HA BABAM İŞÇİSİN, BENİM CANIM KARDEŞİM!

Ha babam!

İşçisin

Sabahtan akşama kadar

Boğaz tokluğuna on iki saat,on dört saat

(Das Kapital’de proleter)

İşçisin

Beşikten mezara kadar

Kabul

Beni ilgilendirmez senin çektiğin acı.

Harcadığın emek,akıttığın ter

Vız gelir,tırıs gider…

Gel gelelim

Canımı acıtır benim

Senin umurunda olmayan artı-değer

Birikir demir yumruk

Birikir çivili postal…

Senin dişinden artan

Senin tırnağından artan,

Birikir

Biber gazı olarak döner.

Selahattin Durna

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de ilk kez 1923’te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan’ında, “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM’de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.

Bugün 1 MAYIS bütün emekçiler meydanlarda yer alacak. Emekçi kardeşlerimiz bugün daha bir coşkulu, daha bir umutlular çünkü bayramlarını haykırıyorlar. Bugün Taksim’i, Gündoğdu’yu, Tandoğan’ı ve ismi geçmeyen bütün alanlarda davulların güm güm vuran sesini duymayan kalmasın dercesine üstelik. Siz de bir gün kabul ederseniz bu bayramı ”tatilmiş bu gün der ve halaya girersiniz” O zaman hepimiz işçiyiz benim güzel kardeşim! Emekçi olmak her zaman zor oldu bu ülke de hele ki 1 Mayıs’lar. Acaba işçisinin istediği nedir diye sordunuz mu hiç? Hazır ülke natal haritasında 6.ev alanından geçen bir Jüpiter varken. Öyle ya da böyle emeğin hakkı, saygı gösterilmesi gereken bir dilim. Panzerlerle üzerlerine gitmenin, emekçileri tomalarla ıslatmanın, kuyruklar da iteklemenin anlamı yok ki hakları için ölen, çile gören kesimi sevgiyle anmalıyız her zaman. Hiçbir şey olmasa da alından akan tere saygı duymalıyız belki de!

Şeytan Mars Boğa burcunda ve Akrep döşünde ki Jüpiter’e bakıp, kıs kıs gülüyor, ülkeme oyun etme derdinde! 1 Mayıs’ın eski bir sloganı vardı ”Dünya işçileri birleşiniz”diye. Bizim işçiler bir türlü birleşemedi gitti 🙂 Meydanlarda işçilerden ziyade parti gösterileri yer alıyor sanki Nevruz kutlaması yapılırcasına. Halkı kışkırtan provakatörler yine iş başında olacaktır muhtemelen. Emeğin sahibi, emeğin onuru için el ve gönül birliği yapamadılar bir türlü.

Türkiye Natal Haritasına göre değerlendirecek olursak şayet Tajaka haritasında Lagna Boğa, Ay ise zararlı Oğlak burcunda, Koç burcunda ki Güneş ile kare görünümde. İşçi kardeşlerimiz patronlardan memnunsuz demektir anlamı. Ketu zararlı gazları temsil eder, Ay ise halkı. Lagnadan itibaren 8.evde ki kombinasyon zararlı enerji üreten Satürn ile Ketu temasında. Lagnadan itibaren 6.ev yöneticisi Venüs ise gençleri temsil edene Merkür, Satürn ile Ketu kare görünümünde. Bunlar tehlikeyi işaret eden yerleşim ve enerjilerdir. Jüpiter var gücü ile zararlı enerjiyle çalışıyor. Devlet yöneticilerinin söz hakkı olacağını gösteriyor ve özellikle provokatör eylemlerde gençlere yönelik polis-asker müdahalesini yansıtıyor.

10.Ev: Devletin başını, hükümeti, ulusal saygınlığı temsil eder. Otorite konumundaki devlet yetkilileri, yüksek mevkiler ve ünlü kişiler, ulusal ticaret, ulusal kredi, ün ve şöhret evin simgeleri arasındadır. Venüs: Kadınlarla ilgili alanları, doğumları ve evlilik ve çocuklarla ilişkili konuları temsil eder. Ayrıca sanatkârları, spor ve eğlenceyi, barış ve diplomasiyi gösterir. Mars: Orduyu yönetir, askerleri ve denizcileri temsil eder. Savaşı, terörizmi, grevleri ve aykırılıkları, karşıt güçleri, yangınları ve kayıpları işaret eder. Satürn: Halkın yaşlı kesimini ve ulusal kayıpları, çiftçileri, madencileri, maden kaynaklarını, mineralleri yönetir. Ulusal üzüntü ve hayal kırıklıklarını simgeler.

Tajaka haritası 29 Nisan-29 Mayıs zaman aralığında geçerlidir. Ayın haritasında 2.evde yer alan Rahu; Milletin tümünü temsilen yaşanılacak tüm milli duygular kapsamında hislerin pik yapacağını, eylemlerin maddi beklenti içerisinde olacağını ve söylemlere yansıyacağını gösteriyor. 3 Mayıs 2019 tarihinde Koç burcunda ki yeniay ile 19 Nisan 2019 Terazi dolunay fazının tamamlanmasını yaşayacağız. Yeniay  gökyüzünden gelen gergin enerjilerin etkisini hissettirecektir. Yoğun yaşanacak ve en önemli gelişmelerin özellikle kadın ve halk gibi toplumu oluşturan bireylerin polis ile karşı karşıya geleceği aşikardır.Ülke natalında 10.ev alanında transit halinde bulunan ve Venüs ve Merkür’ün aldıkları görünüm iş başında olacaktır. Merkür Muhalefeti temsil eden gezegendir ve zarar göreceği için toplumu yatıştırıcı yön de hareket etmesi doğru olacaktır. Aylık Tajaka haritasında göre burası 11.ev alanıdır. Simgeleri açısından 11.Ev: Parlamentoyu, mahalli idareleri ve devletin dostlarını temsil eder. Ulusal hareketler, isyanlar, devrimler, şehir meclisleri yansımalarıdır. Güneş; Başbakan’ı, Merkür; Medyayı ve Ketu ise sosyalizm, komünizmi, solcuları, kayıpları özellikle GAZ gibi yanıcı ve zehirleyici maddeleri simgelemektedir. Yöneticilerin emri ile basın kanalından bizlere yansıyacak polis ile halkı zorbaca ve haince karşı karşıya getirecek saldırılara şahitlik edebiliriz. 1 Mayıs 2019 saat: 12 itibariyle Ay (Halkı temsil eden gezegen) Balık burcuna geçtiğinde oluşacak olan kare görünüm zararlı çalışır. Yay burcunda ki Ketu ile temasında Satürn ve İkizler burcunda ki Rahu’dan olumsuz görünüm almaktadır.

Belki de bütün mesele 1 Mayıs yasaklarının yasaklanmasınadır. 2012 yılında Taksim yasağına yönelik tutuklanan kişilerin yargısız tahliyesi olaysız bir gün geçireceğimiz anlamına gelmiyor zira gökyüzü gerim gerim gerilen retro Satürn’e, retro Jüpiter’e ev sahipliği yapmakta. Kavgadan yorulduk artık. Marka krizler üretmekten, öfkeli açıklamalardan bıktık, eylemcilerden, panzerlerden, tomalardan. Merhametimiz gazabımızdan, sevgimiz nefretimizden büyük olmalı ki yeniden can bulabilsin bu ülke! Her yıl ki kutlama yanlışlarını tekrarlamamalıyız. Yakıp yıkanlara ”hayır”demeyi bilmeliyiz. Kayıplar yaşanabilir. Halk’ın daha sakin davranması gerekmekte zira 1 MAYIS tarihinde başlayacak olaylar bir nevi tetik gibi takribi T.Mars’ın, T.Satürn ile BİRLİKTELİĞİ süresince artış gösterebilir. (Mayıs ve Haziran)

Soğuk savaşın kanlı senaryolarına ucuz figüranlar olmamalıyız. Haksızlık kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun, mazlumdan yana, zalimlere karşı durmalıyız… Bazılarının önünden yıldızlar kayıp gider, bazıları ise onları keşif eder…

Ha Babam işçisin benim CANIM KARDEŞİM! Bir sevginin eksikliği, bir merhametin, bir insanın, bir güvenin, bir adaletin, bir içten gülüşün, bir samimiyetin, bir sadakatin, bir kaybedişin, bir yeniden kazanmanın, bir ”iyi ki varsınız” demenin özgürlüğünde 🙂 bayramınız kutlu olsun….

Ülke Natal haritasında halen devam eden Vimsottari Dasa:

Ven MD: 2000-03-02 (13:23:15) – 2020-03-02 (16:16:18) Ket AD: 2019-01-03 (5:38:07) – 2020-03-02 (16:16:18)

Dasa sürecinde tam Dasanın etkilerini basında yer alan kadına uygulanan şiddet, kadın ölümleri, çocuklar, sanatçılar adına üzücü haberler ile kendini göstermeye devam edecektir. Devam eden Dasa evresinin altı Bhukti süreci Ketu iken Ay devresine başladık. Rahu natal haritada 1.ev yerleşiminde ve transit seyri 10.ev konumunda. Ülke Mundane Haritasın da Venüs 5.ve 12.ev yöneticisi Satürn ise 8.ve 9.ev yöneticisi, Ketu ise 9.ev alanında yerleşimde iken transiti 7.ev alanında yapmaktadır. Gerçekten müttefik kabul ettiğimiz ülke dost mudur? Düşman mıdır? Bir olumlu ve bir olumsuz gezegenin Dasası yöneticisi oldukları evler mahiyetinde olumsuz çalışır. Yanına doyumsuzluğu ve arsızlığı ile nam salmış Rahu’yu da eklersek temsili ev konularında çok net gündemlerimizinde değişeceğini söyleyebiliriz.

Mayıs Ayı Tajaka yorumumuzu anlatmaya başlamadan önce gündem konularımızın bu etkiler altında devam edeceğini bilmenizi istiyorum taki 2020 yılının Mart ayına kadar.

Mayıs Ayının Tajaka analizinde neler varmış;

Vedik astrolojide gelecek yıl içinde olacakların yorumlandığı iki harita vardır.

1) Tajaka horoskopu.

2) Tithis Pravesha haritası.

Güneş horoskopunun adı “TAJAKA” olup Güneş’in her yıl doğumdaki yerine gelme zamanı için hazırlanan horoskoptur. Haritanın analizinde başlıca beş önemli nokta vardır :

1) Muntha yerleşimi ve Muntha yönetici gezegenin yerleşimi.

2) Yıllık haritanın yöneticisi (Yılın yöneticisi)

3) Yıllık haritanın Yükselen Burç yöneticisi.

4) Doğum haritasının Yükselen burcunun Yıllık haritadaki yerleşimi.

5) Yıllık haritadaki Güneş yerleşimi.

Burada açıklanan beş noktanın yıllık haritadaki yerleştikleri evler haritanın hazırlandığı yıl içinde olacakların en önemli yaşam alanlarını belirtir.

2019 MAYIS Ayı için;

Tajaka Haritasında Lagna Boğa burcunu gösteriyor Mayıs diliminde ve yöneticisi Venüs 10.evde Balık burcunda. 1.Ev; Bir ülkenin veya şehrin genel halk topluluğunu gösterir, halkın sağlığı, etkisel ve tepkisel verileri, refahı, huzuru, ülkenin veya şehrin görünen imajı, seçmenleri bu evin yönetimindedir. Demek oluyor ki bu ay basında yer alacak gündem konuları farklı olacak. Cemaat, paralel devlet gibi konular teğet geçecek. Gözümüz tamamen en üst düzey yöneticimizdedir. 2019 yılının Kasım ayına kadar Jüpiter 6.ev alanı olan Akrep burcunda yer alsa bile 19 Mayıs 2019 tarihinde Akrep burcunda yaşanılacak dolunay fazına kadar işçilerin toplu grev gibi bir eyleme başvurması ile karşı karşı gelebileceğimiz bir enerji mevcuttur!

MUNTHA

Progres (ilerletilmiş) haritada doğum yükseleni (Lagna) “Muntha” adını alır. Her doğum yıl dönümünde Muntha sonraki burca geçer. Örneğin doğumda Muntha yükselen burçta olur ve sonraki yılda 2.eve geçer. Yıllık haritada Muntha’nın düştüğü ev yaşam alanları içinde en önemli yeri gösterir. Bu evin konuları yaşam alanı içinde diğer konulara hakim olacak ve önem kazanacaktır. Olumlu veya olumsuz olan olaylar bu yaşam alanları içinde geçecek ve öne çıkacaktır.

2019 Yılının Tajaka haritası Mayıs ayında Muntha Akrep burcunda yani 7.ev alanındadır. Yazılarım tamamen ilme dayalı astroloji içeriklidir, zeka bazında ya da sezgisel boyutta yazılmamıştır. Mayıs ayında Muntha yükselen Natala göre 6.evde yerleşmiştir ve yöneticisi gezegen Mars 1.evde retro Jüpiter ile görünüm halinde Gaje-Kesari Yoga oluşturmuştur. Ay (Chandra) Lagnaya göre ise yerleşim 11.evdedir. 11.ev konuları kapsamında gözlerimiz kurumlara, T.B.M.M’sine, yasalara, anayasaya, büyükelçiliklere ve yerel yönetim ile yönetilen belediyelere çevrilecek demektir. 2. Ev; Ülkenin veya kurumun hazinesini, milli zenginlikleri ve gelirleri, banknot durumlarını, borsaları, ekonomiyi, iç borçları, sömürgeleri, bankaları, ticareti, vergileri, paranın değersel durumunu, ülke veya kurumun sanatsal yaklaşımlarını simgeler. Mayıs ayı içerisinde hükümetin yabancı devletler ile kuracağı önceliğini finansal konuların kapsayacağı diyaloglar ön planda olacaktır. Muntha yükselen yöneticisi Mars, Jüpiter görünümünde olsa da retro enerjilerinin zarar vereceği unutulmamalıdır.  Jüpiter Mundane haritalarda din ve hukuku, din kurumlarını, ibadet yerlerini, adalet sistemini, ulusal varlıkları, bankaları ve bankerleri temsil eder. Denizcilik ve uzun yolarıda bu gezegen ile kontrol edebiliriz. Alacağı Mars görünümü ise bu alanlarda oluşacak sıkıntıların habercisidir. Deniz yollarında bir kaza meydana gelebilir.

Satürn-Ketu kombinasyonu ise; Ulusal kayıpların, ve büyük üzüntülerin temsilcisidir. Deniz trafiğinde, tren yolları gibi uzun seferler de ve deniz taşımacılığında ulusu ve dünya uluslarını üzecek bir kaza gerçekleşebilir. Çok fazla tecavüz haberi, kadına ve çocuğa şiddet haberleri basında yer almaya devam edecektir. Uluslararası finansal anlaşmalar, uluslararası borçlarımız, vergiler, faiz oranları ve giderler, dış borsalar, krediler, sigortalar, ipotekler,emeklilik fonları, miras hukuku, kamu gelir ve borçları, genel ölüm oranları, çocuk ölümlerinin sebepleri ve doğum kontrolleri, hayati tehlikeler ve intihar durumları, nükleer ve kimyasal kuruluşlar, silahlar, silah taşımacılığı haberleri halkın dikkatinin yoğunlaşacağı konular arasındadır. Mayıs ayı Tajaka haritasında natala göre 1.ev 7.ev eksenlerinde Mars-retro Jüpiter görünümü, 8.ev alanında ise retro Satürn, Ketu beraberliği ile ve Venüs, Merkür kare görünümü (kısıtlayıcı enerji) hakimdir. Bir sanatçı kaybı ve yine sosyal medyada bir sanatçı adına çıkacak spekulasyon içerikli haberler medyada yer alacaktır.

Açık düşmanlarımızla yeniden masaya oturma vaktidir. Mundane haritalarda her zaman Ketu ekseni ile; Aşırlıkları, ani değişimleri, sağ kanat politika fikirlerini, girişimleri ve bilimsel olayları temsil eder.Sosyalizmi, komünizmi, solcuları ve böyle akımları, kayıpları ve gizli kapaklı konuları temsil eder. Rahu ekseni ise; Yeniden yapılanmaları ve değişimleri, organize suçları ve yer altı faaliyetlerinini temsilen yaşanılacak oluşumları hazırlayacaktır. Mayıs ayı içerisinde 64Navamsa noktası natal Mundane haritasına göre 9.eve transit haline göre ise 7.evde yerleşmiş evin simgeleri içerisinde olan parlamento, mahalli idareler ve devletin dostları adına, kanun yapma ve yasama organları üzerinde belki de olası değişiklikler yeniden gündemlere gelebilir. Mevcut değişiklikler devletin lehine işleyebilir. Din ve dini kurumlar kadar Cemaati de es geçmiyoruz bu ay…

Değişimler iyidir sancılı olur fakat şarttır. Mevcut düzen bozulsa da yeni düzene elbette alışılacaktır. Tüm bu belirtilen konular dahilinde Tajaka Haritalarında Muntha Yükselen derecesi ile Rahu dereceleri kontrol edilir şayet Rahu derece olarak Muntha yükselen derecesinin önünde ise geçecek AY zorluklar barındıracak demektir. Muntha Yükselen derecesi: 14.59 boylam değeri ile Anuradha yöneticisi Satürn olan takımyıldızında yerleşmiştir. Bu olumlu bir takımyıldızıdır. Ekliptik nokta kabul ettiğimiz ve KADER ile direkt bağlantılı Rahu derecesi ise 26.38 boylam değeri ile Purnavasu yöneticisi Jüpiter olan takımyıldızında yerleşmiştir. Düğümler 30.00 den başlayarak saat yönünde geriden hareket eder. Bu durumda Rahu derece itibariyle Muntha yükselenin gerisindedir. Bazıları kehanette bulunmak istemez fakat astroloji ilmi yarınlardan haber verecek ya da tahmini yorumlarda bulunulacak bir yıldız ilmidir. Şaşalı başlangıçlar, ölümler ve doğumlar, yeniden var olmalar, Anka kuşu gibi adeta küllerinden doğmalar bizim milletimizin baş edemeyeceği konular değildir. Mayıs ayının gündemi yoğun. Bilmem farkında mısınız ülke de ciddi ve boyutu ise gizlenen bir geçim sıkıntısı mevcut. Kavanozu tutanlar hatta lezzete kanmayıp kavanozun dibine düşenlerin işleri tıkırında. Bal kavanozunu tutanların, gemiyi terk eden fareler ile tanışma olasılığında neler yapacağını seyredip görelim bakalım. Anlamam ki politik konulardan yazdıklarımız ilmimizin mealidir.

Hürmetler

AYŞEN TOK