YENGEÇ BURCU AY TUTULMASI & Buluta yükü sorulmazmış!

Herkesin bir cenneti, bir de cehennemi vardır. Allah bize cenneti sunacak şimdi!

Tarih: 21 Ocak 2019

Saat:6.30/7.30 arası

Ay derecesi: 6.45 Pushya 1.pada

Yengeç burcunda  Pushya Nakshatra 1.padada, takımyıldızının yöneticisi Satürn, pada yöneticisinin Güneş olduğu alanda Mars, Jüpiter, Venüs ve Ay düğümlerinin aktif olduğu yılın ikinci tutulması. Yengeç burcu Ay tutulması.

Dileğim odur ki rahmet olsun alemlere…

Şöyle bir bakalım gökyüzüne ve dolunay anın Rasi haritasına. Yükselen (Lagna) Yay burcunda yöneticisi Jüpiter ise Venüs ile birlikte Akrep burcunda, 12.evde. Satürn Yay burcunda 1.evde. Ay düğümleri Ketu ve Rahu terk edecekler Mart itibariyle Yengeç-Oğlak eksenini ve en güçlü derece ile duruma hakimler.

Mars ile Satürn arasında ki kare görünüm var tek canımı sıkan fakat Ay’a görünüm veren bir olumsuzluk yok. Anın AK gezegeni Rahudur. Aldatılıp, kandırılmak ya da kendimizi bir hayale inandırmak etkileri mevcuttur. Ay ve Jüpiter güçlü Gaje-Kesari yoga oluşturmaktadır. Bu bile rahmete bir vesiledir.

Bu tabloya göre sevinebileceğimiz bir durum Pushya Nakshatranın verimliliği olmalıdır. Pushya Nakshatra tüm Nakshatralar arasında en üst dereceli olarak algılanıyor ve Yengeç diliminde 3.20’den 16.40 dereceye kadar olan dilim Allah’ın tüm rahmetini kapsar. Bu ilahi dilimde Pushya’nın sembolü lotus çiçeği ve ineğin memesidir. Besleyen, büyüten ve rahmet veren anlamındadır. Gana olarak Deva grubundandır. Sağlık, beslenme, verim ve yaşamsal güç açısından en verimli takımyıldızıdır. Bu noktada yerleşen gezegenler için kutsanmış kabul edilir. Bu nokta ayrıca gücü besleyen, koruyan ve bolluğu dayayan ilahi yapıcının resmidir. Agresif olarak algılansa da bu yıldız sevginin tüm tonlarını ve tınılarını içinde barındırır.

Nakshatra nedir peki? Tıpkı burç kuşağı gibi Nakshatralar da zodyakta özel noktaları gösterirler ancak burçlardan daha aktif rol oynarlar. Nakshatralara yüklenen anlamların kökeni, mitolojiye, sabit kabul edilen yıldızlara ve takımyıldızlara dayanır. Başlangıç noktaları yıldızıl zodyakta yine Koç burcu kabul edilir ve Zodyak üzerinde 13˚20’‘lık bölümlere oluştururlar. Ve balık burcunun 30. derecesinde sonlanırlar. Nakshatra dereceleri Ay’ın hareketleri baz alınarak belirlenmiştir. Ay da her gün yaklaşık olarak 13˚20′ hareket eder. Bundan dolayı Ay her gün farklı bir noktada konaklar. Konakladığı alanda içinden geçtiği yıldızının formuna bürünen gezegen doğaya ve bizlerin ruh haline yöne vermektedir. Ay’ın geçişleri bizleri natal ay yerleşimizde ki gezegenlerin yerleşimlerine göre etkiler. Doğum haritasında hangi gezegenin hangi Nakshatraya yerleştiğine bakılarak kişi hakkında daha derinlemesine bilgi edinilebilir.

Güçlü bir doğum haritası zorlu transitleri daha hafif ve daha az zararla algılayacak yegane etkidir. Elimizde ki gökyüzü tablosuna göre tutulma anı zararlı bir gezegen görünümüne sahip değildir. Evrende ve ilah-i nizam da zaman aşımı yoktur. Maalesef zaman geçirir gibi yapar ama unutturmaz..! Dolayısıyla üzenler; üzülmek için sırasını beklemeli ilahi adalet mutlaka zuhur eder. Rabbim herkesin sınavını kolaylaştırsın.

Ve sevda darağacında, elimi çeksem senden olacağım, çekmesem kendimden..

Cemal Süreya

Nasıl bir sözdür bu? Burada bu söze vakıf olan kadın ne yapmıştır ki ben olma hali biz olma yoluna dönmüştür. Ya da erkek, kadından daha mı fazla sevmektedir. Bu söz aslında çok manâlı aşık olanın ifadesinden ziyade aşka aşık olanların da anlam bulacağı türden. Kadın “Varoluş” enerjisi taşıdığı için, sonsuza dek erkekten güçlü ve gizemli kalacaktır. Kadın şeytandır ya da kod adı şeytandır. İlişkilerde kadına düşen “Kişisel” olmaktan çok, “Bütünsel” olmaktır. Görevi toplum önünde de ağırdır. Kadın, erkekten beklenti yerine erkeğin beklentilerini anlamaya ve onları dengeli bir biçimde tüm sorumluluklarını yerine getirdiği takdir de ilişkiler arasında yaşanan sorunlar bertaraf edilebiliyor. İlk adımı daima kadın atıyor ve erkeği yumuşak hoşgörüsü ile istediği gibi biçimlendiriyor. Bu olumlu vibrasyonu aldığı gibi yansıtabilen erkek, eşi olan kadına aynı frekansta aldığını iletiyor. İletemeyenler de mutsuzluğa yelken açıyor.

Bazı ilişkiler de gönüller, güle benzer iken ister erkek ister kadın olsun Ay’ları Yengeç burcunda olanlarda sevecen bir şeyler bulunur. Beslemek , yönlendirmek , korumak gibi güçlü arzulara sahiptirler. Bu arzuları sevdikleri kişilere yönelik olmadığında başka yönlere kayar ve fazla hevese kapılınca da kendi yararlarını bile düşünmezler. İyi ki bu durum ender hallerde ortaya çıkar çünkü bu tür insanlar için en zor şey , kendi yararının nerede bittiğini , başkalarınınkinin nerede başladığına karar vermektir. Dünyanın acılarına , sancılarına fazlasıyla duyarlıdırlar ve kendilerini bir başkasının gereksinimlerinden uzak tutmayı olanaksız sayarlar. Kendilerini rüyalarla ve başka imgelerle ifade eden canlı bir ruhsal yaşamları vardır son derece güçlü sezgilere, derin bir spritüel duyarlılığa ve empatiye sahiptirler. Duyguları Ay’ın değişik safhaları gibi gelişir. Sevgiye, ilgiye ve desteklenmeye ihtiyaç duyarlar.

Çocuklarla olan ilişkileri oldukça iyidir, aileye düşkün ve sadık olurlar özellikle kadınlar da bu durum erkeğe aşırı derecede bağlanan bir yapı verir. Yengeç; dişi, öncü bir su burcudur. Ay burada kendi yerinde ve güçlüdür. Hassas Ay bütün özelliklerini ortaya koyar. Gün içinde 4 mevsim yaşatır. Alıngandırlar. Çevredeki en şefkatli ve koruyucu kişidir. Aşırı evcimen bir yapısı vardır. Evini, ailesini ve yuvasını çok sever. Yaşadığı ev çok önemlidir. Evinde kendini daha huzurlu ve mutlu hisseder. Zaten her zaman rahatı ve huzuru arar. Duyarlılığı ve duyguları Ay’ın iniş çıkışlarıyla o kadar değişir ki bir gün çevresinde hayranlık uyandırırken bir gün çevresindekilere yaka silktirtebilir. 🙂 🙂 🙂 Birine kızdığında bir köşeye giderek kabuğuna sığınır. Derinlere inmeyi severler fakat bazen burada gereğinden fazla kalabilir. Onlar için bu bir tedavi sürecidir, toparlandıklarında eski ruh hallerinden eser kalmaz.

Ay burcu Yengeç olanların yaşam için olağanüstü bir yeteneği vardır. Sık sık duygusal ve aşırı duyarlı olurlar. Tutum sempatiktir. Bazen çekingen ve bazen cesur ve yeterince duygusal. Bazen aniden sinirleniyor ve aniden yakınlarından soğuyabiliyor. Olağanüstü bir belleğiniz vardır. (vallahi öyle hatıralarım var benim unutmak istemediğim) Evlerine düşkün olan bireyler için aile hayatı çok önemlidir. Genellikle yaşamın daha sonraki bir parçası mükemmel rahat olacaktır. Seyahate ve fotoğraf çekmeye düşkündürler. Hayatında ki kişilere karşı sadık yapısı vardır. (ama sevdiklerine 🙂 ) Biraz fazla tez canlı anaç ruhlu olurlar… 🙂

Anne figürü kişinin hayatında çok güçlü bir kişidir ve hayatında önemli bir rolü vardır. Aşırı duyarlıdırlar ve söylenen masum bir sözü çok ters bir şekilde alıp, içinde büyütüp hem kendini hem de etrafındakileri mutsuz edebilir. Olayları trajediye dönüştürebilir. Hassas yapısı nedeniyle en küçük imadan bile yataklara düşebilir. Hafızası da güçlü olduğu için hiç bir şeyi unutmaz. İş yeri evi gibi huzurlu olabileceği bir yer olmalıdır. Çalışma ortamı ve çevre çok önemlidir. İş yerindeki kişilerle uyuşmazsa çok mutsuz olur. Finansal konuda da kendini güvende hissetmek ister. Para konusunda tutumludur. Kolaylıkla para biriktirir. Biriktirmeyi sever. Bu kişiler iyi fotoğrafçı ve kolleksiyoncudurlar. Anlamı olan en ufak şeyi bile saklar. Eski fotoğraflar, mektuplar, kuru çiçekler. Aşkta çok fedakardır ve sevdiği için her türlü fedakarlığı yapar. Bir ömür aynı kişiyi sevebilir. Ta ki kırıldığı ya da yaralarının kapanmadığı ana kadar. Duyguları Ay’ın hareketlerinden çok etkilenir. Aşkta da finansal güvence ister. Aşk ve yoksulluk beraber yürümez. Amaçsız flörtlerden hoşlanmaz. İleride yuva kurabileceği bir birliktelik peşindedir. Ay’ları Yengeç’te bulunan kişilerin hissetme ve duygusal olarak yanıtlama yeteneği çok gelişmiştir. Kolay etkilenirler ve duyarlıdırlar. Duygusal rahatlığa düşkünlük, ürkeklik, tembellik, amaçsızlık, aşırı hareketli hayal gücü, kararsızlık ve kaprislilik belirli dönemlerde karakterlerine hakim olur. Kendilerini rüyalarla ve başka imgelerle ifade eden canlı bir ruhsal yaşamları vardır. Derin bir spiritüel duyarlılığa sahiptirler.

Yengeç burcuna düşen Ay, vücudun bazı bölümlerinin hassas olmasına yol açabilir. Ay’ın yengecin evi olması, bu burcun etkisindeki organ ve vücut bölümlerine özen gösterilmesini gerektirebilir. Özellikle Yengeç Ay ile birlikte 6.evdeyse gereklidir. Yengeç göğüs boşluğunu, akciğerlerin alt loblarını, göğsü, mideyi, göbeğin üst kısmında kalan karın duvarını, pankreası, karaciğerin üst loblarını vb. temsil eder. Doğum anında ay sert etki alıyorsa bu organ ve vücut kısımları duyarlı olabilir, aksi halde sorun olmayabilir. Örneğin doğum anında Ay Mars’tan sert etki alıyorsa akla zayıf bir mide veya göğüs gelebilir. Ya da KETU ile birlikteyse alkole düşkünlük, maddeye bağımlılık, aşırı alınganlık, öfke nöbetleri, kronik rahatsızlıklar özellikle göğüs kanseri görülebilir. Ayları yengeçte olanların mideleri fazla duyarlıdır. Mide sadece besinlerden değil duygular yüzünden de etkilenebilir. Devamlı üzüntü mideyle ilgili sorun yaratabilir. Ayın Yengeçte sert etkiler alması akciğerlerle ilgili kronik rahatsızlılara yol açabilir. Bu durumda bronşit ve bazen astım da görülebilir. Deniz havası onların canlanmasını, daha neşeli, zinde olmalarını sağlar. Bu arada deniz ürünleri de bir sağlık kaynağıdır. Vücudun iyot dengesi de böyle korunabilir. Ay yengeçte ise içilen alkole, içeceklere de dikkat edilmelidir. Taze sebze, meyve, çavdar, yulaf, protein grubu besinlerde, yağsız etler, tavuk, balık, yumurta, peynir vb.den bol bol yararlanılmalıdır.

Ay veya Lagna Yengeç bireyleri duygu inisinasyonları ile tanınırlar. Aşksız geçen bir ömür beyhude yaşanmıştır acaba ilahi aşk peşinde mi koşmalıyım, yoksa dünyevi, semavi ya da cismani diye sorma! Ayrımlar, ayrımları doğurur. Aşkın hiçbir sıfat ve tamlamaya ihtiyacı yoktur. Zeka üçe ayrılır, duygusal, sezgisel ve ruhsal. Başlı başına bir dünyadır aşk ya tam ortasındasındır, merkezinde ya da dışındasındır, hasretinde…..

AY konumlarını ve etkilerini sizlere zaman zaman yazacağım. Neden Yengeç’i yazdım acaba? Belli ki Ketumun üzerinde gerçekleşecek dolunay anında Yengeç’liğim tuttu benim. Ne zaman ki duygularımı bertaraf edeceğim o zaman para ön plana geçecek belki sizlerin söylediklerine kırılmamayı öğrenmiş olurum.

Fakat her Lagna ve Ay konumu Yengeç olanlar aynı değildir. Bu da ilmimizin sırrıdır.

Yanmaya, kül olmaya, sonra yeniden VAR OLMAYA! Bu hayat bir varmış, bir yokmuş….. 🙂 Hayat bir oyunsa zarları her zaman Yengeç atar, o kadar güçlüdürler. Sema da Jüpiter Venüs kavuşumu yaşanırken aşka da dokunmadan edemedim. Gelelim eksen konumlarınıza göre etkilerine. Yazacağımız yorumlar yüzeysel olmakla birlikte sizlerin içerisinden geçtiğinin Dasa gezegen evreleri nispetince etkili, ya da daha etkili hale gelebilir.

Acıyı çekiyoruz lakin acıdan ölmüyoruz neticede…

Ay tutulmaları dolunay fazlarının enerjisine duble etkiye çıkarttığı ve bizlerin yaşamlarında ciddi farkındalıklar yaşadığımız gökyüzü olaylarıdır. 21 Ocak Yengeç burcu Ay tutulması 5 Şubat Oğlak burcu yeniay fazı ile tamamlanırken bu enerji 15 Şubat tarihine kadar etkisi baskın fakat 6 aylık zaman dilimine yayılacak demektir.

Ay ve Lagna KOÇ ve TERAZİ ekseni: Dolunay fazı ve 5 Şubat tarihinde ki tamamlanış Oğlak yeniayı etkilerini 4.ev ve 10.ev alanlarınızda deneyimleyeceksiniz. Burası sizlerin kariyer yaşamınızı, toplumsal saygınlığınızı, üst düzey yöneticileri, patronlarınızı ve ebeveynlerinizi özellikle anne ile ilgili alanları, gayrimenkul alımı-satımı, ev dekorasyonu, araç alımı-satımı ve bu konulara odaklanacağınız ve önemli dönüşümler yaşayabileceğiniz bir döneme aittir. Mevcut şartların iyileştirilmesi, yeni kariyer başlangıç ve fırsatları ile karşılaşabilirsiniz. Aniden işinizden ayrılabilir ya da yeni bir işe girebilirsiniz. Ebeveynler, ilişkiler, eş, ortaklıklar ve kariyer yaşamınızda problemler yaşıyorsanız bu süreçte daha sakin olmanızı tavsiye ediyor gökyüzü.

Ay ve Lagna BOĞA ve AKREP ekseni: Dolunay fazı ve 5 Şubat tarihinde ki tamamlanış Oğlak yeniayı etkilerini 3.ev ve 9.ev alanlarınızda deneyimleyeceksiniz. Yurt dışı bağlantılı konular ve uzun mesafe yolculukları, eğitimler, gelişim kursları, akademik kariyeriniz, basın-yayın ve hukuksal konuları, iletişim içerikli konuları deneyimleyeceksiniz. Burası aynı zamanda kardeş, kuzen, komşular veya yakın çevreniz ile özellikle internet ortamında ki diyalogları işaret eder. Ayrıca trafikte ve seyahatlerde dikkatli olmanız gereken yeni ay evresinde Mars’ın aktif olduğunu unutmayalım. İş veya eğitim ile ilgili seyahatler gündeme gelebilir.

Ay ve Lagna İKİZLER ve YAY ekseni: Dolunay fazı ve 5 Şubat tarihinde ki tamamlanış Oğlak yeniayı etkilerini 2.ev ve 8.ev alanlarınızda deneyimleyeceksiniz. Dusthana etkiyi yani zararlı bir enerjiyi açığa çıkartır burası. Sahip olduğunuz maddi manevi kaynaklarınız ve ortaklaşa mal ve paralar alanında gerçekleşecek yeni ay fazı ile dolunay enerjisi sizlerin ve eşinizin geliri, sırları, ortak kazanımlar ve vergi, miras, nafakalar, alacaklar ve borçlar, banka kredileri ile ilgili gelişmelere projektör görevi yapacaktır. Maddi konularda geçmişten gelen unutulmuş bir ödeme ile yüzleşebilirsiniz. Eşinizi ilgilendiren konularda mahkeme süreçleri yaşayabilirsiniz. Sırlarınız açık olabilir ya da sizler başkalarına ait sırları öğrenebilirsiniz.

Ay ve Lagna YENGEÇ ve OĞLAK ekseni: Dolunay fazı ve 5 Şubat tarihinde ki tamamlanış Oğlak yeniayı etkilerini 1.ev ve 7.ev alanlarınızda deneyimleyeceksiniz. Eşiniz, evlilğiniz, eşinizin ya da sizin ortak olduğunuz ticari konular, eşin geliri, ikili ilişkiler, açık düşmanlıklar üzülmenize ve beraberinde libidonuzun yükselmesine sebep olabilir. İkili ilişkiler (eş-sevgili), evlilik ve ortaklıklarda süregelen problemleri çözümlemek kadar içerisinde olduğunuz durumlar netlik kazanır. Dış görünümünüzde değişimlere gidebilirsiniz. İlişkilerinizde kıskançlık, zorbalık ve baskılayıcı tavırlara maruz kalabileceğiniz süreçte sağduyuyu ve sakinliğinizi korumanız gerekmektedir.

Ay ve Lagna ASLAN ve KOVA ekseni: Dolunay fazı ve 5 Şubat tarihinde ki tamamlanış Oğlak yeniayı etkilerini 6.ev ve 12.ev alanlarınızda deneyimleyeceksiniz. Yeni ay enerjisi dolunay ile birlikte gündelik çalışma ve sağlık alanınıza dokunacaktır. Burası Dusthana etkiyi açık eder. 10 Ağustos’a kadar gözyaşı gökebilir ve gizli düşmanlıklara uğrayabilirsiniz.  Yoğun iş temponuzdan bunalabilirsiniz ve yine bu dönem bilinçaltı korkularınız ile yüzleşmek ve psikolojik tedaviler için uygun süreçlerdir. Aile içerisinde ebeveyn veya eşinizin ya da çocuklarınızın sağlık problemleri ile ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. Aynı zamanda sizden gizlenen veya sizin başkalarından gizlediğiniz sırlar açığa çıkabilir. Erkek ve kadın figürlerin gizli düşmanlıkları ile karşılaşabilirsiniz.

Ay ve Lagna BAŞAK ve BALIK ekseni: Dolunay fazı ve 5 Şubat tarihinde ki tamamlanış Oğlak yeniayı etkilerini 5.ev ve 11.ev alanlarınızda deneyimleyeceksiniz. Aşk ilişkileriniz, romantizm, eğlence, çocuklar ve arkadaş çevreniz, geleceğe yönelik hedefler alanınız aktive olacaktır. Bazılarınız arkadaşlarının gerçek yüzünü görürken bazılarınız ilişkiler alanında ayrılık ya da yeniden barışma deneyimleriyle yüzleşebilir. Aksi takdirde Mars’ın hemen üzerinizde oluşturacağı Kujo-Dosha etkisi ile kendinizi sözel ve fiziksel şiddet içeren tartışmaların içinde bulabilirsiniz. Genel sağlığınızda göğüs ve mide rahatsızlıklarına açık olabilirsiniz.Kalabalık gruplar, dernek ve organizasyon çalışmalarında yer alabilir hatta bu çevrelerden parasal destek içerikli deneyimle elde edebilirsiniz.  Çocuk sahibi olmayanlar bebek müjdesi alabilirler. Çocuk sahibi olanlar ise çocuklarıyla daha fazla ilgilenmek zorunda kalabilirler.

Semada ki yıldızlara…..

Gecenin sahibi Ay’a yazıyorum bu satırları. Gökyüzüm de alınıp salınan, hepimizin yaşamlarına meydan okuyan AY’a yazıyorum. O Ay’ki hepimizin yine fakir gönlünü coşturacak türden enerjiyi salgılayacak.

Göğün gürültülü senaryolarına aşık olmak demektir Ay evreleri. Bir umut içerisinde mutluluğu, neticeleri, aşk-ı ve özlemleri aramak, aynı zamanda gerçeklerle yüzleşmek demektir. Unutulmuş sevinçleriniz var mı sizlerin? Yaz aylarının sıcak rüzgarları keskin keskin vuruyordu yüzümüzün dert dolu çizgilerine, uzun zamandır içinde yaşadığımız coğrafyada kederler hüküm sürüyor. İçinde öfke nöbetleri barındıranlar arındıramazlar kendilerini Ay evrelerinde. Her haliyle aşk dilde mi güzel yoksa böyle esrarengiz zamanlarda mı gizli?

Uyku ile uykusuzluk arasında bazılarımız malum etki geçtikten sonra normal düzenimize döneceğiz. Ay ve Lagna konumu Yengeç-Aslan-Yay-Koç olan bireyler önemli rüyalar görecekler. Rüyalarında geçmiş ölülerinden mesajlar alacaklar. Bazılarımızda öyle bir mücadele içerisinde ki koşar adım kovalıyor hayatı ama yine de dilinde aşk! Tek hece nedense. Bütün hikayelerin vedalarına aldansakta, dünya ile aramızda ki köprü, sanki gizli ve sıcacık bir el gökyüzü. Bazılarımız da yalnız yüreğinde ve beyninde dans eden düşüncelerle, hastanelerde şifa bekleyenlerde var. Kalbinde ki gel-gitlerle kıskançlık krizleri ateşinde yananlarda var. Bir kez affettiğinde hep affedileceğini sananlar var birde sonsuz hataların altına imza atacaklar. Bilmezler sonrasında açacakları yaralar ömür boyunca kanayacak.

Bir makale yeter mi böyle rahmet dolu bir tutulmaya? Zemheride Ay’ın ışığı altında ağlar bir adam. Gökte ki yıldızlardan medet umar uzaklarda ki bir kadın. Bu makalede sizler kendinizi bulacaksınız. Dudaklarda ki yangın kalbe indiğinde demlenir aşk yeryüzünde! Yengeç dolunayı ile 2019 yılının Ocak ayını tamamlarken soğukların hakimiyeti devam edecek mevsim sonuna kadar. Uzaklarda ki yankı aşk-ı ve kıyameti sunar hayatlarımıza, Ay’ın yoldaşlığında. Duygular şimdi ruhunuzda kaynıyor zira. Hangi dingin sularda yüzeceğiz yine? Ya da duvarlarımızı kıracak düşlerimiz, içimizin fay hatları, ne zaman bitirecek depremlerini?

Arzu duyduğumuz çılgınlıkları yapabilseydik masalsı düşlerden uyanmak istemezdik. Venüs refakatinde eş-dost-arkadaş-sevgili birbirimizin ne dününü, ne yarınını, ne bugününü açmamak ile açmak arasında yalpalayabiliriz. O saf çocuksu duyguları, yaşamak istediğiniz dekoru vesile ile anlatın bu tutulma da Mevla’ya, dertleşin kendinizle yalnızlık bana bunu iyi öğretti zira. Bazı dönemlerde varlığını unuttuğumuz huzur dolu günlerin, gecelerin özlemleriyle…

Tutkunun soğuk akustiği gizlidir Yengeç-Oğlak ekseninde. O halde tüm yengeçler sahile, tüm sırlar denizin dibine…

”Özlemekten uyandığım sabahlar bitecek diye…”

Sevgiler

WhatsApp: 0 534 563 72 72

Ayşen Tok