte öyle her duruma karşı koruyacak güçte olamazlar doğrusu. Merkür elleri, kolları, sinir sistemini, akciğerleri ve göğüs kafesini yönetir. İkizler de ki Ay da bu görevleri üstlenir. Akciğerler sağlamdır, ama sigara vb. ile onları rahatsız etmek anlamına gelmez tabii. Ay tatlı açılar yapıyorsa sağlıktan şikayet olmayacaktır. Aksi halde bronşit, öksürük, zatürre, tüberküloz vb. şikayetler görülebilir. Yine sert etki alan ikizler de ki Ay astıma yol açabilir. Ayları İkizler de bulunan kimselerin kendilerini soğuktan korumaları gerekmektedir. Sinir sistemi de duyarlıdır. Temiz hava, dengeli beslenme, iyi uyku, bağırsakların çalışması sinir sistemini korur.

Vediğe göre İkizler-Yengeç eksenin etkileneceği 2.5 yıllık süreç bol iletişimle geçecek anlaşılan olumsuz gezegen drişhtisi var zira tutulma anında Yay burcunda ki retro Satürn karşıt görünümü içimizde patlayacak enerjinin dile dökülecek kısmına engel kabul edilmelidir. Açığa çıkacak enerji ile söz konusu başlangıçlarda kuralların, sınırların çok net belirlenmesinin gerekliliği, aksi takdirde önemli krizlerin takip eden dönemde baş gösterebileceği bir enerji mevcut. Bu enerjiyi ise Satürn retrosu bittiğinde sonbahar başlangıcı ile algılamaya başlayacağız. Tutulma anında Ay düğümlerinin transit içerisinde olduğu burçlar da çok önemlidir. Rahu Yengeç enerjisi ile yeni bir aile kurmak, güvenliğimiz öncelik kabul etmek, ev değiştirmek, ev almak-satmak, ebeveynlerimizi ilgilendiren konular ile yaşamsal etkileri şeklinde kendini gösterecek.

Yorgunduk kimi zaman. Kırgındık kalpten. Mahcuptuk. Bir slayt gibi geçsin 2018 yılının ilk 6 ayı şimdi gözlerinizden. En çok hatıranızda kalan içlenişiniz kabul olsun 13 Temmuz İkizler Güneş tutulması ile. Hayat değmiyor ki hiç bir şeye. Koparken takvimlerin yaprakları bir bir ne çok zamanı beyhude harcamışız fark etmeden. Bir bilinmezlik arkası sizlere göre. Avuç içlerimizde arta kalan anıların eskimeyecek olanları da var. Biterken ilk 6 ay geride kalan süreç şarap tadında. İçen Leyla içmeyen şeytan zira.

Bazı sözleri söylemeye gücüm yetti, fakat söylediğim sözleri geri almaya gücüm yetmedi o yüzden geriye dönmeyeceğim. Bu senaryo BİTTİ!

Hürmetler Efendim

AYŞEN TOK