Tutulmalar

 

Çöl güneşsiz
Güneş renksiz
Gönül sensiz
Olur mu

Kuş kanatsız
Aşk umutsuz
Gönül yalnız
Olur mu

Gün gecesiz
Gece günsüz
Dün yarınsız
Olur mu

Sen ve ben
Sabah akşam
Bir sevgi fırtınası
Ve kavuşmamız canım
Bir güneş tutulması

İlhan İrem

Astroloji de tutulmalar gerek Batı gerek Vedic için son derece önemlidir. Dikkatli olunulması gerek diyemem. Kader dediğimiz doğum anında ki yazgının şekillenmesine vesiledir bu gök olayı. Tutulmalar yaşamın büyük olaylarının haberlerini getirir. Tüm tutulmalar da bir şey biter ve başka bir şey başlar. Hele ki tutulma anında natal bir gezegen (doğum anında ki) etki alırsa durum daha belirgin hale gelir. Güneş tutulmaları Yeni Ay etkisindedir. Yeni başlangıçlar için ya da mevcut eskiyi bitirip yerine yeni olanı getirmek için vardır. Dolunay fazları ise yani Ay tutulmaları daha duygusal ve heyecanlıdır. Tamamlanma odaklıdır. Özellikle Hint Astrolojisi Ay hareketlerine çok büyük önem verir. Ay hareketleri hesaplanarak doğa olayları üzerinden özel bir harita okuma tekniği vardır. Bu harita tekniğine Samhita denir. Samhita doğa olayları; Deprem, sel, yangın ve afet gibi jeolojik olaylar da kullanılır. Benim de deprem öngörülerinde kullandığım harita budur. Bu yıl oldukça önemli tutulma serisi yaşanılacak sema da ve yine Retro gezegenler son derece ilginç.

Bir tutulma sizlere etkisini en az bir, en fazla altı ay evvelinden hissettirir. Sizin kontrolünüz dışında gerçekleşen olaylar bazen hayr, bazen şer doludur. Tutulma yakınlarında eşinizle ilgili bir konuda aydınlanabilirsiniz mesela, sevgilinizle barışabilir, ya da ayrılabilirsiniz. Bebeğiniz olacağı haberi alırsınız. Anneniz ya da babanız ya da kardeşinizle ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir. İşiniz, sağlığınız, ilişkileriniz, maddi durumunuz, evliliğiniz, mahkemelik bir durumunuz, borçlarınız, ödemeleriniz, alacaklarınız, kariyeriniz, eğitiminiz, öğretmenleriniz ile ilişkileriniz, manevi dünyanız, yapacağınız yolculuklar kısacası yaşamsal enerjiniz aktif olurken hayat sizleri hızlandıracak ya da yavaşlatacaktır. Ayrıca tutulmaların en büyük özelliği hayatınızda ki kişilerin gerçek yüzünü görmenize vesiledir. Dedikodu bile duysanız lütfen unutmayın. Zira Mars’ın tutulma derecesine yapacağı bir karşıt, iki kare ve bir kavuşum durumları ayan beyan edecektir. Tutulmanın gerçekleşeceği ev ve burada ki gezegenler önemlidir. Güneş tutulmaları en çok doğum günleri tutulma tarihlerine yakın olanları etkiler bir de. + ve – olmak üzere 5 gün bu dilim içerisindedir. Mesela 15 Şubat 2018 Kova burcu Güneş tutulması, 10-20 Şubat tarih aralığın da doğan bireyleri enerji kapsamına alacaktır. Sebep-sonuç ilişkisinin yoğunluğu neticesinde değişim elimizde olmayan sebeplerden ötürü zorunlu hale gelebilir. Aklımızın ucundan bile geçmeyen ihtimallerin gerçekleşmesi tamamen kaderdir. Çünkü ilahi bir amaca hizmet ederler.
Mucizeler tutulma enerjilerinde gizlidir.

2018 Yılı Ay ve Güneş tutulmaları

31 Ocak 2018 – Yengeç burcu Ay tutulması

15 Şubat 2018 – Kova burcu Güneş tutulması

13 Temmuz 2018 – İkizler burcu Güneş tutulması

27 Temmuz 2018 – Oğlak burcu Ay tutulması

11 Ağustos 2018 – Yengeç burcu Güneş tutulması

Öncelikle Rasi haritasında ki evlerin anlamlarını sizlere hatırlatayım…

1.Ev: Kişilik, hayatın başladığı nokta, şans, kişisel yetenekler, sağlık, fiziksel koşullar.

2.Ev; Maddi kazançlar, gelir şekli, yetenekleriniz.

3.Ev; İlk-orta ve lise eğitimi, iletişim şekliniz, yakın çevreniz, kardeşleriniz, komşularınız, akrabalarınız, kısa mesafeli seyahatleriniz, el becerilerimiz, cesaretiniz.

4. Ev; Aile, anne, anne sağlığı, taşınmaz mallar, yatırımlarınız, sahip olduğunuz gayrı menkuller, araçlarınız, kalp huzurunuz.

5. Ev; Aşk, aşkın realitesi, ilişkileriniz, çocuklarınız, hobileriniz, sanatsal yetenekleriniz, finansal durumunuz, spekulasyon içerikli konular, borsa, şans oyunları.

6. Ev; Hastalıklar, iş problemleri, hizmet etme, hizmet sektörü, hizmetinizde çalışan kişiler, gizli düşmanlarınız, ev hayvanlarınız, bağışıklık sisteminiz, kötü şans.

7. Ev; Evlilik, anlaşmalar, sözleşmeler, açık düşmanlar, ortaklı konular, mahkemeler, evlilik sayısı, evliliğin kalitesi, eşin kalitesi.

8. Ev; Büyük değişim ve dönüşümlerin yaşandığı bu alan finansal krizleri gösterir. Eşin borçları, miraslar, paylaşımlı mal ve kazançlar, başkalarına ait kazançlar, kronik hastalıklar, ölüm, ölüm ötesi metafizik konuları, vergiler, korkular ve sezgilerimizi gösterir.

9.Ev; Yüksek eğitim, yurt dışı ile ilgili konular, yabancılar, yabancı dil yeteneği, öğretim görevlileri, uzak akrabalar, felsefe, din, uzun mesafeli yolculuklar, inançlar, babamız, babamızın sağlığını temsil eder.

10. Ev; Toplumsal saygınlık, kariyer, üst düzey yöneticilerimiz, başarılarımız, otorite figürleri, yaşamın hedefleri.

11. Ev; Sosyal çevremiz, arkadaşlarımız, içinde olduğumuz sosyal gruplar, dostlar, umutlar istekler, iş hayatından kazandığımız büyük gelirler.

12. Ev; Rüyalarımız, bilinçaltımız, psikolojimiz, yatak zevklerine olan düşkünlüğümüz, hastalıklar, hastaneler, hapishaneler, kötü şans, sırlar, yabancı ülkeler, karmik etkiler buradan irdelenir.

Bu tabloya göre yılın ilk Ay tutulması 31 Ocak 2018 Yengeç burcunda oluşurken; 

Koç-Terazi ekseni; 4.ev ve 10.ev konularında farkındalık yaşayacaktır.

Boğa-Akrep ekseni; 3.ev ve 9.ev konularında farkındalık yaşayacaktır.

İkizler-Yay ekseni; 2.ev ve 8.ev konularında farkındalık yaşayacaktır.

Yengeç-Oğlak ekseni; 1.ev ve 7.ev konularında farkındalık yaşayacaktır.

Aslan-Kova ekseni; 12.ev ve 6.ev konularında farkındalık yaşayacaktır.

Başak-Balık ekseni; 11.ev ve 5.ev konularında farkındalık yaşayacaktır.

Bu tabloya göre yılın ilk Güneş tutulması 15 Şubat 2018 Kova burcunda oluşurken; 

Koç-Terazi ekseni; 11.ev ve 5.ev konularında farkındalık yaşayacaktır.

Boğa-Akrep ekseni; 10.ev ve 4.ev konularında farkındalık yaşayacaktır.

İkizler-Yay ekseni; 9.ev ve 3.ev konularında farkındalık yaşayacaktır.

Yengeç-Oğlak ekseni; 8.ev ve 2.ev konularında farkındalık yaşayacaktır.

Aslan-Kova ekseni; 7.ev ve 1.ev konularında farkındalık yaşayacaktır.

Başak-Balık ekseni; 6.ev ve 12.ev konularında farkındalık yaşayacaktır.

Tutulma etkileri mutlaka Lagna, Ay ve Güneş baz alınarak incelenmeli ve makaleler bu üç nokta kapsamında okunmalıdır.

Tutulmalar sadece bireysel anlamda değil, global anlamda da etkilidir. Özellikle tutulma enlem-boylam etkisinde ki uluslar ve ülkeler bir dizi olumsuzluklarla yüz yüze gelirler. 2017 yılının son tutulması ABD üzerinde son derece etkili olmuştur. Her burcun içinde üç adet Nakshatra ve dekanant vardır. Ay ya da Güneş tutulması Koç burcunda olursa; Asker ve polisi ilgilendiren konular, savaş , kavga , iç karmaşa, silah ve silahlanma konuları ön plana çıkacaktır. Boğa burcunda ise; Emlak, komisyon, maddi değerler, para, hayvanlar ve doğa olayları etkilenecektir. İkizler burcunda ise; Medya, haber-yayın organları, bakanlıklar, müzisyenler ve öğrenciler olumsuz etkilenebilir. Yengeç burcunda ise; Şefkat duygusu içeren her olgu, bakım evleri, yetimhaneler, muhalefet partileri, toprak bütünlüğü etkilenir. Aslan tutulmaları ise; Üst düzey yöneticileri ilgilendirir. Bakanlıklar, otorite konumunda ki kişiler ve politikacılar gündemleri kaplar. Başak burcunda ise; Gıda, sağlık, lokantalar, şarkıcılar, sanatçılar ve yazarlar etkilenir. Terazi burcunda ise; Hukuk adamları, adalet konuları, iş adamları, siyasi konular ön plana çıkar. Akrep burcunda ise; Yeraltı madenlerini, depremleri, (eroin-terörizm) gizlilik içeren konuları, kaçakçılık, tecavüz, suç kapsayan olaylar da artış olur. Yay burcunda ise; Doktorlar, rektörler, üniversiteler, üniversiteler, sağlıkçılar, Astrologlar, doktorlar olumsuz etkilenir. Oğlak burcunda ise; Yaşlı kişiler, otorite figüründe ki toplumun ileri gelenleri, jeolojik oluşumlar, depremler ve iktidar partileri olumsuz etkilenir. Kova burcunda ise hırsızlık olayları artar. Balık burcunda ki tutulmalar; Su kaynaklarını, salgın hastalıkları ve denizlerde oluşabilecek üzüntü verici olayları tetikler. Buna en basit örnek Satürn Akrep burcunda iken Balık burcunda oluşan tutulmalar neticesinde Akdeniz Mülteci faciaları tüm dünyanın gündeminde yer almıştır.

Mundane haritalar da tutulmalar evlere göre şayet bir ülkenin;

1.Ev alanında olursa; Ülke için önemli kişilerin ölümü ya da bir devrin kapanışı gibi algılanabilir. Ülke halkı salgın hastalığa yakalanabilir.

2.Ev alanında olursa; Vergi konuları yeniden değerlendirilir. Bazı önemli markalar ya da bankalar iflas edebilir.

3.Ev alanında olursa; Uzun mesafe-kısa mesafe yolculuklar kazalarla gelişir. Uçak-Tren-Denizcilik gibi…Yazarlar ve medya 1.dereceden etkilenir.

4.Ev alanında olursa; Ana muhalefet ve yöneticileri gündemlerde yer alırken, maden ocakları, ülkenin sınırları söz konusu olacaktır. İç kargaşa ve deprem gibi olaylar da artış olur.

5.Ev alanında olursa; Çocuk, sanatçı, sporcu ve kadın ölümleri artar.

6.Ev alanında olursa; Sağlık konuları, gizli düşmanlıklar, gıda sektörü, salgın hastalıklar ve işçileri ilgilendiren konular önem kazanır.

7.Ev alanında olursa; Dış politika şekillenir ve açık düşmanlar üzerinden yeni strateji geliştirilir.

8.Ev alanında olursa; Suç oranları, tecavüz ve cinayet vakaları, kronik rahatsızlıklar ve ölüm oranları artar.

9.Ev alanında olursa; Dini gruplarla çatışılır. Anayasa yeniden tartışılır.

10.Ev alanında olursa; İktidar partisi huzursuzluk yaşar ve otorite figürleri adına üzüntüler duyulur.

11.Ev alanında olursa; Milli-safi hasıla olumsuz etkilenir. Milletvekilleri ve meclis gündemlerde yer alır.

12.Ev alanında olursa; Deprem ve salgın hastalıklar da artış yaşanır.

Bireysel anlamda bir tutulma Rasi haritasında Güneş, Ay’ın bulunduğu burç üzerinde gerçekleşirse ve yine 1.6.8.12.ev alanlarında tutulma enerjileri neticesinde birey olumsuz etkilenecek ve kayıplara uğrayacaktır. (Bakınız ev konularını verdim.)

Geçmeyen öfkenize geçmeyen sizilar ekleniyor biliyorum ama geçecek….

Yürüdüğüm köprüyü yakacağim, anilarimi, gecmisimi ve bir daha gök gürültüsünü duymayacak kalbim 31 Ocak sonrası….

Umut dolu bir takvimin yapraklarını gozyaşlarimla suladim ben ve geçmiş geride kaldı…Lagna (Yükselen) Koç- Terazi- Oğlak -Yengeç. Lagna (Yükselen) Yay-İkizler-Balık-Başak Huzur adına 2020 yılı gelmeli. Yine de dasalarınız olumlu ise gökyüzü gülecektir yüzünüze.

Ne oluyor biliyor musunuz? Bir bakıyorsunuz ki ardınıza, yaşadıklarınıza eskisi kadar fazla takılmıyorsunuz. Mesela eskisi kadar özlemiyorsunuz. Şayet özlüyorsanız evren göbek bağınızı kesmedi demektir. Sevgi karşılıklı güzel. Kendinize zindan etmeyin bu üç kuruşluk dünyayı. Çünkü artık öğreniyorsunuz ki; Kimse sizin gibi ince düşünmüyor. Kimse kimse için ölmüyor. Kimse sizin için tatlı uykusunu bölmüyor. Unutmayınız ki duygular içinden geçtiğiniz gezegen dasa evreleri ile şekilleniyor. Hangi duyguyu besliyorsanız içinizde o büyüyor.

Benim için asırlık bir sevdadır gökyüzü. İnsan tuhaf bir yaratıktır, tuhaf dediğime bakmayın gerçekten tuhaf ve her şey ters gitmeye başladığında ruhun aksı vurur çevresine, geleceğini merak eder. Kendi dertlerinin ve sevinçlerinin gergefinde siyah ya da beyaz bulutlar dolaşır üzerinde. Ve kaybeder. Neyi diye sormayın. Yaşamında ki değerli olan her şeyi. (Değişir sevgisini, para ile. Bundan daha beter bir utanç var mıdır?)

Mutlu olunulan zaman dilimi T.Satürn 3.6.11.ev geçişlerinde mümkündür ve yine Satürn Rasi haritanızda güçlü bir yerleşimdeyse Wimsottori ve Andardasa periyotları yüz güldürür mamafih kısadır bu süreçler. O kısa süreçlerde ruh hangi kutsal ışığın lütfuna uğradığını bilemez.

Mutsuz zamanlarda ise gökyüzünün siyah renkli örtüsünü geçirip yaşamına, gömüldükçe gömülür dertlerin kuyusuna. Umutları köhnemiş, düşleri ise kabusa dönmüştür. Dua eder sesini birileri duysun diye. Dua eder gözyaşlarını kimseler görmesin diye. Dua eder gönlünün ürkekliği fark edilmesin diye.

Bilinmeyene duyduğu merak artar böyle zamanlarda. Şans denilen hissiyat unutmuştur onları. Merak etmeyin hiç bir mutsuzluk kalıcı değildir. Sizlerin gökyüzünüzde yine kuşlar uçacak, gönül bahçeniz papatya ve gelinciklere ev sahipliği yapacak, kalbiniz neşeli şarkılar söyleyecek, Güneş dans edecek sizinle, aynı şarkıyı hepimiz dinledik şimdilerde bazılarınız daha sık dinlemektesiniz.

Unutulmadınız sadece kelimeleriniz sustu zira bir melodidir gökyüzü bazen hicaz, bazen rast, bazen uşşak makamında…!

WhatsApp: 0 534 563 72 72

Sevgilerim ile

AYŞEN TOK